MYTHBUSTERS: Antenler hakkında ciddi ciddi konuşalım ve 10 Efsaneyi çürütelim.

MYTHBUSTERS: Antenler hakkında ciddi ciddi konuşalım ya da 10 miti çürütelim.

Zafer hocam siz ne yaptınız böyle :eek: , gerçekten çok güzel , detaylı ve geniş bir araştırma konusu....Ellerinize sağlık :saygilar: , böyle paylaşımları gördükçe acaba ben bu forumda fazlalık mıyım hissiyatı oluşuyor içimde :embarras:

Forum formatında yayınlamak da gerçekten vakit alıyormuş :). Devamı kısa bir aradan sonra :).

Ellerine sağlık zafer abi uzun olduğu için biraz zaman aldı okumak ama güzel olmuş

Ynt: MYTHBUSTERS: Antenler hakkında ciddi ciddi konuşalım ya da 10 miti çürütelim.

Boyle bir yazi ne kadar uzun olursa olsun her kelimesini okurum. Zafer bey klavyenize saglik. Cok emek verdiginiz ve vermeye devam ettiginiz belli. Tesekkurler.

Mehmet bey sitede ana sayfa kullanmiyoruz ama bu yaziyi forum icinde farkli bir sekilde tek bir konu olarak yayinlamak icin bir alternatif var midir? Smf pek kullanmadigim icin arka planda yapilabilecekleri bilmiyorum.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Zafer abi bu kadar kapsamlı ve detaylı anlatım için bayağı bi emek vermişsiniz. Ellerinize ve bilgisayarınıza sağlık. Teşekkür ederim. :RCKolik:

Gerçeketen beni çok aydınlatan bir yazı olduğu için paylaşmadan duramadım. Okuyan ve bundan faydalanan herkese teşekkür ediyorum.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Zafer hocam siz ne yaptınız böyle :eek: , gerçekten çok güzel , detaylı ve geniş bir araştırma konusu....Ellerinize sağlık :saygilar: , böyle paylaşımları gördükçe acaba ben bu forumda fazlalık mıyım hissiyatı oluşuyor içimde :embarras:

Hakan bey, bu alçak gönüllü tavrınızın altında ciddi bir cevher yattığını düşünmeden duramıyorum. Bazı mesajlarınızda bu cevheri gösteriyorsunuz. Fakat sanki bilinmez bir sebeple de saklıyorsunuz gibime geliyor :). Sizede beğeniniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak... Fırsat buldukça eylemlerim devam edecek :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Gerçeketen beni çok aydınlatan bir yazı olduğu için paylaşmadan duramadım. Okuyan ve bundan faydalanan herkese teşekkür ediyorum.

Hakan bey, bu alçak gönüllü tavrınızın altında ciddi bir cevher yattığını düşünmeden duramıyorum. Bazı mesajlarınızda bu cevheri gösteriyorsunuz. Fakat sanki bilinmez bir sebeple de saklıyorsunuz gibime geliyor :). Sizede beğeniniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak... Fırsat buldukça eylemlerim devam edecek :).
Estagfurullah Zafer hocam , beni ziyadesiyle mahcup ettiniz şimdi , bizde cevher ne mümkün , ancak sizler gibi değerli üstadlardan feyz alıyoruz işte...Şükür ki forumumuzda siz ve sizin gibi değerli üstadlar var da , bizlerde konularınızı sükunet ederek takip ediyoruz. :saygilar:

Zafer Bey, gerçekten ellerinize sağlık :thumbup: Düzenli paylaşım yapmak zaten zor, siz bir de işin içine Tercümeyi dahil etmişsiniz, büyük bir emek :bravo:

Özellikle de bu paylaşımlarınızı burada bizlerle paylaşıyor olmanız bizler için ayrı bir onur :RCKolik:

Şahsen FPV konusunda pek tecrübem yok ama yazıyı ilgiyle okudum. Özellikle:

Efsane-7: Yüksek kazançlı bir anten size daha uzun bir mesafe sağlar
Efsane-10: Şimdiki Video Alıcıları ve Vericileri, FPV için yeteri kadar iyidirler

Gerçekten dikkatimi geçen ilginç bir efsane imiş %p

Bu arada ILK MESAJA nacizene ilave olarak ICERIK diye bir kısım ilave ettim. Böylece aşağıda doğru inmeden konunun içeriği ilk mesajta görülebiliyor ;)

Diğer değerli paylaşımlarınızı da dört gözle bekliyoruz. Malum düzenli paylaşımları hem de Türkçe olarak bulabilmek, Türkiye'de petrol bulabilmek kadar zor :thumbup:

Ynt: MYTHBUSTERS: Antenler hakkında ciddi ciddi konuşalım ya da 10 miti çürütelim.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Boyle bir yazi ne kadar uzun olursa olsun her kelimesini okurum. Zafer bey klavyenize saglik. Cok emek verdiginiz ve vermeye devam ettiginiz belli. Tesekkurler.

