Gaui X7 One-Way Hub Hakkında Önemli Bilgilendirme

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
X7 bizde pek meşhur bir model olmasa da, bu konu elbet bir işe yarayacaktır. :) Bildiğiniz gibi geçen cumartesi X7 ile bir badire atlattım. Havada one-way rulmanın bir anda kendini two-way rulman zannetmesiyle motor gücünü tamamen kaybettim ve otorotasyonla heliyi bir şekilde indirmeyi başardım.

İlk etapta hatanın parçadan kaynaklı olduğunu düşünmekle beraber, iki gündür sayfalarca yazı okuyup, Skookum resmi team pilotu ve Gaui fahri team pilotu bir arkadaşla da yazıştıktan sonra, hatanın en başta kullanmış olduğum gresten kaynaklandığı sonucuna vardım. Gaui'nin son bir yıldan biraz fazla zamandır sattığı kitlerde upgrade bir hub ve one-way sistemi kullanılmakta. Yeni sistemde, eski sistemdeki iğneli tip one-way rulman değil, sprug clutch denilen bir tür rulman kullanılmakta. FE423Z kodlu. Şundan:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arkadaşın sağlıklı çalışabilmesi için kullanılacak gresin viskozitesi çok önemliymiş. Gaui one-way gresi tam da bu özellikteymiş, ama benim kullanmış olduğum Align one-way gresi değilmiş. Hiç aklıma gelmezdi... Gresi kullanırken rulmanı grese gömmüyormuşuz arkadaşlar. O küçük hareketli parçaların hareketli kalması, gres içinde saplanıp kalmamaları hayati önem taşıyor. Bir hata da burada yapmışım... Bu iki hata birleşince parça görevini iyi yapamamış ve kuvvetli motor da işin içine girince bu olay gerçekleşmiş.

Gaui'nin yeni kitlerde kullandığı iki tip upgrade one-way hub var. Bir tanesi benim de kullanmakta olduğum tip. Resimde işaretlediğim 3 dikey pin hub'ın kendi içinde sıyırmasını engellemeye yönelik bir önlem.

Bir diğer tip upgrade hub'da bu pinler bulunmuyor. Eğer 4525, 4530 gibi çok yüksek torklu motorlar kullanıyorsanız ve "sert" uçuyorsanız, bu tipte olan hub'ın kendi içerisinde bir miktar sıyırma riski var. Tabi bu sıyırma benim durumumdaki gibi komple güç kaybına değil de, bir miktar güç kaybına neden olup sinir bozacak, sürekli tekrarı durumunda ise komple hub'ı bozacak türden bir sıyırma olacaktır. Buna engel olmak için HF'den ödünç aldığım bir modu paylaşıyorum. Rahat görünebilmesi için biraz büyük yüklemeyi deniyeceğim.

Herkese kırımsız, keyifli uçuşlar dilerim. :saygilar:

Bir gresin yaptığı işe bak... :eek: , daha neler öğreneceğiz neler...Sen kıy paraya , x7 al , yanlış gres basınca istifa etsin... :rolleyes:....
Acaba bu bir tasarım hatası olamaz mı Emre , gres dediğimiz yumuşak katıya yakın bir yağ çeşididir ve her yağ türü ister yumuşak olsun ister sert , bir gün mutlaka toz topraktan sertleşecektir.Eğer düzenli olarak kontrol edilmez ise bence her tür gres aynı soruna neden olabilir.Bu benim yorumum tabii ki de , tedbiri elden bırakmayıp , düzenli olarak kontrol etmekte fayda var....Bir yaşıma daha girdim.. :D

Tekrar geçmiş olsun Emre. Neyseki model sapa sağlam da böyle bir konunun ortaya çıktığı için sevinebilecek kadar içimiz rahat. :thumbup: :halay: :halay:

Abi bunla geçmiş olsun valla başarılı otorotasyonla kırımsız atlatmana çok sevindim. :)

Tek yönlü rulmanlarda gress kullanımı önemli bu tarz sonuçlara yol açtığını biliyordum.Ben atf yani otomatik şanzuman yağı kullanıyorum. :)

Çok teşekkürler arkadaşlar, bu seferlik şans yüzüme güldü. Bundan sonra simde bir on dk da oto'ya ayırmayı düşünüyorum, ne olur ne olmaz, her zaman lazım.

