[Urun]: GRAFEN

D.Mirage

Uye
Grafen, basit olarak karbon atomunun sentezlenerek altıgen biçimli tek atom kalınlığında(yanlış duymadınız tek atom kalınlığında) insanoğlunun ürettiğin tek iki boyutlu nesnedir. Grafen ağırlık/sertlik konusunda rakipsizdir. Çelikten 200 kat daha sert olmakla birlikte çelikten daha hafiftir. Grafeni grafen yapan sadece bu sağlamlığı değildir. Grafen aynı zaman çok iyi elektrik tutucu ve ve ileticisidir. Isıyı da iletebilir. Tüm sertiğine rağmen esneyebilir ve bükülebilir. İşte tüm bu özellikler onu özel kılıyor. :coolxf: 2014 e kadar grafen maddesi ile alakalı olarak 10.000in üzerinde patent alınmıştır. ABD, Teksas Üniversitesi grafenden pil üretmeyi başarmıştır. Ve normal pillerden iki kat daha fazla performans göstermektedir. Ama bu teknolojinin modelcilik hayatımıza veya gündelik hayatımıza girmesi daha çok uzun seneler sürecek. Çünkü ekstra inceliği onu üretilmesi ve işlenmesi zor bir madde yapmaktadır. Grafen her yere yapışıyor, kırışıyordu. :-\ Mucitlerine nobel fizik ödülünü kazandıran bu madde bor kadar devrim yaratacak bir maddedir. her ne kadar daha kamuoyunun haberi: olmasa da :agreed:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir yandan süperiletken yada süperiletkene yakın grafen gibi materyaller... Diğer tarafta wireless 1 watt enerji transferi derken...

Modelcilik gittikçe daha heyecanlı olacağa benziyor :RCKolik:

Teknolojinin gitti noktayi hic begenmiyorum hic :laugh: :D

Kendimi gramofon devrinde kalmış gibi hissediyorum. :(

Bundan 10 - 15 yıl öncesine kadar bildiğim en sağlam malzeme kontrplaktı. :laugh:

Neyseki tekerleği benden baya önce buluşlar. :thumbup:

Türker Akgün' Alıntı:
Kendimi gramofon devrinde kalmış gibi hissediyorum. :(

Bundan 10 - 15 yıl öncesine kadar bildiğim en sağlam malzeme kontrplaktı. :laugh:

Neyseki tekerleği benden baya önce buluşlar. :thumbup:
ahahhah :) yetişmek zor teknolojiye :)