PilotTR Kampanyasindan alinan piller

gumush

Uye
Aldigim 2s 6500 Hardcase pili rodaj yapayim dedim. Simdi yeni charger ile cok kolay oldu. 3.80-4.10 arasi 0.5C ile 3 cycle yapayim dedim.

Simdi Sarj basladi ancak hucreler arasinda fark var. Sizce bu miktar ciddi bir fark midir ? ( Ic direncler 5.7 - 2.8 mohm ) ( Normalde %10 fark normaldir diyor burada %100 )

Simdi digerine baktim durum ondada tam olarak ayni. 5.1 - 2.4 mohm :(

Olmazsa iade edeyim :(

Heli icin aldigim pillerede bir bakayim olmadi iade edeyim.

Suclamak gibi olmasin kesinlikle ama gecmiste pilottr nin kampanyalardaki pil satislarinda eski pillerini sattigini hatirliyo gibiyim...

Pilottr den aldığım 4 adet aldığım 4s piller sıkıntısız iken, 3s pil beklemiş ve iç direnç toplamı 12 idi, toplam 5 pil almıştım. Net olarak firma art niyetli diyemem, fakat hobbyking den aldığım 2 adet 3s piller daha da kötüydü. İç dirençlerin toplamı 15 ve üstü. Bu iş biraz şans gibime geliyor.

Bizim Bursa gurubuda epey bi pil aldı şimdiye kadar bi skıntı çıkmadı. Şans dielim. Firma zaten süper bi firma geri iade kısmında sorun çıkacağını sanmam

Bende sorun olacagini sanmiyorum cok alisverisim var oncedende yarin heli icin aldigim pilleride deneyerek onlari arayacagim. Umarim sorunsuz olur.

Konunun sonucunu alayim , firmadan baska pil siparislerimde vardi , onlarda bir sorun cikmadi. Sorun cikanlar ile ilgili aradigimda hic sorun etmediler , ikiletmediler. Hemen gonderin degistirelim dediler. Yeni pillerimin gelmesini bekliyorum.

Hikmet G' Alıntı:
Konunun sonucunu alayim , firmadan baska pil siparislerimde vardi , onlarda bir sorun cikmadi. Sorun cikanlar ile ilgili aradigimda hic sorun etmediler , ikiletmediler. Hemen gonderin degistirelim dediler. Yeni pillerimin gelmesini bekliyorum.

Abi bu lipoların iyi kötü iç direnç meselesi nedir? Nasıl anlaşılır?

Doğuş' Alıntı:
Abi bu lipoların iyi kötü iç direnç meselesi nedir? Nasıl anlaşılır?

Normal lipolar icin 3ohm alti hucre basina olmasi iyi, hucreler arasi fark %20 altindaysa iyi. Bazi sarj aletlerinde gosteriyor bu degeri. Bu degerde sabit degil tabiiki sarj sirasinda degisebiliyor. Bunun icin degerlendirlemeleri %70 doluluk civarinda yapmak gerekiyor.

İç direnç değerine fazla takılmamak lazım. Tek başına birşey ifade etmiyor. İç dirençleri çok iyi olup da, performans vermeyen piller de gördük, görüyoruz. İç direnç sadece aynı pili bir süredir kullanıyor ve düzenli olarak değerleri kayıt altına alıyorsanız, sadece o pilin zaman içerisindeki değişimi hakkında bir fikir verebilir.

Benim Gans Ace marka 6s 1450 mah 2 tane pilim vardı 1,5 yıldırda kullanıyorum ve power lab 6 ile şarj ederim çok dikkat ederim şarja, stroge moda, hiç 3,7 nin altına düşmedi hücreler ve aldığımdan beri aynı iç direnç değerlerini veriyor yani 5,3 ile 5,6 arası, 1 hafta oldu aynısından pil aldım ve yeni pillerinde iç dirençleri aynı 4,5 ile 5,5 arası. ilk helikopteri aldığımda 1,5 yıl önce aling 1250 mah aling pil almıştım iç dirençleri aldığımda 5,5 6,0 gibiydi şimdi 14, 15 leri buluyor ve hover harici harekete gelmiyorlar telemetri alarmı basıyor.
aling piller gün gün dirençleri yükseldi ve performans gitti. anlatmak istediğim 1,5 2.0 gibi değerlere takılmayın ilk hali neyse ona göre ölçün derim.

Mustafa katılsam da ben de emre ile ayni fikirdeyim. Ne yazık ki iç direnç tek basına bir şey ifade etmiyor. Sahsi tecrübem en iyi pilin bile iç direnci ayni kalsa bile ömrü en fazla 2 yıl. Ondan sonra ayni performansı vermiyor, iç direnç değerleri ayni olsa bile.

Mesela kuru tip akülerde söyle bir şey yazar. En ideal şartlarda saklansa bile raf ömrü 5 yıldır. 5 yıl rafta bekleyen kuru tip aküler kesinlikle kullanmaz.

Benzer sekilde en ideal şartlarda kullanılan ve saklanan lipo pillerde de performans ömrü max 2 bilemedim 3 yıl. Sonra kesinlikle performans düşürüyor. Marka ve kaliteli piller ile Sahsi tecrübem de bu yönde oldu.

İç direnç takibi bu 2 yıl içerisinde üretim kaynaklı daha önce ortaya çıkabilecek performans sıkıntısını önceden fark etmeye yarıyor diye düşünüyorum.

Bu yazdıklarım bizzat kaliteli pil dediğimiz pulse, gens piller ve yine kaliteli şarj aleti olarak nitelediğimiz Powerlab kullanimini ile ortaya çıkan Sahsi tecrübemdir.

Öyle değil yanlışın var diyenlere de saygı duyarım.

Yurtdışı firmaları dahil bazen Firmaların ellerindeki eski pilleri çok uygun fiyata elden çıkarması da bu yazdıklarımı teyid ediyor diye düşünüyorum.

O yüzden pil alımı sırasında sıkça stok yenileyen firmaları tercih etmekte büyük fayda var. Unutmayalım ki bahsi geçen 2-3 yıl süreye stokta bekleme zamani da dahil :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet abinin dediği gibi, sürekli stok yenileyen firmalardan almak kesinlikle mantıkı. Bu konuda bizim için en ulaşılabilir tabiki de OptiPower, fastlad da haftada en az 1 kere stok yeniliyorlar. Şuan tüm kullandığım piller optipower.. Geçtiğimiz yazın başında aldığım 6s 5000'lik pillerin iç dirençleri hala 1.0-1,2 civarında. Performansta da en ufak kayıp yok. Belli başlı markaların pillerini almak bu konuda daha yararlı sanırım.
Zamanında öve öve bitiremediğimiz ThunderPower 70C'lik piller iç dirençleri düşük olmasına rağmen 1 sene içerisinde ciddi performans kaybı yaratmıştı, kötüdür diyemem.. sadece tecrübe ettiklerimi paylaşmak istedim :)

Opti power çok güzel bir pil..Kullandıkça performansı artıyor tam tersi :laugh:

5000 mah 30C uygun fiyatlı boyutları süper ve hafif ben çok memnunum. Hard 3d'ciler için yeterli olmayabilir belki ama bana yetiyor :)

Arda Erkan' Alıntı:
5000 mah 30C uygun fiyatlı boyutları süper ve hafif ben çok memnunum. Hard 3d'ciler için yeterli olmayabilir belki ama bana yetiyor :)

Muhtemelen onlara da yetiyordur Arda, kullananı çok. Ama mütevazilik etmişsin, arada o kadar fark olduğunu düşünmüyorum şahsen ben, belki bir tık :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol