Lipo Öldümü

framerate

Uye
Merhabalar,

Walkera QR350 de kullandığım pillerden biri aldığımdan beri hiç çalışmıyordu. (5200Mah 11,1 V) Uzun bir süredir öyle duruyordu. Battery Checker aldım yeni. Ölçdüğümde şöyle birşey ile karşılaştım;

Cell 1: 0,504
Cell 2: 4,176
Cell 3: 0,000
Toplam: 4,633

Bu batarya öldümü. İmha mı etmeliyim. Yoksa balanslı şarj etsem yada bir yolu varmı kurtarmanın (umut dünyası işte)

Lipo Öldümü

Merhaba Alper Bey. balanslı şarj aleti hata verecektir yüksek ihtimal. direk voltaj verilip (1 ve 3. hücrelere ayrı olarak balans soketinden deneyin, 2. hücreninde voltajının artmadığını kontrol edin) belki kurtarılır fakat 3. hücre tamamen gitmiş gibi görünüyor, şarj alsa bile mah ve C değerini verebileceğini sanmıyorum. kurtarılsa dahi hava aracında kullanılmaması gereken bir pil bana kalırsa, riski çok fazla. en azından yerde tam gaz verip, motorun hızını sabit tutabiliyormu ona bakın ve tekrar voltaj kontrolünü yapıp kullanımdan doğan voltaj farkı olup olmadığını kontrol edin.

Lipo Öldümü

hakan bakır' Alıntı:
Merhaba Alper Bey. balanslı şarj aleti hata verecektir yüksek ihtimal. direk voltaj verilip (1 ve 3. hücrelere ayrı olarak balans soketinden deneyin, 2. hücreninde voltajının artmadığını kontrol edin) belki kurtarılır fakat 3. hücre tamamen gitmiş gibi görünüyor, şarj alsa bile mah ve C değerini verebileceğini sanmıyorum. kurtarılsa dahi hava aracında kullanılmaması gereken bir pil bana kalırsa, riski çok fazla. en azından yerde tam gaz verip, motorun hızını sabit tutabiliyormu ona bakın ve tekrar voltaj kontrolünü yapıp kullanımdan doğan voltaj farkı olup olmadığını kontrol edin.

Cevabınız için teşekkür ederim Hakan bey.

Öncesinde multinin standart şarj aletiyle şarj etmeyi denemiştim. Hücre yada toplam v değerini göremediğim için arızalı olarak kullanmıyordum. Şimdi yeni şarj aleti aldım. Bilgisayar bağlantısı ve programı var. Dediğiniz yöntemi bu şekilde yapabilirmiyim. Direk voltaj vermek ne demek bilmiyorumda(Yani 2. hücrenin voltajını nasıl engelliyebilirim) :)

Lipo Öldümü

Alper Sahin' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim Hakan bey.

Öncesinde multinin standart şarj aletiyle şarj etmeyi denemiştim. Hücre yada toplam v değerini göremediğim için arızalı olarak kullanmıyordum. Şimdi yeni şarj aleti aldım. Bilgisayar bağlantısı ve programı var. Dediğiniz yöntemi bu şekilde yapabilirmiyim. Direk voltaj vermek ne demek bilmiyorumda(Yani 2. hücrenin voltajını nasıl engelliyebilirim) :)

direk voltaj vermekten kastım, 12v güç kaynağının + ve - kutuplarını balans soketindeki 1-2 ve 3-4 soketlerinden vermek gerekecek. tabi kutupları tutturmak lazım. ve güç kaynağının amperinin iyi olması gerek, ben ölü pili kurtarmaya çalıştığımda az kalsın kaynağı yakıyodum, 2650 lik pil 13-14 amperle çekiş yaptmıştı. hücreleri 0 değere inmemişti fakat yinede bikaçkez kullanabildim. sonrasında hemen ısınma, C değerinin düşmesi gibi sorunlar oldu kullanmıyorum artık. belkide vazgeçmek en iyisi : )))

