Türkiyedeki Bilgisiz Ve Cahil Rc Model Kullanimini Düzeltebilecek Fikrim.

İlgi Alanı
Hepsi
merhaba aklimda bir fikir var fakat ne yazikki uygulayacak zaman ve bilgiye sahip değilim zaten tek kişinin kolay kolay uzerinden kalkabileceği bir şey olduğunu sanmiyorum peki fikrim ne ? hemen bahsedeyim
bildiğiniz gibi son zamanlardaki basit drone satişlarindan ve bazi insanlarin bunlari alip istediği yerce uçmasi yani kisaca dronerler Bknz:
işte bu tur bilinçsiz kullanicilar yuzunden devletimiz klasik çözum bulmak yerine yasakla politasini uyguluyor her zaman olduğu gibi bu durumada dur denilmesini sağlayabilecek bir proje var aklimda. ilk olarak bilinçi kullanici topluluğu yaratmamiz lazim ve bunu yaparkende bu topluluğun çekici gözukmesi lazim yani bir havasi olmali peki bunlari nasil başarabiliriz ? işte bu sorunun cevabini bulduğumu duşunuyorum sizlere yapilacaklari adim adim anlatiyorum;
Adim 1: Geniş Kapsamli bir içeriğe sahip olan sadece bu amaca hizmet edecek bir wordpress veya mediawiki sitesi açmak ve içinde tum rc modellerle alakali çok geniş bilgi bulundurmak(Rc Model çok geniş bir içeriğe sahip olduğu için ben direk quadcopter uzerinden gideceğim.)
Adim 2: quadcopterle alakali çok geniş bir bilgi siteye yazildiktan sonra, sitede bir Sanal Bilinçli Kullanici Karti alma sistemi oluşturulmasi gerekiyor bunun ne olduğundan öncelikli olarak bahsedeyim örnek vererek, diyelim siz bir quadcopter kullanicisisiniz ve bilgilisiniz yaninizada bilinçsiz bir droner geldi sizde onu doğru tarafa çekmek istiyorsunuz öncelikli olarak bilgili olduğunuzu havali bir şekilde göstermeniz lazim ama elinizde bir belge yok ne yazikki ve karşinizdaki kişiye heves uyandirmanizda gerekiyor işte bu noktada devreye Sanal Bilinçli Kullanici Karti giriyor Size verilen ve quadcopterinize yapiştirdiğiniz QR codeyi taratarak internetten Sanal Bilinçli Kullanici Karti niza ulaşip hangi seviyede bilinçli olduğunuzu ve hangi konularda ne kadar bilgili olduğunuzu 1 ile 10 arasinda belirtiyor konular derken misal pilotaj bilgisi,güvenlik bilgisi,teknik bilgi,kural bilgisi,ilk yardim bilgisi vs. ve Sanal Bilinçli Kullanici Kartinizi göstererek karşida bir heves bulaştirip nasil öğreneceğini ve Sanal Bilinçli Kullanici Karti alabileceğini gösteren site adresini verip bilinçli rc kullanimi topluluğuna +1 uye kazandirmiş oluyorsunuz Ha bunu hayata geçirirken tabiki problemler olacak ama her problemin birde çözumu var. bunu bugun duşundum eğer bu projeyi hayata geçirmeyi duşunen varsa her zaman fikir olarak yardimci olurum. umarim gece gece aklınızı kariştimamişimdir daha detaylida yazardim ama kafanizi kariştirmak istemedim :eek:f:

Kafam zaten noktalama işareti nerede ise olmayan bu yazıyı okurken karıştı.
Peki bunu düzeltmek için de bir fikrin var mı?

Cahit Kaş' Alıntı:
Kafam zaten noktalama işareti nerede ise olmayan bu yazıyı okurken karıştı.
Peki bunu düzeltmek için de bir fikrin var mı?
Ne yazikki duzeltemiyorum dikkat dağinikliği ve konsatrasyon bozukluğu nedeniyle okuma yazmayi normalden geç ve zor öğrendim bu kadar zor oturmuş bir şeyi duzeltmek yada uzerine bir şey eklemek gerçekten çok zor çok denedim fakat duzeltemedim.

Samsung S7 Edge Telefonumdan Gönderildi

Ne oluyor yahu herkes atarlı giderli,

Amacınız ne forumu kirletmek milleti forum dan uzaklaştıtmakmı?

Arkadaş gayet masumane duygularıyla bişey yazmış ezmeye laf sokmaya gerek varmıydı.?

Yazım hatası yapıyorsa özelden kibar bi şekilde söyleyebilirdin, bu şekilde bi tavır takınıp, kalp kırmanın ne gereği vardı şimdi??

Sakin olalım arkadaşlar. Şöyle güzel bir haftaya başlarken gerginliğe hiç gerek yok...

Evet Ali özelden yazılsaymış daha hoş olabilirmiş ama ben de noktalama işaretleri konusunda hassasım. Özellikle yeni nesilin genel problemi bu ne yazık ki :-\
Bizler de büyükleri olarak bu konuda uyarmaya çalışıyoruz ki, ben de defalarda açıktan genç arkadaşlarımızı uyarmışımdır. Burada herhangi bir art niyet aramaya gerek yok bence.

