NazaV2 deki IOC ve Flightmode özellikleri ve 3 pozisyonlu switch

evren

Uye
Merhaba
epey zamandır birçok şeyle boğuşmaktan foruma giremedim,modelimlede uğraşamadım.
hexacopterim hala duruyor ve tekrar ilgilenmek istiyorum.en son nazav2 aldım v1 i değiştirdim.sıkıntısız uçuyorum.
ancakturnigy9x kumanda kullanıyorum.nazav2 nin 3 pozisyonlu switch gerektiren IOC (kuyruk sabitleme) özelliği ile flight mode (gps-atti-failsafe)
özelliklerini kullanamıyorum.şuan sadece 2 pozisyonlu gear switch ile gps-failsafe kullanıyorum.
turnigy9x te bir adet 3 position switch var ve mixli çalışıyor.mixlemeyi deneyip beceremediğim gibi mix durumu kullanım sırasında çok sıkıntı olacak bir şey gibi görünüyor.ayrıca ben nazav2 deki 2 farklı (oıc ve fligt mode) 3pozisyonlu switch gerektiren özelliği kullanmak istiyorum.

şimdi sorularım şunlar; (naza ile hitech kullanan yada bilen bir arkadaşım yardımcı olursa bana çok faydası olacak)

budurumda sanırım kumandamı yenilenmem gerekecek öyle değilmi?(turnigy ile yapılacak başka bir yöntem yok değilmi?)
eğer yeni bir kumadan almam gerekiyorsa siz hangi kumandayı tavsiye ederseniz? hitec auro 9 almayı düşünüyorum.bu kumanda üzerinde 4 adet 3 pozisyonlu switch var görünüyor.ancak bu switchlerde mixlemi çalışıyor yoksa normal 2 pozisyonlu switch gibimi?

1-2-3-4 kanal (A-E-T-R) , 5.kanal 3 pozisyonlu switch ile IOC, 6.kanal diğer 3 pozisyonlu switch ile FLİGHTMODE, 7.kanal pot ile gimbal pitch,8.kanall pot ile gimbal yaw,9.kanal iniş takımı yada shutter yapmayı istesem HİTEC9 kumandadan kaynaklanan karşıma bilmediğim bir problem/engel çıkarmı?

Evren bey selamlar,
Öncelikle benzer bir örnek vereyim.Bende kısa bir süre önce futaba 6j ye naza v2 kurdum..Gps-atti mode olarak kullanılabiliyor ek olarak kumanda menzilden çıkarsa failsafe otomatik devreye girerek geri dönüş yapıyor.Bunu tabi kumandadan failsafe i aktif hale getirerek ve programdan kanal 5 i end pointi ayarlayarak aktif hale getirdik..2 yönlü switchle gps-atti mod ve kumanda menzil dışı olunca otomatik failsafe devreye giriyor.(Istersemde naza main boardda x1 ve x2 çıkışlarıyla gimbal kontrolü yapabiliyorum)
Aynı şekilde hitec aurora 9 ile tekrar bir sistem kurduk..Yine naza v2 olarak..Hiç bir sıkıntı yok..Gayet sorunsuz çalışıyor hitec kumanda ile..Zaten 3 pozisyon switch olduğu için bağlantıları yaptığınız anda programda direk 3 moda geçiş yapabiliyor..2 yönlü bir switch ile de mixleme yaptığınız zaman (failsafe) 3 mod ve 2 yönlü switch ile istediğiniz vakit failsafe e geçiş yapabiliyorsunuz..x1 ve x2 çıkışlarıda gimbal ile bağlantı yapabilirsiniz..Diğer söylediğiniz özellikleri denemediğim için birşey söyleyemeceğim..Youtube'da hitec auroryla naza v2 kurulumu mevcut,dilerseniz bir bakın..Gayet anlaşılır ve kolay. %p

Aykut Bey
teşekkür ederim.
aslında bende tam futba 7c ile hitecaura9x arasında kaldım.

kullanmak istediğim kanallar, 1-A 2-E 3-T 4-R 5- 3pozisyonlu switc ile GPS-ATTİ-FAİLSAFE 6- 3Pozisyonlu switch ile IOC (kuyruk yön sabitleme ) 7-gimbal pitch
9 kanallı lursa belki ilerde 8- iniştakımı 9-gimbal yaw

bu durumda futaba7c de 3 pozisyonlu switch sayısı kaç?yukarıda düşündüğümü futaba7c ile yapabilirmiyim?
siz hitec 9 da niçin failsafe 2 kanallı switcle mixlediniz 3 pozisyonlu switc kullanmadınız?

