Tuzlu su ( DENİZ ) vs FPV ekipmani

ctx1965

Yeni Uye
Meerhaba arkadaslar uzun suredir fpv yapmayi planliyorum ancak bunu tek bir aracta degil elimdeki butun araclarda kullanmak istiyorum.Ucak, heli ve teknede.Fatshark almayi dusunuyorum ancak kafamda cok soru isareti var mesela fpv ekipmani denize direk temas etmese bile havadan etkilenebilir mi? Amacim tekneyle sualti fpv yapmak.yalitim icin ne kullanabiliriz ve denizin frekanslara bir etkisi var mi?

Daha once bu forumda bir arkadasimiz deniz ucaginda fpv denemisti ve bir evin camindan iceri girmisti belki hatirlarsiniz.Bu arkadasimiz fpv donnimini tuzlu sudan nasil yalitti ve korudu cok merak ediyorum.

sualti fpv mumkun degil mi ?

Teknenin altına saydam pleksi tarzı bir parçamı koymayı düşünüyorsunuz? Yoksa kamerayı şeffaf bir borunun içine koyup, tekneye sabitlemeki istiyorsunuz? Yoksa başka bir fikrinizmi var :)

kamera zaten action kamera olacagi icin direk koymayi dusunuyorum ancak verici ve baglanti kablolariyla anteni nasil koruyabilirim bilmiyorum.

mehmet ozturk2' Alıntı:
kamera zaten action kamera olacagi icin direk koymayi dusunuyorum ancak verici ve baglanti kablolariyla anteni nasil koruyabilirim bilmiyorum.

Mehmet bey bileşenleri sudan korumak düşüneceğimiz en son şey olsun. Bence birkaç katman sıvı elektrik bandı iş görür güvenlik içinse su geçirmez plastik kab eklersiniz;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bence asıl önemli olan dalgaların sinyali kesip kesmeyeceği. Ben daha önce hiç sualtında çalışan araştırma robotu görmedim. Herzaman kablo kullanılıyor

Bu sivi yalitim maddesi cok ilgincmis ise yarayabilir.tuzlu suya dayanabilir mi bilmiyorum ama boyle birseyin var oldugunu bilmek sevindirdi beni.dediginiz gibi dalgalar sinyalleri nekadar etkiler bilmiyorum ama neticede bana 200 m uzaklik yeterli normalde 1 km ceken ekipman heralde 200 metrede sorun cikarmaz.

Aslinda bu forumda deniz ucagiyla fpv yapan bi arkadasimiz vardi bir evin camindan girmisti hatta, adini hatirlasam ona sorucam nasil yalitim yaptigini.

Uçak ile fpv yapan bir arkadaşım mobius'un dahi çok drag yaptığından yakınmıştı. Bunu bir de suyun içinde düşünün.. Ben anlamam da, aklıma geldi..

Abi drag tam olarak nedir ? kullanacagim kamera mobius buyuk ihtimalle.

yani yeterince aerodinamik değil. Sürtünme yaratıyor. Hız kesiyor.

Abi zaten hiz onemli olmayacak yavas bir cekim yapmak istiyorum :) aslinda gopro almayi dusunuyordum ama mobiusta hic fena goruntu cekmiyor.

mehmet ozturk2' Alıntı:

Deniz işi biraz sıkıntı. Ben kendi teknemde esc, alıcı ve lipo için köpükten kasa yapmıştım. üstü kapalı su almıyor. En son kullandığımda teknenin için komple su aldı ama motor hariç elektronikte nem yoktu. Ama sonuçta tuzlu su, ışık sisteminin soketleri yeşermiş, iç tarafa döşediğim kaplama da hafif kabarmıştı.

Eğer böyle bir sistem yaparsanız fpv ekipmanlarını seyyar yapmaya çalışın, işiniz bitince teknede kalmasın :)

Bu arada tekneniz nedir?

teknem newbright yani pek bir ozelligi yok :) ama ben biraz modifiye ettim.benim pek hiz merakim yok zaten hava araclarimda boyle yavas turler :) daha onceki teknem su aldi ve tecrubesizlikten elektronigi tatli suyla yikamadim ve sonuc olarak devreler kum gibi eridi :(