quadcopteri çalıştıramıyorum

eshaci

esat çiçek
üstadlar.. quad'ın acemisiyim bi heves ilgi duydum ve topladım.. naza m lite gps li kart var ve kumanda turnigy 9x.. herşey doğru görünüyor ama kumanda dan doğru kombinasyonları yapsamda quad arm çalışır duruma gelmiyor uçuramıyorum haliyle.. kumanda ayarlarını doğru yapamadığım kanısındayım internetten bulabildiğim ayarları yapsamda bir türlü başarılı olamadım.. bu açıklamanın sorunu çözmede yardımcı olamayacağının farkındayım ne tür bilgi vermem gerektiği yönünde yönlendirirseniz bende doğru ve gerekli bilgi vermiş olacağımı sanıyorum.. yardımlarınızı bekliyorum... saygılar

f450 frame
naza m lite gps kontrol kart
turnigy 9x kumanda
30A esc (frame ile birlikte aliexpress den almıştım marka yok sanırım)
2200 lipo pil
başka yazmam gerekn bilgiler varsa hatırlatırsanız eklerim...

resim link: Ne zormuş arkadaş resim video yüklemek..

video link :

Selam Esat hocam bendeki sadece bir fikir benim multiwii kartlı quadcopter ilk toplandığında herşey doğru görünüyordu bir türlü arm olmuyordu 2-3 hafta beni cıldırttı sonunda geçde olsa aux1 kablosunu kontrol etmek geldi aklıma çinli elamanların içten temassız kablosu yüzündenmiş sorun. Ayrıca sorun devam ederse naza kullanan arkadaşlar forumda var onların kurulum konularını sakin kafayla gözden gecireblirmisin bazen çok basit hatalar yapıp farkedemiyoruz. Keyifli v kırımsız uçuşlar.

Sent from my iPad using Tapatalk

hakan daşpınar' Alıntı:
Selam Esat hocam bendeki sadece bir fikir benim multiwii kartlı quadcopter ilk toplandığında herşey doğru görünüyordu bir türlü arm olmuyordu 2-3 hafta beni cıldırttı sonunda geçde olsa aux1 kablosunu kontrol etmek geldi aklıma çinli elamanların içten temassız kablosu yüzündenmiş sorun. Ayrıca sorun devam ederse naza kullanan arkadaşlar forumda var onların kurulum konularını sakin kafayla gözden gecireblirmisin bazen çok basit hatalar yapıp farkedemiyoruz. Keyifli v kırımsız uçuşlar.

Sent from my iPad using Tapatalk

walla haklı olabilirsin kablo değiştirerek bir deneyeyim.. çünkü esc leri direk alıcının 3. kanalına direk bağladığımda motorlar çalışıyor.. kumanda ile tek tek kontrol ettim her motoru çalışıyor.. tşk ler ilgine dostum..

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
Hocam selamlar.
yanlış anlamayın ama şimdi öyle bir şey yazmışsınız ki; ustaya gidip arabam çalışmıyor gibi olmuş.
Tüm ekipman listenizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

selamlar ,bana trimlerden gibi geldi, ruder, aileron,elevator trimleri ile oynayın ,assistan proğramında herşey normal gözüksede arm etmek için turnigy veya fs. kumandada trimlerle oynamak gerekebiliyor

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Hocam selamlar.
yanlış anlamayın ama şimdi öyle bir şey yazmışsınız ki; ustaya gidip arabam çalışmıyor gibi olmuş.
Tüm ekipman listenizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

yanlış anlamadım :) haklısın.. ilk msj da da yazdım.. resim ve video paylaşacağım vaktim olmadı.. şimdi pili şarj ediyorum yükeleme yapacağım...

Ümit Piriştina' Alıntı:
selamlar ,bana trimlerden gibi geldi, ruder, aileron,elevator trimleri ile oynayın ,assistan proğramında herşey normal gözüksede arm etmek için turnigy veya fs. kumandada trimlerle oynamak gerekebiliyor

selamlar buğra nın da dediği gibi ayrıntıları yazayım, resim, video yükleyeyim sorun daha iyi anlaşılır bence.. bide bu mahallede yeniyim :) ne terimlerden anlıyorum nede kasteddiğinizden.. ezbere youtube dan bakarak yada böyle siz birşeyler söyleyince yapmaya çalışıyorum onun için kusura bakmayın şimdiden..

esat çiçek' Alıntı:
üstadlar.. quad'ın acemisiyim bi heves ilgi duydum ve topladım.. naza m lite gps li kart var ve kumanda turnigy 9x.. herşey doğru görünüyor ama kumanda dan doğru kombinasyonları yapsamda quad arm çalışır duruma gelmiyor uçuramıyorum haliyle.. kumanda ayarlarını doğru yapamadığım kanısındayım internetten bulabildiğim ayarları yapsamda bir türlü başarılı olamadım.. bu açıklamanın sorunu çözmede yardımcı olamayacağının farkındayım ne tür bilgi vermem gerektiği yönünde yönlendirirseniz bende doğru ve gerekli bilgi vermiş olacağımı sanıyorum.. yardımlarınızı bekliyorum... saygılar

f450 frame
naza m lite gps kontrol kart
turnigy 9x kumanda
30A esc (frame ile birlikte aliexpress den almıştım marka yok sanırım)
2200 lipo pil
başka yazmam gerekn bilgiler varsa hatırlatırsanız eklerim...

resim link: Ne zormuş arkadaş resim video yüklemek..

video link :

SYSTEM SETTİNG
MODE SELE-------- 2. SEÇTİM
MODE NAME----- İSİM VERDİM
TYPE SELE--------- HELİ--HELİ1 İ SEÇTİM
MODEUAT------- PPM SEÇTİM
STİCK SET ------- MODE2 Yİ SEÇTİM

FUNC SETTİNG
REVERSE---------- AİL=NORMAL
ELE=NORMAL
THR=REV
RUD=NORMAL
GEA=NORMAL
PIT=REV
AUX=NORMAL
AUX=NORMAL
THR/CV--------- KARIŞMADIM
PIT/CV---------- NORMAL=10.5 SANIRIM BU GPS E TEKABUL EDİYOR
ID1=44.5 BUDA ATTİ. MODA DENK GELİYOR
ID2=80.0 BUDA MANUAL MOD
FAİLSAFE İ BAŞKA TUŞA ATAMIŞTIM
SUBTRIM----------- DOKUNMADIM
E.POİNT----------- SADECE PIT %120 %120
THR HOLD------- STATE=ACT
HOD POS=000% KUMANDA SOL ALT TUŞ ON-OFF YAPIYOR
AUX-CH---------- CH5=GEAR
CH6=NULL
CH7=PIT TRIM
CH8= NULL
CH9= NULL

D/R EXP--------- CH=RUDD
D/R=100
EXP=000 KUMANDA SOL ÜST TUŞ ON-OFF YAPIYOR
TRIM----------- DOKUNMADIM
REVO/CV---- DOKUNUP DOKUNMADIĞIMA EMİN DEĞİLİM. NORM,ID1,ID2 %50 DE
FAİL SAFE---- HEPSİ NORMALDE
HOV THR----- STATE=INH
RATE=000(-075)
HOV PI------- STATE=INH
RATE=000(-099)
TRAİNER------- STATE = INH DİĞERLERİ OFF DA
PRO<123>--- PROG MIX1:
STATE=ACT
MASTER=GEA
SLAVE=PIT
OFFSET=000
UPRATE=035
ONRATE=000
SW=NOR
PROG MIX2:
STATE=ACT
MASTER=GEA
SLAVE=PIT
OFFSET=000
UPRATE=040
ONRATE=000
SW=ID1

PROG MIX3:
STATE=INH
MASTER=AIL
SLAVE=AIL
SW=ID1
CURVE=TUNE

10cm sarı-kırmızı-k.rengi renkli 3pin kabloları k.rengi üstte olacak şekilde naza karta sırası ile a,e,t,r,u,x1 ve x2 ye taktım.. diğer tatarftaki m1,m2,m3,m4 e de esc leri yine k.rengi üstte olacak şekilde taktım. a,e,t,r... tarafındaki boşta kalan ucları turnigy 9x alıcıya yine k.rengi üstte olacak şekilde taktım.. herşey normal görünüyor pili taktığımda arm olmuyor ama.... bu gün normalde naza m lite assistans ı kullanıyordum.. v2 ye çevirme olayı var sitelerde onu yaptım şimdi v2 assistansı kullanıyorum. onda da yazılım güncelleme yapmıyor.. bu gün bi fake atarak kurar gibi yaptı o ara motorlar kendine geldi.. şimdi arm oluyor gibi ama sağdaki (sağa sola çevirdiğimiz kol) kolu aşağı çekince duruyor gaz da almıyor kafasına göre bi hızda çalışıyor... gps takılı değil bu arada ona sıra gelmedi daha :) v2 asisstans da motor test olayı var hepsine bakıyorum motorlar çalışıyor test edebiliyorum bu arada...

biraz karışık oldu kusura bakmayın... ben bilmediğim için ne gördüysem yazıyorum :)

Hocam nazayı pcye takın eğer uyarı vermiyorsa;

tx cali menüsünden kumandanın tepkileri doğrumu kontrol edin. throttle, rudder, elevator,aileron kısımlarının doğru çalıştığına emin olun..
eğer kumandada tepki yok ise receiver type kısmını tradition olarak değiştirin.
Mode switchlerin attitude, m veya gps olması lazım mutlaka failsafe gösteriyorsa arm olmaz..

Buğra Kabakçı' Alıntı:

tx cali menüsünden kumandanın tepkileri doğrumu kontrol edin. throttle, rudder, elevator,aileron kısımlarının doğru çalıştığına emin olun..
Mode switchlerin attitude, m veya gps olması lazım mutlaka failsafe gösteriyorsa arm olmaz..
videolar yüklensin onların linkinide bu cevaba ekleceğim buğra hocam...
tx cali menüsünden tepkiler doğru çalıştığına eminim... tradition olarak seçili... aynen attitude de.. videolara bakınca daha net anlaşılabilir belki...

Buğra Kabakçı' Alıntı:

hocam hala sorunu çözemedim :) skype bağlantı felan mı yapsak.. nasıl yardımcı olabilirsiniz..

Buğra Kabakçı' Alıntı:

buğra hocam sağdan soldan gördüklerime göre bi ayar yaptım şimdi motorlar çalışıyor ama hep aynı gazda. çubuğu yukar çeksemde aşağı indirsemde aynı gaz. sanırım normalin %25 gibi bir hızla.. ayrıca sağdaki çubuk ile durduruyorum motoru. gaz kolunu aşağı çekmem birşey ifade etmiyor.. kalibrasyon doğru gaz kolu ve diğerleri normal çalışıyor. assistans da normal görünüyor.
naza m lite assistans da update yapmıyor yükleme %100 e geliyor ve hata veriyor.. bununla bir ilgisi olabilir mi? yine buradan naza m lite yi v2 ye çeviren program bulmuştum onu kurdum. bi süre v2 assistans da gördü. şimdi yine m lite assistans da görüyor. birde naza nın led ışıkları uzun aralıklı sarı yanıyor bu sorun olduğunu mu gösterir..

üstadlar aylar oldu bir sefer uçuramadım quadı... lütfen istanbulda olan yardımcı olurum diyen varsa geleyim yanına bir bakalım... kumanda ayarları mı naza dan mı çözemiyorum..

esat çiçek' Alıntı:
...ayrıca sağdaki çubuk ile durduruyorum motoru. gaz kolunu aşağı çekmem birşey ifade etmiyor..

Sağdaki çubuk dediğiniz kumandanın sağ tarafındaki çubuk ise, sanırım gaz yanlış kanalda. Sağdaki çubuk gaz değil, eleron/elevatör çubuğudur. Alıcı ile Naza arasındaki kanal bağlantılarını bir daha kontrol edin.

Omer Erkan' Alıntı:
Sağdaki çubuk dediğiniz kumandanın sağ tarafındaki çubuk ise, sanırım gaz yanlış kanalda. Sağdaki çubuk gaz değil, eleron/elevatör çubuğudur. Alıcı ile Naza arasındaki kanal bağlantılarını bir daha kontrol edin.
üstadım bende diyorum zaten gaz solda ama sağdaki kollar ile durdurabiliyorum.. yani gazı soldaki kol ile verebiliyorum ama en aşağı çektiğimde durmuyor stabil devam ediyor sağ kolu aşağı çekince duruyor.( naza m lite asistans da gaz ve eleron/elevetör kolları normal görünüyor defalarca kontrol ettim ve yeniden ayarladım) kumanda ayarlarında mı bi sorun var acaba.. çözemedim..