hobbyking gümrük sınırı

neyzen38

music my life
selamlar gümrük sınırının firmayla ilgisi yok biliyorum ama hobbykingden aldığım için onu yazdım.

arkadaşlar kargo dahil 120 dolarlık bir alışverişim oldu. çoğunluğu lipo pil içeren siparişimin kargo ücreti 22.93 dolar ürünlerin fatura bedeli ise 97 dolar.

şimdi sorun şu ptt nin sitesinden gayet güzel takip ettim daha 4 gün oldu ürünler türkiyeye gayet hızlı bir şekilde geldi fakat 55 tl gümrük vergisi çıkmış. vergiler 100 dolar ve üzerine değil miydi euro bazında 75. dolar

bazında 100 diye biliyorum

sizce bir yanlışlık olmuş olablir mi.

hobbyking gümrük sınırı

O an öyle gerekmiştir. Gümrük memuru öyle karar vermiştir. Hiç kurcalamadan vergiyi ödeyip paketi almak en iyisi.

hobbyking gümrük sınırı

Öyle bir ayrım yok. Sınır tek, 75 euro. $ bazında bugünkü kurdan 85.38$ ediyor yani. Yönetmelikte ve daha önceki konularda açık olarak yazıyor.

hobbyking gümrük sınırı

teşekkürler. evet bende sizin söylediğiniz şekilde biliyordum daha önceki konulardan edindiğim bilgiye dayanarak. ancak çevremden 3 kişi 100 dolara kadar sorunsuz alışveriş yaptığını söyleyince belki yeni bir düzenleme

gelmiştir diye buraya yazayım dedim.

peki hobbyking diğer çin menşeili siteler gibi fatura tutarını düşük gösterebiliyor mu?

hobbyking gümrük sınırı

Arkadaşlar, evet bir 75 Euro sınırı var ama bu sınırın bir bağlayıcılığı yok. Gümrük memurunun o anki ruh hali çok önemli. Ayrıca paketteki malzeme de önemli. AYnı şeyden dört beş tane varsa kıllanıyorlar. Zaten tanımlara göre aynı üründen üçten fazla varsa ticari sayılıyor. Tabii bu tanım da lastikli. Şöyle düşünün: Banggood'dan içinde 1000 LED olan 1 paket ürün aldım. Bu bin mi bir mi?! :) Aslında tek bir barkod ve faturada da tek kalem olarak geçtiği için bir sayılır ama memur o an akşam bir haftalığına yatıya gelecek kaynanasını hatırlayıp tepesi attıysa bunlar ticari der. İş biter! :)
Size IHA kayıt konusunda defalarca bir "devlet kurnazlığı"ndan söz etmedim mi?! İşte burada da aynı kurnazlık var. Zaten adam gibi açık ve net bir tanım yapılsa, hepimiz rahat rahat alışverişimizi yapardık. Ama bize öyle rahatlıklar haram!

hobbyking gümrük sınırı

Abi İHA daki kurnazligi bir hatırlatır mısın ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi İHA daki kurnazligi bir hatırlatır mısın ??

Önce model uçakları ayrı olarak tanımlayıp hariç tutmuşlardı ama son anda tümünü aynı çuvala tıkıp kayıt zorunluluğu getirmişlerdi. Şu an tek dertleri drone'lar ama hazır bir talimat çıkarmışken hepsini katalım ne olur ne olmaz diye düşünmüş olsalar gerek.

hobbyking gümrük sınırı

HK dan pil almaya çalışıyorum ama check out yapmama bile izin vermiyor. Eskiden özel kargo seçeneği falan olurdu onuda kaldırmışlar

hobbyking gümrük sınırı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Önce model uçakları ayrı olarak tanımlayıp hariç tutmuşlardı ama son anda tümünü aynı çuvala tıkıp kayıt zorunluluğu getirmişlerdi. Şu an tek dertleri drone'lar ama hazır bir talimat çıkarmışken hepsini katalım ne olur ne olmaz diye düşünmüş olsalar gerek.
Aynen abi tamamen katılıyorum. Son toplantıda bunu en az 2-3 kez dile getirdi k ve not aldılar. Insallah eski haline yeniden getirirler :)

