[Urun]: Toplama Bilgisayar Kasası

Rasim abi dedigi gibi kasanin icindeki yerlesim cok onemli boyutlar icin. 10 subat 2014te topladigim bilgisayardan bir kac fotograf atim ornek olarak. Ekran karti ve islemci sogutucusu beni bu kasaya almaya zorlamisti :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pc olarak 10sene önce toplanan asus anakart üzerine p4 3.2 işlemci diyince millet uzayami gidicen diyordu simdilerde en kral sistemi yapsam bile pederin okeyinden kurtaramadigim için pcleri ipadle avutur oldum kendimi hafif,ince her işimi görüyor en azindan diyerek bir zamanlarin kota canavari film sefalarımı bile zor hatirliyorum. Bu arada toplama ve sıfır almanı tavsiye ederim islemcisi zorlanmis 2.el alırsın pişman olursun.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan daşpınar' Alıntı:
Pc olarak 10sene önce toplanan asus anakart üzerine p4 3.2 işlemci diyince millet uzayami gidicen diyordu simdilerde en kral sistemi yapsam bile pederin okeyinden kurtaramadigim için pcleri ipadle avutur oldum kendimi hafif,ince her işimi görüyor en azindan diyerek bir zamanlarin kota canavari film sefalarımı bile zor hatirliyorum. Bu arada toplama ve sıfır almanı tavsiye ederim islemcisi zorlanmis 2.el alırsın pişman olursun.

Pişman olursun lafı şimdi beni tereddüte soktu :laugh:

Aldığım kişi öğretim görevlisi iMac aldığı için satıyormuş. Kendisine yine sorarım ne amaçla kullandığını..

Kullanıcıya bağlı... Kiminin overclock, boost, çarpan kilidi ve voltajlarla oynamakla işi olmaz, onlardan rahatlıkla alınabilir. Ben yine aynı şeyi vurgulayayım, aldığın kişi ile iletişim kurabilecek durumda ol, ilerde bir zaman da...

Doğukan Ocak' Alıntı:
Pişman olursun lafı şimdi beni tereddüte soktu :laugh:

Aldığım kişi öğretim görevlisi iMac aldığı için satıyormuş. Kendisine yine sorarım ne amaçla kullandığını..
Korkutmus gibi olmayayimda sadece tedbir amaçlı yazmıştım. O kadar oyun vs kasan birisi degildir mac e geçiyorsa sorun çıkmaz inşallah.

Kemal, ekran kartı zorlayıcı bir unsur boyutsal olarak. Zaten ben güzel havalandırma açısından, kablo düzeni açısından bırak midtower, full tower kasa yanlısıyım :)

İşlemci için ise stok fanlar biraz yetersiz oluyor, özellikle işlemciye yüklenen render benzeri işlemlerde. Normalde bile 50 derecelerde çalışıyorlar. En temizi sıvı soğutma, hem radyatörleri fazla yer kaplamıyor, hem de işlemci üzeri pompaları... Kasaların kiminde hazır köprüler bile var monte etmek için 120 veya 140 fanlılara göre. Boşta çalışması da 30 derece seviyelerinde... Yükte de 45 i geçtiğini pek görmüyorum. Eskiden bir iki stres test yapmıştım ama bayağı oldu kurcalamadım.

Ben bir zamanlar maddi imkansizliktan amd x8 serisi bir pc topladım 16gb Ram olan ekran kartı iyi değil o zaman amaç 2 parti 16 char silkroad açmakti acıyor ve hiç Kasmiyorduda ama amd de birsey var anakart üreticileri ilk olarak birseyi intel için çıkarıyorlar onun için çalışıyorlar bir diğer şeyde amd tarafında bir işlemcisinin uyduğu anakart diğer işlemcisi ne uymuyor ilerleyen zamanda arıza yaptığında parça bulamıyorsun, overclock işi ap ayrı bir çok insan oc ürünleri alıyor ama oc yapmıyor çünki belki fark bile edilemez kadar bir güç artışı olacak bir iş için bozmayi göze alamıyor birde işlemciyi oc yaptı arkasından senin hdd yatismedikten sonra oyunu nasıl hızlı açsın burada önemli olan çalışan bütün parçaların hızlı olmasi hdd işlemci ram hepsinin bağlı olduğu anakart. Detay çok bana kalırsa o pc al şu an dizmeye kalksak 3300-3500 arası ediyor ve ikinci eli satmakta kolay değil bence onu düşünerek ucuz veriyordur tabi bir muamma ama aynı mahallede olmak çok büyük avantaj.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Ben bir zamanlar maddi imkansizliktan amd x8 serisi bir pc topladım 16gb Ram olan ekran kartı iyi değil o zaman amaç 2 parti 16 char silkroad açmakti acıyor ve hiç Kasmiyorduda ama amd de birsey var anakart üreticileri ilk olarak birseyi intel için çıkarıyorlar onun için çalışıyorlar bir diğer şeyde amd tarafında bir işlemcisinin uyduğu anakart diğer işlemcisi ne uymuyor ilerleyen zamanda arıza yaptığında parça bulamıyorsun, overclock işi ap ayrı bir çok insan oc ürünleri alıyor ama oc yapmıyor çünki belki fark bile edilemez kadar bir güç artışı olacak bir iş için bozmayi göze alamıyor birde işlemciyi oc yaptı arkasından senin hdd yatismedikten sonra oyunu nasıl hızlı açsın burada önemli olan çalışan bütün parçaların hızlı olmasi hdd işlemci ram hepsinin bağlı olduğu anakart. Detay çok bana kalırsa o pc al şu an dizmeye kalksak 3300-3500 arası ediyor ve ikinci eli satmakta kolay değil bence onu düşünerek ucuz veriyordur tabi bir muamma ama aynı mahallede olmak çok büyük avantaj.

Abi silkroad oynadın mı ya , ben ortaokuldan beri bağımlısıydım hala ara ara oynarım :lollol:

NOT: i7 işlemcili bilgisayar için bu akşam sözleştik , bilgisayara bakmaya gideceğim. Komşu çıktık bilgisayar sahibiyle :laugh: Nelere dikkat etmemi önerirsiniz?

NOT 2: Biraz acele oldu gibi ama burada ki bilgisayarcı arkadaşlar ile de görüştüm , onlarında biraz içine sindi. Bende canlı canlı görmek istedim :laugh:

PC toplamak, upgrade etmek hobimdi eskiden. Şöyle ki, en yeni ne çıkarsa, benim kasada olmazsa uykum kaçıyordu, TR'ye gelmesini beklemeden aldığım ürünler oluyordu :D Sonra baydım, bıraktım. Şu anda piyasada ne var ne yok ondan bile haberim yok. 3-4 yıl öncesine ait bir süper kasam var, Win tabanlı işlerde hala yeterli performansı alıyorum. Bir macbook pro'm var, geçenlerde ona ram ve ssd aldım 4 yıl sonra. Bir yıl daha kullanıp, bunu satıp retina ekranlı bir macbook alıp devam etmeyi düşünüyorum. PC ile uğraşırken bırakın 5 yılı, 1 yıl sonra ikinci eli para eden bir bileşenim olmamıştı. Konuyu PC-Mac kısır döngüsüne sokmak için yazmıyorum bu arada, tamamen kişisel ihtiyaç ve tercih meselesidir. Mac pahalıdır, PC uğraşlıdır, ama windows işkencedir ;D

Abi zaten ne kısır döngüsü :) Oyun oynamıyorsun, render almıyorsun... Sana performans gerekmiyor ki, pratik kullanım daha ön planda... İhtiyaçlara göre değişir tercihler dediğin gibi.
Ben diyeceğim şimdi GTA5 te ultrada şu fps yi alıyorum, Witcher3 ultra ayarlarda bu fps yi alıyorum. Diyeceksin banane, oynamıyorum ki ;D

Doğukan işlemci ve ekran kartı olarak hala iyi seviyede, ssd var, anakart da ihtiyacını karşılar, kasa güzel... Fiyat da uygun gibi olunca mantıklı gelmiştir onlara... Onlarla birlikte git, ilk aşamada genel bi bakarsın zaten, kurulu ne oyunlar var bilmiyorum ama deneme şansın olursa bi incelersin. Bileşenleri incelersin, gerek aygıt yöneticisinden gerekse aida64 gibi programcıklar vasıtasıyla... Faturaları, garantileri görürsün. Kafana yatarsa el sıkışırsınız. Testler, puanlar, performans değerlendirme, oyunlar biraz sonraki işler... İlk buluşmada o kadar kurcalama şansın olmayabilir. Alıcı gözle bi bak işte :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Abi zaten ne kısır döngüsü :) Oyun oynamıyorsun, render almıyorsun... Sana performans gerekmiyor ki, pratik kullanım daha ön planda... İhtiyaçlara göre değişir tercihler dediğin gibi.
Ben diyeceğim şimdi GTA5 te ultrada şu fps yi alıyorum, Witcher3 ultra ayarlarda bu fps yi alıyorum. Diyeceksin banane, oynamıyorum ki ;D

Doğukan işlemci ve ekran kartı olarak hala iyi seviyede, ssd var, anakart da ihtiyacını karşılar, kasa güzel... Fiyat da uygun gibi olunca mantıklı gelmiştir onlara... Onlarla birlikte git, ilk aşamada genel bi bakarsın zaten, kurulu ne oyunlar var bilmiyorum ama deneme şansın olursa bi incelersin. Bileşenleri incelersin, gerek aygıt yöneticisinden gerekse aida64 gibi programcıklar vasıtasıyla... Faturaları, garantileri görürsün. Kafana yatarsa el sıkışırsınız. Testler, puanlar, performans değerlendirme, oyunlar biraz sonraki işler... İlk buluşmada o kadar kurcalama şansın olmayabilir. Alıcı gözle bi bak işte :D

İyi ben bu akşam alıcı gözüyle bakayim ;D Denemelerini de el verdikçe yapmaya çalışırız :)

Oc içinde biraz kurnazljn yapabilirsin abi oc yapıyor değilmi sen kc Ghz çıkardın gibi ara sorularla aşırı zorlayıcı kullanımını öğrenebilirsiniz zaten meraklı insanlar dalar şunu yaptı bunu yaptım gibi. Yani çok kurnaz değilse kötüde düşünmek iyi değildir bence

Bu konuda iyi oldu değişik [emoji1]

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bu konuda iyi oldu değişik [emoji1]
Piyasada ne kadar değişik varsa hepsi bu forumda sanki :lollol: :lol: :lol:

Mesela ben bilgisayarlardan hiç anlamam ama radyatör falan görünce hayatımdaki en büyük eksikliğin bir bilgisayar olduğu hissiyatına kapıldım tam şuanda. :laugh: Ve bu konuda sınır tanımayabilirmişim gibi hissedip motive oldum. :lollol: :lollol:

Sanırım ne hissettiğimi bu mesajı okuyan pek çok arkadaşım anlayabiliyordur. ;D

Akıllı adamın zaten bu forumda ne işi var. :lol: :lol: :lol:

Bu konuyu bekliyorduk dökülmek için :laugh:

Doğukan bu kadar rağbet bekliyor muydu bilmem ama konu her yönüyle iyi gelişti :)

Ben genelde is yerine pc lazım olduğunda bir departman açıldığında veya bir pc artık işimizi görmez olduğunda yeni pc topluyorum ve yardımda aldığım oluyor son zamanlarda bu konuda paraya kıyıp Dell veya hp standart pc leri alıyorum gerçekten toplamadan iyi çalışıyor. Bundan dolayı oyun pc işi çokta aşina olmadığım platform hem neler çıkmış abi öyle boşta söyle atıl bir 10 bin lira olacak iyi denebilecek bir pc toplayacak sin ahh ahh. şu an işimi görüyor çok sıkılır Sam bir ekran karı alırım söyle 400 500 liralık ama ilerde tabi

Doğukan silkroad 4 yıl oynadım 1 parti 110 üstü charm var 2 tane 120 charm var biri Wiz biri glavye Terimleri bile unutuyorum artık 1.5 yıl oldu çok emek istiyor abi yaa böyle iyi gerçek dünyada varmış.