Model , Pil ve Diger ekipman seçimlerinde kriterler ve pilotajla alakasi

Bildiğim kadarı ile Cemil abi sadece BEC kullanıyor. BEC'in yanına guard takmıyor.

BEC harici BEC mi?

BEC i nerden besliyor? Ayrı bir pilden mi, yoksa sistemdeki pillerin birinden mi?

Harici BEC kullanıyor ve stick pildeki 6s pilin birinden BEC'i besliyor. Bildiğim kadarı ile modelin birinde Gryphon BEC diğerinde Castle BEC var.

Ben ana pilden BEC ile sisteme elektrik veriyorum. Ana pilin soketi eridiği için bir kez model yeri öptü (burun üzeri çakıldı). Goblin 500 de esc yandı ama guard olduğu için sadece iniş takımı ve paller ile kurtardık. Model asfalt pist kenarına bankete indiği için devrildi yoksa palleride kurtarırdık.
Logo 500 de arka kuyruk pali fırladı hasarsız kurtardık (Fırlayan pal hariç masraf olmadı)
Mesutta goblinde pil soketi eridiği için model ağaların üzerine indi , sadece kanopi çatladı. Gene Trex 700'de 120 HV ESC yandı hasarsız indi.
Fatih alıcı pili kullanıyordu , pil voltajı düşünce (Hitec) alıcı sapıttı model çakıldı. Guard yoktu.
Görüldüğü üzere ne zaman lazım olacağı belli değil. Olmazsa Allah'a emanet oluyor.

Konnektör erimeleri çok yaşanmış. Acaba soğuk lehim sebep olmuş mudur bir kısmına? Kuyruk pali fırlaması da aynı şekilde talihsizlik olmuş, çok sık başa gelebilecek bir durum değil, vidası gevşek kaldı heralde veya titreşimle zamanla gevşedi...

Alıcı pilli sistem optiguarddan çok da güvensiz değil bence. Voltaj neden bir anda o kadar düştü ki? Anlık yüksek akım çekildi sanırım. Servolar 4ü birden maksimum ne çekiyor?

Ana pilden beslenen sadece bec tabii ki en güvensizi gibi duruyor. Bende öyleydi 600sx te, sıkıntı yaşamadım. Yaşayabilirdim de, onun garantisi yok tabii ki... Benim modeli Allah korumuş demek ki, lakin ben koruyamadım :D

Eriyen soketlerin sebebi umbrella ec5 lerdeki temas yüzeyinin zamanla giderek azalması. 50-60 uçuşta problem yapmayan konnektör bir sonraki uçuşta eriyor. EC5 kullanmayı bıraktıktan sonra bir daha sorun yaşamadık.
Fırlayan pal tutucu da maalesef gevşeme değil , vida kırılmıştı ucu şaftın içindeydi.
Oldu mu oluyor sonradan üzülmeyelim diye en azından alıcı pili ve voltaj alarmı kullanılmalı diye düşünüyorum.

Tabii voltaj bir anda düşerse ve alıcı sapıtırsa orda yapacak çok birşey yok, keşke böyle durumlar hiç yaşanmasa...

Ben kumanda üzerinde rx voltage takip ediyorum, üniteden sürekli onun verisi gönderiliyor. 6V a ayarladım jive bec ini, kumanda üzerinde de hep 6.0V 6.1V gibi gösteriyor. Hayırlısı bakalım inşallah sorun yaşamam, kontronik kısa maceramızda (600sx 550sx) henüz üzmedi.

Konnektörler de supra-x tan şaşmıyoruz, motor-esc arasına bile koydum :D

Alici pili nicad miydi? Lipo pilin baya baya olu olmasi lazim brown-out icin. Sorunsuz 2s lipo 4 servonun yukunden 4,5v altina dusmez bence.

Herkes futaba kullanmıyor ki Emrecim :lol: :lollol:
Şaka bir yana model trex 600 dü servoları 6v olduğuna göre muhtemelen bec vardır. Pilide şarj etmeyi unutmuş.

O kısmını düşünmemiştim valla ;D Bazen üzülüyorum futaba kullanmayanlar için :lollol:

Emre Kaman' Alıntı:
Fiyat durumunu karşılaştırmak gerekirse;

Savöx 1258+1290 yaklaşık 55-60$ civarında.
Savöx 2271 yaklaşık 80$ civarında. (düzeltme: 80$ fastlad'de tek kalan indirimdeki servoymuş, 96$ mikado versiyonun fiyatı)
Castle bec + optiguard yaklaşık 90$ civarında.
Rjx 521 flyingde 68-70$ civarında (stoğu hemen bitiyor ama yeniden geliyor, ben iki set aldım farklı zamanlarda) (Rjx, Servoking ve BK servo aynı fabrikadan çıkan aynı servolardır.)
Pil kalitesine göre 5-20$ civarında, ancak bir pilin birden fazla modelle kullanılabileceğini de hesaba katın.

Mikado versiyonu da küçük bir indirime girmiş, 88 dolar... Bence hala flyingden rjx almak daha mantıklı :)