Furkan kardeşim. Bu fikri daha önce özelden bır kısmını paylaşmıştın yanlış hatırlamıyorsam. Anlaşılan o ki, konu hakkında düşünmeye devam ediyorsun zira bazı yenillikler var.

Uygulama ve etki kısmında ciddi şüphelerim olsa da bu konuyu en azından dert edinip, kafa patlattığın için teşekkür ederiz. Inşallah ileri de çok daha güzel fikirleri hayata geçirmen nasip olur :saygilar:

Şimdi bir şey yazacağım ama forumun huzuru için yazmıyorum. Mehmet Abi cevaplamış zaten. Teşekkür ederim.

Cahit Kaş' Alıntı:
Şimdi bir şey yazacağım ama forumun huzuru için yazmıyorum. Mehmet Abi cevaplamış zaten. Teşekkür ederim.
Gerek de yok zaten Cahit hocam olay başka yerlere gelmiş burada noktalamak en hayırlısı.
Furkan arkadaşımız da üşenmemiş fikrini yazmış onun da parmaklarına sağlık .

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yasaklamadaki amaç emniyetten aldığım bilgiye göre şuan için terör tehdidi. Birkaç kez bomba v.b bağlanıp saldırı yapılmış onun tekrar edilmesini engellemek amacıyla böyle bir yasağa gidilmiş. Bu gayet yerinde bir yasaklama hatta gördüklerini sorgusuz sualsiz indirsinler. Onun dışında quadroların hava alanlarına sokulmasının, kız yurtlarını gizlice izlemek amacıyla kullanılmasının, tehlikeli yerlerde (kalabalık, trafik vb.) uçurulmasının eğitimle alakası yok bana göre. Böyle şeyler yapanlar olsa olsa insanlıktan nasibini almamış, akıl yoksunu kişilerdir. Ne kadar eğitsen de boş. Önerdiğin fikir ancak senin gibi aklı başında insanlar için yararlı olacaktır ki zaten sen yukarıda belirttiğim tehlikeli uçuşları yapmadığın için eğitimden sonra değişen birşey de olmayacaktır. Yine de çözümcü fikrin için tebrik ve teşekkür ediyorum.

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
Yasaklamadaki amaç emniyetten aldığım bilgiye göre şuan için terör tehdidi. Birkaç kez bomba v.b bağlanıp saldırı yapılmış onun tekrar edilmesini engellemek amacıyla böyle bir yasağa gidilmiş. Bu gayet yerinde bir yasaklama hatta gördüklerini sorgusuz sualsiz indirsinler. Onun dışında quadroların hava alanlarına sokulmasının, kız yurtlarını gizlice izlemek amacıyla kullanılmasının, tehlikeli yerlerde (kalabalık, trafik vb.) uçurulmasının eğitimle alakası yok bana göre. Böyle şeyler yapanlar olsa olsa insanlıktan nasibini almamış, akıl yoksunu kişilerdir. Ne kadar eğitsen de boş. Önerdiğin fikir ancak senin gibi aklı başında insanlar için yararlı olacaktır ki zaten sen yukarıda belirttiğim tehlikeli uçuşları yapmadığın için eğitimden sonra değişen birşey de olmayacaktır. Yine de çözümcü fikrin için tebrik ve teşekkür ediyorum.

Söylediklerinize katılmamak elde değil. Bir yandan bu hobi çok yaygınlaşsın istiyorum, diğer yandan da nerde çokluk orda ....... diyorum. Bu hobiyle bizim gibi bilinçli insanların uğraşması en doğru olanı bana göre. Az olsun öz olsun.
Mahallemdeki boş toprak sahada ( uçuş tehlikesi yaratmıycak , insanların olmadığı geniş bir alan) uçuş yaptığım zamanlarda, yanıma gelen tiplerin, " offf buna kamera bağlıycaksın gònderceksin kızın camına izliyceksin " vs gibi, seviye ahlak ve zihniyetteki insanların olduğuna çokca şahit oluyorum. :mad:
Uçus yaptığım esnada yanıma gelip çakmak istemek nedir ya 3 oldu :mad: :eek:f:

Bunları yaşayan biri olarak da hobinin böyle insanlar tarafından duyulmasını istemiyorum :saygilar:

Recep Çıkrıkcı' Alıntı:
Söylediklerinize katılmamak elde değil. Bir yandan bu hobi çok yaygınlaşsın istiyorum, diğer yandan da nerde çokluk orda ....... diyorum. Bu hobiyle bizim gibi bilinçli insanların uğraşması en doğru olanı bana göre. Az olsun öz olsun.
Mahallemdeki boş toprak sahada ( uçuş tehlikesi yaratmıycak , insanların olmadığı geniş bir alan) uçuş yaptığım zamanlarda, yanıma gelen tiplerin, " offf buna kamera bağlıycaksın gònderceksin kızın camına izliyceksin " vs gibi, seviye ahlak ve zihniyetteki insanların olduğuna çokca şahit oluyorum. :mad:
Uçus yaptığım esnada yanıma gelip çakmak istemek nedir ya 3 oldu :mad: :eek:f:

