Spirit Wave

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Başarılı fbl üniteler ve çeşitli kumandalarla entegrasyondan sonra, Çeklerin yüz aklarından Spirit firması kumanda işine de el atıyormuş.

İşte quad core cpu, 6900mah batarya, 10 parmak dokunmatik ekran, type-c bağlantı, ayarları logları Spirit Cloud'a kaydetme, aluminyum kasa, çift bant wifi ve bluetooth gibi gibi her şeyi sunmuşlar...

Tipini eski kumandalardan birine benzetiyorum ama Graupner mi Futaba mı çözemedim. Yaşlandık da tabii biraz.

Neyse çıktığı zaman fiyat tabii ki biz fakirlere pahalı olur, orasını ayrıca belirtmeye gerek yok. Piyasaya bu kumanda da hayırlı olsun, çeşitlilik güzeldir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu heli kumandalarinda trim tabler olmuyor. Mikado diye bir kumandada gormustum burada... Nedeni nedir ? Ucus kontrolcusu uzerinden mi yapiliyor trim, mantigi nedir ?

Evet üstad aynen o şekilde oluyor. Helide o trimler zaten hiç kullanılmıyor, kumandadan subtrim menüleri kullanılarak o işleri hallediyoruz.

Model ayarında da zaten hemen hiçbir ön ayar yapılmıyor kumandadan, 1 servo 90 derece, normal reverselere de dokunmuyoruz. FBL ünite içinden işte 3 servo 120 derece 140 derece swash ayarı, gereken kanallara reverse falan filan. herşey ünite ayarları içinden.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Evet üstad aynen o şekilde oluyor. Helide o trimler zaten hiç kullanılmıyor, kumandadan subtrim menüleri kullanılarak o işleri hallediyoruz.

Model ayarında da zaten hemen hiçbir ön ayar yapılmıyor kumandadan, 1 servo 90 derece, normal reverselere de dokunmuyoruz. FBL ünite içinden işte 3 servo 120 derece 140 derece swash ayarı, gereken kanallara reverse falan filan. herşey ünite ayarları içinden.

Tahmin ettigim gibi o zaman... Bu kumandalarla ucak ucurmak pek kolay olmaz diye tahmin ediyorum, zira menuler de farklidir muhtemelen...

Yani aslında wave nasıldır bilmiyorum, fakat VBC için konuşmam gerekirse, yine ayarlar ünite ayarları içinden. Bu arada ünite-kumanda bir bütün gibi zaten, full entegre kapalı sistem. Aşağıdaki sayfalarda ayar ve parametrelerle ilgili menülerden görüntüler eşliğinde özet bilgi var.

Yani aslında wave nasıldır bilmiyorum, fakat VBC için konuşmam gerekirse, yine ayarlar ünite ayarları içinden. Bu arada ünite-kumanda bir bütün gibi zaten, full entegre kapalı sistem. Aşağıdaki sayfalarda ayar ve parametrelerle ilgili menülerden görüntüler eşliğinde özet bilgi var.

Cok garip bir trimleme tarifi... Trim tabin nesi varmis... Elevatoru biraz yukari trim etmek isterseniz az birsey yukari cekin falan diye tarif ediyor... Canim inceye ayarlanmis trim steplere ne olmus ? :rolleyes:

Ya işte aslında sizin alışık olduğunuz kullanıma aykırı bir yoğurt yiyişleri var. Siz daha çok "kendim trim vereyim, kumandam güvenilir olsun ama tercihen açık kaynak kodlu olsun, makrocell mix falan ayarlayayım, öğrenme eğrisi dik de olsa sorun değil ben hallederim ama yeter ki kontrol bende olsun, ben istediğim gibi şekillendirebileyim" taraftarısınız.

Bu elemanlar ise kapalı sistem olsun, en iyi bizim fbl ünitemizle kullanılabilsin, full entegre olsun ama bunu sağlamak için kullanıcıya biz bir şey bırakmayalım, sistemi default olarak öyle tasarlayalım kafasındalar. Trimi de ünite autotrim şeklinde yapsın havada iken çekilen bir switch yardımıyla... Ama kullanıcı da kendinden trim eklemek isterse bir yüzeyde, ünite autotrim yaparken üzerine override yaparak dilediği yüzeyde trimini eklesin demişler.

Zaten VBC nin uçak modelcileri arasında çok popüler olduğunu zannetmiyorum. Oy veren yaklaşık %20 ye yakın kesimin %90-95 i sadece heli uçuruyordur.

Ya işte aslında sizin alışık olduğunuz kullanıma aykırı bir yoğurt yiyişleri var. Siz daha çok "kendim trim vereyim, kumandam güvenilir olsun ama tercihen açık kaynak kodlu olsun, makrocell mix falan ayarlayayım, öğrenme eğrisi dik de olsa sorun değil ben hallederim ama yeter ki kontrol bende olsun, ben istediğim gibi şekillendirebileyim" taraftarısınız.
Tam tersi... Ben taraftar degilim... Gerek hayat, gerekse modelcilige bakistaki tum yaklasimlarim da taraftar olmayisimdan :coolxf: Hemen satabilirim bir markayi, daha iyisi varsa eldekini tu kaka ederim :lol:

Auto trim denen hedeyi kullandim daha once... O ne hassas bir eldir ki, ucagi ip gibi ucar hale getirecek tek pozisyonda... Ben 3 sorti geciyor da anca bir elevatore trim vereyime karar veriyorum (bu isin kitabina uygun olan da bu zaten)

Konu actiginiz bu kumandalar tamamen FBL uzerinden turetilmis olunca, kullaniciya pek de bir insiyatif kalmamis oluyor... Ucakcilar icin tamamen iskence...

