Her modelciye lazım...! 3d pirintır

c@n' Alıntı:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;D

Can eline sağlık çok güzel olmuşta kullanılan malzeme ne? Ne kadar hassas? Dayanıklılığı nedir? Uğraşmaya değer mi? Helilerde artık 2000 altı devir kullanan model yok gibi. Küçük dişlilerde bu devir ortalama 5 kat daha fazla.

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Ben dişli işleri için baya bir piyasa kovaladım. CNC ile kimse yapmaz onu. Dişlileri çizdim modelledim kapı kapı dolaştım, İstanbul, Ankara da bir sürü atölye ile görüştüm. Kalıp dökülmesi gerekiyormuş. Bırakın 3-5i, 300-500 e bile kabul etmiyorlar. 1000-2000 den aşağıya ağzını açan olmadı. Dediğim gibi bir arkadaşınız varsa hobi amaçlı yada hatır için yapabilir. Ama iş para karşılığında yapılacak olursa CNC ye dişli yaptırmak yerine en kalitelisinden en pahalısından 5-10 dişli sipariş verin daha karlı :)

Dişliler zaten kalıbı yapılıp , plastik enjeksiyon makinesinde imal ediliyor.Ama mutlaka kalıp dökülmesi lazım diyenin ,birazda başından savmak için verdiği bir cevap olmuş diyebilirim..Alışmışlar tabi , en ucuz 1000-2000 liralık parçaları işleyip , para kazanmaya...Sonuçta basit düz bir dişli ... İşleme merkezinde , metal materyalden , daha zor daha karmaşık ne dişliler imal edilebiliyor ama mesele sadece duygusal tabii ki...Bu bakımdan 10 tane dişli alınsa helinin ömrünü çıkaracağı ve daha ekonomik olacağı da malum..Bizimkisi fantezi işte...Bilmem kaç yüzbin euroluk makinen olacak , basit bir dişliyi teflon malzemeden işleyemeyecek , siz buna inanabiliyor musunuz arkadaşlar... ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Dişliler zaten kalıbı yapılıp , plastik enjeksiyon makinesinde imal ediliyor.Ama mutlaka kalıp dökülmesi lazım diyenin ,birazda başından savmak için verdiği bir cevap olmuş diyebilirim..Alışmışlar tabi , en ucuz 1000-2000 liralık parçaları işleyip , para kazanmaya...Sonuçta basit düz bir dişli ... İşleme merkezinde , metal materyalden , daha zor daha karmaşık ne dişliler imal edilebiliyor ama mesele sadece duygusal tabii ki...Bu bakımdan 10 tane dişli alınsa helinin ömrünü çıkaracağı ve daha ekonomik olacağı da malum..Bizimkisi fantezi işte...Bilmem kaç yüzbin euroluk makinen olacak , basit bir dişliyi teflon malzemeden işleyemeyecek , siz buna inanabiliyor musunuz arkadaşlar... ;)

:thumbup: işler işlemesine de işlemiyorlar işte. Yalnız güzel işletiyorlar.

Kadir SARIYILDIZ' Alıntı:
Can eline sağlık çok güzel olmuşta kullanılan malzeme ne? Ne kadar hassas? Dayanıklılığı nedir? Uğraşmaya değer mi? Helilerde artık 2000 altı devir kullanan model yok gibi. Küçük dişlilerde bu devir ortalama 5 kat daha fazla.
Malzeme pla doluluk %100. Dişli rc truggy yapımı için basıldı,sonra projeden vazgeçtim. Abs ile basıp kullanan da var ama hem pla hem abs araç belli bir hızı geçerse belli bir sure sonra deforme oluyor buyuzden millet hep metal diferansiyel satın almış sonradan.
Dişli basit sistemlerde sorunsuz çalışıyor,yüksek devirlerde sıkıntı yaratır

Dişli yapilir yapilmasina da o devirde kaç saniye dayanir bilemem :) Çizebilecek biri varsa mcpx gibi zor kirilan bi modelde denemeler yapabiliriz.

Her modelciye lazım dediniz, olmazsa olmaz dediniz bak noldu şimdi :D 3d yazıcı toplamaya başladım, işte boya işlemi iyi seyirler :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tugay Yemişçi' Alıntı:
Her modelciye lazım dediniz, olmazsa olmaz dediniz bak noldu şimdi :D 3d yazıcı toplamaya başladım, işte boya işlemi iyi seyirler :)
Tugay maşallah sen bu gidişle CNC tezgahı falan da yaparsın gibi geliyor bana. :laugh: :thumbup:

Eline sağlık çok güzel olmuş, paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Tugay Yemişçi' Alıntı:
Yeni proje yeni heyecanlar :thumbup: Merakla takipteyiz :halay:

Türker Akgün' Alıntı:
Tugay maşallah sen bu gidişle CNC tezgahı falan da yaparsın gibi geliyor bana. :laugh: :thumbup:

Eline sağlık çok güzel olmuş, paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Yıllardır kafamda cnc projesi ama daha besmeleyi çekip başlayamadım Türker abi :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yeni proje yeni heyecanlar :thumbup: Merakla takipteyiz :halay:

Yol kat ettikçe paylaşıcam :RCKolik:

ilk kat astar sonra sarı boya, o yetmeyince mavi boya en son da vernik atınca eklem yerleri kaynaklı gibi oldu şase hiç sallanma yapmıyo ;D

Garajda arada boya yaptığım için etraf çok batıyo, yazıcıda batmasın diye ona bi kutu yapmaya karar verdim :)

Kafamdaki tasarım bu

böyle ışıklı alengirli bişey istiyom :D

tahtaları kestim ama biraz uzun olmuşlar gönyesi bozuk duruyo, söküp düzelttim

Güzel bir şey olacak belli :thumbup: %p