Rc uçak pervane yapımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle merhabalar rc uçak pervanem kırıldı elimde bir şablon bulunmadığı içinde sıfırdan çizmek zorundayım yada yazıcıda çıkarıp yapacağım malzemeden kesicem 6x4 r pervane şablonunu nasıl bulabilirim ve pervane maddesi olarakda neler kullanabilirim ben pvc plaka kullanmayı düşündüm ama biraz kalın geldi

Yani şablon bulma yada çizme ve pervane maddesi için yardım bekliyorum

Öncelikle merhabalar rc uçak pervanem kırıldı elimde bir şablon bulunmadığı içinde sıfırdan çizmek zorundayım yada yazıcıda çıkarıp yapacağım malzemeden kesicem 6x4 r pervane şablonunu nasıl bulabilirim ve pervane maddesi olarakda neler kullanabilirim ben pvc plaka kullanmayı düşündüm ama biraz kalın geldi

Yani şablon bulma yada çizme ve pervane maddesi için yardım bekliyorum
Öncelikle uçak pervanesi dediğiniz şey yazıcıdan çıkarıyım sonra onun üstünden makasla kesiyimle olcak bişey değil.
Belki bir somunun üzerine uygun boyutta iki dikdörtgen malzemeyi 45 er derecelik açıyla yerleştiriseniz bir itki elde edersiniz. Ama çok efektif bir şey olmaz.
Neden yeni bir tane almıyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Nitro veya fırçasız motor için 3 boyutlu yazıcı çıktısı veya basit yöntemlerle pervane yapılması tehlikelidir. Denemeyin. Pervane palası kırılıp mermi gibi fırlar.

Nitro motorlar için maun gibi sert tahta bloklar yontularak pervane yapmak mümkün. Ancak zaman alan bir iş.

En iyisi Berk arkadaşımızın da dediği gibi yeni bir pervane almak.

Öncelikle uçak pervanesi dediğiniz şey yazıcıdan çıkarıyım sonra onun üstünden makasla kesiyimle olcak bişey değil.
Belki bir somunun üzerine uygun boyutta iki dikdörtgen malzemeyi 45 er derecelik açıyla yerleştiriseniz bir itki elde edersiniz. Ama çok efektif bir şey olmaz.
Neden yeni bir tane almıyorsunuz
Yeni bir tane almak çok pahalı ve onunda kırılma ihtimali var kargo ücretleride malum ucuz olarak şuan birşey göremedim varsa tavsiye ettiğiniz site yada satıcılar atabilirsiniz

Benim demek istediğim 3d yazıcıdan bastırmak değil yanlış anladınız herhalde normal kağıt yazıcıdan bastırıp pvc boru üzrene yapıştırılacak pvc yüzeyden kesilip eğim verilecek demek istediğim bu arabanın pistonu gibi ısınıp yüksek basınçlara çıkacak bir parçada değil üstelik bulamadığım için söylüyorum varsa bildiğiniz site veyahut satıcı söyleyin yada link atın 6x4 pervane arıyorum

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Benim demek istediğim 3d yazıcıdan bastırmak değil yanlış anladınız herhalde normal kağıt yazıcıdan bastırıp pvc boru üzrene yapıştırılacak pvc yüzeyden kesilip eğim verilecek demek istediğim bu arabanın pistonu gibi ısınıp yüksek basınçlara çıkacak bir parçada değil üstelik bulamadığım için söylüyorum varsa bildiğiniz site veyahut satıcı söyleyin yada link atın 6x4 pervane arıyorum
İzahı olmayan şeyin mizahı olur. Yukarıda sizinle biraz dalga geçilmiş piston falan derken
Hocam size yukarda kısaca anlatılmak istenilen sizin istediğiniz şeyin basit malzemeler ile yapımının çok zor olduğu en azından bir cnc freze gerektiği. Onun yerine alabiliyorsanız tek tek değil toplu pervane alın kırıldıkça değiştirirsiniz

İzahı olmayan şeyin mizahı olur. Yukarıda sizinle biraz dalga geçilmiş piston falan derken
Hocam size yukarda kısaca anlatılmak istenilen sizin istediğiniz şeyin basit malzemeler ile yapımının çok zor olduğu en azından bir cnc freze gerektiği. Onun yerine alabiliyorsanız tek tek değil toplu pervane alın kırıldıkça değiştirirsiniz
Pvc borunun plaka halinden olmazmı sağlam hemde esnek

Pervane gibi kritik bir parçayı üretmek malzemeyi işlemekten ibaret değildir.Mühendislik gerektirir.Bu konuda yapılacak en küçük hata can güvenliğinizi tehlikeye atarak geri dönülemez sonuçlar doğurabilir.Pervane'nin şakası olmaz, hazır alıp kullanın.Piston muhabbetinde tam da bunu demek istemiştim...

Zahid kardeşim. Olmasına olur da sen yapabilir misin? Alet edevat? Vakit? Bilgi birikim??? 70tl+kargo vermek yerine hayatında bir ilke imza atıp pervane yapmaya çalışıyorsun. Buradaki problem pervane yapmaya çalışıyor olman değil. Hobi olarak veya keyif için pervane yap tabi ki. Ama 70tl + kargo parasından kaçmak için pervane yapmaya çalışıyorsan kolay gelsin derim :)

Yapay zeka şöyle söylüyor

RC uçak pervanesi yapmak için internette birçok kaynak bulabilirsiniz. PVC boru ile uçak pervanesi yapımını görebilirsiniz. Bu yazıda ise pervane türleri, boyutları ve seçim kriterleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. da önemli bir konudur. Pervane balansı nedir, neden önemlidir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

RC uçak pervanesi yapmak zor değildir, ancak biraz sabır ve dikkat gerektirir. Pervane yapımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

• Öncelikle pervane boyutunu ve türünü belirleyin. Pervane boyutu, çap ve pitch olarak iki sayı ile ifade edilir. Örneğin, 10x6 pervane, 10 inç çapında ve 6 inç pitchli demektir. Pitch, pervanenin bir devirde ilerlediği mesafedir. Pervane türü ise pervanenin malzemesine ve pal sayısına göre değişir. Örneğin, ağaç, plastik, kompozit veya karbon pervane kullanabilirsiniz. Pal sayısı ise pervanenin kaç tane kanadı olduğunu gösterir. Genellikle iki veya üç palli pervaneler kullanılır.
  • Pervane malzemesini seçin ve şekillendirin. PVC boru veya karton gibi malzemeleri ısıtarak veya keserek istediğiniz boyutta bir pervane elde edebilirsiniz. Pervanenin simetrik ve aerodinamik olmasına dikkat edin. Pervanenin ortasındaki deliği de motora uygun şekilde açın.
  • Pervaneyi balanslayın. Pervanenin dengeli olması, uçuş performansını ve motorun ömrünü artırır. Pervaneyi balanslamak için bir pervane balans aleti kullanabilirsiniz. Bu alet, pervaneyi ortasından tutarak yatay bir şekilde asar. Eğer pervane yana doğru eğilirse, o taraf daha ağır demektir. Ağır tarafı zımpara ile hafifletmek veya hafif tarafına kurşun bant yapıştırmak suretiyle pervaneyi dengeleyebilirsiniz.
  • Pervaneyi motora takın ve test edin. Pervaneyi motora sıkıca sabitleyin ve pil yuvasını bağlayın. Motoru çalıştırarak pervanenin dönüp dönmediğini, titreşim yapmadığını ve doğru yönde döndüğünü kontrol edin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...