Teşekkürler Mikado RMA Service Team

Şimdiye kadar servise gönderilip de hata bulunmayan ürünle hiç karşılaşmadım. Hele ki söz konusu olan mikado ise hata yok diyorlarsa hata yoktur diye düşünüyorum. Geriye sadece iletişim gecikmesi kalıyor. Bence de RC sistemini kesin kontrol etmek gerekiyor.

İlker Sönmez' Alıntı:
Şimdiye kadar servise gönderilip de hata bulunmayan ürünle hiç karşılaşmadım. Hele ki söz konusu olan mikado ise hata yok diyorlarsa hata yoktur diye düşünüyorum. Geriye sadece iletişim gecikmesi kalıyor. Bence de RC sistemini kesin kontrol etmek gerekiyor.
Doğru diyorsun da Ilker hocam sıkıntı şu ki, anladığım kadarı ile bu ürün için özel simulasyon ortamı yok. Yani insan özel bir yazılım ile üniteye bağlanıp extra diagnostic kontroller ve testler yapacaklar diye düşünüyor ama öyle değil.

Yani servise göndermeden önceki yazışmamızda "Eğer sorunu sen bir daha ortaya çıkaramıyorsan biz burada da bir şey bulamayız" diye baştan söylediler. Zaten ilk mesaja bakarsan onlarda normal Satellite ve HV Servo bağlantısı ile benim modeli simule etmişler.

Özetle RC sistemi elbette gözden geçireceğim (özellikle uzun satellite kablolarını kısaları ile değiştirip, satellite kontrol edeceğim) Ama servis en azından benim düşündüğüm şekilde çalışmıyor ve her ne oluyorsa ara ara olan bir şey ki, malum bulunması en zor problem çeşidi..

Benim YGE60A gibi bu da kafasına göre takılıyor. En son toprakta bitmişti benim macera...

İlk gelen esc zaten komple bozuktu, motora iki üç sn enerji verip anında kesiyordu. Gönderdim yenisi ile değiştirdiler. Yeni gelen de arada gaz kesiyordu durduk yere... (karlı bir havada kesti model karların içine acil iniş yaptı... yere yakın invertten rescue sırasında kesti, model ters pozisyonda yere çakıldı, ünitenin kasası yamuldu... aralarda güç düşümleri oldu acil iniş yaptım. En sonunda yükseklerde half piroda kesti, model balıklama çakıldı ve pert oldu.)

Tabii bunları hep kafasına göre yaptı. Arada çok güzel çalıştığı zamanlar da çok oldu. Motor çok akım çekti desek, maks çekebildiği akım 52A... Hafif bir 500 lük modeldi ve tek kayış aktarma...

Demem o ki olası varsa oluyor :) Böyle durumlar için sanki elde kobay bir model bulundurmak iyi... Ünite, satellite, radyo sistemi komple o model üzerinde denenip, başarılı beş on uçuştan sonra asıl modele geçirilse faydalı olabilir.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Demem o ki olası varsa oluyor :) Böyle durumlar için sanki elde kobay bir model bulundurmak iyi... Ünite, satellite, radyo sistemi komple o model üzerinde denenip, başarılı beş on uçuştan sonra asıl modele geçirilse faydalı olabilir.

Katılıyorum ve destekliyorum...

Arkadaşlar yeri belki burası değil ama paylaşmak istedim. Mikado'nun vstabi forum adında kendi forum ortamı var. Mehmet abi de oraya yeri geldiğinde konular açtı, ben de ara ara bakmaya çalışıyorum. Yalnız üyelik olayları biraz sıkıntılı, daha doğrusu kendi haline bırakınca aktive olmuyor. Çokça spam üyelikler olmuş, onlar da bize mail atın öyle aktive edelim, bir cümleyle kendinizi tanıtın mailde ki robot olmadığınızı anlayalım demişler. Benim bu uyarıyı farketmem biraz zaman aldı :D Daha doğrusu ciddi bir ihtiyaç da hasıl olmadı çok şükür ama yine de ortamdan uzak kalmamak adına bugün mail attım ( vstabi@mikado-heli.de )

Tabii ki vstabi site çok kapsamlı çok faydalı... Tabii ki başta dave dahl olmak üzere helifreakte de birçok mikado ve vbar konularında bilgili arkadaşlar var. Ama bu forumda da Ulrich Röhr, Reiner Vetter gibi yetkili abiler var :)