Spektrum DX9 Kumanda Kutu Inceleme - Unboxing

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet uzun bir bekleyiş sonrası yeni kumandam "Spektrum DX9" 2 gün önce kavuşmuş bulunmaktayım :halay: Her zaman olduğu gibi bu heyecanlı anları sizlerle paylaşmak ve ürün hakkında temel bazı bilgileri size aktarabilmek adına "Kutu inceleme" videomuzu çektik ;)

Video'dan önce kumandamız ile ilgili temel bilgileri metin olarak paylaşalım ;)

Temel olarak Spektrum bu yeni kumandasında referens olarak amiral modeli olan DX18 alıp, yeni özellikler ilave etmiş ve fiyat olarak da oldukça güzel bir seviyeye indirmiş.

Ürün Linki:
Manual:
Fiyatı : $440

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Genel Özellikler:
- 9 Kanal
- Full ayarlanabilir, şekillendirilebilir yapı: Isteğe göre switch atama, kanal yerleşim değişimi, Mod Seçimi
- Sesli ve vibrasyonu alarm ve uyarı sistemi
- İleriye dönük yazılım desteği- Airware 2.0 Software (İleri de çıkacak tüm Spektrum ürünleri ile tam entegrasyon altyapısına sahip)
- Wireless trainer sistemi
- 250 model hafızası
- 3 Model Seçeneği : Heli- Uçak - Planör
- Absolute Travel özelliği (Mixing sırasında servo koruması için)
- 7 noktalı Pitch / Throttle Eğrileri
- Arkadan aydınlatmalı 192x96 LCD Ekran
- DSM2 ve DSMX alıcı desteği
- SD kart desteği ile yazılım ve ses dosyası güncelleme, model import & export özelliği

Uçak Modu:
- 10 Farklı Kanat Tipi :(Wing types: Normal, Dual Aileron, Flaperon, 1 Aileron 1 Flap, 1 Aileron 2 Flaps, 2 Aileron 1 Flap, 2 Aileron 2 Flaps, Elevon, Elevon-B, 4 Aileron)
- 6 Farklı Kuyruk Tiği : (Tail types: Normal, V-Tail A, V-Tail B, Dual Elevator, Dual Rudder, Dual Rudder/Elevator)
- Sequencer (Sıralı) görev tanımlaması
- 5 farklı Uçuş modu
- Dual Rate / Expo Eğrileri
- 10 tane programlanabilen Mixes

Heli Modu:
- Aktif Gyro Trim
- 7 noktalı Pitch / Throttle ve Tail Eğrisi
- 7 farklı Swash plate tipi : (Normal, 3 Servos 120°, 3 Servos 135°, 3 Servos 140°, 3 Servos 90°, 4 Servos 90°, 2 Servos 180°)
- 5 farklı uçuş modu
- Dual Rate / Expo Eğrileri
- E Ring özelliği
- 10 tane programlanabilen Mixes

Ürün Inceleme - Kutu Açma Videomuz:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Spektrum DX9 Ürün Tanıtım Videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Forum Turkce karakterleri desteklemiyor sanirim bazi forumlarda güzel okuyabiliyorum bazilarinda ise hic okunmuyor ben telefondan girdigimde böyle cikiyor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Bazen tapatalk bu sorun yasanabiliyor ama bu konuda bir sıkıntı yok Serkan Bey. Ben problemimiz bu konuyu su an cepten ulaşabilirim.

Sadece bizim çektiniz tanıtım videosu cepten izleyemiyor. Onu da o sekilde biz ayarlamak zorunda kaldık :(

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Şimdi karakterler düzeldi Mehmet bey hayırlı uğurlu olsun niye ise ben bu spektrum kumandayı çok seviyorum diğer kumandaları elime alınca alışmadığımdan sanırım ısınamıyorum ama spektrum dx9 da süpermiş güle güle kullanın...;)

Hayırlı olsun Mehmet Bey güle güle kullanın. Özelliklere hızlıca baktığımda Aurora ile arasında çok büyük farklar göremedim. DSMX desteği olan yedek bir kumandayı ileride düşünüyordum. Aslında bu yakın benzerlikten dolayı bu kumanda bana ideal geldi. Özellikle şu anten olayı çok hoşuma gidiyor bu kumandalarda.

