[Urun]: SU-37 Varyant (SU30) Parkjet ve Thrust Vectoring

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Yapmak isteyen olursa , forumda konusu bulunsun diye konusunu açalım.

Modelin orjinali Sukhoi SU-30
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Planlar Su-37 olarak geçiyor. Farkı burun yan taraftaki kanatların olmayışı ve bir iki ufak dizayn farkı. Yandaki kanatları yapmayışımın sebebi kırılınca uğraşacak daha az iş olsun diye :)
Planlarda Su-37 ve Su-30 varyantı için bir iki parçada kesim farklılığı ar , bu da net bir şekilde belirtilmiş. Aynı plan ile isteyen istediğini yapabiliyor.

Aşağıda linki olan planlarda modelin çeşitli ölçekleri ve kurulum kitapçığı mevcut:

Planın orjinali Steve Shumate ait. Bu arkadaş internette birçok dizaya sahip , uçakları problemsiz ve başarılı olarak biliniyor.

Modelin %100 boyutunun özellikleri:
Kanat alanı: 290 sq in
Kanat açıklığı: 30.0"
Uzunluk: 36.3"
Ağrılık RTF: 630 ila 800gr
Kanat yükü: 11 to 14 oz/sq ft
Motor: 2x150-180 watt yada 1x300-360 watt , toplam motor ağırlığı 50-60 gram olacak şekilde motorlar seçilebilir.
Batarya: 3S 2100 mAh 11.1V
Prop: İki motor için 6x4 (counter-rotating props) , Tek motor için motor kv değerine göre uygun thrust oluşturacak boyut
ESC: 2x18 yada 1x40 amper
Güç yükü:220 watts/lb
Kontrol yüzeyleri: Stabilators (tailerons), rudder (opsiyonel), thrust vectoring (opsiyonel).
Thrust / ağrılık oranı :1.4 - 1.7 arası
Ortalama 700 gramlık bir model için istenen minimum thrust 1kg civarı olmalı.

Gene basitçe kaba bir hesaplama için basit kurallar modelin elektroniksiz ağırlığı toplam ağırlığının yarısı kadar olmalıdır. Her 450 gram thrust için yaklaşık 100 wattlık bir motor gücü gerekmektedir.

Modelin mevcut durumu:

depron candır :D, güzel uçak keyifli uçar umarım... yakında bende yeni bir depron denememle konu açıcam zaten f-14 tomcat düşünüyorum bende bu sefer.

İlker bey, kolay gelsin! Köpük ama öyle profil gövde falan değil. Bir hayli uğraştırmalı, ama bir o kadar da güzel bir uçak. Köpükten hoşlanmam ama benim bile yapasım geldi.

Yalnız şöyle bir sorun var. Angajman kuralları gerği bizim hava sahamızda uçması biraz zor! :lollol:

Valla ne yalan söyleyeyim ben de seviyorum bu köpük savaş uçaklarını :) Paylaşım için teşekkürler üstad, ellerine sağlık :bravo:

İlker bey, elinize sağlık. :saygilar:
Şu " Thrust Vectoring " işine kafayı takmış durumdayım ne yalan söyleyeyim, :laugh:
fakat ilk önce şöyle basit bir trainer yapacağım. ;)
Bu köpük işi çok kolay ve ucuz maliyetli malum. :thumbup:
Ama ilk önce alet işler el övünür misali bir kesim aparatı ile başlayayım dedim. :)

Sırada kanat kesme makinası var. :halay:
Her türlü köpük kesim yapılır... :lollol: :lol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sen de mi Levent abi :thumbup:

Valla abicim :RCKolik: sağolsun aklıma girdi işte, bu kadar köpük konusu açılınca, eh önümüz de kış malum ev de oyalanacak bir şeyler lazım. :halay:
Not: Mehmetciğim sana da yapacağım bir tane. :evil:

Depron hastalığı herkese bulaştı demek :)

Farklı modeller ve teknikler görmek sevindirici :thumbup:

İlker Bey, anlatım ve planlar için teşekkürler.

İlker abi paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Eğlenceli gözüküyor, valla bütün foruma enjekte ettin bir anda. :RCKolik:

Levent Uygun' Alıntı:
Valla abicim RCKolik sağolsun aklıma girdi işte, bu kadar köpük konusu açılınca, eh önümüz de kış malum ev de oyalanacak bir şeyler lazım. :halay:
Not: Mehmetciğim sana da yapacağım bir tane. :evil:
Abi zahmet olmasın. Düşünmen yeter abi :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:

Ama ilk önce alet işler el övünür misali bir kesim aparatı ile başlayayım dedim. :) Sırada kanat kesme makinası var. :halay:
Her türlü köpük kesim yapılır... :lollol: :lol:
Bu arada hangi arada derece yaptın bu aleti abi ??

Bende bir kesme makinası düşünüyorum. Çünkü bu modelde depronları 10 parça kesip üst üste yapıştırıp sonra zımpara ile şekil verildiğinden kesme işi uzun sürüyor ve çok eşit olmuyor. harcadığım bıçak uçları da cabası. Hemen köreliyor meretler. Ama beni en çok sıkan uçları çok ince olan parçaları plakaya çizmek. Kağıdın ucu bir türlü yerinde durmuyor. Kesme makinasını bizlerinde yapabilmesi için nasıl yapıldığını basitçe bir anlatırsanız çok faydalı olur. Eğri yüzeyleri de kesebiliyor mu yoksa sadece düz parçalar için mi?

Bunun dışına ben depron yerine sika therm kullanıyorum malzemeci gezip depron arayacak zamanım olmadığı için koçaştan biraz kazıklanarak 8 plaka sika therm aldım. SU-30 için 2 plaka kadar gitti. Adana'da nokta atışı depron ve benzeri malzeme satan yer adresi bilen varsa makbule geçer.

Tamer'e de bir sorum olacak. Yapıştırıcı olarak ben UHU por strafor yapıştırıcısı kullanıyorum. Sıcak yapıştırma tabancası da var ama güvenemedim. Silikon kullanıldığı zaman eritme yapar mı , plakalar tam birleşiyor mu , ayrılma yapıyor mu?

İlker abi UHU por hiç kullanmadım. Sıcak silikon çok güzel yapıştırıyor ve salmıyor. Uygulamasıda çok kolay. Erittiğim depron hiç olmadı şimdiye kadar.

Yapıştıracağım yüzeye ince kat sürüyorum. Yapıştırdıktan sonra da iki parçanın birleştiği yerden ince bir tabaka silikonluyorum. Tek sorun belki UHU pora göre biraz ağırlık yapabilir gram bazında.

Motor mountlarını bile sadece silikonla yapıştırıyorum.

116cm lik edge de aynı işlemi yaptım 80 cm lik tede.

Sıcak silikondan memnunum. Bulandan Allah razı olsun :D :D