Kontronik Fabrikası

Mustafa ÇOBAN

Kıdemli Uye
Web sitesi
www.kervansaraykahve.com.tr
İlgi Alanı
Heli
Adamlar genç dinamik bilgili, Türkiyede her zaman yaşlı ve sadece eski teknolojiyi iyi bilen yeniye kendini güncellemeyen insanların dediği olur.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontronik Fabrikası

Genç beyinlerle üretimde sonuca ulaşacak bilgiyi buluşturan eğitim sistemini kurabilmek çok zor bir olay. Gördüğümüz şey o sistemin sonucu bence.

Bizdeki bütün gençler okulu bitirir bitirmez müdür olma hayaliyle yaşıyorlar. O yüzden motoruda kaderin cilveleri yüzünden müdür olamamış :laugh: en iyi ihtimalle televizyon tamircisi abimiz tasarlıyor. :-\

Meşhur fırkrayı bilirsiniz :

Anne : Oğul hoşgeldin ne yaptın gurbet ellerde ?
Çocuk : Okudum, üniversiteyi bitirip Orman Mühendisi oldum anacım.
Anne : Az daha okuyup ormancı olaydın keşke... :eek:f:

Kontronik Fabrikası

Parayı bi kere bayılıyorsun, sonrası saat gibi... Hiç teklemiyor :)

Kontronik Fabrikası

Üretiminin tamamını hala Almanya'da yapan ve Uzakdoğu'dan uzak duran ender firmalardan bir tanesi ki en pahalı ve en kaliteli olmasına buna borçlu diye düşünüyorum :)

Kontronik Fabrikası

Örneklerinin ülkemizde de olması tek dileğim..İşte kastedilen yüksek katma değerli üretim tam da böyle birşey oluyor herhalde...Arge,teknik bilgi ile beraber , harika bir üretim süreci..Tertemiz bir ortam.Hayran kalınmayacak gibi değil...

Kontronik Fabrikası

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Örneklerinin ülkemizde de olması tek dileğim..İşte kastedilen yüksek katma değerli üretim tam da böyle birşey oluyor herhalde...Arge,teknik bilgi ile beraber , harika bir üretim süreci..Tertemiz bir ortam.Hayran kalınmayacak gibi değil...

Bizde ise "yüksek katma değer vergili" üretim daha çok tercih ediliyor. :)

Kontronik Fabrikası

Geçen dünyada sayılı iha üreticilerinden olduğumuzu gördüm. Face de parçalara baksan hepsi çinden geliyordur bizim yaptigimiz montaj, çok büyük katma değer var belkide %10 felan kar ediyoruzdur daha fazlasına izin vermezler.

Kontronik Fabrikası

Iha gibi özel teknoloji gerektiren platformlarda kar oranı çokta önemli değil. Ayrıca platform, elektronik donanım ve yazılım tasarımları gibi önemli bir bölümü tamamen yerli üretim. Yerli üretim oranı %93 Çin malı değil yani :saygilar:

Kontronik Fabrikası

Ekrem YEŞİL' Alıntı:
Iha gibi özel teknoloji gerektiren platformlarda kar oranı çokta önemli değil. Ayrıca platform, elektronik donanım ve yazılım tasarımları gibi önemli bir bölümü tamamen yerli üretim. Yerli üretim oranı %93 Çin malı değil yani :saygilar:
Nerede üretiliyor bu iha'lar ? Tahmin ediyorum askeri çalışmaları kastediyorsunuz.

Ama %93 bence yine de çok iddialı, umarım sizin dediğiniz gibidir.

Kontronik Fabrikası

Türker Akgün' Alıntı:
Nerede üretiliyor bu iha'lar ? Tahmin ediyorum askeri çalışmaları kastediyorsunuz.
Ama %93 bence yine de çok iddialı, umarım sizin dediğiniz gibidir.

Evet Türker bey askeri olanlar. Benim bildigim en az bir tanesinde %93 yerli isim vermiyim reklam olmasin ama cok sevindirici bir durum Çünkü bir şekilde askeri alanlardaki geliştirilen teknoloji zamanla sivil kullanıma da sunuluyor. En azından dünyadaki örnekler bu yonde :saygilar:

Kontronik Fabrikası

Yaklaşık olarak 1 saattir o yerli firmanın ilk işlerinden şu an ki ürettiği ihaya kadar kendi ağızlarından okudum çok güzel işler çıkarmışlar, ama beni tatmin edecek bir %93 değil malesef ben nasıl düşünüyorum bu %10 lık kısmı, örneğin gövdeyi üretecek karbon yurt dışından ama kendileri birleştirmiş Yerli diyorlar, o elektronik sistemi kuracak işlemciler transitörler vs vs hepsi yurt dışından ama kendileri bir karta yerleştirdiklerinden ki kartından yurtdışında imal edildiğini varsayıyorum yine yerli üretim denilmiş, sonra motor hiç bahsedilmiyor ki zaten 100 cc öyle hafif ve sorunsuz çalışacak bir motor tasarımımız olsa zaten araba yapardık, oda yurt dışından, kendi servolarını üretmişler en pahalı iş oymuş 10 ile 20 bin dolar arasındaymış bir servo onu kendileri üretmişler ama içini incelesen kesin sardıkları bobinler yurt dışından geliyordur. vs vs burdaki güzellik şu en taktire şayan olan şey yurt dışından alınsa böyle bir sistem belki bir iha 1 veya iki milyon dolar ama kendi imalatımızı yapınca bunun maliyeti 200-300 bin dolara maledebiliyoruz ve en güzeli bütün kontrol bizde içinde bilmediğimiz birşey yok buda çok güzel bir başarı.

Kontronik Fabrikası

Olay aslında şurda kördüğüm oluyor. Bir kutu düşün, görevi çok önemli ama sen arıza sırasında kutuyu açamıyorsun. Çünki adam sana öyle satıyor. Ama bu kutuyu sen yaparsan istediğin gibi tamiratını yaparsın. O açamadığın kutuyu amerikaya gönderip bir diyot değişimi içinde binlerce dolar verirsin.

Şimdi söyle bir olgu var. Derler di ya f 16 için. Onlar Türkiye'de sadece parçaları birleştiriliyor. Veya zamanımda araba favrikaları içinde öyle deniyordu. Bunsayade yan sanayi aldınbaşını gitti %60 lara.

Ama o f 16 nın Türkiye'de birleşimi için bile ne kadar teknoloji transferi gerektiği. Amerikalı bu birleştirme için kaç yıllar sonra izin verdiği. Halen bazı modernizeler için izin vermediği kendi ülkesinde yaptığı. Felan filan.

Ankarada savunma sanayi geliştiği için Ostim de bir sürü orta veya büyük çapta işlermeler olduğu.

Arkadaşlar inanın adamlar keinlikle vida yı bile kendilerinden almanızı istiyor. O yüzden asla küçümsemayin ve destek olun.

Neden Heronlar bir bir düştü. Bakımları adamlar yapmadı. Çünki onlara muhtaçız diye . Arızayı bildiğiniz halde müdahale edememek çok kötü birşey.

O yüzden savunma sanayiye herzaman destek olalım. Onlar çok büyük başarılara imza atıyor.

Ve onlara Teşekkür ederim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu başlıktaki videonun ingilizce / ingilizce-altyazılı versiyonu da varmış. Onu da paylaşmış olalım;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol