Goblin 570 Kuyruk Salınım Problemi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Maiden uçuşu sırasında, governor kapalı iken kuyrukta özellikle hover pozisyonda bir salınım fark etmiş idik.

Ilk testler olduğu için kafa devri 2000 civarında idi ve Throttle Curve değerini öylesine ayarlamıştık. Kuyruktaki bu salınım hareketi işin açıkcası Düşük kafa devrine bağlamıştık. Zira test uçuşları sırasında hoverdaki bu salınım, heli hareket halinde iken ortadan kalkıyor idi.

Videodan da görüleceği üzere bu kuyruk salınımı GAIN ile düzelebilecek birşey gözükmüyor.

Bugün akşamüstü Governor modunu devreye alıp, kafa devrini 2200, 2300 ve 2500 olarak ayarladık. Fiziksel ölçüm sonucunda governor modun düzgün çalıştığı da teyid ettik. Fakat ne yazık ki kafa devri yükselince hover pozisyondaki kuyruk salınım azaldı ama tamamen ortadan kalkmadı.

Fiziksel kontrollerde kuyruk gerginliği, kuyruk mekanizması bizce normal. Peki problem nereden kaynaklanıyor olabilir acaba :rolleyes: :rolleyes:

Fikir ve görüşlerinizi bekliyoruz ;)

Tüm bu anlatıklarımı videoda özetlemeye çalıştım :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Abi
amatörce olacak belki ama fbl ünitenin titreşimden etkilenmesinden olabilirmi?? gyro pad i daha da kalınlaştırıp bir de üzerine içerisinden yakıt hortumu geçen plastik kelepçe atsanız sonuç ne olur?

Mehmet hocam , model dönüşlerinde kuyruk tırt ediyo , telefonda bahsettiğim gibi , ben aynı problemi kuyruk kontrol rodunu kısaltarak çözmüştüm. İki tur sıkın bir deneyin.

kadir kocaman' Alıntı:
Mehmet Abi
amatörce olacak belki ama fbl ünitenin titreşimden etkilenmesinden olabilirmi?? gyro pad i daha da kalınlaştırıp bir de üzerine içerisinden yakıt hortumu geçen plastik kelepçe atsanız sonuç ne olur?
Estagfurullah Kadir ama bu durum FBL ünite ile alakalı değil. Kaldı ki kullandığım ünite, dünyada vibrasyondan en az etkilenen bir ünite. Sorun mekanik ile ilgili

İlker Sönmez' Alıntı:
Mehmet hocam , model dönüşlerinde kuyruk tırt ediyo , telefonda bahsettiğim gibi , ben aynı problemi kuyruk kontrol rodunu kısaltarak çözmüştüm. İki tur sıkın bir deneyin.
Onu bir deneyeceğim. Ayrıca doğru hatırlamışsın, Control Rod içeride eğrilmesi dizayn kaynaklı imiş. Yani vibrasyona karşı bilerek yapılmış. Ben de kalktım onu iyileştireyim diye servo ball link 1 delik içeri almıştım. Berk aşağıdaki video bundan bahsediyor (Ben ilk dinlerken tercüme hatası yapıp, control rod demesine rağmen hemen kuyruk boom diye atlamışım :laugh: )

Bakalım testler sonrası durum nasıl olacak ;) Gelişmelerden haberdar ederim ve inşallah güzel haberlerle dönerim :D

Ynt: Goblin 570 Kuyruk Salınım Problemi

Bide abi. Gain İ 50 getirip. Heliyi gainsiz düz kalkana kadar kuyruk rodunu sıkın. HELİ ne zaman düz kalkmaya başlarsa. Ondan sonra Gain verin. Bu işlemi yaparak fbl Ünitesi ne Kolaylık sağlıyoruz.

Ynt: Goblin 570 Kuyruk Salınım Problemi

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Bide abi. Gain İ 50 getirip. Heliyi gainsiz düz kalkana kadar kuyruk rodunu sıkın. HELİ ne zaman düz kalkmaya başlarsa. Ondan sonra Gain verin. Bu işlemi yaparak fbl Ünitesi ne Kolaylık sağlıyoruz.
O asamaya henuz gelemedik Erhan :) Su an belli bir aci ile tahmini bir ayarlama yaptik, ince ayar insallah bu problemi cozdukten sonra ;) Hatirlatma icin tesekkurler ;D

Evet arkadaşlar bu hafta hem kuyruk sorununu çözdük :halay: :yuppi: hemde diğer tüm ayarlarını (Rate mod- Gain) bitirdik :thumbup:

Pil rodajlarımız da bitmeye başladı, artık gelsin uçuşlar :thumbup:

İlker Sönmez' Alıntı:
Kuyruğu nasıl çözdünüz ?
Açık rulmanlardan bir tanesi nasıl olduğu ise ters olmuş :laugh: Küçük, büyük çap meselesi yani :D