Pilot Rc 73" Extra 330SC

Birazcık uğraştırdı ama gaz servosu için de kablolama tamamdır

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Halen mock up aşamasında bağlantılar. Nihai tespit için biraz former kontraplağı (F39B) traşlamam gerekiyor ki kablolar sırasıyla birbirini kasmadan alıcıya ulaşabilsinler

Yorum için teşekkür ederim. AR8000'a tasarım olarak yalnızca 1 uydu takilabmekte. O konuda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Benzinli modelde kullanılabileceği kullanım kılavuzunda da yazılı.
Helilerde yıllardır normal alıcı kullanmayınca (FBL ünite + 2 Satellite), yanlış bilgi verdim galiba, kusura bakmayın ;)

Pull-Pull sistemde asgari boslugu nasil yakalarim diye dusunurken forumlardan birisinde basit ve oldukca kullanisli bir yazilima denk geldim.

Yazilim iki seye hizmet ediyor

Birincisi; halihazir geometriye gore bosluk hesabi (rudder play) yapiyor ve grafige dokuyor
Ikincisi; degismez parametreye gore (bizim durumda hali hazirda montajlanmis olan fiber rudder yekeleri) ve sizin ihtiyaciniz olan atima gore, servo kolu optimizasyonu yapiyor (aciklik ve offset) ve sonuclari yine grafige dokuyor

Optimizasyon modu icin girilmesi gereken parametreler:
1-Servo merkezi ile mentese merkezi arasindaki mesafe
2-Yekenin iki deligi arasindaki mesafe
3-Yekenin iki deliginin olusutrdugu dogrunun mentese merkezi ile yaptigi offset mesafe
4-Ongorulen servo atim miktari, Ongorulen kanatcik atim miktari

Hesap modunda girilmesi gereken ek parametreler
1-Yukaridakilere ek olarak servo kolu iki deligi arasi mesafe
2-Servo kolunun iki deliginin olusturdugu dogrunun servo merkezi ile yaptigi offset mesafe

Arayuz bu sekilde:

Ahan da link sudur

Not:Bu tarz linkler verilmesi topluluk kurallarina aykiri ise kaldirabilirim

Buradan kullanici "Luispain"e selam olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Son düzenleme:
Alıcı olarak AR8000 de karar kıldım.
AR8000'in sinyal kablosunun dibinde makaron benzeri bir şey fark ettim. Satellite daki de, alıcıdaki de çok hassas ve incecik kablolar. Kurulumlarda bunlara zarar vereceğim diye ödüm kopuyor, elim ayağım birbirine dolanıyor:laugh: Bildiğim kadarıyla sinyalin en güçlü olduğu yer bu dip kısım. İletişimde sorun çıkarır mı? Her kabloya bir kıyafet biçerken hızınızı mı alamadınız:); yoksa bu narin kabloları güvence altına almanın yolu bu mudur? Bu kabloları içine sokabileceğimiz; ama sinyali zayıflatmayacak bildiğiniz başka bir tüp ya da bir kaplama uygulaması var mıdır?
Çalışmanızı ilgiyle izliyorum. Harika gidiyor, çok öğretici... başarılar diliyorum%p:bravo:

AR8000'in sinyal kablosunun dibinde makaron benzeri bir şey fark ettim. Satellite daki de, alıcıdaki de çok hassas ve incecik kablolar. Kurulumlarda bunlara zarar vereceğim diye ödüm kopuyor, elim ayağım birbirine dolanıyor:laugh: Bildiğim kadarıyla sinyalin en güçlü olduğu yer bu dip kısım. İletişimde sorun çıkarır mı? Her kabloya bir kıyafet biçerken hızınızı mı alamadınız:); yoksa bu narin kabloları güvence altına almanın yolu bu mudur? Bu kabloları içine sokabileceğimiz; ama sinyali zayıflatmayacak bildiğiniz başka bir tüp ya da bir kaplama uygulaması var mıdır?
Çalışmanızı ilgiyle izliyorum. Harika gidiyor, çok öğretici... başarılar diliyorum%p:bravo:

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Alıcıdaki yalıtımı ben yapmadım. Antalya'daki bir modelci dostumuzdan geldiği hali bu şekilde. Muhtemelen söküp yerine silikon kılıf geçireceğim (cox motorlarda kullanılanlara benzer). Daha önceki modelimde silikon kılıflı idi. Herhangi bir sorun yaşamadım

Benim bildiğim kadarıyla temel olan şey frekansa karşılık olan anten boyu. Yanlışsam duzeltin ama frekans aralığı (dalga boyu) azaldıkça (72mhz>2.4ghz) anten boyu da kısalıyor. Bunun dışında antenin kendi üzerinde bir sinyal konsantrasyonu oluşup oluşmadığını bilemiyorum (dip ya da uçta)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bunun dışında antenin kendi üzerinde bir sinyal konsantrasyonu oluşup oluşmadığını bilemiyorum (dip ya da uçta)
Bu bilgiyi geçenlerde, -orijinal Spektrum olmasa da- aynı sinyal referansı ile çalışan LEMON RX 10 Ch için araştırma yaparken manuelinde okudum. Sinyalin en güçlü olduğu yer burasıdır... diye kesin bir ibare kullanmış. AR8000in manuelinde ise "kablo uçlarını açıkta bırakın, kesinlikle pilin, başka donanımların arkasına gizlemeyin" gibisinden açıklamalar var. Ona binaen... Yoksa, dediğim gibi: zarar vermekten çekindiğim için, ben de bir iyileştirme yapmak istiyorum. Silikon yeterince koruma sağlar, güzel fikir; ama sinyal kısıtlama konusu:rolleyes:
Teşekkürler...

• Beğen
Bu bilgiyi geçenlerde, -orijinal Spektrum olmasa da- aynı sinyal referansı ile çalışan LEMON RX 10 Ch için araştırma yaparken manuelinde okudum. Sinyalin en güçlü olduğu yer burasıdır... diye kesin bir ibare kullanmış. AR8000in manuelinde ise "kablo uçlarını açıkta bırakın, kesinlikle pilin, başka donanımların arkasına gizlemeyin" gibisinden açıklamalar var. Ona binaen... Yoksa, dediğim gibi: zarar vermekten çekindiğim için, ben de bir iyileştirme yapmak istiyorum. Silikon yeterince koruma sağlar, güzel fikir; ama sinyal kısıtlama konusu:rolleyes:
Teşekkürler...

Konunun cahili olarak referansım şu doküman:

Orange ya da diğer üçüncü parti üreticiler için bir fikrim yok. Açıkçası hakim olmadığım konuda risk almak istemiyorum

İlgili link:

Not:Bu tarz linkler verilmesi topluluk kurallarina aykiri ise kaldirabilirim
Aksine bu tür paylaşımlar bizler için o kadar kıymetli ki, ileride daha kolay bulunsun diye AYRI konu olarak bile paylaşıyoruz :) ve indeks konusuna ilave ediyoruz.

• Beğen
Tepkiler: 3dholicpilot
Arkadaşlar, 2.4 GHz sistemlerin dalga boyu yaklaşık 12.5 cm'dir. Alıcı anteni olarak en sık kullanılan konfigürasyon ise 1/4 dalga boyudur. Bizim açımızdan bu yaklaşık 3.5 cm eder. Antenlerimizin o 3.5 cm uç bölümü çıplak teldir. Kalanı ise blendajlıdır yani etrafında bir metal hasır tabaka vardır. Anten o uç 3.5 cm'lik bölümden işlev görür. Onun üzerine elektromanyetik engel niteliği olmayan bir şey (plastik, shrink falan) geçirilebilir. Örneğin ben modellerinde sıklıkla alıcı antenlerini birer pushrod kılıfı içine geçirir o kılıfları sıcak silikonla istediğim konunda sabitlerim. Haa anteni de sıcak silikonla sabitleyebilirsiniz ama söküp takarken sıkıntı olur. Sinyal aktarım sorunu olmaz.

Aksine bu tür paylaşımlar bizler için o kadar kıymetli ki, ileride daha kolay bulunsun diye AYRI konu olarak bile paylaşıyoruz :) ve indeks konusuna ilave ediyoruz.

Memnun olurum

• Beğen
Arkadaşlar, 2.4 GHz sistemlerin dalga boyu yaklaşık 12.5 cm'dir. Alıcı anteni olarak en sık kullanılan konfigürasyon ise 1/4 dalga boyudur. Bizim açımızdan bu yaklaşık 3.5 cm eder. Antenlerimizin o 3.5 cm uç bölümü çıplak teldir. Kalanı ise blendajlıdır yani etrafında bir metal hasır tabaka vardır. Anten o uç 3.5 cm'lik bölümden işlev görür. Onun üzerine elektromanyetik engel niteliği olmayan bir şey (plastik, shrink falan) geçirilebilir. Örneğin ben modellerinde sıklıkla alıcı antenlerini birer pushrod kılıfı içine geçirir o kılıfları sıcak silikonla istediğim konunda sabitlerim. Haa anteni de sıcak silikonla sabitleyebilirsiniz ama söküp takarken sıkıntı olur. Sinyal aktarım sorunu olmaz.

Bilgi için teşekkürler