[Urun]: MSH Protos 380 Çıkıyor...

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
MSH Protos Mini modelinden sonra, Protos Max v2 tasarımını baz alan, onun bi nevi küçük ölçekli versiyonu Protos 380 yolda...

Özellikler şöyle olacak;

** 380mm ye kadar palleri destekleyecek.
** Standart ve Evoluzione versiyonları olacak (Evoluzione: gövdeyi komple kapatan şık kanopi tasarımı)
** miniBrain2 ünitesi ile gelecek (yeni işlemci, log tutma ve rescue özellikleri ile)
** Çift kayış sistemi, ana dişli içinde güçlü one way bearing
** Otomatik kuyruk kayış gerdirme mekanizması
** Geniş dişli oranı yelpazesi (bu sayede çok çeşitli kv de motorlarla uyumlu)
** Çok düşük disk yükü.. Çok yüksekte ağırlık merkezi.. Bu sayede çok iyi uçuş performası ve hissiyatı..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

** Xnova 2820-890 motorla, 6S 1800mah lipolarla en iyi kullanılıyormuş.. Loglara göre 60A esc bile yeterli olabiliyormuş ama yine de 90A ile kullanıp güvenli tarafta kalmışlar. 100A esc koyacak kadar geniş yer varmış... Yorumlar HW v4 60A in yeteceği yönünde...

** 6S 1800mah lipolarla 3000RPM de rahatça 4:30 uçuş süresi verebiliyormuş. Oldukça hafif olduğundan, hard 3d için bile çoğu kişi için 3000rpm yeterliymiş, 3200rpm e hiç gerek yokmuş.. 2800rpm lere kadar inmişler, hala her manevrayı çıkarıyormuş..

** Sadece kit olarak gelmeyecekmiş, en düşük opsiyonda bile miniBrain2 yi ittireceklermiş :D

Haberler böyle, gelişmeleri ara ara paylaşırız :saygilar:

[Urun]: MSH Protos 380

Kucuk biseyler baktigimiz su gunlerde manidar... [emoji16][emoji16]

MAX V2 upgrade ile gelen bu yeni Canopy tipi ile Protos'u 1 tık daha çok beğenmeye başladım %p Benim merak ettiğim şimdi bu modeli kim çıkarıyor ? Protos merkez mi, yoksa MAX V2 çıkaran USA grubunu mu ?

Emre abi, sunduğu özelliklerle birlikte bence güçlü bir alternatif... Rescuelu ünite ile birlikte geliyor :)

Mehmet abi, paylaşım konusunda bir arkadaş sormuş Mini Protos ile farklarını vs... İtalya'dan Corrado cevaplamış herşeyi değiştirdik diye... Yani işin içinde İtalya var.

Ki zaten Protos MAX v2 de de İtalya vardı, şu videonun 2:48 inde görüleceği gibi;

Bu arada opsiyonel olması kuvvetle muhtemel ama, fotodan görüleceği gibi model üzerinde frame üzeri kablolama işlerini kolaylaştıran Power Bus da mevcut...

Adamlar ünite ittiriyorlar ama çalışıyorlar da :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Ki zaten Protos MAX v2 de de İtalya vardı, şu videonun 2:48 inde görüleceği gibi;
Videonun o kısmını biliyorum Rasim ama %99 eminim ki MAX V2 geliştiren kısım merkez İtalya değil, MSH USA. Zaten V2 model detaylarını ilk MSH USA Facebook grubu kullanıcılar ile paylaşmıştı. Neyse çok da sorun değil, geliştiren birisi olsun da kim olursa olsun :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu arada opsiyonel olması kuvvetle muhtemel ama, fotodan görüleceği gibi model üzerinde frame üzeri kablolama işlerini kolaylaştıran Power Bus da mevcut...
Yanlışım yoksa bunu ilk GAUI X3 çıkardı ama nedense görebildiğim kadarı ile pek yaygınlaşmadı. Yani paylaşımlarda çok da göremedim ben :)

Ben cidden çok beğendim :D

Piniondan main gear a doğrudan kayış olması çok hoşuma gitti.
DOğrudan temas sistemlerde güç max 2 dişliyle aktarıkıyorken. Kayışla yük biçok dişliye eşit dağıtılmış oluyor buda extra sorunsuzluk demek. Güzel iş.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Videonun o kısmını biliyorum Rasim ama %99 eminim ki MAX V2 geliştiren kısım merkez İtalya değil, MSH USA. Zaten V2 model detaylarını ilk MSH USA Facebook grubu kullanıcılar ile paylaşmıştı. Neyse çok da sorun değil, geliştiren birisi olsun da kim olursa olsun :D
Yanlışım yoksa bunu ilk GAUI X3 çıkardı ama nedense görebildiğim kadarı ile pek yaygınlaşmadı. Yani paylaşımlarda çok da göremedim ben :)

Valla ben eminlik kısmında bi yüzde veremeyeceğim Mehmet abi :) Adamların dediği kabulümüzdür deyip geçiyorum. Amerikadaki arkadaşlar da tasarımına katkıda bulunmuş olabilir, komple tasarlamış olabilir, veya sadece duyurmuş olabilir. Protos Max v2 konusunda (#15:coolxf: Corrado diyor ki;

"MSH USA is fully supported and part of MSH ITALY

Corrado

Alex "OnTheSnap" Rose da başka bir mesajda (#430) diyor ki;

"Getting closer :) Kits being packed up at MSH Italy -

"

Power Bus konusunda haklısın çok yaygınlaşmadı... Gereksiz bi masraf gibi duruyor. Kendimiz biraz uğraşla güzelce kablolamayı yaparız, kanopi altında kalır, dışardan çiçek gibi görünür :)

Kayış olayını ben de daha çok seviyorum Ali, bu helide de görmek güzel... Ama yeni bir buluş değil tabii ki zira bu boyutta veya buna yakın helilerde vardı. (Compass Warp, yeni çıkacak Exo, Goblin 380..)

Bu arada Brain2'nin çıkma tarihi henüz belli değil, eğer bu kit de Brain2 ile satılacaksa biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Yanında Brain ittirmeleri benim için sorun değil, zira şu aralar favori ünitem Brain zaten :D

Powerbus işini bir ara Gaui X3'de denedi, duyurdu, ama ben hiçbir yerde satışını görmedim. Protosta nasıl bilemiyorum. Aslında güzel bir özellik, ama dez avantajları da var. En başta malzeme karbon olamıyor iletken olduğu için. Bunun yanında servo kabloları zaten çoğu modelde uzun olduğu için dert çıkarıyor, bus işi için soketli servoların olacak, çok para ;D

Model güzeldir tahminimce. MSH'da ciddi bir kıpırdanma var son dönemde. Bir çok markanın küçüldüğü veya çareyi mini quad üretmekte aradığı bu dönemde güzel şeyler bunlar. Gerek kitlerde, gerekse Brain kısmında ciddi çalışmaları var, şu update de bi çıksaydı ;D

Emre Kaman' Alıntı:
Model güzeldir tahminimce. MSH'da ciddi bir kıpırdanma var son dönemde. Bir çok markanın küçüldüğü veya çareyi mini quad üretmekte aradığı bu dönemde güzel şeyler bunlar. Gerek kitlerde, gerekse Brain kısmında ciddi çalışmaları var, şu update de bi çıksaydı ;D

Mini quad güzel pasta ve MSH de payını almaya çalışıyor :) Ama dediğin gibi abi, sadece o kısımla ilgilenmiyor model, elektronik vs çeşitli alanlarda çabalıyorlar ve bu güzel bir şey :)

Mini quad modelinin ismi TETRAS... Ama hobinin o kısmına mesafeli olduğumuzdan tanıtım konusu açmadım :D

KiloXRay inceleme konusu;

Güzel bir haber, paylaşım için teşekkürler Rasim. :thumbup:

Haberlere devam edeyim :)

** Ana dişli 120T... Pinyon yelpazesi ise çok çeşitli motorlarla kullanıma uygun olsun diye çok geniş tutulacak... 14T - 25T ... 14T-20T arası 3.5mm iç çaplı. Üstünde ise 5mm iç çaplı...

** Goblin380 'e göre yaklaşık 250g kadar daha hafif olabilir. Setupa göre değişir.

** Bu boyuttaki bir modelde en iyi otorotasyon tecrübesini yaşamış Alex (onthesnap)...

Prototip test uçuşları devam ediyor;