Kumandayı yakinen görmüş biri olarak çok beğendiğimi söylemeliyim. :halay:
Özellikle Spektrum kumandaların ele oturuşunu beğeniyorum, verdiği kontol hissi gayet güzel. %p
Tekrar güle güle kullan Mehmet Abi, nice kırımsız uçuşlar. :yuppi:

Mehmet abi güle güle kullan çok güzel kumanda. %p

mehmet ve kameramanda sanırım turker abı elınıze emegınıze saglık cidden dx incelemesi başlangıç olarak keyifli bir kutu inceleme olmuş başlangıc olarak dememin sebebi , bu inceleme videosunun devamının gelecegı beklentısı ıcıerısınde oldugumu bellı etmek ıcın ;)

sen bahısettıkden sonra dx18 qq versiyonu degil ama v2 sanırım , dx18 yazan yere plastık degil voice için bir hoperlor cıksı koymuşlar onu fark ettım ... gecen hafta sanırım yenı guncelleme gelmişti dx18 'e onuda merak etmiyor senin bu videonu izledikden sonra acaba ne gibi bir yenilik veya geliştirme yapmışlar ...

tekrardan elinize saglık ;)

bu arada benden bahsettıgın kısımıda kacırmadım abi ;) yakaladım ;)

bu arada benım swıch programlamadan kastım şu idi mehmet abi , şu anda dx18 ve dx9( bugun fark ettim ) kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen 2 kumandasi spektrumun.. kısaca belirtiyim konuyu mındar etmeden , dx 18 de de ıstedıgın swıchı programlayabılıyorsun , a swıchını belli bir özellige atayabiliyorsun , ama özellgi atadıgın swichi hangi pozisyonda aktif olabilecegini secemıyorsun...
sıkıntısını surda cekıyorum onuda belırtıyım , mesela kullandıgınız unıtelerın , sk540 ,sk720 ,msh braın ve ıkon da , unıteye ucus modu atıyorsunuz , mesela E swich i , bu swich cektiginizde unıtenız daha sagır , daha hiperaktif ;) veya var ise self level konumuna gecıyor , ben mesala kendı unıtemden sk540 da self level yok ama ucus karakterıslıgı yada ucus modu atadım E swıch ıne , ama bu e Swıchnı orta pozısyonda devre dısı bırakamadıgımdan dolayı , swıch gecısınde mesela ortda kısımda bırakır veya yavaş bir şekilde geçer isem , cyclic gainim %60 lardan %15lere düşüyor gibi , mevzu cok uzun ama kısaca deginiyim dedim , gerci cokda kurcalamadım kumadayı belkıde gunahlarını almısımdır :D

şimdi Dx9 da neler var neler yok cidden merak edıyorum aslında ciddi anlamdan incelenmesi ve kafamda ki soru işaretleri acısından guzel bir konu oldu ve olmaya da devam edıcek ;)

mehmet abi hayırlı olsun , kırımsız ucuslar şimdiden bu kumanda ile kırım yüzü görmeyesin ;)

Abi hayirli olsun gozun aydinn nice kirimsiz ucuslarin olsunn.

Guzel temenlileriniz icin hepinize cok tesekkur ederim arkadaslar %p Insallah cok daha guzelleri sizlerin olur :)

Insallah ilerleyen zamanlarda kumanda kiyaslamasi ve ozellikle yenilikleri ile ilgili 1-2 konu daha paylasmaya çalışacağız ;)

Ediz senin ne demek istedigini simdi daha net anladim. Gerci neden 3 konumlu bir switchde 0-1 yerine 0-3 konumlarini kullanmak istedigini tam cozemedim ama vardir bir bildigin ;) Ozellikle bu kisma bakip donerim, zira ben de merak ettim bunu yapmak mumkun mu degil mi diye :)

dx18 de ıkılı swıch yok desem :D sadece hold ile cut swıch ıkılı :D

byedz' Alıntı:
dx18 de ıkılı swıch yok desem :D sadece hold ile cut swıch ıkılı :D
Evet öyle de bir durum var degil mı :)

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Hayırlı olsun güle güle kullanının.Mehmet bey.
Bir sorum olacaktı. Hem merak etmişimdir. Biliyorum belki bu konuya uygun olmaz ama affınıza sığınırım.
Bende art tech ten başka kumanda olmadı üzgünüm. Gyrom da olmadı ama sırayla ağır ağır yükseleceğiz sayenizde.
Örnek arttech pits ve wdragon gibi atıl uçak modellerinde bu kumandanın faydası olabilir mi?
Yoksa servo digital olursa mı? kumandanın vereceği tepkiye göre uçak hareket kabiliyeti....
1-Kısacası kumanda-servo-model hareketi ilişkisi.
2- wing tiger 20 a esc lik motora 50-60 esc takmak (boşta olduğu için).
3-Ağırlık merkezi hesabım hangi model olursa olsun hucum kenarından kanadın 1/3 mesafe gerisi. Ama modeli ele alınca burnunu hafif aşağı vermesi doğru mudur?
Şimdiden teşekkür.

Mehmet Bey gözünüz aydın ve hayırlı olsun.
İnanın ben de geleceği zamanı bekliyordum. Çünkü benim de şu an almak istediğim kumandadır dx9. tabi acelem yok ama Dx7s iki tane uçuş modu olması artık bana bir eksiklik gibi geliyor. Başlarda umursamamıştım bu durumu.