Gümrükte Takılan Drone

donjuan007

Yeni Uye
:embarras:Merhaba forum arkadaşlarım sizllere bir soru sormak görüşlerinizi almak istiyorum kullanım kolaylığı açısından amerikadan blade chroma bnf siparişi verdik kamerası ve kumandası yok ama sipariş yeni yasa gereği gümrüğe takıldı heralde kayıt altına almak için ulaştırma bakanlığına dilekçe göndermemizi istediler dilekçenin nasıl olduğuyla alakalı bir yazı örnek bulamadım gümrükte diyorki bir kişinin ankaradan böyle bir yazıyı gidip aldığını bize gönderdiğini işlemlerini kolayca hallettiklerini söylüyorlar bu yazı için illaki ankarayamı gitmek gerekiyor? ups kargoda sıkıntısız ürünü geri göndrebileceklerini söylediler ama para geriye iade edilirmi paypal ödemesi yapıldı bilemiyorum bu konuda resmi bir yazı varmıdır bu işe gönül vermiş insanları bilinçlendirmek gerekiyor

Gümrükte Takılan Drone

Galip bey oncelikle bir tanisma konusu acalim, direk soruyla baslamayalim.

Oyle bir yasa su anda yok benim bildigim kadariyla. Henuz ortada bir taslak var, ki bu taslakta da neyin model, neyin iha olarak tanimlandigi belirsiz. Modeller icin oyle bir ithalat uygunluk yazisi vs istenmiyor, ihalar icin istenecek bir uygunluk yazisinin ise sekli semali dahi belli degil. Yani Anlaradan birinin oyle bir yazi getirmis olmasi da su anda pek mumkun degil. Bunu size soyleyen gumruk memurunun onune gumruk mevzuatini ve sivil havacilik mevzuatini bir koyun, size bir gostersin nerde yazdigini.