Ama şanzıman yağı da süpermiş ;D Aslında bu tip rulmanlarda bi tartışma da var, bazısı hiç yağ koymadan bile kullanıyormuş bunları. Ama bana göre aşınmaya ve korozyona karşı mutlaka yağ olmalı içinde, yağsız olmaz.

Benim konuştuğum pilot bir senedir hiç açmadan kullanıyorum dedi. Hub'ın iki ucunda normal rulmanlar var. Gres açıkta değil, ama tabi toz bu, mikron seviyesinde olur yine girer. En azından yılda bir açıp kontrol etmekte fayda var.

Bir de şu var, bu olaydan önce birkaç defa işaret verdi heli bana. Hatta son iki uçuşta yerdeyken bak sakatlık çıkaracam diye bağırdı resmen. Ben davet ettim dinlemeyerek, uçacak başka model olmayınca, piller de dolu olunca mantık arzuya yenik düştü :D

Emre Kaman' Alıntı:
...Bir de şu var, bu olaydan önce birkaç defa işaret verdi heli bana. Hatta son iki uçuşta yerdeyken bak sakatlık çıkaracam diye bağırdı resmen. Ben davet ettim dinlemeyerek, uçacak başka model olmayınca, piller de dolu olunca mantık arzuya yenik düştü :D
Evet gerçekten işaret vermişti ben de şahidim :D Ama dediğin gibi olayın heyecanı ile bir şey olmaz diye düşünüyoruz. Mesela olaydan önceki ucuşun (ki viodesu var) başında son sinyalı verdi ve sen de sözle bizlerle paylaştın. Inan ben olayı o an tam kavrayamadım yoksa ölüyorum desen yine de uçurmazdım seni o modelle ;D

Neyse yine de sonu güzel bitti ve sen de şahane ilk otonu yapmış oldun :halay: Bu arada olayın videosunu Ergün çekmiş :yuppi: (Sahada kaydı durdurdum demişti ama devam etmiş)
Yükleyince hep beraber o ölümsüz anları yeniden yaşarız :thumbup:

Bu arada "Tek yönlü rulmanlarda gress kullanımı önemi" kısmını da ilk defa duymuş oldum :rolleyes: Acaba Goblin böyle bir şey varmıydı ? Ben de Align kalan gress kullandın diye hatırlıyorum ???

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evet gerçekten işaret vermişti ben de şahidim :D Ama dediğin gibi olayın heyecanı ile bir şey olmaz diye düşünüyoruz. Mesela olaydan önceki ucuşun (ki viodesu var) başında son sinyalı verdi ve sen de sözle bizlerle paylaştın. Inan ben olayı o an tam kavrayamadım yoksa ölüyorum desen yine de uçurmazdım seni o modelle ;D

Neyse yine de sonu güzel bitti ve sen de şahane ilk otonu yapmış oldun :halay: Bu arada olayın videosunu Ergün çekmiş :yuppi: (Sahada kaydı durdurdum demişti ama devam etmiş)
Yükleyince hep beraber o ölümsüz anları yeniden yaşarız :thumbup:

Bu arada "Tek yönlü rulmanlarda gress kullanımı önemi" kısmını da ilk defa duymuş oldum :rolleyes: Acaba Goblin böyle bir şey varmıydı ? Ben de Align kalan gress kullandın diye hatırlıyorum ???

abi karğuz kanuğu kaçırma şimdi biiz one way lera. duymasınlar. :lollol: :lollol:

Emre Kaman' Alıntı:
X7 bizde pek meşhur bir model olmasa da, bu konu elbet bir işe yarayacaktır. :) Bildiğiniz gibi geçen cumartesi X7 ile bir badire atlattım. Havada one-way rulmanın bir anda kendini two-way rulman zannetmesiyle motor gücünü tamamen kaybettim ve otorotasyonla heliyi bir şekilde indirmeyi başardım.
....
Herkese kırımsız, keyifli uçuşlar dilerim. :saygilar:

Emre'cim tekrar geçmiş olsun. oto ile heliyi kurtarman ayrıca güzel ve şık olmuş. plotajın ı bence küçümseme . maşallahın var. devam....

Bu onemli konuya ben de kucuk bir katkida bulunarak bir link vereyim. Belki yakin zamanda birisinin isine yarayabilir :D

gauı modelım olmasada şimdlik :D :D

cok faydalı bır bılgı hatta her modelcıyı ılgılendırıcek bır bılgı olmus elıne saglık ..