Sohbet Odası

Sohbet Odası

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla bir helici olarak çok değer verdiğim bir kardeşimim ricasını kıramadım ve oturdum 3-4 saatir temel uçak kuramlarını çalışıyor, "Motor, pervane seçimi, kanat yük hesabı....." kısımlarını anlamaya ve çalışıyorum :laugh:

Eğer ben anlamayı becerirsem :lol: Sümer ve Ömer abimiz ile Mesut kardeşimizin de destekleri ile yakında BOMBA bir uçak konusu geliyor, yani inşallah :lollol:

Onun harici bugün yarın Türker kardeşim FBL heliler ile ilgili güzel bir konu daha paylaşacak..... Eee daha ne olsun :halay: :RCKolik:
Forumumuz hiç heli uçurmamış birisi için o kadar değerli bilgiler içeriyor ki , uçak uçurmak isteyen kardeşlerimiz de birşeyler bulabilmeli diye düşünüyorum.Başka forumlarda , ingilizceden tercüme edilmiş , başka kaynaklardan edinilmiş yüzeysel bilgiler mevcut.Ancak bir kaç kafa karıştıran konusunu da çözebilirsek , hiç uçak uçurmamış , ama bir hevesle uçak yapmaya kalkışan kardeşlerimiz de inşallah güzel bilgilere ulaşacak sayenizde .....
Bir köpük uçak yapma hevesi ile , 5 çeşit motor, 15 çeşit pervane , çeşit çeşit servolar alıp , maliyeti 100 lirayı geçmeyecek modelleri 200-300 liraya malediyoruz ve işin garibi bu modellerin bazılar yine de uçamıyor :laugh: (bu kişilerden birisi ben oluyorum :lol: ), yani bu işin de matematiğini çözmemiz farz oldu.
Mehmet kardeşime bu nazik düşüncesi için çok teşekkür ediyorum , ve şimdiden vereceği emeklere minnettarım , ayrıca forumumuzun uçak konusunda rüştüne ispat gerekli olmasa da , hatırı sayılır kalitede , mükemmel bir bilgi kaynağı olarak , uçak seven modelci kardeşlerimiz tarafından , tutku ile takip edileceğine de eminim inşallah........... :halay:

Sohbet Odası

Aslında Ucak bazında da cok değerli ve kıymetli bilgiler zaten hali hazırda mevcut.

Özellikle bu konuda her zaman değerli katkı ve tecrubelerini bizlerle paylaşan özellikle Sumer, Omer abi ve Mesut ustada bir kez daha teşekkürler .

Burada benim amacım Ucak konusuda cahil bir insan olarak azıcık bir seyler öğrenecek, henüz deyinmedigimiz veya ihtiyac olarak ortaya çıkmamış yeni bazı soru ve sorgulamaları ortaya koymaya çalışmak . Böylece bu konularda da bilgilerimizi ortak bir havuzda paylaşmış olacağız .

Niyet bu, bakalım akibet ne olacak :)

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Sohbet Odası

Arkadaslar yapmayın, etmeyin Cook amatör ve başlangıç seviyesinde bir calışma olacak. Amac soru sorduk kadar teknik bilgiye sahip olmak :):)

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Forumumuz hiç heli uçurmamış birisi için o kadar değerli bilgiler içeriyor ki , uçak uçurmak isteyen kardeşlerimiz de birşeyler bulabilmeli diye düşünüyorum.Başka forumlarda , ingilizceden tercüme edilmiş , başka kaynaklardan edinilmiş yüzeysel bilgiler mevcut.Ancak bir kaç kafa karıştıran konusunu da çözebilirsek , hiç uçak uçurmamış , ama bir hevesle uçak yapmaya kalkışan kardeşlerimiz de inşallah güzel bilgilere ulaşacak sayenizde .....
Bir köpük uçak yapma hevesi ile , 5 çeşit motor, 15 çeşit pervane , çeşit çeşit servolar alıp , maliyeti 100 lirayı geçmeyecek modelleri 200-300 liraya malediyoruz ve işin garibi bu modellerin bazılar yine de uçamıyor :laugh: (bu kişilerden birisi ben oluyorum :lol: ), yani bu işin de matematiğini çözmemiz farz oldu.
Mehmet kardeşime bu nazik düşüncesi için çok teşekkür ediyorum , ve şimdiden vereceği emeklere minnettarım , ayrıca forumumuzun uçak konusunda rüştüne ispat gerekli olmasa da , hatırı sayılır kalitede , mükemmel bir bilgi kaynağı olarak , uçak seven modelci kardeşlerimiz tarafından , tutku ile takip edileceğine de eminim inşallah........... :halay:
Hakan bey çok haklısınız,ama helikopterle ilgili yaşanan sorunlar bence uçaklara nazaran daha zor aşılıyor,o yüzden forumlarda konuların çoğu helikopterlerle ilgili oluyor sanırım,ama sözlerinize kesinlikle katılıyorum keşke uçaklarla ilgili de aktif forumlar olsa,hatta multiler için de

Sohbet Odası

murat kurdoğlu' Alıntı:
Hakan bey çok haklısınız,ama helikopterle ilgili yaşanan sorunlar bence uçaklara nazaran daha zor aşılıyor,o yüzden forumlarda konuların çoğu helikopterlerle ilgili oluyor sanırım,ama sözlerinize kesinlikle katılıyorum keşke uçaklarla ilgili de aktif forumlar olsa,hatta multiler için de
Murat Bey haklısınız , helikopter uçağa nazaran daha komplike bir tasarım , karmaşık gelebilir fakat , genelde kendini kanıtlamış bir kaç marka ve sistem üzerinde yoğunlaşınca , hem forumumuzda hem nette oldukça nitelikli kaynaklara ulaşmak mümkün.Biraz sabrı olan ve biraz da tecrübesi olan helikopteri uçurur da , ayarlar da.Biraz da maddi imkan işidir , bu yatsınamaz bir gerçek.Dediğim gibi eğitimi zaman alır , kırımları soğumadan atlatabilenler , helikopteri daha bir zevkle uçurur.
Bu göreceli ve daha ayrı bir konu tartışması...İleride buna da değinebiliriz ama uçakçı abilerim alınmasın , uçak hobisi daha bir enteresan bana göre.
Nasıl enteresan , Thk gibi bir devlet kurumumuz var şükür , eh , kurslar düzenleyip sertifika da veriyor...İlginçtir , çok ileri düzeyde model uçak uçuran abilerimiz , ustalarımız da var , bunları da , aktivitelerini de zaman zaman nette görüyorum.Hatta forumumuzda bile eli öpülesi ustalarımız var ve muazzam bilgi sahibi kişiler.
Ne var ki her usta bilgisini paylaşmak zorunda değil , uçak hobisi ile uğraşanları daha bir yalnız görüyorum , (buluşmalardaki sayılarını kastetmiyorum ,zira bizim Burdur da bile bir hayli uçakçı kardeşimiz vardır)Bilgi kısıtlı , bilemiyorum bana öyle geldi belki de.Herkes birşeyler yapıyor da , bilinçli olanlar ne kadar.Sorgulamak için yazmıyorum ,saha ve netteki gözlemlerim.
Yalnız görmekten kastım , uçakçı kardeşlerimiz hobilerini içlerinde , kendilerinde yaşıyorlar (sakın ustalarım kızmayın, sosyal olan abilerimize değil bu lafım)
Bizim burada bir kaç uçakçı kardeşimiz var , teknik bilgi soruyorum , yüzüme gülüyorlar, almışlar bir arf kit(ama köpük ama balsa) basıyor throttle'a atıyor turunu ,iniyor ve malzemesini toplayıp hadi eve....Ancak modelcilik tam olarak bu değil ki , motorun kaç kw diyorum , thrust değerin ne diyorum , apc mi daha iyi slow pervanemi diyorum , diyorum da diyorum , belki helikopterden geliyor bu teknik bilgi takıntısı , yani demem o ki , arkadaşlar uçurmayı biliyor lakin bilgi yok....
Uçağın da detayda teknik bilgisi ağır , bunu ben araştırınca öğrendim , ama güzel yanı pilotaj helikopter kadar sıkıntılı değil , yani bu bilgileri öğrenmeden bile adam tekerleri yerden kesince öyle ya da böyle uçuyor. :laugh:...Bir de maddi tarafı , heliye göre haliyle biraz daha makul.
Eee , benim derdim ne o zaman , herkes uçuyor ve memnunsa , ben neyi anlamaya çalışıyorum.Bilgi fakirliğini .... Ben arf kit almak istemiyorum mesela , modelimi kendim yapmak istiyorum, istemez olaydım , yeke nedir pushrod nedir öğreninceye kadar ,cg nasıl ayarlanır , thrust nedir ,airfoil nedir , tipleri nelerdir öğreninceye kadar nerdeyse ingilizceyi söküyordum... :laugh:.Forumumuzdaki üstadlarımızın ve nette rastladığım birkaç değerli makalenin yazarlarının hakkını yiyemem, zamanı olan eli erdiğince birşeyler paylaşıyor.Onlara minnettarım , ama fazla bilginin kime zararı olur ki....Bu sebeple Mehmet kardeşime rica ettim , şu işin aritmetiğini bir araştıralım diye....Ben uçamasam bile bilmek istiyorum , mesela daha modeli görür görmez kanat açıklığı , kanat desi alanı ve modelin total ağırlığına bakıp , üstündeki donanımın yeterli olup olmadığını öğrenmek istiyorum.Bunları bilmek güzel olsa gerek , o zaman modelinin performansını ve limitlerini bilirsin , güvenlik kurallarını ihmal edip hem kendini hem başkalarını riske atmazsın, altı boş değil , içi dolu modelci olursun , hem zamanına hem parana yazık olmaz , neticede milli servettir çöpe atmak iyi olmaz,ne bileyim güzel olur işte bilmek......Bilmek güzel şey.......... :) oh be ....bitti........ :lollol:

Sohbet Odası

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
......Bilmek güzel şey.......... :) oh be ....bitti........ :lollol:

Hiç bilen ile, bilmeyen bir olurmu? İnsan ne kadar çok şey öğrenirse, o kadar çok şeyi de bilmediğini anlıyor!...

Sohbet Odası

FPV ve multiciler genelde facebook üzerinden hızlı paylaşımlarda bulunmayı tercih ediyorlar.

Şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim, uçak konusunda da Türkiye'de de çok güzel paylaşımlar yapılmış durumda. Belki de doğru çekilde aratma yapamıyoruz :rolleyes:

Sohbet Odası

Abilerim Arkadaşlarım

V922 YADA 977 YURT İÇİ SİTELERİNDEN BİRİSİ SATIYORMU BİLİYORMUSUNUZ ? ?

Ynt: Sohbet Odası

Ertuğrul Bakır' Alıntı:
Abilerim Arkadaşlarım

V922 YADA 977 YURT İÇİ SİTELERİNDEN BİRİSİ SATIYORMU BİLİYORMUSUNUZ ? ?
RC Panoda bazen oluyor .2.el arada sıfır.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
RC Panoda bazen oluyor .2.el arada sıfır.

Bakıcam abi Sağol İlan Sitesi Olduğundan Başka Site Bilen Varsa Yazabilirmi NetpaMARKET Diye Bi Site Buldum Fakat Sadece V922 Var :( :(

Yakin zamanda hic bulusmamiz varmi cok kapsamli her ilden insanlarin gelip cadirlarda kalacagi falan ?? Bu arada hala aciolcerim yok :) elinde kullanilmayan digital ucuz yollu aci olcer olan varmi ??

safak bozdag' Alıntı:
Yakin zamanda hic bulusmamiz varmi cok kapsamli her ilden insanlarin gelip cadirlarda kalacagi falan ?? Bu arada hala aciolcerim yok :) elinde kullanilmayan digital ucuz yollu aci olcer olan varmi ??
Ne yazık ki yok Şafak :-\ Bu tür organizasyonlar yılda sadece 1 defa oluyor, o da en iyi ihtimal :embarras: Bildiğim geniş katılımlı organizasyonlar yıllara göre şöyle gerçekleşti :
2011 Bolu At Yaylası, 2012 Hazerfen Funly Tareq, 2013 Bolu at Yaylası, 2014 Yozgat - FunFly.

Ama belki yaz sonuna doğru yine 1 günlük Bolu at yaylası buluşması olabilir :rolleyes:

Sohbet Odası

Mrblar yardima ihtiyacim var V922 aldim simulatorde aldim (wireless simulator phoenixRC 3.0) fakat bilhisayarda kurulum yapamyrum yardimci olabilrmsnz ek biseyler almama yada programa ihtyacm varmi iki tane cd si var..

Sohbet Odası

tuna korkmaz' Alıntı:
Mrblar yardima ihtiyacim var V922 aldim simulatorde aldim (wireless simulator phoenixRC 3.0) fakat bilhisayarda kurulum yapamyrum yardimci olabilrmsnz ek biseyler almama yada programa ihtyacm varmi iki tane cd si var..

Hoşgeldiniz Tuna Bey , önce forum ortamına bir selam verip kendinizi tanıtmanızı rica ediyoruz.Daha sonra elbirliğiyle sorununuza çözüm bulmaya çalışırız.....