PiroFlip Çalışmalarım - Takgun

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Evet Arkadaşlar,

Malum Mehmet abinin kurduğu, Ergün'ün süpervizörlük yaptığı " Adım Adım PiroFlip Takımı "na bende kaydımı yaptırdım. :laugh:

Ergün'ün o güzel paylaşımından sonra yaparız veya yapamayız en azından bu takıma kayıt olmak bence de çok önemli. :RCKolik:

Böyle bir konu paylaşmak, harcanan emek ve zamanı bir kenara bırakıyorum, bence Ergün içinde gurur verici birşey olmalı. :saygilar: Şahsen ben Türkiye'de ve hatta dünyada bile bu derece detaylı bir anlatımına rastlamadığım bu seviyede bir konunun bu platformda paylaşılmış olmasından çok mutluyum. :halay: :halay:

Sözü fazla uzatmadan bende paylaşımlarıma " PiroFlip Olmuyor " videomla başlamak istiyorum. :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Piro Hover Başlangıç Videosu : (03/07/2015)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi bence çalışmaya devam çok az kalmış. :)

Proflipde benimde en zorlandığım rotor diskini yere paralel konuma getirebilmek.Özelikle hareketi göstererek yaptığımızda.

Sonradan farkettiğim üzere yere tamamen paralel hale geçişi sırasında takip edilmesi ve özelikle bu sırada vurgulanması gereken cyclic hareketi var. Eşit şekilde çember çizdiğimizde model yere paralel hale gelmeden geçiş yapıyor.Ergün abide farkettiyse daha iyi izah edecektir. :)

Arda Erkan' Alıntı:
Abi bence çalışmaya devam çok az kalmış. :)
İnşallah Arda, epeydir patinaj çekip duruyorum bu harekette. :laugh: :lollol:

Çalışmaya devam. :thumbup:

Şu pilotajın yarısı bende olsa , 3DCUP'a yarışmacı olarak gözü kara atlardım..... :D...Sen bu işi kotarmışsın Türker kardeşim , çok yakın bir zamanda , dediğin doğru ekseni de mutlaka yakalayacağından zerre kadar şüphe duymuyorum.....Maşallah...... :bravo:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Şu pilotajın yarısı bende olsa , 3DCUP'a yarışmacı olarak gözü kara atlardım..... :D...Sen bu işi kotarmışsın Türker kardeşim , çok yakın bir zamanda , dediğin doğru ekseni de mutlaka yakalayacağından zerre kadar şüphe duymuyorum.....Maşallah...... :bravo:

Canlı izlediğim için benimde hiç şüphem yok.Türker abinin oryantasyon bilgisi kesinlikle bu hareketin altından kalkar diye düşünüyorum. :thumbup:

Türker abi videoyu izledikten sonra sende kendimi gördüm , benimde huyum hareketi oturtmadan hiç model üzerinde denemedim. Aylardır piro çalışıyorum ama ilk defa daha 3 gün önce denedim ve başarılı olabildim çok şükür. Tekrar tebrikler zaten iyi , daha da iyi olur inşallah :)

Türker selam :saygilar:,

Çalışmayı keyifle izledim. Bu biraz "seviye belirleme" videosu olmuş.

Öncelikle, hareket sırasında yüksek bir piro hızı kullanıyorsun, tahminim yaklaşık 150-180 derece/saniye kuyruk hızından (piro rate) bahsetmek mümkün.

Piroflipte bu hızlara çıkıldığında modelin nispeten bir noktada daha uzun süre kalması ve rotor disk fliplerinin daha muntazam olabilmesi için, ayrıca bu hızda pirohover yapabilmek de gerekiyor. Çünkü flip aralarında pirohover olacak. Üstelik modeli toparlamak için tanıdığı süre de çok kısa olacak, yüksek kuyruk hızı olduğu için.

