Naze32 Kartına Piezo Buzzer Bağlantısı

M. Serdar TERZİOĞLU

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Evet Bir kaç gündür Akın BULAT arkadaşımız ile naze32 ye piezo Buzzer nasıl bağlanır derdine düşmüştük. genelde yabancı siteler de bağlanışları mevcut ama kaç volt vereceğimiz ile ilgili kaynak net bulamadık. tabi biraz araştırma biraz deneme yolu ile 12v olduğunu öğrendik.

Şimdi piezo naze de ne işe yarar onları yazayim;

1) Lipo bitmek üzere iken belli aralıklar ile uyarı veriyor ( Ayarlanabilir)
2) Kuman da bir tane stike atanabiliyor gerekli durumlarda kullanılabiliyor... Örnek: otların arasına düştü ve göremiyorsunuz kumanda dan 1 tuş ile piezoyu aktif edip sese doğru yöneliyorsunuz.
3) Kumanda sinyali koptuğu zaman uyarı vermeye başlıyor.
4) Arm ve disarm Yaptığın zaman 1 bip sesi uyarı veriyor

Şimdilik aklıma gelenler bunlar... akşam a doğru NAZE32 üzerindeki ayarlarını da paylaşıcam.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu Yönetim tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Musa selamlar,

Sen 12V deyince biraz araştırayım dedim.

[attachimg=1]

naze32 şemasında görüldüğü üzere, naze32 "buzzer"a BEC'den aldığı voltajı uyguluyor, fakat akım akarken, transistörden kaynaklı yaklaşık 0,7 voltluk bir düşme oluyor. Yani naze32'ye takılı "buzzer", yaklaşık 4.5V ile çalışıyor.

Ben de KK2'den kalma bir tane "buzzer" takmıştım ve de gayet güzel çalışmıştı.

Sen, " kaç volt vereceğimiz ile ilgili" derken açıkçası ne kastettiğini tam anlayamadım. Sanki "buzzer"a dışarıdan ek olarak voltaj vermeyi düşünüyormuşsunuz gibi geldi ... Ama 5V'luk herhangi bir aktif "buzzer" ile sıkıntısız çalışacaktır.

Ekli dosyalar

• naze32-vcc-in.png
    naze32-vcc-in.png
    21.9 KB · Görülme: 266

Zafer SAHIN' Alıntı:
Musa selamlar,
Sen 12V deyince biraz araştırayım dedim.
[attachimg=1]
naze32 şemasında görüldüğü üzere, naze32 "buzzer"a BEC'den aldığı voltajı uyguluyor, fakat akım akarken, transistörden kaynaklı yaklaşık 0,7 voltluk bir düşme oluyor. Yani naze32'ye takılı "buzzer", yaklaşık 4.5V ile çalışıyor.
Ben de KK2'den kalma bir tane "buzzer" takmıştım ve de gayet güzel çalışmıştı.
Sen, " kaç volt vereceğimiz ile ilgili" derken açıkçası ne kastettiğini tam anlayamadım. Sanki "buzzer"a dışarıdan ek olarak voltaj vermeyi düşünüyormuşsunuz gibi geldi ... Ama 5V'luk herhangi bir aktif "buzzer" ile sıkıntısız çalışacaktır.

Abi aşağıda ki Resim de Mini usb girşinin yanındaki buzzerin hemen sağındaki girişlerden bahsediyorum buzzer için naze32 ye direk 12v vermiş. Benimde bildiğim Naze32 BEC den Besleniyor. Yani bu da demek oluyorki Naze32 üzerine 12v bir giriş daha mevcut... Benim kararsız kaldığım nokta Direk BEC den 5v besleme verseydik aynı yere buzzer işlevini görecekmiydi.

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Abi aşağıda ki Resim de Mini usb girşinin yanındaki buzzerin hemen sağındaki girişlerden bahsediyorum buzzer için naze32 ye direk 12v vermiş. Benimde bildiğim Naze32 BEC den Besleniyor. Yani bu da demek oluyorki Naze32 üzerine 12v bir giriş daha mevcut... Benim kararsız kaldığım nokta Direk BEC den 5v besleme verseydik aynı yere buzzer işlevini görecekmiydi.

