RadioLink AT9S kumanda pc ye nasıl bağlanır

Ben 1 tane dongle satın almıştım hobiye başladığımda. Hala kullanıyorum. Kendi kumandamla kullandım bu zamana kadar. Tek problem hiç bilmeyen birine simde denemesi için kumandayı gönül rahatlığı ile verememek oluyor :)

Tabi kimisi farklı bir sim kumandası önerir. Kimisi kumandaya da alışmak için asıl kumandayla sim kullanmayı önerir. Genelde sim kullanma işi az buçuk öğrenene kadar oluyor. Daha sonrasında sim kullanan kişi sayısı oldukça az. Ben bunu almıştım ve hala kullanıyorum. Şimdi yeni versiyonları da çıkmış. Ne farklılıkları var bilmiyorum.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben 1 tane dongle satın almıştım hobiye başladığımda. Hala kullanıyorum. Kendi kumandamla kullandım bu zamana kadar. Tek problem hiç bilmeyen birine simde denemesi için kumandayı gönül rahatlığı ile verememek oluyor :)

Tabi kimisi farklı bir sim kumandası önerir. Kimisi kumandaya da alışmak için asıl kumandayla sim kullanmayı önerir. Genelde sim kullanma işi az buçuk öğrenene kadar oluyor. Daha sonrasında sim kullanan kişi sayısı oldukça az. Ben bunu almıştım ve hala kullanıyorum. Şimdi yeni versiyonları da çıkmış. Ne farklılıkları var bilmiyorum.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Ben de aynısını kısa süreliğine de olsa kullanmıştım.Dongle'ın yan tarafındaki switch yardımıyla farklı Simülatörler arasında seçim yapılabiliyordu.Doğru mu yanlış mı ben de bilmiyorum ancak model kumandasını Simülatör kumandası olarak kullanmanın kumandaya zarar verebileceğini söyleyenler var.Simülatör kumandası önermemin sebebi de model kumandasının zarar görme ihtimalini ortadan kaldırmak için.Kişinin tercihine bağlı bir şey sonuçta.

Doğru mu yanlış mı ben de bilmiyorum ancak model kumandasını Simülatör kumandası olarak kullanmanın kumandaya zarar verebileceğini söyleyenler var.
Yani evet diyenler var bunu ama çok öznel bişey bence. Elimdeki kumanda (DX9) yılların kumandası. İkinci el aldım ve aldığım kişide baya hard 3d uçan birisi. Haliyle bol bol sim çalışmıştır. Tabi farklı bir kumandayla mı çalıştı bilmiyorum ama ben hala kullanıyorum. Ve uçuş sayımda düşük değildir bu kumandada. Az çok biliyorsunuz. Ve hala sorunsuz uçmaya devam. Bozulsa da yeni kumanda almaya kendimi ikna etsem diye bakıyorum ama durum ortada :D Yani kişi kumandasına dikkat ederek kullandığı sürece sim çalışırken de kullanmaması için bir sebep yok.

Birde dediğim gibi çat pat uçmaya başlayan arkadaşlar zaten simi unutuyor. Bunun için yatırımı zamana yayıp eğer sim çalışmaya devam edecekse ve pilotajını ilerletecekse o zaman dongle'ı bir kenara koyup sim kumandası düşünülebilir. Mesela 10 000 tl'ye RF9.5 + spektrum sim kumandası satılıyordu büyüklere oyuncaklar sitesinde. Gönül ister böyle bir sim kumandası olsun diye ama fiyatlar malum, bütçe malum. Uygun fiyatlı 1 000 tl'ye de sim kumandaları var ama onları elime alasım gelmiyor. Normal uçuşta DX9 gibi etli bir kumandayı eline alıp simde kuru bir kumandayla çalışınca, sim çalışmanın da pek anlamı olmuyor. Çünkü çok farklı hissettiriyor.

Velhasıl iki seçenekte artısıyla eksisiyle uygundur benim gözümde :) Ama tercihim ana kumanda + dongle yönünde.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, açıkçası ben de ana kumanda yerine USB sim kumandasını önerdim hep. Hem hesaplıydı hem de pekala bulunabiliyordu piyasada. Şu an durum nasıl bilmiyorum.
Ama, güncel kumandaların sim kullanımından zarar göreceklerini de pek düşünmüyorum artık. Çok kalitesiz gimballeri olan bir kumandaya zaten acınmaz. Kaliteli bir kumandanın gimbali de kolayına bozulmaz.
Bu nedenle birkaç farklı devre de geliştirdim. Böylece bir dongle kullanılarak kablosuz sim kullanmak mümkün.
Gerekirse kumandaya uyumlu bir alıcı ve Arduino Micro kullanılarak dongle olmadan da kablosuz sim sistemi oluşturulabilir.
AT9'un en büyük dezavantajı trainer soketi. Soket bulunabilirse yine dongle ile sim kablosu yapılabilir.

