Özgün tasarımlar ve 3 boyuttan 2d ye .... istişare.

İlgi Alanı
Hepsi
Bizler ülkemizde sürekli olarak yurtdışı kaynaklı hazır çizilmiş modeller (pdf -svg-dwg gibi ) kulllanıyoruz peki bizler bunları ülkemizde kendimiz yapabilir miyizi tartışmak istedim.Yani demek istedğim yurtdışında foam board dedikleri plakayı istedikleri şablona koyup kesip uçak yapıyorlar bizler bunu başarabilmemiz için kullanabileceğmiz programlar nelerdir ?
mesela bir uçak çizdik bunun dış yüzeyini 2d formata nasıl getirebiliriz .

Başar bey tam olarak neyi sorduğunu anlatır mısın ? Ülkemizde her türlü uçağı tasarlayan üreten uçuran insan var. Farklı materyalleri kullanan, kompozit kullanan balsa köpük kullanan modelciler zaten var. Kendi jet modelini yapan ve hatta Ankara'da jet motor üreten firmamız bile var. Ülkemizde olmayan yeni yapacağınız şeyi tam anlamadım.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Bu arkadaş nasıl modelleme yapılacağını anlatıyor. Senin istediğin bu modellemeyi kağıda dökmek anladığım kadarıyla. Onu da 2. partta anlatmış fakat kanala abone olmak yetmiyor. Katılmak gerekiyor o videoya erişmek için. Başka anlatan videolar da vardır belki. Kanalı takip ederken gözüme çarptığı için aklıma bu video geldi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Kemal baloglu
Başar bey tam olarak neyi sorduğunu anlatır mısın ? Ülkemizde her türlü uçağı tasarlayan üreten uçuran insan var. Farklı materyalleri kullanan, kompozit kullanan balsa köpük kullanan modelciler zaten var. Kendi jet modelini yapan ve hatta Ankara'da jet motor üreten firmamız bile var. Ülkemizde olmayan yeni yapacağınız şeyi tam anlamadım.
Öncelikle değerlendirme yaptığnıız için çok teşekkür ederim benim anlatmak istediğim modelcilerimiz arasında bir rc uçağın üretim sürecinde yaşananları ve sıfırdan tasarım sürecini anlatan kaynaklara çok sahip değiliz. Örnek vermek istiyorum yurtdışında bir f16 ürettiler değil mi peki bu üretilen modeli nasıl remot konrol hale getirdiler ve plan çıkardılar bu süreçle alakalı pek fazla kaynak yok elimizde diye düşünüyorum. flite test gibi büyük kanallar fotoblok versiyon birçok uçak modeli çıkartıyorlar ama kağıtta tasarımı hazır ben diyorum ki hazır olan tasarımı herkes yapabilir ama sıfırdan plan çıkarmak ve bu sürec hakkında imkanlarımız kısıtlı.

Bu arkadaş nasıl modelleme yapılacağını anlatıyor. Senin istediğin bu modellemeyi kağıda dökmek anladığım kadarıyla. Onu da 2. partta anlatmış fakat kanala abone olmak yetmiyor. Katılmak gerekiyor o videoya erişmek için. Başka anlatan videolar da vardır belki. Kanalı takip ederken gözüme çarptığı için aklıma bu video geldi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Çok teşekkür ederim ilgniz için Ali Haydar Bey açıkçası bu video üzerine çıktı bütün bu araştırma sürecim .Bu kanal tb2 modelini hakkıyla yapıp uçuran bir kanal gıpta ettim ve bunun imkan ve yollarını aramaya başladım sadece bu adamın yaptığı gibi yapmak istemedim daha başka bir çözüm bulunabilir dedim.yani bilgisayarda çizmeyi bir çok kişi yapıyor ama bu modellerin dış yüzeyini yansıtmak çok ayrı konu.

Çok teşekkür ederim ilgniz için Ali Haydar Bey açıkçası bu video üzerine çıktı bütün bu araştırma sürecim .Bu kanal tb2 modelini hakkıyla yapıp uçuran bir kanal gıpta ettim ve bunun imkan ve yollarını aramaya başladım sadece bu adamın yaptığı gibi yapmak istemedim daha başka bir çözüm bulunabilir dedim.yani bilgisayarda çizmeyi bir çok kişi yapıyor ama bu modellerin dış yüzeyini yansıtmak çok ayrı konu.
Kanala katılma ücreti cüzi bir ücret diye biliyorum. Güzel bir şekilde öğrenip bizlere anlatabilirseniz birçok kişinin işine yarayacaktır.

Kanala katılma ücreti cüzi bir ücret diye biliyorum. Güzel bir şekilde öğrenip bizlere anlatabilirseniz birçok kişinin işine yarayacaktır.
İnşaAllah bu konu hakkında bir doküman hazırlamak istiyorum.İleryen dönemde bunu paylaşmayı düşünüyorum.Araştırma sürecinde daha doğru ve temiz bilgilerle sunmak açıkçası çok daha iyi olacaktır.