Bahsettiğin yer FrSky telemetriye batarya voltajını bildirmesi için gerekli olan divider için giriş. Buradan giren voltaj Naze32 veya alıcının çalışması için değil. Zaten yüksek olduğu için her ikisini de direk yakar. Bu girişin devamında dirençlerle voltaj 3 volt civarına düşürülüp alıcının telemetri kısmına bağlanıyor. Alıcıyı da buradan besleme gibi bir durum yok yine. Buzzer ise Naze32 içinde kullanılan 5 volt enerjiyi kullanıyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bahsettiğin yer FrSky telemetriye batarya voltajını bildirmesi için gerekli olan divider için giriş. Buradan giren voltaj Naze32 veya alıcının çalışması için değil. Zaten yüksek olduğu için her ikisini de direk yakar. Bu girişin devamında dirençlerle voltaj 3 volt civarına düşürülüp alıcının telemetri kısmına bağlanıyor. Alıcıyı da buradan besleme gibi bir durum yok yine. Buzzer ise Naze32 içinde kullanılan 5 volt enerjiyi kullanıyor.

Abi ozaman ben pilden buraya hiç enerji vermesem bile Buzzer bana pil durumunu verecektir doğrumudur ?

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Abi ozaman ben pilden buraya hiç enerji vermesem bile Buzzer bana pil durumunu verecektir doğrumudur ?

Bak ondan emin değilim. Aslında Naze32 nin pil azaldığında öttüğünden de emin değilim. Araştırmadığım için yazıyorum bunu. Belki orada ki voltaj girişi buzzer için de kullanılıyor olabilir. İhtiyacım olmadığı için araştırmadım.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bak ondan emin değilim. Aslında Naze32 nin pil azaldığında öttüğünden de emin değilim. Araştırmadığım için yazıyorum bunu. Belki orada ki voltaj girişi buzzer için de kullanılıyor olabilir. İhtiyacım olmadığı için araştırmadım.

Ben dün bu bağlantıları yapıp Buzzer den bütün almak istediğim tepkileri aldım. Bu akşam da videoyu paylaşıcam hem pilli hemde pilsiz :D

Hem baseflight hem de cleanflight arayüzünde minimum pil voltajı belirtilebiliyor. Naze32'de bu pil voltajına düşüldüğü anda buzzer'i aktive ediyor. Hatta cleanflight kullanılıyorsa, düşük voltaj uyarısı olarak led(WS2812) de kullanabiliyorsunuz.

Buzzer aynı zamanda, alıcı bağlantısı koparsa da ötmeye başlıyor.

selamlar, sanırım biraz yanlış anlaşılma olmuş, çok güzel anlatabileceğimi sanmıyorum ama yine de tarif etmeye çalışacağım.

İlk olarak; sadece piezo buzzer'ı şemada ki 4 nolu girişe (+) ve (-) kutuplara dikkat ederek bağlıyoruz ters bağlanması kart yanabilir. Bu işlemde ki amaç kabaca naze32'ye ses ilave etmek gibi düşünülebilir. Bunun getirisi nedir derseniz; motorlar arm edildiğinde uyarı sesi verir profil değiştirirken 1 nolu profil için bir kere 2 nolu profil için iki kere 3 nolu... öter. ayrıca basefilght ve cleanfilght yazılımlarında ki mode sekmesinde "BEEPER" isimi bir seçenek mevcut bu ise aux kanallarından birine yani kumanda üzerinde istediğimiz anahtarlardan birine bu buzzer'ı atamımızı sağlıyor. ve kısaca LMA diye tabir edilen "lost model alarm" olarak bu buzzerı kullanmış oluyoruz.
ayrıca bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer konu ise kontrol karlı buzzerların bu amaçla kullanılamayışı yani sadece 5V'luk piezo buzzer kullanabiliyoruz.

Gelelim naze32 nin basefilght ve cleanfilght üzerinden bize sunduğu "battery voltage monitoring" özelliğine:
Bu özelliği kullanbilmek için doğrudan güç dağıtım kartından(power distrubution) yada lipodan "12V enerji almamız gerekiyor. (Serdar arkadaşımız emin olmamamıza rağmen risk alıp denediği için teşekkür ediyorum).
lipodan gelen kabloları kesinlikle doğru bir şekilde kutupları karıştırmadan 3 nolu girişe bağlıyoruz lehim veya soketle bence soket daha makul.
bu aşamadan sonra naze32yi bilgisayara bağlayıp CLI sekmesinden "vbat" komutu girip pil görüntüleme özelliğini aktif etmemiz gerekiyor.
daha sonra configuration sekmesinden aşağıdaki ayarları pil türümüze (2s,3s,4s gibi) ayarlamamız gerekiyor.

son bir uyarı buzzer ı sadece aux kanalından kullanmak ve pil uyarıları almak isteimiyorsak basefilght üzerinde ki enable battery monitoring seçeneğini deaktif etmemiz gerekiyor.

yanlışım varsa kusura bakmayın şu an çalışıyorum ezberden hızlıca yazdım.

Banggood dan aldığım şu buzzer ı kullanıyorum ama sesi çok yetersiz. pil voltaj alarmı bile zor duyuyorum etraf gürültülüyse.. çözüm başka bir buzzer mı?

buzzer yanındaki pin lere direkt 3s pilim bağlı.

Ynt: Naze32 Kartına Piezo Buzzer Bağlantısı

leandro' Alıntı:
Banggood dan aldığım şu buzzer ı kullanıyorum ama sesi çok yetersiz. pil voltaj alarmı bile zor duyuyorum etraf gürültülüyse.. çözüm başka bir buzzer mı?
buzzer yanındaki pin lere direkt 3s pilim bağlı.

Ben de araştırdım bu konuyu ancak 5 voltluk buzzer ların gürültü konusunda çok başarılı olmadıkları gibi bir sonuca vardım. Fakat doğrudan alıcıya bağlı çalışabilen buzzerlar var ve 85db kadar bir sesi var:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__60454__Turnigy_3_In_1_Battery_Monitor_Signal_Loss_and_Lost_Airplane_Alarm.html

O da yetmez dersen yine benzer bir mantıkla çalışan şöyle bir sistem yapmışlar ve 120db lik bir buzzer bağlamışlar:

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=28209415&postcount=869

Ama sonuçta doğrudan karta bağlı çalışabilen daha yüksek db değerine sahip bir uygulama bulamadım.

Şimdi tekrar bakınca şöyle bir yöntem daha buldum, kullanılan liponun voltaj değerlerini destekleyen bir buzzer ile yapmışlar, tek fark ise buzzerın artı kutbunu doğrudan lipodan almışlar. Ne kadar doğru bilmiyorum denemedim ama buzzer bulur bulmaz denerim. Bunu tecrübe etmiş arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

Uygulamanın linki de bu:

http://vk4ghz.com/naze32-lost-model-beeper-piezo-making-it-louder/

Kullandığım buzzer zaten 3-24v arası çalışıyor. Ama siz diyorsunuz naze buzzer portundan 5v ile besleniyor.. Ozaman tamam.

+ kutbu direkt lipo dan alarak lipo geriliminde çalıştırırsak ses gerçek değerinde çıkacaktır, denemek lazım bir bakayım verdiğiniz linklere.

leandro' Alıntı:
Kullandığım buzzer zaten 3-24v arası çalışıyor. Ama siz diyorsunuz naze buzzer portundan 5v ile besleniyor.. Ozaman tamam.

+ kutbu direkt lipo dan alarak lipo geriliminde çalıştırırsak ses gerçek değerinde çıkacaktır, denemek lazım bir bakayım verdiğiniz linklere.

Evet Can Bey tam olarak dediğiniz gibi olduğunu düşünüyorum ben de ama dediğim gibi kendim yapmadım bunu ve sonuçtan emin değilim. Denedikten sonra sonucu paylaşırsanız sevinirim.

[attachimg=1]

Eğer buzzer pinine 12V verirseniz naze'yi yakarsınız. Buzzer'i daha yüksek bir voltaj ile besleyebilmek için, aynı naze32 üzerinde yapıldığı gibi ek bir transistör kullanarak buzzer'ı sürmeniz gerekiyor...

Düzeltme; yazılanları tekrar okuyunca farkettim, zaten naze'ye değil buzzer'a 12V verecek şekilde bağlantı yapılırsa bir sıkıntı olmayacak gibi gözüküyor. Datasheet'de belirtilen MMBT3906 transistör de zaten -40V ve -200ma değerine sahipmiş.

Ekli dosyalar

• naze32-vcc-in-v2.png
    naze32-vcc-in-v2.png
    22.3 KB · Görülme: 151