[Urun]: Align GPro FBL Unite

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar,

Align'ın 700 sınıfı yeni elektrikli kiti ile beraber yeni bir FBL ünitesi çıkartacağını duyurmuştuk.

T-rex 700E Dominator Geliyor!

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu yeni FBL ünite ile ilgili detaylı videolar nette düşmeye başladı. Galiba Align 3GX son versiyonlarında tutturduğu başarıyı, bu yeni ile ünite ile taçlandırmaya çalışıyor. Bakalım ilerleyen günlerde durum nasıl olacak :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu sefer olmuş gibi görünüyor.

FBL sistemler çıktığında , hepimiz Flybarlı modeller kullanıyorduk. Önce herkes bu üniteleri otopilot sandı ve ön yargı ile yaklaştı ancak kullandıkça gene kontrolün tamamen pilotta olduğunu gördüler.

FBL ünitesinin asıl görevi olmayan flybarı taklit etmektir (Digital Flybar) . Bir ünite ne kadar iyi ise (üretici yazılımını ve malzeme kalitesini ne kadar iyi programlamışsa, üretmişse) helikopterin ayarları o kadar iyi olur. Yani iyi FBL= iyi ayarlanmış Flybarless , orta karar FBL= ayarı milimetrik olmayan Flybarlı helikoptere benzetilebilir.

İdeal olmayan FBL üniteleri hareketlerin çizgisel olmasında problem yaşatır , milimetrik kaymalar hareketlerde dağılmalara sebep olur ve daha fazla düzeltme gerekir. Bu yüzden FBL üreticileri her sürümde artmış stabiliteden bahsederler. Özetle kaliteli FBL kullanmak pilotun işini kolaylaştırır , uçuşu güzelleştirir. Kayma yapan üniteyi pilot ayarlayarak düzeltemez ancak kaydıkça toplayarak düzeltir.

Align bu konuda hep biraz geride idi , tam hazır olmayan ve yeterince test edilmemiş FBL ünitelerini piyasaya sürdü ve Dünya'da çok puan kaybetti. En son 3GX üniteleri mağazalarda 65 USD satılıyordu genede pek alan çıkmıyordu. Align bu FBL ünitesinde eski versiyonlarının yetersiz olduğunu ve iyileştirmeye muhtaç olduğunu kendi ağzından söylemiş oluyor. Align yeni versiyonu ile bunu kendi söylerken objektif olmayan ve 3GX'in mükemmel olduğunu söyleyen kullanıcıların herhalde artık bu söylemden vazgeçeceklerini düşünüyorum.

Align'ı attığı bu büyük adım için kutlamak gerekli. Detaylı bilgileri objektif kullanıcıların deneyimlerinden almak için yabancı forumları takip ediyorum.

Vallahi ilker abi kim alir artik tr piyasasinda bilmem cunku cidden gereksiz anlamsiz sorunlari vardi 3gx in , ben yasamadim ama gozumle gordum acayi acayip seyler ...

Yurt disinda hala bazi sitelerde 3gx 200$ bandinda fiyatlar var , insanlar bunlari alip adam etmeye kafayi siyirmaya basliyorlar :D

Align turkiyedeki 3gx kullanicilari 150TL gibi fiyatlara temin edilebildigi icin tercih ediyor ki , tarot , kbar(vbar yazilimi ile calisir ) gibi unite kullananlar cok daha fazla 3gx illet etmişler :D sikintisiz kullanan da var yol degil ...

Bide soyle bir mevzu var millet 3gx e ilk basta cidden kolay ulasti fiyati komik rakamlarda olunca tabi bu surecde millet yeni yeni fbl sistemlere gecti , yarim yamalak ayarlar ile ucan unite iyi ucmayan unite tüü kaka ilan edildi ... heleki bide kirdiysa tamam gunah kecisi genelde fbl sistemler olur , kimse hatayi kendinde yalnis setup da aramaz suclu 3gx veya herhangi fbl sistemi ...

Sunu cok iyi biliyorum 3gx bi ara guncellemesinde unitemiz beast x gibi su an yada buna benzer gibi bir aciklamasi vardi yani adamlar zaten kabul ediyordu kendi seviylerini ....

Tabi su anda gpro ya satis fiyati ne olucak ?? Su andaki aktif modelcilerin zaten hali hazirda kullandigi fbl sistemler var , kim yeni modeline bu sistemi takma riskine girer ki ?? Yani bu unite 180$ bandin da satisa ciktigini tahmin edersek bu fiyatlara fazlasi ile alternatif olacagindan gpro kullananlar genelde super combo alan lar olucak ..

