[Problem ÇÖZÜLDÜ] PowerLab 6 bi ilginç problem! :)

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam ,
Böyle cins işler hep beni bulur , sıcak ve sinirden delirmek üzereyim :)

Geçen gün pillerimi şarj ettim , dün akşam uçmaya gittim geldim. Akşam pillerimi şarj edip bu aksam da uçuşa gitmeyi planlıyordum. 1 takım pilimi şarja taktim , normal şartlarda 40-45 dakika icerisinde 12s 5000mAh pili dolduruyor. Bir de baktım ki 1 saat 20 dakika olmuş hala %40dan %80e zor çıkmış.

Problem şöyle ilerliyor , iki pile 5-5 olmak üzere toplam 10amper veriyorum. İlk 2 dakika 10ampere çıkıyor ancak 3. Dakikadan sonra amper düşmeye başlıyor 2.5amper civari gibi sabit kaliyor o şekilde şarj etmeye devam ediyor.

Güç kaynağımda problem olacağını düşünüp arabanın aküsünde denemeye karar verdim , sonuç yine aynı.

Pil de problem vardır diyerek 6 tane farkli pil ile denedim sonuç yine değişmedi.

High Power seçeneği ile denedim yine belli bir ampere çıkıp geri düşmeye başlıyor.

Ayarlarım tamamen eski kullandığım ayarlar , aküden şarj ederken battery kısmını işaretliyorum , güç kaynağından şarj ederken DC Power Supply sekmesini seçiyorum, bunlarda da problem yok.

Sizin önerebileceğiniz ne gibi fikirler var , ya da önceden başına benzer durum gelmiş olan var mı?
Şarj aletini güncellemekten başka fikir gelmiyor aklıma..

PowerLab 6 bi ilginç problem! :)

Yine hevesim kursağımda kaldı aldığım pillerle daha 1 kere uçabildim , valla bu modelcilik adamı çıldırtmada birebir :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Yine hevesim kursağımda kaldı aldığım pillerle daha 1 kere uçabildim , valla bu modelcilik adamı çıldırtmada birebir :)

Üzülme bakalım Doğukan , eni sonu bir çaresi vardır , şimdi sorunu gören ustalar kısa bir google turu attıktan sonra sana dönerler , elektronik alet , en iyisi bile her an bir sorun çıkarabiliyor , canının ne kadar sıkıldığını ise , yine en iyi biz anlıyoruz , çünkü hepimizin başına gelebiliyor böyle şeyler.. ;) :saygilar:

Dogukan sabit amperde mi yoksa a1.0 de mi sarj ediyorsun?

Guc kaynagin kac volt, kac amper?

Doğukan amper limit girişini filan yanlışlıkla kısmış olabilir misin ?

Kısa cevapları vereyim bilgisayara gectigimde detayli cevaplari yazarim..

12v 30A. Limit giris cikislar dogru bir yanlislik yok.
Accurate 10A olarak giriyorum. A1c falan degil

Doğukan ben 4 adet pili paralel şarj ederken tamamen aynı durumu yaşadım. Bastığım amper bir süre sonra anında düşüyordu.Daha sonra bir baktım tek pilin güç konnektörünü takmamışım. :laugh: O yüzden konnektörleri bir kontol et istersen. Herhangi bir temassızlık filan olmasın.

Bana guc kaynagi gibi geldi. Soyle ki, 12v olmasi baslica skinti cunku 6s pil basiyorsun ve sarj aleti icerde voltaji yukseltirkn bir miktar verimlilik kaybin oluyor. Eger giris limitini 12v 30a olarak ayarlamissan guc kaynagi zora dusuyor olabilir. Bu tarz cihazlarda genlde %10 pay birakmakta fayda var. Yani 30a bir cihazdan surekli 27a cekmek daha mantikli bir is olur. Hadi 28 olsun :)
Benim aklimdaki senaryoya gore guc kaynagi 30a civarina her geldiginde dagiliyor ve bir cesit korumaya gecip amperi dusuruyor. Pl6 gelen bu dalgalanmayi tolere ediyordur, ancak bu sarj suresini cok uzatir dedigin gibi. Bir de accurate sarj normalden cok daha uzun surer. Ben genelde hipower kullanirim hucreler 0.01v dan fazla sasmaz hic.

