Multirotor/Helicopter Toplama Programı

isasari

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.isa-sari.com
Herkese iyi akşamlar,
Biliyorsunuz, bugünlerde bir multirotor toplama sevdası içindeyim :) İki gündür sabah akşam araştırma yapıyorum. Almak istediklerimi listelemek isterken, Excel'de basit bir program oluşturayım dedim. Aslında program sayılmaz da, bir bakıma liste ve otomatik fiyat çıkarıcı. Ekte bulabilirsiniz. Ucuz bir 250'lik quadcopter örneği var içinde. Her yerini değiştirip isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Az da olsa bu işle ilgilenenlere yardımcı olursa ne mutlu bana :)

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• Multi-Heli Toplama Programi.xlsx
    13.5 KB · Görülme: 15
  • Multi-Heli Toplama Programi.jpg
    Multi-Heli Toplama Programi.jpg
    141.5 KB · Görülme: 248

Motorların 2400 kv olması lazım.
Alıcı 4 kanal frsky yeterli
Pervaneler 5030 olacak. (50= 5 inch , 30= 3 derece pitch) dana uzun pervane çevirmez , birbirine çarpar.
Piller 12x4 =48 ve üstü amper verebilmeli. Mah oplarak 250 lik quad için maximum 1800 mah olmalı. 1800 mah 20 C piller sadece 36 amper verebilir (HK pillerinin C değerleri normalden yüksek yazılıyor) O yüzden minimum 45C olandan seçmek lazım.
250 lik quad içine kk2.1 sığmaz , çapı 31x31 mm olan kartlar kullanılıyor o yüzden kk2.1 mini alınabilir.

Ama zaten bütün bu bilgiler aksiyon fpv quad inceleme konumuzda var , bende oradan öğrendim. İncelerseniz çok çok faydalı bilgiler edinip yanlış şeyler almaktan kurtulabilirsiniz.

Teşekkür ederim İlker Abi. Neyin nasıl olacağını ben de bilmiyorum açıkçası. O yüzden ne gözüme "hoş" göründüyse onu yazdım :)
Peki motorlar böyle olsa ne olur? Quad daha güçlü olmaz mı o zaman? Mantıken bana öyle geliyor da...

Bunun hayli gözden geçirilmesi gerekiyor o zaman. Aslında 450'lik toplayıp bir de FPV kurmak istiyorum, ama maalesef tek başıma araştırmayla olmuyor.... TÜm konular inceledim, ama bazı konular aklımda hala havada kalıyor gibi sanki. Mesela buradaki gibi, ben kafama göre motor yazdım, ama olmuyormuş. Nedenini hiçbir yerde okuyamam sanırım :)

Abicim önce istediğin boya bir karar vermen lazım.
FPV = First person view = Birincil kişinin gözünden , yani kameraya bakarak modelin içinden sürüyormuş gibi kullanmak. Googles (gözlük ) yada monitör kullanılabilir.

Söyleyeceklerim ideal olan kullanımlardır.
250 boyut : Aksiyon FPV için kullanılır , yani dar yerlerden geçip ağaçların arasında dolanırsın vs. Üzerinde pilot görüşü için bir küçük kamera, bir de HD çekim için mobius tarzı kamera taşır. Gopro taşımaz.
330 boyut : gene aksiyon fpv yapılabilir ancak daha geniştir , dar yerlerden geçmekte zorlanabilir , Gopro tarzı kameralar taşıyabilir. Buna gimbal takmak çok verimli değildir. Yani kamera sabit olur.
350 boyut : Phantom boyutudur. Gimbal ile gopro ve benzer ağırlıkta tarzı kameralar takılır
450 üzeri boyutlar kullanılacak çekim ekipmanının ağırlığına göre motorların kaldırma kuvveti (thrust) hesplanılarak motor sayısı ve platform büyüklüğü bulunur.

