lipo pil önerisi

Ben konu güncellenmişken paylaşım yapayım. F1 depodan 4 adet leopard 3s 40c 3400mah lipo aldım. İç dirençleri 2-3 arası. İç dirençlerini bi tık sevemedim diyebilirim. Çin'den aldığım 6s 70c 2200mah pillerin iç dirençleri 3 sene sonra 2-3 arasıydı. Çin'den aldıklarım da kaliteliydi ama sonuçta Leopardda kaliteli diye biliyorum. İç direnç meselesini bir kenara bırakalım. Uçuş konusunda bence gayet başarılı. Pillerden gayet memnun kaldım.

Tabi henüz sadece her biri ile 1,5 kez uçma imkanım oldu :D İleride de aynı şekilde memnun kalırım diye umut ediyorum.
Ali ufak pillerin direnci yüksek olur .adı üsütünde direnç, şarj aleti pile bir akım uygular ve pilin bu akıma nasıl direndiğine bakar ,yani voltaj değişimine bakar ,misal ölü ve 3.80 hücresi olan bir pile 1 amper akım uyguladığımızda hücrenin aniden 4.00 değerlere fırladğını görürüz bu pilin dejarj olurken de ciddi voltaj kaybedeceği ve ısınacağı anlamına gelir, az akım çeken projelerde kullananılabilir, nitekim şarj ederken de ufak akımla olabildiğince yavaş doldurarak kullanılabilir.

Ama büuük bir hücreyi ele alalım 5000 mah hücre ölüde olsa 1a akım uyguladğımızda voltaj da ciddi değişim olmaz çünkü, kapasite büyük, bu pilin de aynı akımda iç direnci daha düşük görürüz hemen sevinme pil ölü olabilir birde 5a uygula da görelim :D

yani ufak pillerde 9 a kadar iç direnci normal sınırlarda kabul etmek lazım . misal s farketmez 2200 mah 3 iç direnç pile ben sıfır derim 6 ve 7 yine normal ,8 ve 9 devamke , 10 ,15 arası performas düşer yeni pil aramaya bak:D

5000 de iç dirençleri 1 ve altında görürüz bu pil sıfır ayarındadır 3 ve 7 arası kullan acıma 7 ve üstü artık pili emekliye ayırmaya hazır ol ,10 ve 11 gibi değerler görüyorsak sesinlikle pile yüklenmemek gerekir.

diğer faktörler de şunlar ; eğer pil uzun süre yatmışsa iç dirençler ilk kullanımda yüksek olabilir uçtukça yerine oturur

boş pilin iç direnci yüsek olur şarj oldukça düşer 4v arasında ölçüm yapmak lazım.

soğuk pilde yüksek iç direnç verir pili oda sıcaklığında ölçmek gerekir.

uçuştan gelmiş sıcak pilin iç direnci de düşer.

Ben iç dirençlerin çok da güvenilir olduğuna inanmıyorum. Yani demek istediğim yukarıdaki mesajda anlatıldığı gibi bir şey ifade etmesi için bilmek gerek, doğru yorumlamak gerek.
Ben pillerin 2 veya 3 kere yaptığım sarj-desarj döngüsündeki kapasitesine bakıyorum. Bana daha gerçekçi geliyor...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Bu kucuk alet balans soketine takiliyor ve de her ucre icin ayri ayri voltaj verisini es zamanli olarak kumandaya gonderiyor. Genelde kumandaya bir tus atayip anlik veriyi sesli olarak dinliyorum. Ayrica dusuk voltaj veya huclerin birinde ani voltaj dususunu bildiren alarmlar da var. Ucus sonunda ise lua script ile hucrelerin ucus sirasinda nasil performans gosterdigini grafiksel olarak ta gormek mumkun.

Bazi escler ve ucus kontrol kartlari ile toplam voltaji ve anlik akim miktari da gorulebiliyor. Bu veriyi gaz pozisyonu ile de birlestirip grafige dokunce pilin durumu hakkinda isabetli bir yorum yapmak mumkun oluyor. Ben daha fazlasini istiyorum diyenler icin de frskyin yeni alicilarinda analog sensorler icin giris var. Analog isi olcer ile ucus sirasinda pilin sicakligi da gorulebiliyor.

Bence ucus sirasinda binen yuke gore hucrelerin voltajini gormek yerde iken yapilan diger olcumlere gore cok daha faydali bilgiler sunuyor.

Tabi bunlar icin kumanda isletim sistemlerinin en guzeli olan opentx uyumlu bir donanim gerek

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu pili 450 Trex için almak istiyorum. Uygun mudur? Daha önce bu siteden alisveris yapan oldu mu?

Diğer secenegim ise bu. Sizce hangisini almaliyim? Mkt marka yüksek mah mi yoksa gens ace 2700 mah mi? Tahminimce Gens ace daha kaliteli

Güncelleme: Mkt, gens aceden yaklasik 2 3 kat daha agir. Eski pilim zippy idi yaklaşık 180 gram. Agirlik merkezinde degisiklik olmamasi icin ayni agirlikta olan gens ace alacagim sanirim.

Son düzenleme:

Bu pili 450 Trex için almak istiyorum. Uygun mudur? Daha önce bu siteden alisveris yapan oldu mu?