Konu actiginiz bu kumandalar tamamen FBL uzerinden turetilmis olunca, kullaniciya pek de bir insiyatif kalmamis oluyor...

Aslında tam olarak özeti böyle :saygilar:

Mikado da yıllarca Vbar ünite üretti, sonrasında VBC çıktı. Spirit de hatırı sayılır bir süredir ünitelerini ürettikten sonra kumandaya giriş yapıyor.

Wave'de eminim çok güzel bir kullanıcı arayüzü olacak, modeli ayarlayıp uçurmak inanılmaz kısa sürecek, telemetride loglar falan sürekli akacak, kolayca buluta veya bilgisayara aktarılacak, araya bir tablet telefon dongle modül hiçbir şey istemeyecek, ünite içindeki en ince ayara kadar herşeye kumandadan erişilebilir olacak, hatta interaktif bir şekilde havada değiştirilecek vesaire vesaire...

Ama en güzel Spirit ünitelerle kullanılacak :)

Neyse çıktığı zaman fiyat tabii ki biz fakirlere pahalı olur, orasını ayrıca belirtmeye gerek yok. Piyasaya bu kumanda da hayırlı olsun, çeşitlilik güzeldir.
Aynen dediğin gibi. Yine de yenilik olması insanın hoşuna gidiyor. Bilgilendirme için teşekkürler Rasim kardeşim. ;)

• Beğen
Tepkiler: Rasim Öztürk
Tam tersi... Ben taraftar degilim... Gerek hayat, gerekse modelcilige bakistaki tum yaklasimlarim da taraftar olmayisimdan :coolxf: Hemen satabilirim bir markayi, daha iyisi varsa eldekini tu kaka ederim :lol:

Auto trim denen hedeyi kullandim daha once... O ne hassas bir eldir ki, ucagi ip gibi ucar hale getirecek tek pozisyonda... Ben 3 sorti geciyor da anca bir elevatore trim vereyime karar veriyorum (bu isin kitabina uygun olan da bu zaten)

Konu actiginiz bu kumandalar tamamen FBL uzerinden turetilmis olunca, kullaniciya pek de bir insiyatif kalmamis oluyor... Ucakcilar icin tamamen iskence...

Üstad vplane ile trimin çok hassas olmasına pek gerek yok, zaten vplane bir uçak gyrosu,
head lock modunda trim de pek anlamlı olmuyor zaten bıraktığın yerde uçmaya çalışıyor alet :D
Spirit Wave 'de olmasını beklerdim çünkü lansmanından önce farklı alıcılarla da kullanılacak gibi birşey dediler, sonra uygun fiyatlı kendi alıcılarına evrildi konu ama vbar kadar kapalı olacağını da sanmıyorum.
Tabi trim'lerin olmayışı sıkıntı ama muhtemelen uçağı uçuran Spirit aero ile uçursun demiş olabilirler,
yapsana şunu tak çıkar trimli değil mi eski graupnerler gibi ekle çıkart istediğini :lol:

• Beğen
Üstad vplane ile trimin çok hassas olmasına pek gerek yok, zaten vplane bir uçak gyrosu,
head lock modunda trim de pek anlamlı olmuyor zaten bıraktığın yerde uçmaya çalışıyor alet :D
Spirit Wave 'de olmasını beklerdim çünkü lansmanından önce farklı alıcılarla da kullanılacak gibi birşey dediler, sonra uygun fiyatlı kendi alıcılarına evrildi konu ama vbar kadar kapalı olacağını da sanmıyorum.
Tabi trim'lerin olmayışı sıkıntı ama muhtemelen uçağı uçuran Spirit aero ile uçursun demiş olabilirler,
yapsana şunu tak çıkar trimli değil mi eski graupnerler gibi ekle çıkart istediğini :lol:

Helikopter için gerek olmadığının farkındayım. Benim durduğum nokta uçakçının gözünden helici kumandasını gözlemleme...

• Beğen
Helici için trim lazım olurdu eskiden, flybarlı helilerde kullanılırdı. Artık flybar tarih oldu, tabi trim de. Hatta fbl ünite için kumandadan trim vermek günah gibi bişi. Tek bir trim hariç, o da throttle trimi, nitro varsa o trim olacak.

Helici için trim lazım olurdu eskiden, flybarlı helilerde kullanılırdı. Artık flybar tarih oldu, tabi trim de. Hatta fbl ünite için kumandadan trim vermek günah gibi bişi. Tek bir trim hariç, o da throttle trimi, nitro varsa o trim olacak.
Tövbe bismillah tövbe bismillah şeytan işi bunlar tövbe estağfurullah :lollol: