Rc uçak pervane yapımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Zahid kardeşim. Olmasına olur da sen yapabilir misin? Alet edevat? Vakit? Bilgi birikim??? 70tl+kargo vermek yerine hayatında bir ilke imza atıp pervane yapmaya çalışıyorsun. Buradaki problem pervane yapmaya çalışıyor olman değil. Hobi olarak veya keyif için pervane yap tabi ki. Ama 70tl + kargo parasından kaçmak için pervane yapmaya çalışıyorsan kolay gelsin derim :)

Yapay zeka şöyle söylüyor

RC uçak pervanesi yapmak için internette birçok kaynak bulabilirsiniz. PVC boru ile uçak pervanesi yapımını görebilirsiniz. Bu yazıda ise pervane türleri, boyutları ve seçim kriterleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. da önemli bir konudur. Pervane balansı nedir, neden önemlidir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

RC uçak pervanesi yapmak zor değildir, ancak biraz sabır ve dikkat gerektirir. Pervane yapımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

• Öncelikle pervane boyutunu ve türünü belirleyin. Pervane boyutu, çap ve pitch olarak iki sayı ile ifade edilir. Örneğin, 10x6 pervane, 10 inç çapında ve 6 inç pitchli demektir. Pitch, pervanenin bir devirde ilerlediği mesafedir. Pervane türü ise pervanenin malzemesine ve pal sayısına göre değişir. Örneğin, ağaç, plastik, kompozit veya karbon pervane kullanabilirsiniz. Pal sayısı ise pervanenin kaç tane kanadı olduğunu gösterir. Genellikle iki veya üç palli pervaneler kullanılır.
  • Pervane malzemesini seçin ve şekillendirin. PVC boru veya karton gibi malzemeleri ısıtarak veya keserek istediğiniz boyutta bir pervane elde edebilirsiniz. Pervanenin simetrik ve aerodinamik olmasına dikkat edin. Pervanenin ortasındaki deliği de motora uygun şekilde açın.
  • Pervaneyi balanslayın. Pervanenin dengeli olması, uçuş performansını ve motorun ömrünü artırır. Pervaneyi balanslamak için bir pervane balans aleti kullanabilirsiniz. Bu alet, pervaneyi ortasından tutarak yatay bir şekilde asar. Eğer pervane yana doğru eğilirse, o taraf daha ağır demektir. Ağır tarafı zımpara ile hafifletmek veya hafif tarafına kurşun bant yapıştırmak suretiyle pervaneyi dengeleyebilirsiniz.
  • Pervaneyi motora takın ve test edin. Pervaneyi motora sıkıca sabitleyin ve pil yuvasını bağlayın. Motoru çalıştırarak pervanenin dönüp dönmediğini, titreşim yapmadığını ve doğru yönde döndüğünü kontrol edin.
Alet edevat adına hertürlü eşyam halihazırda var dremelden balans aletine mekanik adına bilgi birikimimde birhayli var sadece bunun için şema plan bulamadım arduinodan rc kumanda yapıyorum ama dediğim gibi ilk defa pervane almayacağım pervanelerim defalarca kez kırıldı ve buda aşırı maliyet oluşturdu o yüzden bu işi daha ucuz bir biçimde halletmeye çalışıyorum elimde bir pervane olsa şuan burda hiç bunları yazmayacaktım ama elimde pervane yok şemayı yazıcıdan çıkartıp pvc boru üzerinde kesicem tek sorunum şema onu bulamıyorum hemde hobi işleri ile fazlasıyla ilgilendiğim için sorun olmicağını düşünüyorum

Son düzenleme:
Kırılan onca pervaneden şablon çıkarabilirsin. Veya internette biraz araştırma yaptığında tam olarak üstten çekilmiş pervaneleri yazıcıdan istediğin uzunlukta çıkarabilirsin. Problem ne anlamıyorum? Şemayı bu kadar dert ediyorsun da pervanenin hatvesini nasıl simetrik olarak vereceksin bunu düşündün mü?

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Ne enteresandır ki aradığın şey çok mu zor bir şey diye bir tarama yaptım, daha ilk tıkladığım web sayfasında herkes buradakiler ile aynı yorumları yapmış.

Lütfen bakınız :

Buradan anlaşılıyor ki yapmaya çalıştığın seyi yapabilecek beceri ve alete sahip olabilirsin ama yapmaman daha doğru çünkü bir şekilde üzülecek olman büyük olasılık.

Bence pervane yapmaya çalışmayı değil de neden sürekli pervane kirdigina odaklansan senin için daha faydalı olacak.

• Beğen
Tepkiler: Murat KÖKEN
Ne enteresandır ki aradığın şey çok mu zor bir şey diye bir tarama yaptım, daha ilk tıkladığım web sayfasında herkes buradakiler ile aynı yorumları yapmış.

Lütfen bakınız :

Buradan anlaşılıyor ki yapmaya çalıştığın seyi yapabilecek beceri ve alete sahip olabilirsin ama yapmaman daha doğru çünkü bir şekilde üzülecek olman büyük olasılık.

Bence pervane yapmaya çalışmayı değil de neden sürekli pervane kirdigina odaklansan senin için daha faydalı olacak.
Üstadım ben mi anlatamıyorum bilemedim ki ben 3 boyutlu yazıcıdan çıkarttırmayacağım dediğim şu kağıt yazıcı varya bilmiğimiz a4 kağıt pervanenin projesi orda çizili olacak onu yazıcıdan çıkarttırıp pvc plakanın üzerine yapıştırıcam ve onu kesip zımpara yapıcam balansını da hallettikten sonra test edicem benim tek aradığım şey yazıcıdan rc uçak pervanesinin şemasını bulmak ve çıkartmak

Durum vahim ama inada bindi :D
Aşağıdaki şema uygun mudur ?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: İsmail Tuncay DAL
Dakikada 10 bin + devir dönecek bu kadar kritik ve bir o kadar da tehlikeli nesneyi (pervane) en ufak bilgi ve deneyimi olmaksızın (sorduğu sorulardan belli) yapmaya kalkan ve tüm uyarıları elinin tersi ile itip burnunun doğrusuna gitmeye karar veren bir katılımcıya, bu yolculuğunda yol gösterip, kendisini veya bir başkasını yaralamasının sorumluluğunu üzerimize almamalıyız. Bu arkadaşa tek önerimiz, "bolca oku ve anlamaya çalış" olmalı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...