Model Helikopterlerde Upgrade Ne Kadar Gerekli ?

Model Helikopterlerimizin Kitlerinde Upgrade Yapalım Mı ?

• Evet bütçemizin izin verdiği kadarıyla elimizden geldiği kadar yapmalıyız. Kesinlikle faydalıdır.

Oy: 2 10.5%
  • Hayır kit piyasaya nasıl çıkmışsa o şekilde kullanmalı Upgrade yapmamalıyız. Kesinlikle zararlıdır.

Oy: 4 21.1%
  • Modele göre değişir, çoğunlukla faydalıdır veya gereklidir.

Oy: 4 21.1%
  • Modele göre değişir, çoğunlukla zararlıdır veya gereksizdir.

Oy: 5 26.3%
  • Yapsakta yapmasakta hiçbirşey farketmez

• Yararı zararı beni ilgilendirmez Upgrade'imi yaparım keyfime bakarım :)

• Kullanılan toplam oy
    19

Teşekkür ederim 2 nizede :)

Türker Akgün' Alıntı:
Ayrıca geometriside kusurlu malesef ve bence fazla büyük.

Evet, hem de 5 numara büyük gelmiş, üzerinde çok eğreti durmuş. Neyse, koy bir kenara büyüyünce giyer!... :lollol:

Ynt: Model Helikopterlerde Upgrade Ne Kadar Gerekli ?

Türker Akgün' Alıntı:
Arkadaşlar Lynx'in canopy'sini önermem. Fiber ve son derece ağır bir canopy. Orjinal canopysi 3 gram ağırlığındayken bu canopy 11 gram ağırlığında. :(p Ayrıca geometriside kusurlu malesef ve bence fazla büyük. Plastik malzemeden değilde fiberden olması sebebiyle de sert zemine düşüşlerde kolayca kırılacak ve görselliği bozulacaktır diye düşünüyorum. :(

Upgrade'ler öncesi :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Upgrade'ler sonrası :

ahahahha McpX Trakker olmus resmen :D :D F3C skid te taktinmi tamamdir direk 800 trakker :D

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Model Helikopterlerde Upgrade Ne Kadar Gerekli ?

Mesut AKIN' Alıntı:
ahahahha McpX Trakker olmus resmen :D :D F3C skid te taktinmi tamamdir direk 800 trakker :D

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Tabii ya, ben de birseye benzettim ama adini koyamamistim :lol: :lol:

Omer Erkan' Alıntı:
Evet, hem de 5 numara büyük gelmiş, üzerinde çok eğreti durmuş. Neyse, koy bir kenara büyüyünce giyer!... :lollol:
Epey zengin durdu Ömer abi. :lollol: :lol:

Mesut AKIN' Alıntı:
Üstad trakker'a benzedi diyorsan süper valla, ben kirpi balığına benzettim kendisini. ;D

Aynısı işte Türker :D :lollol: :lollol: :lollol:

canopy direk yeni nesil DFC canopylerden :D gerçekten trekkera benzemiş şaka değil :lollol: :lollol:

Geçtiğimiz buluşmalarda Mordo abimizin kumanda ve Trex 550 DFC yapmış olduğu UPGRADE fark ettim. Örnek olması amacı ile burada paylaşayım dedim ;)

bence gerekli bir upgrade :) carbon gövdenin esnemesini en aza indirger :)

Mesut AKIN' Alıntı:
bence gerekli bir upgrade :) carbon gövdenin esnemesini en aza indirger :)
Valla üstad benim anlamadığım bu esneme ne zaman meydana gelecek ?

Eğer uçuş sırasında performansı etkileyen bir esneme ise o zaman durum kötü. Zira bir dizayn hatası var demektir.

Eğer çarpma anındaki esnemeleri engellemek ise amaç, o zamanda mevcut enerjii nasıl sönümlenecek diye düşünüyorum :rolleyes: Başka bir değişle sanki esnemeyi engelleyince, bir yerlerde kırma / parçalamaya varan daha büyük hasarlar ortaya çıkar gibi geliyor ???

Ama görsellik anlamında hem fikirim %p Model daha ihtişamlı duruyor. Fonksiyonelliği kısmında ise hala çözümleyemedim yukardaki sorular var aklımda :embarras:

Benimde bu konuda küçük bir ilavem olacak. Meslek itibariyle (inşaat mühendisiyim) binalarda sağlamlıkla ilgili yapılan değerlendirmelerde binalar için süneklik analizi yapılır. Binaların sünek (esneyebilir) olmaları istenir ki depreme dayanabilsinler. Ben kırım esnasında modellerimize etkiyen kuvvetlerinde aynı kapsamda değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Sonuçta ortada sönümlenmesi gereken bir enerji vardır.

Genellikle doğru zannedilen yanlış bilgi betona ne kadar demir donatı konulursa binanın o kadar sağlam olacağının zannedilmesidir. Oysaki hacimsel oran olarak %1'den fazla demir donatı ihtiva eden bir betonarme yapı artık sünek değil rijit bir yapı sınıfına geçmiş demektir. Rijit yapılar depreme dayanamaz ve zayıf noktalarından yapı bütünlüğünü kaybederek yıkılırlar.
İşin birde diğer tarafı var ki eğer bir betonarme yapı Binde 5'den daha az demir donatı muhteva ediyorsa da bu sefer çürük sınıfına geçmekte ve belkide bir depreme bile ihtiyaç olmaksızın yıkılabilmektedir. Yani bir binanın sünek olabilmesi için minimum binde 5 ve maksimum %1 hacimsel oranında demir donatıya sahip olması optimum olmaktadır.

Bu bakış açısıyla Full Metal Upgrade parçalarımız kırım anında bence modelin sünekliğini olumsuz etkileyerek ortaya çıkacak hasarı arttırabilmektedir. Bakış açım elbette yanlış da olabilir, takdir sizlerin. :saygilar:

çarpma anındaki esnemeden bahsediyorum Mehmet abi , sonuçta her vidaya yük binince bulunduğu noktaya darbe gelecek vida deliği ve çevresi ama bu parça ile parçanın tamamı darbeyi gövdeye eşit oranda dağıtacaktır

Türker bina mühendisliği farklı birşey ama onunla bunu kıyaslamak doğru olmaz

şöyle düşünelim en basit olarak böyle anlatabilirim sanırım , vidaların karbon gövdeye dokunduğu yüzey kendi başı kadardır yani 3 4 mm doğrumu ? yani vida kendi etrafına baskı uygular en fazla , karda yürüyen adamı düşünün şimdi normal ayakkabı ile ayakkabı numarası kaç ise etrafa okadar baskı uygular ve karın içine çöker

ama biz bu parçayı vidaların altına koyarak vidanın baskı uyguladığı yüzeyi dağıtıyoruz bu aluminyum upgrade boyunca, doğrumu ? aynı karda yürüyen adamın ayağına kar ayakkabısı takması ve kara batmadan üstünde yürümesi gibi :) bilmem anlatabildimmi :)

benim mantığım bu şekilde çalışıyor :D aynı arabaların şaseleri gibi, darbeyi önden alsada darbe arkaya kadar şase boyunca dağıtılıyor

Mesut AKIN' Alıntı:
şöyle düşünelim en basit olarak böyle anlatabilirim sanırım , vidaların karbon gövdeye dokunduğu yüzey kendi başı kadardır yani 3 4 mm doğrumu ? yani vida kendi etrafına baskı uygular en fazla , karda yürüyen adamı düşünün şimdi normal ayakkabı ile ayakkabı numarası kaç ise etrafa okadar baskı uygular ve karın içine çöker
Örnekleme süper üstad %p Ne demek istediğini çok güzel örneklemişsin :thumbup: Fakat bana göre yine de burada esas olan hangi kuvvet,hangi yönde nereye uygulanacak :-\

Özetle kırım konusu çoğu zaman şans kısmet meselesi bence :)