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
Aykut Bey
teşekkür ederim.
aslında bende tam futba 7c ile hitecaura9x arasında kaldım.

kullanmak istediğim kanallar, 1-A 2-E 3-T 4-R 5- 3pozisyonlu switc ile GPS-ATTİ-FAİLSAFE 6- 3Pozisyonlu switch ile IOC (kuyruk yön sabitleme ) 7-gimbal pitch
9 kanallı lursa belki ilerde 8- iniştakımı 9-gimbal yaw

bu durumda futaba7c de 3 pozisyonlu switch sayısı kaç?yukarıda düşündüğümü futaba7c ile yapabilirmiyim?
siz hitec 9 da niçin failsafe 2 kanallı switcle mixlediniz 3 pozisyonlu switc kullanmadınız?

7c hakkında pek bilgim yok ben 6j ile yaptım ve sadece gimbal ve gps-atti mode aynı zamanda kumanda kapatıldığında failsafe kullanabiliyoruz..
Aurora 9 ile dediklerinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum mantıken..Çünkü 3 switch var neden kullanamayacaksınız?Olması lazım..Yani biz sadece uçuş modlarını kurduk gayet sorunsuz çalıştı..Normalide bu zaten..Diğer söylediklerinizi de bence yapabilirsiniz..Failsafei youtube dan bir videoda gördüğümüz gibi yaptık.3 switch ile mod arası geçiş yapıyordu 2 yönlü swtich ile de direk olarak failsafe i aktif hale getiriyordu..Hatırladığım kadarı ile bu şekildeydi..1-2 hafta içinde tekrar bir arkadaşımıza aurora ile naza v2 kurucaz eğer sizde bu kumandadan alırsanız detaylı anlatım yaparız %p

peki futaba 7c de 3 pozisyonlu switch sayısı kaç?

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
peki futaba 7c de 3 pozisyonlu switch sayısı kaç?
Şahsen 7c yi bilmiyorum..

Merhaba öncelikle belirteyim konunun tamamını okumadım..Ama naza m-lite+gps v1 ve hitec aurora9+optima 7 receiver kullanıcısıyım.Ben kumandanın ikili switch lerin birine home lock-off üçlü swicthlerin birine manual-atti-gps ve yine ikili switch lerden birine fail safe on-off atayarak kullanıyorum.

Futaba serisi bir kumanda kullanmadım aradaki farkları çok net söyleyemem fakat a9 un bu işi çok iyi bir şekilde sorunsuzca yaptığını söyleyebilrim.Fail safe için kullandığım switch i iniş takımlarını katlanabilir yaptığım için iptal ederek kanalın birini iniş takımlarına atayacağım.Fail safe devreye almak istersem kumandayı kapatıcam.Şuanki planım böyle.İniş takımları yeni geldi montajını bitirdim elektronik bağlantıyı bekliyor.

Şunuda belirteyim kumandayı kapatarak fail safe aktif hale gelmesi için hitec kumandalarda yapmanız gereken bir işlem var.Ardından çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için asistansı kullanarak emin olmanız gerekiyor.Eğer hitec kullanmaya karar verirseniz Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım..

Kolay Gelsin..

Ali Bey dün öğrediğim bir habere göre bir arkadaşım hitec9 +7 kanal optimalı kumandasını satıyor.bu yüzden çok iyi oldu yazdığınız.teşekkür ederim.son durumda
benimde gönlümden gçen kumanda bu kumanda.

ancak anlamadığım bir kaç şey var.
failsafe i nasıl on off 2 li swichle kullanıyorsunuz.failsafe diğer uçuş modelarıyla birlikte 5.kanaldan nazada U ya bağlanarak ayarlanmıyormu?ben turnigy 9x kullanmaktayım 2 pozisyonlu switche endpointle değer vererek gps-fail safe atadım.bu kanala gpsatti ve atti yapıp failsafei başka bir 2 pozisyonlu switche on off şeklinde atayabilirmiyim?

bu durumda boşta olan 7.kanalada 2pozisyonlu switcle homelock-off atayabilirmiyim?

birde kumanda kapatınca failsafe e geçmesi ayarı nereden nasıl yapılıyor?

bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim

Ali ÜNAL' Alıntı:
Merhaba öncelikle belirteyim konunun tamamını okumadım..Ama naza m-lite+gps v1 ve hitec aurora9+optima 7 receiver kullanıcısıyım.Ben kumandanın ikili switch lerin birine home lock-off üçlü swicthlerin birine manual-atti-gps ve yine ikili switch lerden birine fail safe on-off atayarak kullanıyorum.