Diğer secenegim ise bu. Sizce hangisini almaliyim? Mkt marka yüksek mah mi yoksa gens ace 2700 mah mi? Tahminimce Gens ace daha kaliteli

Güncelleme: Mkt, gens aceden yaklasik 2 3 kat daha agir. Eski pilim zippy idi yaklaşık 180 gram. Agirlik merkezinde degisiklik olmamasi icin ayni agirlikta olan gens ace alacagim sanirim.
Linkteki pillerden ilkini 450 ye sığdırabilirsen helal olsun 4200 lük pil kullanan görmedim daha önce 450 lik helikopterde.
İkinci pil bile bence büyük gelecektir. 2200 - 1800 mah arası pillere bir gözat ölçülerine boyutlarına iyi bak. 2200 lük pillerde bile C değeri yüksek olanlarda sığmama ihtimali olabilir. Bu helilerin birde ağırlık merkezi falan var, ona göre bir çalışma yap bence ondan sonra 4200 lük pilin uyup uymayacağı konusunda bir fikir edinirsin.
Ben 450 de 2200 mah 50C civarı ilk tercihim olsa da son aldığım pilim 1800 lük 90C. Her değerde pili sürekli stokta bulmak biraz sorun olabiliyor bu aralar mecburen mah - C değerlerinde değişiklikler oluyor.
Şahsi tercihim dediğim gibi 1800-2200 mah 45-50C arası piller. Çok ekstra hard uçuşlar yaparım dersen C değerini daha yüksek düşünebilirsin.
Alacağın pillerde boyutlarına iyice bakmalısın uzunluk, en, yükseklik değerlerinin kanopinin içine sığacağından emin olmadan bir pil almamanı tavsiye edebilirim:saygilar:.

Pil helikopter için uygun mu bir fikrim yok ancak ben sürekli alışveriş yapıyorum ordan.

Bu pili aldim. Önceki zippy ile hemen hemen ayni boyutlarda.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Pilottr uzerinden batarya alicam tekrar, Rckolik foruma ozel bir indirim kodumuz var mi ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gezinirken bu gibi videolar buldum ,malum lipo piller çok pahalandı bende kendim yapabilir miyim diye düşünmeye başladım pil fiyatlarına baktım sonra uçuş sürelerine baktım bariz bi fark var. Normal lipolardan daha da ucuza geliyor ama birde size sormak istedim aranızda daha önce yapan var mı ,yapan varsa verimli olur mu . Videolara baktığımda ve biraz araştırdığımda bu pilleri kullanıyorlar deneyimlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Sony / Murata US18650VTC6 3000mAh - 30A​

Samsung 18650 3500mAh için 13A deşarj INR18650​

• Beğen
Tepkiler: proxima

Gezinirken bu gibi videolar buldum ,malum lipo piller çok pahalandı bende kendim yapabilir miyim diye düşünmeye başladım pil fiyatlarına baktım sonra uçuş sürelerine baktım bariz bi fark var. Normal lipolardan daha da ucuza geliyor ama birde size sormak istedim aranızda daha önce yapan var mı ,yapan varsa verimli olur mu . Videolara baktığımda ve biraz araştırdığımda bu pilleri kullanıyorlar deneyimlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Daha önce yapmadım ama mâlum fiyatlar nedeniyle ben de araştırmıştım.
Püf nokta Amper değeri, ne kadar çok olanını bulabiliyorsan hava aracı o kadar performanslı uçar. Amper değerini de pilin amper cinsinden kapasitesini ve C değerini çarparak bulabilirsin.
30A aşağısı olmasa iyi olur ortalama 2212 büyüklüğünde motor için, üstü ise bulunuyorsa tercih edilmeli.
Performanslı bir Li-Ion bulunursa güzel sonuçlarelde edilebileceğini düşünüyorum. Keza bu türün performanslısı bile Li-Po kadar hızlı bitmez tahminimce.

Durum böyle olunca kullanışlı yani kaliteli olanını alınca da parasal anlamda fark eden pek bir şey olmuyor.

Son düzenleme:
Daha önce yapmadım ama mâlum fiyatlar nedeniyle ben de araştırmıştım.
Püf nokta Amper değeri, ne kadar çok olanını bulabiliyorsan hava aracı o kadar performanslı uçar. Amper değerini de pilin amper cinsinden kapasitesini ve C değerini çarparak bulabilirsin.
30A aşağısı olmasa iyi olur ortalama 2212 büyüklüğünde motor için, üstü ise bulunuyorsa tercih edilmeli.
Performanslı bir Li-Ion bulunursa güzel sonuçlarelde edilebileceğini düşünüyorum. Keza bu türün performanslısı bile Li-Po kadar hızlı bitmez tahminimce.

Durum böyle olunca kullanışlı yani kaliteli olanını alınca da parasal anlamda fark eden pek bir şey olmuyor.
Kardeşim yeni bi pil alayım dedim fiyatlara bi baktın 4000 mah pil için 950 dediler bende bu pillerden bulursam sony tane 100 tl geliyor 3s2p bir pil yapsam 3s 6000 mah bi pil elde etmiş olmaz mıyım . 6000 pil içinde 1300 tl dediler aklıma yattı bi denemek lazım

quad samsung 2.200 mAh lionlar ile 3S2P denedim kalkamadan guc kesiyor. 4S uzeri hexa da belki. Ama benim denediğim lionlar samsung düşük C değerine sahip olanlarındandı. Eğer Orjinal VTC6 10C 3000 mAh bulabilirsen 3s2p teoride uçar diye düşünüyorum. Denersen bizi de haberdar et.