Lipo Öldümü

hakan bakır' Alıntı:
direk voltaj vermekten kastım, 12v güç kaynağının + ve - kutuplarını balans soketindeki 1-2 ve 3-4 soketlerinden vermek gerekecek. tabi kutupları tutturmak lazım. ve güç kaynağının amperinin iyi olması gerek, ben ölü pili kurtarmaya çalıştığımda az kalsın kaynağı yakıyodum, 2650 lik pil 13-14 amperle çekiş yaptmıştı. hücreleri 0 değere inmemişti fakat yinede bikaçkez kullanabildim. sonrasında hemen ısınma, C değerinin düşmesi gibi sorunlar oldu kullanmıyorum artık. belkide vazgeçmek en iyisi : )))

Önerinizi yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip değilim ne yazıkki. Zaten kullanmakta sağlıklı olmadığına göre imha etmek en mantıklısı olacak. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim Hakan bey

Lipo Öldümü

Merhaba.

3s 2200 mah bir pil var elimde. Buzzer taktığımda bu şekilde gösteriyor. Benim 3. hücre ölmüş mü yoksa buzzerda bir problem mi var?

No 1: 3.92
No 2: 3.84
No 3: 5.3
All : 7.74

Lipo Öldümü

Sercan, No 3'de 5.3 okuduğuna emin misin :eek: Zira bu imkansız gibi bir şey. Her hücre max 4.2 V kadar şarj ediliyor.

Lipo Öldümü

Bende çok şaşırdım Mehmet abi 5.3 görünce. Ayrıca balanslı basit bir şarj cihazı var ona takıncada şarj etmiyor kırmızı ve yeşil ışık aynı anda yanıp sönüyor. Buzzer yeni aldım sorun buzzerda ise hemen geri göndereyim günü geçmeden ???
ALL
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

NO1
1 in fotoğrafını çekmemişim ama tam olarak 3.92

NO2

NO3

Lipo Öldümü

Sercan Eymen' Alıntı:
Bende çok şaşırdım Mehmet abi 5.3 görünce. Ayrıca balanslı basit bir şarj cihazı var ona takıncada şarj etmiyor kırmızı ve yeşil ışık yanıp sönüyor aynı anda. Cihazın arkasında bu ışık yanlış bağlamaya işaret ediyor gibi birşey yazıyor. Kısaca şarjda almıyor. Buzzer yeni aldım sorun buzzerda ise hemen geri göndereyim günü geçmeden ???
Emin olmak için başka bir pilde daha ölçüm yapmak lazım. Eğer onda da benzer sorun çıkarsa, ki çıkacaktır diye düşünüyorum, o zaman ölçü aleti bozulmuş demektir.

Lipo Öldümü

Orada söyle bir durum var 0.53 olabilir bu durumda bozuk olma ihtimali var ama en kesin çözüm voltaj ölecek bir ölçü aletle bakmak.

Lipo Öldümü

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Orada söyle bir durum var 0.53 olabilir bu durumda bozuk olma ihtimali var ama en kesin çözüm voltaj ölecek bir ölçü aletle bakmak.
Öyle dahi olsa Toplam voltaj değeri yir farklı oluyor Mustafa ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lipo Öldümü

Olmus pilde tek hucrede bende yuksek degerleri gormustum olabiliyor demekki.
Hatta olcu aletiyle soketten olctum yuksek gosteriyodu.

Lipo Öldümü

Elimde başka pil olsa denerdim ama başka pilim de yok malesef hiç, kısa devreye kurban gitti 2 pilim. Pilottr den almıştım aradım söyledim buzzerda sorun olabilir pilde de sorun olabilir dediler başka pille deneyin aynısı olursa gönderin dediler şimdi elim kolum bağlı kaldım :D

Edit: işin ilginç yanı no 1 ile no 2 nin toplamını gösteriyor. no5 5.3 yazıyor ama onu hesaba almıyor. Buda pilin hücresi ölü o yüzden yanlış değer verip hesaba almıyor mu diye düşünmeye başladım.

Edit2: şimdide no1: 3,91 no2: 3,84 no3:5,3 gösteriyor toplamada 7,74 gösteriyor. 3,91+3,84=7,75 yapıyor ama. İyice kafam karıştı :D