Uçak Gücü ve Uçuş süresini arttırma

Kerem ışın

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
1400 kv motoru daha güçlü bir motorla değiştirmek ve 11.1 V 2200 mAh pil yerine uçuş süresini uzatacak bir pil almak istiyorum ne yapmalıyım?

1400 kv motoru daha güçlü bir motorla değiştirmek ve 11.1 V 2200 mAh pil yerine uçuş süresini uzatacak bir pil almak istiyorum ne yapmalıyım?
Yazdığınız kv değeri bir güç belirtisi değil.
Biraz daha bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

Mesela :motor 2212 1400kv şu kadar thrust (itiş gücü) var gibi.

Pil olarak uçuş süresini artırmak için daha büyük bir lipo alabilirsiniz ya da kendiniz lion pillerden bir pack yapabilirsiniz.
Örn: 18650’lerden 3s 2p 5000mah

Motorlarda genelde çektiği akım ve itiş gücü oranı bakımından verimli olması adına 1000-1400kv civarı motorları seçebilirsiniz. Bu size biraz daha fazla uçuş süresi kazandırır.

• Sevdim
Tepkiler: Tamer Öztürk
Yazdığınız kv değeri bir güç belirtisi değil.
Biraz daha bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

Mesela :motor 2212 1400kv şu kadar thrust (itiş gücü) var gibi.

Pil olarak uçuş süresini artırmak için daha büyük bir lipo alabilirsiniz ya da kendiniz lion pillerden bir pack yapabilirsiniz.
Örn: 18650’lerden 3s 2p 5000mah

Motorlarda genelde çektiği akım ve itiş gücü oranı bakımından verimli olması adına 1000-1400kv civarı motorları seçebilirsiniz. Bu size biraz daha fazla uçuş süresi kazandırır.
Motorun itiş gücünü bilmiyorum 🤷 pack yerine mah arttırıp voltu sabit tutsam ona göre lipo alsam uçuş süresi artar değil mi ilerleyen zamanlarda dediğinizi yapabilirim ama şuan pek olmaz gibi

Uçan nesnelerde her fazla gram ağırlık uçuş süresi kaybı demektir. Her fazla mAh de fazla ağırlık anlamına gelir. O nedenle pil büyütürken dikkatli olmak gerekir.
Her şeyin başlangıcında bir uçağımız var ve ona bir pil takıyoruz. Mutlu mutlu uçuyor gökyüzünde. :)
Sonra bu mutluluk bize yetmiyor ve süreyi arttırmak istiyoruz. Hemen bir ışık yanıyor zihnimizde ve " Neden daha büyük bir pil takmıyorum ki ? " diyoruz. 🤔

Bundan sonra hikayenin kahramanlarının rolleri değişmeye başlıyor. İşte yeni senaryomuz huzurlarınızda. :laugh: Sizin hayal gücünüze bırakıyorum gerisini.

" Bir pilimiz var ve ona bir uçak takmak istiyoruz... " :saygilar:

Son düzenleme:
KV motor gücü demek değildir.KV, Model Uçaklarımızda kullandığımız motorlarda motorumuzun Volt başına kaç Rpm çevirebileceğini belirtir(Rpm/V).Örneğin 1400KV motoru 3S lipo ile çalıştırırsak 3S liponun da nominal voltajını 11.1V olarak kabul edersek 15540 Rpm'de çevirir diyebiliriz.Anlık olarak voltaj 12V civarı olma potansiyelinden dolayı bu değerin biraz üzerinde bir Rpm'de çevirecektir.Ancak kullanılan pervanenin büyüklüğü de rol oynamaktadır.Model Uçak motorlarında güç "W(Watt)" ile ifade edilir.Modelcilikte sıklıkla statik thrust test yöntemiyle kaç gr çekiş ürettiğini test etme yöntemiyle belirleme de yaygındır.:)Uygulama da her iki yöntem de işe yaramaktadır.X bir modelde kullanacağımız motor yeteri kadar güçlü olmalı aynı zamanda doğru KV değerinde olmalı ki güzel modelimiz verimli uçabilsin.KV değeri ne kadar yüksek olursa devir artar ancak Tork'tan kaybederiz.KV düşük olursa da Tork artar, hız düşer.Trainer bir modelde yüksek KV motor kullanmak yanlış bir uygulamadır.Aynı şekilde bir jet modelinde çok yüksek Tork'lu motor kullanılırsa hızlı uçuş elde edilemez.Tork kısaca bir işi düşük güç ile yapmaya yarar.Yüksek KV'li motorlar jet uçakları için kullanıma uygundur.Sonuç olarak örneğin Trainer bir modelde çok güçlü bir motor kullandınız ancak KV değeri olması gerekenden yüksek ise uçuş karakteristiğinde takatsizlik olur kalkışta tırmanışta takatsiz kalması gibi.Aynı zamanda sisteminiz verimsiz çalıştığı için motorunuz yüksek akım çeker ve uçuş süreniz kısalır.

Sorunuza gelince, hangi modelinizde motor ve pil kullanacaksınız? Uçuş ağırlığı, kanat açıklığı gibi değerler nedir? Şuan elinizdeki motorun marka ve model numarası nedir? Detay verirseniz yardımcı olmaya çalışalım...

1400 kv motoru daha güçlü bir motorla değiştirmek ve 11.1 V 2200 mAh pil yerine uçuş süresini uzatacak bir pil almak istiyorum ne yapmalıyım

Motorunuzun su anki urettigi guc kac watt ? Ne kadar akim cekiyorsunuz azami, eldeki batarya ile toplamda ne harciyorsunuz, iniste hucre voltajiniz kac oluyor, modelin agirligi ve boyutlari nedir ?

Yazmak bedava, ne kadar veri gelirse o kadar yardimci olma sansi artar buradaki dostlarin