phoneix 3.

• Konbuyu başlatan murathanaksoz
  • Başlangıç tarihi
  • 2,083
M

murathanaksoz

Guest
Selamlar usb kumandam ile kalibrasyon yapmaya çalışırken "rudder kontrollerini hareket ettir" dediğinde ettirsem de program tanımıyor sorun ne olabilir. kumanda dynam 6

phoneix 3.

murathanaksoz' Alıntı:
Selamlar usb kumandam ile kalibrasyon yapmaya çalışırken "rudder kontrollerini hareket ettir" dediğinde ettirsem de program tanımıyor sorun ne olabilir. kumanda dynam 6
Aşağıdaki konudaki video anlatımları ve PDF dökümanları adım adım, atlamadan yaptı iseniz, usb kumandanız farklı olsa bile düzgün çalışması lazım. Bu konuyu inceleme fırsatınız oldu mu acaba ??

phoneix 3.

Bir de Murathan bey, herhangi bir sorunda direk konu açmadan önce ÜST Menüde bulunan "ARA" kullanmanızı tavsiye ederim. Mesele ben "dynam" yazında epey bir şeyler çıktı. Muhtemelen bu sorun daha öncede soruldu ve cevaplandı ;)

phoneix 3.

Kusra bakmayın Mehmet bey :) Hemen öğreneyim hemen cevap bulayim olunca böyle ofsaytlara düşüyorum :)

phoneix 3.

murathanaksoz' Alıntı:
Kusra bakmayın Mehmet bey :) Hemen öğreneyim hemen cevap bulayim olunca böyle ofsaytlara düşüyorum :)
Doğrudur Murathan Bey ama şöyle düşünün yeni başlayan herkes sizin gibi hemen soru sorayım ve hemen cevap alayım cabasında, gayette normal aslında.

Ama tüm yeni üyeler böyle yaparsa forumlar tam bir konu kirliliği haline geliyor.

Bu nedenle biz de diğer forumlardan farklı olarak bir altyapı kurmaya çalıştık. Amacımız daha önce paylaşılan bilgilere en kolay şekilde erişim sağlamak ki bunu da gayet iyi bir şekilde başardık.

Bu nedenle bu yapıyı bozmadan, min ve efektif konu ile forum hayatını devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu konuda göstereceğiz destek ve anlayış için teşekkürler ;)

Derken yeni bir konu daha gelmiş :-\

murathanaksoz' Alıntı:
Hem simülasyon hem de helikopter ile kullanabileceğim en az 6 kanallı bir kumanda önerir misiniz ?

Şimdi bu konuyu ne yazık ki siliyorum. Lütfen kumanda ile ilgili konulara vakit ayırıp, inceleyin öncelikle.....

Hala net olmayan sorularınız var ise, o zaman yeniden konu açarsanız.....

phoneix 3.

:) Konu açmadan önce konuşulmuş mu konuşulmamış mı araştırmak lazım o zaman sanırım :)

phoneix 3.

Başlıkları inceledim şu soruyu sormamak için "thk kumandası veya dynam 6 kumandalarında 2 switchten bir tanesi işe yaramıyor, tüm switchleri kullanabileceğimiz bir sim kumandası var mı ?" ama bu sorunun cevabını bulamadım :/

phoneix 3.

Murathan kardeşim , ben phoenix 2.5 kullanıyorum ve kumandam 4 kanal basit bir kumanda.Bilgisayarım , şu anda sizlerin kullandığı bilgisayarların atası sayılacak kadar eski ve köhne bir sisteme sahip.
Simülasyon konularını iyice okursan , aslında sadece şu gerçeğe vakıf olursun.Esas olan simde 6 kanal tecrübesi edinecek kadar uçuş yapmayı öğrenmek.Bunun harici herşey konfor ve lüx'ten ibaret.Ben idle-up'u klavyeden 3 tuşuna basarak açıyorum.Hiç bir sıkıntı da çekmedim.Ha , gerçekten 3d uçuşu tam anlamıyla öğrendik , kanal sayıları yetmiyor , ince ayarlar istiyoruz , o zaman belki lazım olur o işe yaramasını istediğiniz stickler.Şimdilik öğrenin , konuları da takip edin , hover dersleri , otorotasyon dersleri , balon görevleri vs. tüm levelleri bir çözün , zaten ne demek istediğimi anlar ve kendinize bile bir gülücük atarsınız zamanla (amma da soru sormuşum diye :laugh: ) :saygilar:

phoneix 3.

Ben simülasyonu sadece akrobasi çalışmak için aldım :) yoksa 3 ladybird 4 tane v911 ile uçmayı öğrendim diyebilirim batarya bitene kadar helikopterlerim artık düşmüyor ama çok teşekkür ederim cevap yazan herkese :)

phoneix 3.

murathanaksoz' Alıntı:
Ben simülasyonu sadece akrobasi çalışmak için aldım :) yoksa 3 ladybird 4 tane v911 ile uçmayı öğrendim diyebilirim batarya bitene kadar helikopterlerim artık düşmüyor ama çok teşekkür ederim cevap yazan herkese :)
Murathan Bey Akrobasi tanımlar mısınız ? Şimdi siz 6 kanal bir helikopter ile simulator de Tüm yönler dahil Hover olayını çözdünüz mü yani ? Tüm kontrol sizde mi ? Heliyi İp gibi havada sala sola gitmeden tutabiliyor musunuz ?