Futaba serisi bir kumanda kullanmadım aradaki farkları çok net söyleyemem fakat a9 un bu işi çok iyi bir şekilde sorunsuzca yaptığını söyleyebilrim.Fail safe için kullandığım switch i iniş takımlarını katlanabilir yaptığım için iptal ederek kanalın birini iniş takımlarına atayacağım.Fail safe devreye almak istersem kumandayı kapatıcam.Şuanki planım böyle.İniş takımları yeni geldi montajını bitirdim elektronik bağlantıyı bekliyor.

Şunuda belirteyim kumandayı kapatarak fail safe aktif hale gelmesi için hitec kumandalarda yapmanız gereken bir işlem var.Ardından çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için asistansı kullanarak emin olmanız gerekiyor.Eğer hitec kullanmaya karar verirseniz Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım..

Kolay Gelsin..

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
failsafe i nasıl on off 2 li swichle kullanıyorsunuz.failsafe diğer uçuş modelarıyla birlikte 5.kanaldan nazada U ya bağlanarak ayarlanmıyormu?ben turnigy 9x kullanmaktayım 2 pozisyonlu switche endpointle değer vererek gps-fail safe atadım.bu kanala gpsatti ve atti yapıp failsafei başka bir 2 pozisyonlu switche on off şeklinde atayabilirmiyim?

bu durumda boşta olan 7.kanalada 2pozisyonlu switcle homelock-off atayabilirmiyim?

birde kumanda kapatınca failsafe e geçmesi ayarı nereden nasıl yapılıyor?

bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim

Tekrar Merhaba..Elbetteki mode seçimi için başka fail safe için başka swicth kullanabilirsiniz..şöyle bir şablonda belirteyim daha anlaşılır olacağını düşünüyorum..

Receiver CH5 (aux1)- Naza MC port ''U'' - İşlev:Manual/Atti/Gps - üçlü swicth
Receiver CH6 (aux2)- Naza MC port ''X1'' - İşlev:Fail Safe - ikili swicth
Receiver CH7 (aux3)- Naza MC Port ''X2'' - İşlev:Home Lock - ikili swicth

Bu şekilde kurulum yaptıktan sonra CH5 ve CH6 yı birbirine mixliyoruz.Ardından fail safe için atadığımız swicth in end pointlerini, asistanın ''tx-cali'' sayfasındaki 5nolu satır olan ''control mode swicth'' barında,aktif olduğunda fail safe yanacak şekilde ayarlıyoruz.Atamaları bu şekilde yaparak yaklaşık 1,5 yıldır kullanmaktayım...

Kumandanın fail safe calibrasyonu ise şu şekilde:
Yukarda bahsettiğim atamaları yaptıktan sonra Önce a9 kumandayı açıyoruz.Mod seçimini gps,fail safe modunuda on yapıyoruz.Sonra gaz kolunu %50 ye getiriyoruz.Ardından üzerindeki modülde bulunan ve bind lerken kullandığımız küçük butona basılı tutarak led aktif yanmasını sağlıyoruz.Kumandayı bu şekilde bırakıp alıcımıza elektrik veriyoruz,daha sonra üzerinde bulunan link butonuna basılı tutuyoruz ve kalibrasyon başlıyor.Led mavi flash çakmaya başlar ve yavaşlar.En son sabit yandığında işlem gerçekleşmiş demektir.Ardından herşey bitti diyerek uçuşa gitmiyoruz:) Asistanı açıp multiyi bağlayarak,yine tx-cali sayfasındaki ilgili barın kumandayı kapattığımız da kendiliğinden fail safe e geçtiğini görmeliyiz.Eğer geçmiyorsa sahada da geçmeyecektir.Asistans bizim sağlamamız.Orda kumandayı kapattığımızda fail safe geçtiğini görene kadar kalibrasyonu baştan yapmalısınız.Ben bir kerede tutturuyorum sıkıntı olmuyor..

Kolay Gelsin..

Bilgilerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
şimdi bu bilgiler doğruştusunda şimdilik elimde bulunan turnigy9x kumanda üzerinde 2li switche homelock-off ayarını ve diğer 2 potlu switche failsafe-gps
ve kumanda kapatıldığında failsafe olması ayarını deneyeceğim.zannederim tüm kumandalarda aşağı yukarı aynıdır bu sistem.

failsafe ve homelock yaptım.ancak turnigyde 3 pozisyonlu mixle kullanılan bir adet switch var.bu yüzden 2 pozisyonlu switchin birinede (gear) gps ve failsafe atadım.ancak 3.pozisyonlu switch bu iki pozisyonlu gear switch ile mixleyerek atti ve manuel modlarıda aktif yapabilirim sanırım.tabi bu mixlemeyi yapamadım.