Mehmet bey sitede ana sayfa kullanmiyoruz ama bu yaziyi forum icinde farkli bir sekilde tek bir konu olarak yayinlamak icin bir alternatif var midir? Smf pek kullanmadigim icin arka planda yapilabilecekleri bilmiyorum.

SM-N900 cihazımdan gönderildi
Nesimi Bey, forumumuzun PORTAL sayfası yok (Zira genelde Portal sayfalası güncellenmedi için atıl durumda kalıyor)

Fakat konuyu her zaman kolay erişebilmek için, diğer Kaynak ve TEMEL paylaşımlarda olduğu gibi:

1- Konuyu SABIT hale getirdim
2- FPV ve Kumanda INDEKS sayfalarına ekledim.

Başka aklınıza gelen bir yöntem var ise paylaşırsanız, yapmaya çalışırız %p

Zafer Bey elinize sağlık. :bravo:

Son derece cahil olduğum bir konuda sayenizde bilgilenmiş oldum. :saygilar:

Bu konu eminim birçok modelci arkadaşımız için yol gösterici olacaktır. :RCKolik:

Şuan keyifle okuyarak bilgi sahibi olmak amacıyla takip ettiğim fakat belki birgün FPV ile ilgilenmeye başlarsam akılımın bir köşesine tekrar okumak üzere yazdığım bir konu oldu. :thumbup:

Aslında bu yazıda beni en şaşırtan nokta, gerçekten temel bir sorunu yoksa(kısadevre, gerçekten çok kötü bir işçilik gibi...) en iyi anten ile sıradan(kötü değil, sadece sıradan...) bir anten arasındaki mesafe bazında performans farkının %5'ler civarında olması ... Circular Wireless SPW antenler $50 civarında fiyatlara satılıyorken, banggood'dan $5'e cloverleaf antenler alınabiliyor. %5 civarı fazla performans(+kalite kontrol ... ) için %900 fazla ödüyor olmak ve bunun üretici tarafından itiraf edilmesi gerçekten çok ilginç :).

Bu da benden kendi antenini yapmak isteyenlere gelsin.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yanlız 17:30 civarında, lehim kaplıyor olduğu bakır telleri çıplak elleri ile tutarken, Bruce şunları söylüyor:

"Bir kız gibi bağırmadığımı farketmişsinizdir. Çünkü yıllardır yaptığım lehim işleri nedeni ile ellerim yüksek sıcağa karşı nerede ise tamamen bağışıkılık kazanmış durumda ..."

Kısacası bu anteni, bu kadar düzgün yapabilmek için elleriniz sıcaktan etkilenmeyecek hale gelecek kadar bir lehim tecrübeniz olması gerektiğini söylemek pek de yersiz olmaz.

Kendi adıma, o düzgünlükte(ki, bu antenin en iyi işi olmadığını ve içteki birleşme noktasının mümkün olduğunca aşağıda olması gerektiğini, videonun sonlarında söylüyor) bir anten yapabilmek için büyük ihtimalle onlarca kaliteli anten alacak değerde malzemeyi israf etmiş olurdum diye düşünüyorum :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yanlız 17:30 civarında, lehim kaplıyor olduğu bakır telleri çıplak elleri ile tutarken, Bruce şunları söylüyor:

"Bir kız gibi bağırmadığımı farketmişsinizdir. Çünkü yıllardır yaptığım lehim işleri nedeni ile ellerim yüksek sıcağa karşı nerede ise tamamen bağışıkılık kazanmış durumda ..."

Kısacası bu anteni, bu kadar düzgün yapabilmek için elleriniz sıcaktan etkilenmeyecek hale gelecek kadar bir lehim tecrübeniz olması gerektiğini söylemek pek de yersiz olmaz.....

Zafer Bey şimdi siz vurgulayınca fark ettim. Gerçekten arkadaş normal bir kablo tutuyor gibi gayet rahat çalışıyor :rolleyes: ???

Zafer bey, ellerinize sağlık. FPV ile uğraşıp, elektronikten de anlayanlar için bulunmaz nimet! Bana, yıllar önce bir yabancı dergide gördüğüm karbüratör ayarı ile ilgili bir yazıyı hatırlattı. O da bu yazıdaki gibi, doğru bilinen yanlışları çok güzel anlatıyordu. Ve, tecrübe ile sabit, bir yazıyı anlamını yitirmeden tercüme etmek gerçekten kolay bir şey değil. %p