Bunları yaşayan biri olarak da hobinin böyle insanlar tarafından duyulmasını istemiyorum :saygilar:

Benim burdan anladığım, uçuş yaptığın alan, uçuş tehlikesi yaratmayacak, insanların olmadığı geniş bir alan değilmiş Recep... Bizim uçuş yaptığımız alanlarda kimse gelip de çakmak sormaz pilota. Hatta pilot izin vermezse yanında durulmaz, konuşulmaz. Kızın camına kamerayla gitmek isteyen ergen de, uçmayı yasaklayarak değil, ilkokuldan itibaren insan olarak eğitilerek insanlaştırılır.

Yasakla hiçbir şey çözülmez, hiçbir şey engellenemez. Eğer cahil modelci istenmiyorsa, her şehirde bir uçuş alanı belirlenir, bir kulüp kurulur, uçmak isteyen gider orda ne öğrenmesi gerekiyorsa öğrenir. Eğer terörse korkulan, terörist zaten yasak dinlemez. Yasağı sen ben gibi vatandaş dinler.

Emre bey, ne yazıkki bizim buralarda özel uçuş pistleri, alanları yok. Bildiğim kadarıyla bazı illerimizde mevcut, fakat herkez bukadar şanslı değil. Uçmak için kuş uçmaz kervan geçmez mekanlara mı gitmemiz gerekiyor acaba?

İstanbul gibi insanın her yerde olduğu metropol bir şehirde yaşıyorum. Ve hemen ayağımın altında boş, oldukca geniş bir alan var, gerekli önlemleri aldıktan, dikkatli ve tecrübeli olduktan sonra hover alanturu tarzında uçuşların bir tehlike yaratacağını düşünmüyorum.

İnsanların yanıma gelebildiklerine, birşeyler sorabildiklerine şaşırmışsınız. Elbetteki havada uçan bu makine herkesin dikkatini çeker ve çevredekilerde yanımıza gelebilir istemesekte.

Keşke bizimde sadece bu hobi için insan girişine yasak bir pistimiz olsa, ücrete tabii bile olsada gitsek. Fakat yok.
Duyumlarıma göre bazı modelciler yenikapıdaki miting alanına gidiyorlar, tahmin edersiniz ki oralarda da insanlar var???

Bukadar yadırgamanıza bir anlam veremedim?
Bütün modelciler özel pistlere gidiyor da, bir tek ben mi bu şekilde uçuş yapıyorum acaba?
10 dakika uçuş yapıcaz diye kalkıp kocaeli ekibinin pistine mi gidelim.

Ülkemizde bu işler yeni yeni duyuluyor, yaygınlaşıyor ve gelişiyor.
Yurdışındaki seviyeye gelebilmemiz için daha önümüzde yıllar olduğunu düşünüyorum.
İnşallah ülkemizde de bu hobi yaygınlaşır pistler açılır ve bizlerde rahat güvenli ve zevkli uçuşlar yaparız.

Eğer bir tavsiyeniz varsa veya istanbul avr. Yakasında bildiğiniz insan girişine yasak bir uçuş pisti varsa lütfen beni bu bilgilerden mahrum bırakmayın.

Herkeze sevgiler saygılar :saygilar:

Ben 20km yol gidiyorum sırf uçmak için. Orada da ya çoban köpekleri geliyor yada çoban. Onun haricinde in cin top oynar. [emoji3]

Ayrıca pistte resmi değil. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğuş' Alıntı:
Ben 20km yol gidiyorum sırf uçmak için. Orada da ya çoban köpekleri geliyor yada çoban. Onun haricinde in cin top oynar. [emoji3]

Ayrıca pistte resmi değil. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ama işte burası istanbul. Söylediğiniz gibi orda bile insan var, tehlike riski var.
Memleketim kastamonu da olsa her yer pist :halay:
Heryer yayla, boş arazi insan vs yok.

Orada uçuşta yaptım, heryer yemyeşil, uçmaya doyamadım valla :yuppi:

:islik:

Avrupa yakasinda bizzat gidip ucus yaptigim iki kulup var. Gitmedigim, bilmedigim daha da vardir. Bizim ucus alanimiz 20km sehre. Ozel de degil, ama modelcilerin kullandigi alan olarak biliniyor ve ona gore hareket ediliyor. Evet gercekten de kus ucmaz kervan gecmez yerlere gidiyoruz biz, o yuzden yadirgadim. Ayrica bizim alanda hava sartlari sertlestigi zaman 200km Kocaeliye de gidiyoruz o da ayri bir not olsun :) Anadolu yakasinda da kendi imkanlariyla harika alanlar bulan ve kar kis dinlemeyen bir ekibimiz var. Onlar da kus ve kervan sevmiyorlar...