Bu nedenle birkaç farklı devre de geliştirdim. Böylece bir dongle kullanılarak kablosuz sim kullanmak mümkün.
Gerekirse kumandaya uyumlu bir alıcı ve Arduino Micro kullanılarak dongle olmadan da kablosuz sim sistemi oluşturulabilir.
Abi bu çalışmaların olduğunu farklı postlarında okumuştum ama sanki son halini almadı gibi? Sistem nasıl oluyor tam olarak. Devreye bir alıcı bağlayıp kablosuz dongle şeklinde kullanabiliyor muyuz? Bu sistemle alakalı bir konu açacak mısın bilgi amaçlı? Veya varda ben mi kaçırdım :laugh:

Yani evet diyenler var bunu ama çok öznel bişey bence. Elimdeki kumanda (DX9) yılların kumandası. İkinci el aldım ve aldığım kişide baya hard 3d uçan birisi. Haliyle bol bol sim çalışmıştır. Tabi farklı bir kumandayla mı çalıştı bilmiyorum ama ben hala kullanıyorum. Ve uçuş sayımda düşük değildir bu kumandada. Az çok biliyorsunuz. Ve hala sorunsuz uçmaya devam. Bozulsa da yeni kumanda almaya kendimi ikna etsem diye bakıyorum ama durum ortada :D Yani kişi kumandasına dikkat ederek kullandığı sürece sim çalışırken de kullanmaması için bir sebep yok.

Birde dediğim gibi çat pat uçmaya başlayan arkadaşlar zaten simi unutuyor. Bunun için yatırımı zamana yayıp eğer sim çalışmaya devam edecekse ve pilotajını ilerletecekse o zaman dongle'ı bir kenara koyup sim kumandası düşünülebilir. Mesela 10 000 tl'ye RF9.5 + spektrum sim kumandası satılıyordu büyüklere oyuncaklar sitesinde. Gönül ister böyle bir sim kumandası olsun diye ama fiyatlar malum, bütçe malum. Uygun fiyatlı 1 000 tl'ye de sim kumandaları var ama onları elime alasım gelmiyor. Normal uçuşta DX9 gibi etli bir kumandayı eline alıp simde kuru bir kumandayla çalışınca, sim çalışmanın da pek anlamı olmuyor. Çünkü çok farklı hissettiriyor.

Velhasıl iki seçenekte artısıyla eksisiyle uygundur benim gözümde :) Ama tercihim ana kumanda + dongle yönünde.
Benim tarif etmeye çalıştığım şöyle bir sistemdi.Bu hobiye ilk başlarken bu üründen almıştım o zamanlar Real Flight G4 en güncel uçuş Simülatörüydü emülatör ile sorunsuz kullanıyordum.Normal kumandanın aksine RF modülü bulunmuyor,simülatörde kullanmak için tasarlanmış kumandalar bunlar.Real Flight'ın orjinal ürünü falan değil herhangi bir Simülatörle kullanılabilen kumandalar bunlar.Tabi bunların benzer ürünleri de var onlar da tercih edilebilir.Model kumandası+dongle da kullanılabilir elbette ama kumandayı bozma,zarar verme ihtimali az veya çok var.Kumandayı riske atmaktansa simülatör kumandası almak daha akılcı geliyor bana.Güncel fiyatları tam olarak bilmiyorum ancak dongle'ın fiyatının simülatör kumandasının fiyatıyla benzer olabileceğini düşünüyorum.Elbette dediğiniz gibi öznel bir durum benim düşüncem bu yönde.:)

Abi bu çalışmaların olduğunu farklı postlarında okumuştum ama sanki son halini almadı gibi? Sistem nasıl oluyor tam olarak. Devreye bir alıcı bağlayıp kablosuz dongle şeklinde kullanabiliyor muyuz? Bu sistemle alakalı bir konu açacak mısın bilgi amaçlı? Veya varda ben mi kaçırdım :laugh:

Bu sistem hem gerçek uçuşta hem de sim için kullanılabiliyor.
Ayrıca farklı vericiler için ayrı sistemler var. Ama Tamer haklı. Dongle alacağına alırsın bir USB sim kumandası, istediğin gibi kullanırsın.

Bu sistem hem gerçek uçuşta hem de sim için kullanılabiliyor.
Ayrıca farklı vericiler için ayrı sistemler var. Ama Tamer haklı. Dongle alacağına alırsın bir USB sim kumandası, istediğin gibi kullanırsın.
Konuyu okuyup tekrar kahkahalar attım :lol::lol:Bu arada ben bu sistemle uçtum zaten Hezarfen'de :evil: Ama aklımdan çıkmış.

Tabi anladığım kadarıyla bu tak çıkar bir sistem değil. Haliyle kumanda içerisine eklemeler yapmak lazım. Seneye böyle bir sisteme ihtiyacım olabilir 😁 Kendime 3-5 padawan bulma gibi bir hayalim varda :hoppa:Duruma göre iletişim kurarım abi :saygilar:

Hepinize çok teşekkür ederim. Denemelerim sonucunda RadioLink AT9S kumandanın ttl dönüştürücüler ile çalışmadığını kesin olarak söyleyebilirim. Eğer simülasyonda kullanmak isterseniz AT9S i o zaman youtubede RadioLink in resmi hesabının paylaştığı videodaki gibi usb dongle seti alarak arka tarafından kablo ile bağlayıp çalıştırabilirsiniz. Diğer hiçbir yöntem malesef işe yaramıyor. Benim gibi hiçbir bilgi sahibi olmayıp yeni başlayan arkadaşlara faydalı olabilmek amacıyla son tecrübemi burada paylaşmak istedim. AT9S sadece youtube kanalında paylaşılan şekilde bağlanabiliyor. Başka yolu maalesef yok. Yardımcı olamaya çalışan herkese teker teker teşekkür ederim.