Ayrica konu ile alakasi yok ama tapatalkdan cevap yazdim ama gene gitmedi foruma bu sefer yedegini aldim gondermeden de sinir krizi gecirmekden kurtuldum :D :D

güzel olmuş gibi duruyor ama ben para veripde almam hele 180 dolar hayatta vermem :)

byedz' Alıntı:
Ayrica konu ile alakasi yok ama tapatalkdan cevap yazdim ama gene gitmedi foruma bu sefer yedegini aldim gondermeden de sinir krizi gecirmekden kurtuldum :D :D
Ediz bunu yaparken hızlı cevap ver penceresini değil de, sağdaki + işaretine basarak yazıyorsun değil mi mesajları ??

byedz' Alıntı:
.....
Bide soyle bir mevzu var millet 3gx e ilk basta cidden kolay ulasti fiyati komik rakamlarda olunca tabi bu surecde millet yeni yeni fbl sistemlere gecti , yarim yamalak ayarlar ile ucan unite iyi ucmayan unite tüü kaka ilan edildi ... heleki bide kirdiysa tamam gunah kecisi genelde fbl sistemler olur , kimse hatayi kendinde yalnis setup da aramaz suclu 3gx veya herhangi fbl sistemi ...

Sunu cok iyi biliyorum 3gx bi ara guncellemesinde unitemiz beast x gibi su an yada buna benzer gibi bir aciklamasi vardi yani adamlar zaten kabul ediyordu kendi seviylerini ....
Ediz sana tamamen katılıyorum :)
3GX özellikle kumanda üzerinden bazı ayarları yapıp, sonra yazılım tarafında diğerlerinin ayarlanması tam bir rezalet.
Onun harici ünitenin ucuz olması nedeniyle, özellikle 2.elde elden ele dolaşmış epey bir ünitede vardı.
Tamam ünite şahane veya top kalite değil ama özellikle son zamanlardaki V3 ve V4 sonrası belki ileri düzey pilotaj için olmasa bile orta seviye pilotaj için oldukça yeterli gibi geldi bana.

Bakalım bu yeni ünite ile ilgili olarak ne gibi geri bildirimler gelecek. Inşallah Align uzun süren toparlanma süreci sonrası FBL konusunda da istediği başarıyı bu ünite ile elde etmiş olur.

byedz' Alıntı:
Vallahi ilker abi kim alir artik tr piyasasinda bilmem cunku cidden gereksiz anlamsiz sorunlari vardi 3gx in , ben yasamadim ama gozumle gordum acayi acayip seyler ...
Ediz kardeşim 3GX ile ilgili tespitlerine katılıyorum. ;)

Bu ünite benim ilk FBL ünitemdir aynı zamanda. Beni tanıyanlar ne kadar pimpirikli olduğumu bilirler. :laugh: Ama ön yargılı olmamaya da gayret etmeye çalışırım. Bu sebeple her ne kadar bir sürü modelci arkadaşımızın 3GX ünitesini kutusunu bile açmadan sattığını veya modeline güvenipte takmadığını bilsemde bu üniteye bir şans vermeyi tercih ettim. Sonuçta ayarlarıyla ilgili yeterli zaman harcanması halinde benim gibi orta seviye pilotajı olan bir modelci için tatmin edici geldi bana.

Align özellikle son güncellemeleri ile 3GX ile ilgili epey bir yol kat etti. :agreed: Bu yeni ünite ile FBL üniteler arasında kendine ne kadar yer açabilecek hep birlikte göreceğiz.

Ynt: [Urun]: Align GPro FBL Unite

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ediz bunu yaparken hızlı cevap ver penceresini değil de, sağdaki + işaretine basarak yazıyorsun değil mi mesajları ??

Mehmet abi her zaman sag üstten mi cevap vermek gerekiyor ben de çok defa yazdım gitmeyince engel var zannediyordum

Furkan Aktaş' Alıntı:
Mehmet abi her zaman sag üstten mi cevap vermek gerekiyor ben de çok defa yazdım gitmeyince engel var zannediyordum
Forum platformu diğer forumlardan farklı olarak VBullettin değil SMF. Galiba bununla ilgili bir sıkıntı var. Gerçi bu sorun düzelmiş olabilir, zira Tapatalk'ın SMF için yeni versiyonları çıktı, ama eskiyi versiyonu kaldırıp yenisini kurmaya vaktim olmadı.

O zamana kadar bu şekilde devam edelim lütfen :embarras: Inşallah en kısa süre içerisinde bu sorun ile ilgilenmeye çalışacağım ;)

Çok yakında piyasaya çıkması beklenen Align yeni FBL ünitesi "GPro" ile ilgili yavaş yavaş detaylar çıkmaya başladı :thumbup:

Aşağıdaki videoda Futaba kumanda ve Mobile ile nasıl ayar yapıldığı açıklanmış ;)

Sanki bu sefer Align ayar kısmını da çözmüş gibi :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Detaylı ayarları göstermediği için az önce google play den uygulamayı indirip Offline mod da kontrol ettim sahada anlık değişiklikler için lazım gelen hemen her şey var. 700 arayışındaydım kitle beraber de geliyor. Çok hoşuma gitti bu ünite :D

Tapatalk ile gönderildi