hobbyking gümrük sınırı

Murat YILDIZ' Alıntı:
HK dan pil almaya çalışıyorum ama check out yapmama bile izin vermiyor. Eskiden özel kargo seçeneği falan olurdu onuda kaldırmışlar

ben 6 gün önce aldım sıkıntı yok sadece yukarı sağdaki sekmeden avrupa deposunu ( europe warehouse) seçeceksiniz. yaklaşık 20 dolar kargosu çıkıyor. siparişin 75 euroyu geçmemesine dikkat edin :)

hobbyking gümrük sınırı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Arkadaşlar, evet bir 75 Euro sınırı var ama bu sınırın bir bağlayıcılığı yok. Gümrük memurunun o anki ruh hali çok önemli. Ayrıca paketteki malzeme de önemli. AYnı şeyden dört beş tane varsa kıllanıyorlar. Zaten tanımlara göre aynı üründen üçten fazla varsa ticari sayılıyor. Tabii bu tanım da lastikli. Şöyle düşünün: Banggood'dan içinde 1000 LED olan 1 paket ürün aldım. Bu bin mi bir mi?! :) Aslında tek bir barkod ve faturada da tek kalem olarak geçtiği için bir sayılır ama memur o an akşam bir haftalığına yatıya gelecek kaynanasını hatırlayıp tepesi attıysa bunlar ticari der. İş biter! :)
Size IHA kayıt konusunda defalarca bir "devlet kurnazlığı"ndan söz etmedim mi?! İşte burada da aynı kurnazlık var. Zaten adam gibi açık ve net bir tanım yapılsa, hepimiz rahat rahat alışverişimizi yapardık. Ama bize öyle rahatlıklar haram!

evet Sümer abi ne yazık ki her şeyde olduğu gibi burda da bir kural belirsizliği ya da uygulama yanlışı var. memurun ruh haline kalıyor işimiz. bizzat bir yakınım koca 100cc motor aldı ve gümrük memuru yedek parça bu diye

direk geçirmiş 500-600 dolarlık motoru. şans işi

hobbyking gümrük sınırı

Kötüymüş, ben Aliexpress'ten 160 usd sipariş verdim yolda, bakalım memur bize ne yazacak.

hobbyking gümrük sınırı

Aşkın Topal' Alıntı:
ben 6 gün önce aldım sıkıntı yok sadece yukarı sağdaki sekmeden avrupa deposunu ( europe warehouse) seçeceksiniz. yaklaşık 20 dolar kargosu çıkıyor. siparişin 75 euroyu geçmemesine dikkat edin :)

Avrupa olarak tekrar denedim yine olmuyor. Şu görüntü çıkıyor,

hobbyking gümrük sınırı

Murat YILDIZ' Alıntı:
Avrupa olarak tekrar denedim yine olmuyor. Şu görüntü çıkıyor,

sıkıntı yok ben denedim sizin alacağınız ürünün avrupa deposu linki burda

hobbyking gümrük sınırı

Aşkın Topal' Alıntı:
evet Sümer abi ne yazık ki her şeyde olduğu gibi burda da bir kural belirsizliği ya da uygulama yanlışı var. memurun ruh haline kalıyor işimiz. bizzat bir yakınım koca 100cc motor aldı ve gümrük memuru yedek parça bu diye

direk geçirmiş 500-600 dolarlık motoru. şans işi

Bir zamanlar İtalya'da yapılmış olan bir kongredeki iki bildirimizin basılı çıktıları gelmişti. Onar tane mi yirmişer tane mi öyle bir şey. İki de CD. Küçük bir kutu ile koli olarak göndermişler. Bir de içine hiç alakasız bir hizmetin faturasını koymuşlardı. Kısaca koli içindekiler bedelsiz, hazır koli giderken bu fatura da gitsin diye ayrı bir zarfta 800 Euro'luk bir fatura var. Ben de Çapa'dan beyazlarımla Topkapı'daki yere gitmişim. Adama bir türlü anlatamadım durumu. 80 Euro vergi aldı çatır çatır.
Bu arada normal posta ile koli ayrı şeyler ve küçük bir kutunun mutlaka koli olarak gönderilmesi gerekmiyor. Koli olarak geldiğinde gümrük riski daha yüksek. Normal posta daha sorunsuz.