Bunları neden soruyorum derseniz, genelde ilk başlayan herkes simulatör çalışması sırasında benzer hataları yapıyor. Sonra gerçek 6 kanal helikopter uçurmaya kalkınca da sonuç genel de başlarda hep hüsran oluyor. Size tavsiyem belli bir disiplin çercevesinde aşağıdaki programı takip etmeniz. Ama nihai karar sizin, bizden sadece tavsiye ;)

phoneix 3.

Durum şöyle ben simülasyon almadan önce odamda belirli yerlere tabure koyup. hepsine belirli zamanlar içerisinde kondurmaya çalıştım :) Daha sonra bunları belirli süreler altında yapmaya çalıştım sonra da helikopter sola dönük,sağa dönük, burnu bana dönük şeklinde kaldırarak çalıştım simülasyonsuz antrenmanlarım bu yöndeydi :) Şimdi ise 6 kanala alışmaya çalışıyorum diyeyim sim. da trex 450 ile uçuyorum ve pek zorlanmadım :) durumlar böyle yorumunuz nedir ? =)

phoneix 3.

murathanaksoz' Alıntı:
Durum şöyle ben simülasyon almadan önce odamda belirli yerlere tabure koyup. hepsine belirli zamanlar içerisinde kondurmaya çalıştım :) Daha sonra bunları belirli süreler altında yapmaya çalıştım sonra da helikopter sola dönük,sağa dönük, burnu bana dönük şeklinde kaldırarak çalıştım simülasyonsuz antrenmanlarım bu yöndeydi :) Şimdi ise 6 kanala alışmaya çalışıyorum diyeyim sim. da trex 450 ile uçuyorum ve pek zorlanmadım :) durumlar böyle yorumunuz nedir ? =)
Benzer hareketleri şayet simulatorde 6 kanal heli ile yapabilirsen problem yok demektir. Genelde 4 kanal tecrübesi olan arkadaşlar 6 kanala geçince başlarda oldukça zorlanıyorlar doğal olarak. Anladığım kadarı ile bu durum siz de pek olmamış, ne mutlu :)

phoneix 3.

:) Bu durumun olmaması için kendimi eğitmeye çalıştım. Belki abartılı olcak ama ben helikopter uçurmaya birazcık da kendini telkin etme,hızlı karar yeteneği gelişimi,istenmeyen durumda panik olmadan doğru düşünme eğitimi gibi bakıyorum. Birde hareketi yapmadan önce hayal ediyorum hani bu sola dönüp gitme ileri gitme gibi basit hareketlerde bile. O yüzden 6 kanallı bir hei ile simülasyonda uçarken de pek zorlanmıyorum stickleri hareket ettirmeden önce ne yaparsam ne olacağını önceden hayal edip sonra harekete geçiyorum bir süre sonra zaten refleks haline geliyor. Sinir iletimini sağlayan sinapslar bir hareketi 50-100 kere yaptıktan sonra yaşa vb. parametrelere göre reflekse dönüşüyor (odaya girdiğiniz de ışı açtığınızı hatırlamamız gibi) ,insan beyni gerçekten muhteşem. =)

murathanaksoz' Alıntı:
:) Bu durumun olmaması için kendimi eğitmeye çalıştım. Belki abartılı olcak ama ben helikopter uçurmaya birazcık da kendini telkin etme,hızlı karar yeteneği gelişimi,istenmeyen durumda panik olmadan doğru düşünme eğitimi gibi bakıyorum. Birde hareketi yapmadan önce hayal ediyorum hani bu sola dönüp gitme ileri gitme gibi basit hareketlerde bile. O yüzden 6 kanallı bir hei ile simülasyonda uçarken de pek zorlanmıyorum stickleri hareket ettirmeden önce ne yaparsam ne olacağını önceden hayal edip sonra harekete geçiyorum bir süre sonra zaten refleks haline geliyor. Sinir iletimini sağlayan sinapslar bir hareketi 50-100 kere yaptıktan sonra yaşa vb. parametrelere göre reflekse dönüşüyor (odaya girdiğiniz de ışı açtığınızı hatırlamamız gibi) ,insan beyni gerçekten muhteşem. =)
Valla ne diyeyim bilemedim Murathan Bey. İnşallah benzer başarıyı gerçek model uçururken de yakalarsınız :)

phoneix 3.

murathanaksoz' Alıntı:

Aynı ben :D Doğru yoldasınız. Olması gerekende budur aslında. Tabi ki işin kötü kısmı gerçek model ile yaşanan durumlar ile ilgili.
Özellikle 2 husus var.
1- maddiyat.
2- maneviyat.
Maddiyatta sıkıntı yoksa eğer maneviyata etki eden hususları büyük bir çoğunluk hesap etmiyor bile. Ama ettiklerini sanıyorlar.
Maddiyatta sıkıntı varsa eğer işte o zaman bütün hususlara tamı tamına dikkat ediliyor. Çünkü sonucunda oluşacak olan şey zaten maneviyatı etkiler. :)