piller ve hücre değerleri

adnan_kaptan

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
:saygilar: Merhaba arkadaşlar, eos 720 hyerpion şarz aletim var, pilleri sıfır aldım ve rodajlarını yaptım ,balansta yaptım ,ama buna rağmen pillerimin hücre değerleri eşit değil,
resimde değerlerin birini verdim , bütün pillerim hemen hemen bu değerlerde ,bir sıkıntı olurmu , sıkıntı olacaksa ne yapmalıyım , şimdiden çok teşekkür ederim ,, ???

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:saygilar: piller gens ace 1800 mah 22.2 dir

:saygilar: en fazla 20 dolum yapmışımdır , 3,85 değerine hiç düşürmedim ,artı soft alan uçuşu yapıyorum :-\

Adnan abi balansli sarj yapmiyor musun?

Balanslı şarj aletleri hakkında bir deneyim edindim sizinlede paylaşayım belki çoğu kişi biliyordur ama bilmeyen birine denk gelebilir.

ben Powerlab 6 ile Balanslı ve accurate (tamir modu) şarj yaparken ne çok amper basarsam o kadar az dolum yapıyor az derken ne oluyor çok hızlı dolduruyor ilk doldugunda 4.18 felan gibi kesiyor sonra 4.15v kadar düştüğü ve balansı iyi olmuyor farklar oluşuyor ama pili şarj ettikten sonra veya depo moduna almam gerektiğinde zamanım varsa düşük amperlerde şarj ediyorum 300 mah 500 mah gibi değerlerde böylelikle çok kesin ve kararlı şarj ediyor 4.20 şarj ettiğinde sahada 4.19 veya 4.20 buluyorum. Adnan bey sizde bence hem balanslı modda hemde düşük amperlerde bir şarj yapın bakalım ne olacak. bir diğer konuda şarj aletinizde aynı değerleri okuyormu? çünki küçük lipo ölçerler hata yapabiliyor sizinki kaliteli ama sonuçta küçük bir cihaz.

elinizdeki hobbywing cihazinda kalibrasyon sorunu olabiliyor, oradaki degerler ile baskabir cihazda farklı deger cikabiliyor bilginiz olsun...

SM-G900M cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim Adnan abinin yazdığından anladığım, bir kere balans yapmış, sonra genelde balanssız şarj yapmış. Eğer öyleyse bu durum gayet doğal. Ben evde sahaya çıkmadan önce veya sahada powerlab 8 ile genelde high power seçeneğinde 1,5-2 C basarım pillere, dönünce de gerekiyorsa storage voltajına alırım. Pillerin hücreleri arasındaki fark 0.03-0.05v kadar olduğunda pilleri teker teker accurate şarj modunda 0.5C ile balanslarım. Hatta zamanım varsa bir cycle yaptırırım, bir tam dolum, sonra storage moduna kadar indirir bırakırım.

:saygilar: Merhaba arkadaşlar ,Emre cevabın için çok teşekkür ederim, ben 1800 amper pilleri .1.8 normal şarz yapıyordum, seninde anladığın gibi, bundan sonra balanslı ve 1.0 gibi düşük dolduracağım bakalım ne olacak, değerleri ölçerken ,sadece hobbywing ile değil şarz aletimlede ölçüm yapıyorum hep aynı değerler çıkıyor ,bundan sonra balanslı dolum yapacağım ,
bakalım ne olacak , herkese teşekkür ederim, saygılarımla,,, :bravo: