Pilotrc Yak 54 50cc ve dle 55ra

Sümer bey gerçekten çok tşk ederim herkese tşk ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için biraz önce power box cocpit siparişi için arkadaşımı aradım sizce iyimi yaptım yada cocpit değil başka bir model mi sipariş vereyim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

SPC sadece alıcıda enerji kaybını önlüyor ama hep diğer pilin gücünü kontrol etmek gerekli maceraya girmeyelim

Aslında sistemde standart olarak gelen telemetri işlevi var ya. EK bir aparat olmaksızın voltajı sürekli izleyebiliyorsunuz yerden. Ama elektrikli bir modelde ESC içindeki BEC devresi ya da ayrıca kullanılan bir BEC devresi alıcı beslemesini sabit bir değerde tutuyor. Dolayısıyla siz ana LiPo'nun ne durumda olduğunu anlayamıyorsunuz. Alıcı çok düşük akım çektiği için, 35 V giriş ve internal olarak 6 V çıkışlı bir regülatör minicik bir devre eklentisi olarak alıcıya entegre edilmiş. Böyle bir devreden birkaç A akım geçecek olsa, lineer regülatör anında yanacak. O nedenle servolara buradan enerji vermemişler. Sonuçta ana LiPo voltajını takip için oluşturdukları bu sistemi ima yoluyla sanki yedekli alıcı beslemesi gibi de sunmuş oluyorlar. Halbuki değil. İşin daha da kötüsü, SPC portundaki kısa devre bağlantısı bir şekilde yerinden çıkarsa alıcı yine iptal oluyor... Yani, güvenlik mi risk mi bilemedim. :D

Kadir Türkyılmaz' Alıntı:
Sümer bey gerçekten çok tşk ederim herkese tşk ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için biraz önce power box cocpit siparişi için arkadaşımı aradım sizce iyimi yaptım yada cocpit değil başka bir model mi sipariş vereyim

Rica ederim. PowerBox ürünleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değilim yani model farklarını çok iyi bilmiyorum ama bence iyi yaptınız. Bazı modellerde örneğin açılır kapanır iniş takımları ve iniş takımı kapakları sıralayıcısı, geciktiricisi gibi işlevler var ki bunlar sizin için tamamen gereksiz. Aldığınız ürün onlardan olmasın ki fuzuli para vermiş olmayın.

Şu Powerbox olayı benim de son zamanlarda yakinen takip etmeye çalıştığım bir konu. Buradaki güzel paylaşımları yeni bir konu başlığı altında topladım ki, ilerde bulması kolay olsun.

Paylaşımda bulunan herkesin eline sağlık. Kadir Bey yeni powerbox hayırlı olsun, bence çok yerinde bir tercih oldu :thumbup:

Sümer bey sanırım sizin dediğiniz gibi şuan işime yaramayan özellikleri olan bir power box iptal ettim ne almalıyım şu iş gerçekten çok karışık

Aslında şöyle bir konu var
Ben bu modelin 30 Cc olanını bu ekipman ve bu ubecle uçurdum ve tek pil ile
Şimdi nedense gözüme güvensiz geldiği için elektronik ekipmanı güçlendirmek için uğraşıyorum

Bence bu yeterli...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hatta şu bile biraz sınırda da kalsa yetebilir.

Birşeyi yaptığınızda sorun yaşamamış olmanız yeterli güvence değil. Çünkü bu tür sorunlar bir kere yaşanır. :)
Link verdiğim ilk ürünün en önemli özelliği iki LiPo ile çalışması ve biri bittiğinde diğerine otomatik geçmesi. Ayrıca SPC portu da işe yaramış olur çünkü servoların gücünü PowerBox verecek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bence bu yeterli...

........
Abi burada şunu anlamadım. Şimdi senin bu önerdiğim sistemlerde yedekli ve izoleli bir şekilde alıcıya farklı 2 LIPO üzerinden besleme sağlanıyor. Peki kullanılacak servolardan çekilen akım değerinin, alıcının kanal başına max dayanma akım değeri ile kontrol etmek gerekmez mi.

Başka bir değişle diğer Powerbox modeller üzerinde bulunan servo çıkışları ne amaçla konulmuş ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi burada şunu anlamadım. Şimdi senin bu önerdiğim sistemlerde yedekli ve izoleli bir şekilde alıcıya farklı 2 LIPO üzerinden besleme sağlanıyor. Peki kullanılacak servolardan çekilen akım değerinin, alıcının kanal başına max dayanma akım değeri ile kontrol etmek gerekmez mi.

Başka bir değişle diğer Powerbox modeller üzerinde bulunan servo çıkışları ne amaçla konulmuş ??

Doğrudur. Burada bir hata yapmışım. Bu modeli kullanırsak şu ifade geçerli olmayacak:

"Link verdiğim ilk ürünün en önemli özelliği iki LiPo ile çalışması ve biri bittiğinde diğerine otomatik geçmesi. Ayrıca SPC portu da işe yaramış olur çünkü servoların gücünü PowerBox verecek."

Gerçekten dikkat etmemişim özür dilerim.

Bu arada, alıcılarda servo çıkışlarında artı ve eksi besleme hatları bir bus şeklinde birbirlerine bağlı ve doğrudan besleme gerilimi içeriyorlar.
Yani alıcıya bağladığınız pilin artı ucu ile servoların artı uçları arasında herhangi bir elektronik eleman yok. Dolayısıyla çok ciddi bir akım kısıtlaması da söz konusu değil normalde. Sonuçta düşünün ki o servoların kabloları da aslında incecik.

Sonuçta sanıyorum 30 Euro daha verilip şunun alınması mantıklı olur:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Doğrudur. Burada bir hata yapmışım. Bu modeli kullanırsak şu ifade geçerli olmayacak:
............
Gerçekten dikkat etmemişim özür dilerim.
..................
Sonuçta sanıyorum 30 Euro daha verilip şunun alınması mantıklı olur:
Ne demek abi hepimiz bazen atlayabiliyoruz. Ama son açıklaman ve tavsiyen ile kafamda durumu şimdi daha net canlandırdım, teşekkürler abi %p

Bugün beklediğim kargolardan biri geldi

Ynt: Pilotrc Yak 54 50cc ve dle 55ra

Sullivan offf :) hayirli olsun

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Hemde ne offf
Tşk ederim Mesut bey

Kadir Türkyılmaz' Alıntı:
Bugün beklediğim kargolardan biri geldi
Sorması ayıp, kaç kargo daha bekliyorsunuz Kadir Bey :laugh: Bu arada SMOKE falan, epey afilli bir model topluyorsunuz :thumbup: