VBAR NEO icin 6.2 Firmware Upgrade Cikti

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bugun itibari ile VBAR Neo uniteler icin 6.2 versiyonu cikmistir. Detaylar ektedir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bizi ilgilendiren en onemli husus ise bazi modellerde, ozellikle titresim miktari fazla olan, su meshur IMU sensor hatasi. IMU hatasi ve detaylarini asagidaki konularda daha once detayli olarak ele almistik.

Bilindigi uzere eger titresim fazla ise rescue kullanilan sensorlar bir sonraki enerjilendirmede hata veriyor ve Unite kurulum yapamayip hataya geciyordu. Bunu da gecici olarak uniteyi fiziksel olarak vurma ile cozumleyebiliyorduk :rolleyes:

Iste bu son versiyonda bu kurulum hatasi gecici olarak bypass edilmis durumda. Yani sensorlerden birisi hatay gecse bile unite kurulumu tamamlayabilecek ve hata moduna gecmeyecek. Hatirlayacaginiz uzere zaten bu hatali durumda bile kurtarma ozelligi yedek sensorler ile duzgun calismaya devam ediyordu (En azindan Mikado oyle oldugunu iddia ediyor)

OZETLE : IMU hatasi henuz kesin olarak cozume kavusmus degil. Mikado bu versiyon ile hatayi su an icin bypass etmeyi tercih etmis durumda.

Initializing problems with high vibration loaded helis (only Rescue, VBC and other Radios).
It happened in some cases that one acceleration sensor hangs if the heli has a high vibration load. The next startup will fail with red blinking and many pitch bumps. Its now possible to still use the NEO if it is initialized at least almost upright. This is an init fix only, since in flight the system will use the second sensor anyway.

Diğer ana değişiklikler:

New Anti-Ballooning-System (VBar Control and Other Radios)
Throttle curves from 3 to 7 points for Nitro (VBar Control)
Canopy Install Mode (VBar Control)
Optimized Copter Firmware (VBar Control)
Kontronik Values in User Defined Mainscreen (VBar Control with Kontronik TelMe)
Initializing problems on high vibration loaded helis (affects only Rescue, VBar Control and other Radios).

Update geldiyse güncelleriz hepsini :) Ama şu imu sensör hatasına bi denk gelemedim ben de dünya gözüyle :rolleyes:

Çok çeşitli titreşimler aldım, kumandadan kimilerini takip de ettim uçarken...

Logo550sx en temizlerden, çok az "High vibration level" logu gördüm. Sadece "Raised vibraiton level"lar oldu çoğunlukla...

Compass Warp bu konuda biraz daha sıkıntılıydı... Boyut ufaldıkça titreşimlerin arttığı bir gerçek fakat ünite logu çok sayıda "Extreme vibration level" barındırıyordu...

Protos 380 ise daha iyi Warp'a göre fakat bir 550 deki titreşim seviyesinden uzak... Logda hemen hiç extreme yok fakat bolca "High vibration level" var. Videosunu da paylaşayım;

Orda görüldüğü gibi sürekli belirli bir seviyenin altında titreşimler, ama çok da altında değil. Titreşim frekansına bakıldığında ana rotorda titreşim görünüyor, kuyruk ve motor daha temiz.

Tüm bunlara rağmen her üç modelde de kimi ihtiyaçtan kimi deneme amaçlı defalarca rescue çektim. Hem normal pozisyonda hem invertte... Her defasında düzgün çalıştı. Compass warpta bile... Ve tekrar enerji vermelerde de bir kez bile kırmızı ışığa yakalanmadım :D

Sanırım içten içe zangır zangır titreyen helilerde karşılaşılıyor. Ki Fatih abi de sonradan metal plaka koyarak sıkıntılarının üstesinden geldi... Mekaniğe dikkat diyorum ben öncelikle :)

Rasim inşallah öyle bir durumla karşılaşmazsın, yani karşılaşmak için çok mücadele etmişsin ama bütün modeller de kurtarmışsın işi :D artık vibrasyondan dolayımı yoksa sensörle mi ilgili bilmiyorum neyse ki atlattık çok şükür.

Şimdi bu güncellemede ımu sensör hatası ile ilgili bir düzeltme var mı ben baktım ama ımu sensör hatasından bahsedilmemiş doğrumudur ?

fatih cebir' Alıntı:
Şimdi bu güncellemede ımu sensör hatası ile ilgili bir düzeltme var mı ben baktım ama ımu sensör hatasından bahsedilmemiş doğrumudur ?
Bahsedilmiş ya Fatih en son kısımda ;)

Initializing problems with high vibration loaded helis (only Rescue, VBC and other Radios).
It happened in some cases that one acceleration sensor hangs if the heli has a high vibration load. The next startup will fail with red blinking and many pitch bumps. Its now possible to still use the NEO if it is initialized at least almost upright. This is an init fix only, since in flight the system will use the second sensor anyway.

ÖZETLE Sensor hatasını ortadan kaldırmıyor / kendisi RESETLEmiyor ama hata verince tornavida ile tıklamaya gerek kalmadan ünite kendini başarılı bir şekilde kuruyor (initialized) ve normal şekilde uçuş yapmanı ve rescue çekince de düzgün çalışan 2.sensor ile kurtarmaya izin veriyor. Kısaca GECICI bir çözüm sunulmuş ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bahsedilmiş ya Fatih en son kısımda ;)

ÖZETLE Sensor hatasını ortadan kaldırmıyor / kendisi RESETLEmiyor ama hata verince tornavida ile tıklamaya gerek kalmadan ünite kendini başarılı bir şekilde kuruyor (initialized) ve normal şekilde uçuş yapmanı ve rescue çekince de düzgün çalışan 2.sensor ile kurtarmaya izin veriyor. Kısaca GECICI bir çözüm sunulmuş ;)

Evet abi güzel haber, süper olmuş çeviri içinde teşekkürler :saygilar:

o 2. sensörler havada giderse ne olucak. [emoji6] [emoji6] [emoji6]

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
o 2. sensörler havada giderse ne olucak. [emoji6] [emoji6] [emoji6]
Oncelikle normal ucus sirasinda herhangi bir problem olmayacaktir. Sadece rescue sistemi sapitip duzgun calismayacaktir.

Mikado firmasi su ana kadar yaptigi inceleme sonrasinda 1. Hassas sensorde bu sorunun yasandigini, 2.sensorun daima duzgun calistigini rapor etti.

Kaldi ki diger unitelerdeki durumu bilmiyoruz. Mesela benim bildigim kadari ile diger firmalar rescue sistemi icin yedek sensor kullandiklarina dair herhangi bir bilgi paylasmadilar. Eger onlarda da sadece tek sensor var ise, senin sordugun bu durum onlar icin de gecerli diye dusunuyorum :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oncelikle normal ucus sirasinda herhangi bir problem olmayacaktir. Sadece rescue sistemi sapitip duzgun calismayacaktir.

Mikado firmasi su ana kadar yaptigi inceleme sonrasinda 1. Hassas sensorde bu sorunun yasandigini, 2.sensorun daima duzgun calistigini rapor etti.

Kaldi ki diger unitelerdeki durumu bilmiyoruz. Mesela benim bildigim kadari ile diger firmalar rescue sistemi icin yedek sensor kullandiklarina dair herhangi bir bilgi paylasmadilar. Eger onlarda da sadece tek sensor var ise, senin sordugun bu durum onlar icin de gecerli diye dusunuyorum :rolleyes:
ben aslında fatihin yaşadığı ilk kırımda ki rescue hatasına dikkat etmek istiyorum. acaba hassas sensör mü sebeb oldu.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
ben aslında fatihin yaşadığı ilk kırımda ki rescue hatasına dikkat etmek istiyorum. acaba hassas sensör mü sebeb oldu.

Ben de aslında o ilk kırımdaki hatanın ne olduğuna tam emin olamıyorum. Birincil sensörde hata olsa, ikinci sensör otomatik devreye giriyor algoritmik olarak... Çok da helifreak okurum, yerde kırmızı yanıp sönme alan, initialize olmayan çoklarını gördüm okudum... Ama havada sapıtmadan dolayı kırım yaşayan (birincil sensörün takılıp/sapıtıp da ikincilin devreye girmediği) bir tek Fatih abiyi duydum. Dünyadaki ilk ve tek örnek olabilir.

6.2 sürümünde bir update daha görünüyor.

VBC için Logo700 eklenmiş durumda basic ve pro parametrelere...

Ama rescue ve express yazılımlara ne gibi bir güncelleme var onu bulamadım vstabide... My devicesta yeşil OK yerine kırmızı UPDATE görünüyor. Vbar Neo kullanıcılarının bilgisine :)