Piroflip, bağlantı hareketi ya da pirotictoc içinde kullanılmadığında, yani düz-invert-düz-invert şeklinde yapıldığında, arada her zaman bir pirohover molası oluyor. Bu mola, rotor diskini pilota toparlama/yere paralel hale getirme süresi tanıması için gerekli. Ayrıca flipler arasında hafif bir duraklama sağlayarak hareketi daha da belirginleştiriyor.

İstersen adım adım baştan git, istersen 1 fullpiro-flip, 1 dakika rudder hızı değişmeden invert pirohover, 1 fullpiro-flip, 1 dk rudder hızı değişmeden düz pirohover şeklinde süren bir egzersiz ile bulunduğun noktadaki kontrolünü arttır. En geç yaz sonunda bu hareketi senden alanda izleyeceğimize ben eminim.

:RCKolik:

Ergün Gürer' Alıntı:

Çalışmayı keyifle izledim. Bu biraz "seviye belirleme" videosu olmuş.
Valla bende keyifle çalıştım :thumbup: Önce durum tespiti yapayim dedim. :laugh:

Ergün Gürer' Alıntı:

Öncelikle, hareket sırasında yüksek bir piro hızı kullanıyorsun, tahminim yaklaşık 150-180 derece/saniye kuyruk hızından (piro rate) bahsetmek mümkün.

Piroflipte bu hızlara çıkıldığında modelin nispeten bir noktada daha uzun süre kalması ve rotor disk fliplerinin daha muntazam olabilmesi için, ayrıca bu hızda pirohover yapabilmek de gerekiyor. Çünkü flip aralarında pirohover olacak. Üstelik modeli toparlamak için tanıdığı süre de çok kısa olacak, yüksek kuyruk hızı olduğu için.

Piroflip, bağlantı hareketi ya da pirotictoc içinde kullanılmadığında, yani düz-invert-düz-invert şeklinde yapıldığında, arada her zaman bir pirohover molası oluyor. Bu mola, rotor diskini pilota toparlama/yere paralel hale getirme süresi tanıması için gerekli. Ayrıca flipler arasında hafif bir duraklama sağlayarak hareketi daha da belirginleştiriyor.
Mehmet abi de aynı şeyi söylemişti sohbet ederken. Sonra konuyu takip ederken bende farkettim, sende teyid edince daha da güzel oldu.

Ergün Gürer' Alıntı:

İstersen adım adım baştan git, istersen 1 fullpiro-flip, 1 dakika rudder hızı değişmeden invert pirohover, 1 fullpiro-flip, 1 dk rudder hızı değişmeden düz pirohover şeklinde süren bir egzersiz ile bulunduğun noktadaki kontrolünü arttır.
Baştan başlayıp hızlıca " 1 fullpiro-flip 1 dakika pirohover " aşamasına geldiğimde çalışma süresini arttırarak ilerleyebilirim sanki.

Ergün Gürer' Alıntı:

En geç yaz sonunda bu hareketi senden alanda izleyeceğimize ben eminim.
Hadi inşallah bakalım. :) Ben 1 sene vermiştim kendime gerçi ama belli mi olur. :RCKolik:

Türker'im ellerine sağlık :thumbup: Ben özellikle çalışma videosunun adına bayıldım :laugh: :D

Sen de olmuyor diyorsan biz ölelim :D Harekette 1-2 kritik nokta var, cilalanması gereken. Sen şimdi adım adım Piro'nun tüm aşamalarına başlasan 2 ayda bu iş tamamdır :thumbup:

Piro Hover'la çalışmalara başlıyoruz. Bakalım çalıştıkça sonuç nasıl olacak. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Piro Hover'la çalışmalara başlıyoruz. Bakalım çalıştıkça sonuç nasıl olacak. :laugh:

Sonuc simdiden belli :halay: Yine her zaman oldugu gibi en guzeli ve ideali yapmaya calisiyor ve cift yon calisiyorsun kardesim, helal olsun :bravo:

Türker abi tebrik ediyorum.
Hareket tam oturmus yorumlardan da anlasilacagi gibi ufak tefek eksikler oldugunu ustadlar soylese de yine de en gozde pilotlarimdansin :thumbup:

Ah bir de ben calisabilsem :(