Özetle multikopterler uçan platformlardır. Kullanacağımız görüntüleme ekipmanını havaya kaldırmaya yarar , O yüzden önce hangi görüntüleme ekipmanı kullanılacak ona karar verilir sonra onu kaldırmak için ne lazım ona bakılır.
Multikopterler uzun uçuş yapamaz , genelde 15 dakika civarıdır. Uzun mesafe uçuşlar için uçak ile FPV yapılır. O konuda benim deneyimim yok.

Multikopteri uçuran motor değil pervanlerdir. Pervane boyu uzadıkça ve pitch açısı yükseldikçe , daha fazla kaldırma kuvveti uygular. Bu pervaneleri belli bir akım çekerek , yanmadan çevirebilecek EN HAFİF motor tercih edilir. O yüzden kafamıza göre motor seçemeyiz.

Anlıyorum İlker Abi, teşekkürler. Bu durumda konunun derinliklerine girmek lazım. Benim toplamak istediğim 450 sınıfı aslında.

Peki bir "can alıcı" soru sorayım: Naza Lite kullanmak istiyorum toplayacağım quadda, ama GPS'lisine gerek var mı? Nasıl olsa FPV olacağı için nereye gittiğini he an görebileceğim. GPS olmayınca konum koruma, fail safe, RTH vs. de olmayacak. Çok şey kaybeder miyim? GPS olmazsa ve pilotajım da iyi olmazsa kayıp ya da kırım yaşama ihtimalim artar mı?

Teşekkürler tekrar...

Fpv isinde eger ki goruntuyu kaybedersen ve fpv dogasi geregi quad'la goz temasinin da olmadigi bir durumda gps de olmazsa cok sey kaybedebilirsin :)

1 km FPV menziline güveniyordum açıkçası, ama tabii ona da güvenmemek lazım. GPS de olursa 1. göz 2. FPV 3. GPS güvenecek 3 şey oluyor. O halde GPS'ten vazgeçmemek lazım, ama o da fiyatı otomatikman 100 Dolar daha artırıyor maalesef :)

selamlar
öncelikle güzel bir konu olmuş katkısı olan arkadaşlara teşekkürler ,

ilker bey phantom 330 luk 450lik değil ,

isa bey kanımca siz bir 450 quad toplayın ,sonra ekçın fpv ye adım atın

motor turnigy 750kv veya muadili
esc 20 amper simonK yazılımlı veya muadili
lipo 3s 3 amper 20-25c veya muadili
kontrocü naza m lite gpsli veya muadili

kumanda 7 kanal veya muadili :D
pervane 12x5 veya muadili
bu sıraladıklarım tecrübe ile sabittir kağıt üzerine değildir sadece bir örnek benden olsun
işiniz zor fakat bir o kadarda eğlenceli

Ümit Piriştina' Alıntı:
selamlar
öncelikle güzel bir konu olmuş katkısı olan arkadaşlara teşekkürler ,

ilker bey phantom 330 luk 450lik değil ,

isa bey kanımca siz bir 450 quad toplayın ,sonra ekçın fpv ye adım atın

motor turnigy 750kv veya muadili
esc 20 amper simonK yazılımlı veya muadili
lipo 3s 3 amper 20-25c veya muadili
kontrocü naza m lite gpsli veya muadili

kumanda 7 kanal veya muadili :D
pervane 12x5 veya muadili
bu sıraladıklarım tecrübe ile sabittir kağıt üzerine değildir sadece bir örnek benden olsun
işiniz zor fakat bir o kadarda eğlenceli

Ümit Bey çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz konfigürasyon çok iyi görünüyor. Aslında F550 veya F450 kiti var biliyorsunuz DJI'ın, doğrudan bundan mı alsam diye de düşünmüyor değilim. Özellikle 550'lik Hexa kiti aklımı çeliyor :)

isa bey

belirttiğim konfigürasyonda ,450lik frame ile uçuşa hazır (arasıra uçuruyorum) m lite lı quad'ım var gps yok içişlerinin bütçe serbest bırakmasını bekliyorum :D :D inanın böyle bile havada asılı kalıyor çok atik çok güçlü bir quad 12x5 pervane ile ve kanımca 250lik frame'in içine naza kontrolcü sığdırmak zor gibi geliyor.ideal ölçüler 400 veya 450 . phantom 330 luk (350lik mi acaba? :D) az dar gibi
sürekli bir seyler eklemek için ,mesela kamera , başka şeylerden ödün vermek zorunda kalıyorum.belirttiğim gibi quad ekipmanlarını topla fpv ekipmanlarını topla.alacağın ekipman sana biraz frame konusunda esneklik sunmalı.eğer ticari amacın yoksa daha büyük frame lere bakma .maalesef quad ihtiyacım kalmadı ,bende şimdi güzel bir quad toplamak isterdim...... :D :D :D

İçişleri her zaman müdahale ediyor bizde de maalesef :)

2 saattir yeni bir konfigürasyonla uğraşıyorum. Biri 450'lik (daha doğrusu 500'lük) quad, diğeri 550'lik hexa. Arasındaki fiyat farkı oldukça az. Motorlar ve ESC'ler aynı, sadece +2 adet eklendi ve Frame'in fiyatı da düştü. Sizce çıkardığım konfigürasyonlar doğru mu? Eksik veya hatalı bir şey var mı acaba? :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

------------------------------------------

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

selamlar

isa bey işinizi zorlaştırıyorsunuz

yanlış hatırlamıyorsam banggood da 450lik dji flamewheel 300 bucks civarı

naza mlite alacaksan yeni model olmasına dikkat et. kumanda tamamda iki tane alıcı neden ?.karbon fiber pervane 500lük frame kadar ben şahsen kullanmazdım. fpv ekipmanını hiç beğenmedim güzel bir şeyler olsun diyorsan en az 800 mw lik birşeyler al kameran tamam mobius ama wide angle desavantajlı normal olan daha iyi, you tube dan biraz daha incelersen .mini ccd kamerada olabilir en az 600tvl. lipo bir iki farklı değerlerde fazlan olsun kombinasyon yapabilmen için.

hangi frame için karar verirsende demirbaşlar güvenilir olmalı

.bir de ben eski naza mlite kullandım yeni modelde kullanıyorum, aralarında fark edilir düzeltmeler var.

eminim güzel bir quad toplayacaksın

Ümit Bey,
F550 veya F450 Frame Kit almak daha mantıklı bu durumda, öyle mi? O zaman geriye pili ve kumanda alıcısını bağlayıp uçurmak kalıyor, doğru mu?

Acaba bu kitlerdeki naza son sürüm mü?

Kumanda konusu kafamı karıştırıyor. Ben orada yazan kumandayı alınca alıcısı da çıkıyor mu içinden? Onu ayrıca almak gerekmiyor mu? Kumanda konusu hiç bilmiyorum inanın, çünkü bugüne kadar hep RTF uçurdum.

Demirbaşlar güvenilir olsun derken neyi kastettiniz? Kumanda, batarya vs. mi?

Teşekkürler...

Isa Sarı' Alıntı:
Kumanda konusu kafamı karıştırıyor. Ben orada yazan kumandayı alınca alıcısı da çıkıyor mu içinden? Onu ayrıca almak gerekmiyor mu? Kumanda konusu hiç bilmiyorum inanın, çünkü bugüne kadar hep RTF uçurdum.

Demirbaşlar güvenilir olsun derken neyi kastettiniz? Kumanda, batarya vs. mi?
Kumanda işi zor bir iş ve seçim Isa Bey. Demirbaş diye geçenler kumanda ve şarj cihazıdır genelde. Kumanda tamamen ihtiyaca ve bütçeye göre değişkenlik gösteren bir konu.

Hele bir de mesefa uzatma (2 km ve üstü)(Long Range System - LRS) işi için içine girince bu durumda kumanda seçimi biraz daha karmaşık hala geliyor. Zira mesefa uzatmak için alınan ilave modülleri kumandanın destekliyor olması gerekiyor. Bu yüzden kumanda seçimi konusunda iyi araştırmanızı ve acele etmemenizi öneririm ;)