Konnektörleri kontrol ederim , hatta ettim ama tekrar teyit ederim :)
Emre abi sadece güc kaynagında yapiyor desem haklisin diyecegim ama ayni problemi aküde de yaptigi icin güç kaynağında yorumlamadim direkt. Zaten tam güc cekmedim hic güc kaynagından maksimum 20A görüyor. Umarim çözebilecegimiz bir problem ya da gozden kacan bir skintidir. Detayli degerlendirmeleri ve cevaplari aksam verecegim :)

Bilgisayar başına şimdi geçebildim :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Üzülme bakalım Doğukan , eni sonu bir çaresi vardır , şimdi sorunu gören ustalar kısa bir google turu attıktan sonra sana dönerler , elektronik alet , en iyisi bile her an bir sorun çıkarabiliyor , canının ne kadar sıkıldığını ise , yine en iyi biz anlıyoruz , çünkü hepimizin başına gelebiliyor böyle şeyler.. ;) :saygilar:

Teşekkür ediyorum Hakan abi , benim canımı sıkan hep böyle ilginç ve cins şeylerin bana denk gelmesi. Açık konuşayım tüm borcumu harcımı kapattım alacağım model ve malzemeleri aldım tam keyif yapıcam inşallah derken böyle bişeyin olmasıda canımı çok ve çok sıktı :)
İnşallah problem değil de gözden kaçan teknik bir hatadan dolayı olan bir şeydir ve düzelir :)

Arda Erkan' Alıntı:
Doğukan ben 4 adet pili paralel şarj ederken tamamen aynı durumu yaşadım. Bastığım amper bir süre sonra anında düşüyordu.Daha sonra bir baktım tek pilin güç konnektörünü takmamışım. :laugh: O yüzden konnektörleri bir kontol et istersen. Herhangi bir temassızlık filan olmasın.

Şimdi detaylıca anlatayım ;
Benim 700 için 2 takım yani 4 tane 6s 5000mAh pilim var. Ben şarj işlemi yaparken %90 oranla 12s + 12s şarj yapıyorum. Yani önce 1 takım sonra diğer takım pili şarj ediyorum.
1 takım pili bağladım , şarj aletinden 2 pack olarak seçtim , pil başı 5 amperden 2 pile 10Amper olarak seçtim. Onay ekranı geldi onay verdim , şarj işlemi başladı ;
Güç kaynağından çektiği akım ve pillere bastığı akım 25. saniyeden sonra artmaya başlıyor , olağan bir durum önceden de böyle idi. Yavaş yavaş 1 amper 2 amper derken 10ampere ulaşıyor. Tam 3. dakikaya yakınken 10Amper yavaş yavaş düşmeye başlıyor 9,8 - 9,5 - 9,2 - 8,9 - 8,5..... derken 2.5A kadar düşüyor. Sonra o şekilde şarj işlemine devam ediyor. Tam olarak problem ya da sorun bu.

Çoklu şarj ederken benim de güç kablosunu takmadığım zaman oldu 3s pillerde ama şarj bitikten sonra farkettim , şarj olmuş ama tam balans yapmamıştı. Sanırım benzer bir durum bunda da olabilir. Çünkü 1 buçuk saatte dolan Gens pillerimin hücreleri 4,19 - 4,19 - 4,21 - 4,19 - 4,17 - 4,16 şeklindeydi. Şuan konnektörlerden şüphelenmeye başladım , inşallah lehimler yerinden çıkmıştır. Çünkü geçen akşam şarjdan konnektörü çıkarırken şarj aletinde ki konnektörü çok zorladım kolay gelmemişti. Zorlamayla birlikte teller kopmuş olabilir , sabah elimle biraz çektim ama gelmedi konnektörler kablodan ayrılmadı. Detaylıca bakmadım , akşam gittiğim de konnektörlere detaylıca bakacağım.

Bir de şöyle bir durum oldu , balans düzgün olmayınca powerlabda ki ''small balance'' seçeneğini kullanarak 1 tane 6S'i balanslamak istedim , bu işlemi yaptıktan 10 saniye sonra powerlab şarjı keserek ekranda ''SOFT START'' gibi bir hata verdi.

Ben şuan ciddi ciddi konnektörlerden şüphelenmeye başladım inşallah öyledir. Bu elektronik işleri beni genç yaşta delirtti :D

Emre Kaman' Alıntı:
Bana guc kaynagi gibi geldi. Soyle ki, 12v olmasi baslica skinti cunku 6s pil basiyorsun ve sarj aleti icerde voltaji yukseltirkn bir miktar verimlilik kaybin oluyor. Eger giris limitini 12v 30a olarak ayarlamissan guc kaynagi zora dusuyor olabilir. Bu tarz cihazlarda genlde %10 pay birakmakta fayda var. Yani 30a bir cihazdan surekli 27a cekmek daha mantikli bir is olur. Hadi 28 olsun :)
Benim aklimdaki senaryoya gore guc kaynagi 30a civarina her geldiginde dagiliyor ve bir cesit korumaya gecip amperi dusuruyor. Pl6 gelen bu dalgalanmayi tolere ediyordur, ancak bu sarj suresini cok uzatir dedigin gibi. Bir de accurate sarj normalden cok daha uzun surer. Ben genelde hipower kullanirim hucreler 0.01v dan fazla sasmaz hic.

Emre abi ,
Güç kaynağını yukarıda da belirttiğim gibi bu zamana kadar limitlerine kadar zorlamadım. Powerlab da zaten yazıyor güç kaynağından ne kadar amper çektiğni , benim en fazla gördüğüm 22amper oldu. Zaten 10A' den fazla bu zamana kadar hiç denemedim desem yeridir.

Ki şöyle de bir durum var hadi güç kaynağımız arızalı , akü de neden yaptı böyle bir şeyi :D
Güç kaynağı girişi 12V orası doğru , aküde de 14v gözüküyordu. Bunu da belirteyim. :D

High Power şarj da denedim ama değişen bir şey yok , yine aynı şekilde amper yükselip tekrar düşmeye başlıyor.
Bu seçenekleri ortaya koyunca konnektörlerden olma olasılığı artıyor ki inşallah da öyledir :)

Yabancı forumlarda da şöyle benzer bir durum olmuş az çok ingilizcem ile anladığım kadarıyla :D

Small balance kucuk kasiteli piller icin, yani 300-500 mah gibi piller icin.
Araba akusune hic guvenme, benim arabanin aku ilk takimi, yani 6+6 pili basiyor, ikinci takimda araba calissa bile sorun cikariyor.
Gelelim diger olasiliklara, paralel baglarken ne kullaniyorsun? Mpa mi yoksa farkli mi? Konnektor tipi secimi var powerlab ayarlarinda, fma veya xh/eh var, onlar da bazen garip hatalar yaratabiliyorlar.

Emre Kaman' Alıntı:
Small balance kucuk kasiteli piller icin, yani 300-500 mah gibi piller icin.
Araba akusune hic guvenme, benim arabanin aku ilk takimi, yani 6+6 pili basiyor, ikinci takimda araba calissa bile sorun cikariyor.
Gelelim diger olasiliklara, paralel baglarken ne kullaniyorsun? Mpa mi yoksa farkli mi? Konnektor tipi secimi var powerlab ayarlarinda, fma veya xh/eh var, onlar da bazen garip hatalar yaratabiliyorlar.

Emre abi , arabayı çalıştırdığım zaman önceden canavar gibi şarj ediyordu çok şükür :lollol: Hatta güç kaynağından daha iyi şarj ettiği zamanlar olmuştu performans farkı olarak :D
Paralel board olarak aşağıda ki resimdekini kullanıyorum , o ayarlar da doğru onları da kontrol etmiştim. Şuan eve gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum oturup biraz kafa yoracağım sanırım :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol