Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Vecihi Hürkuş kimdir desem hemen aklımıza aşağıdaki meşhur resim gelir :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fakat gerçekten kim olduğunu 2 dak animasyon olarak açıklayan aşağıdaki video izleyince, yüzümüzdeki gülümse ne açıdır ki kalkıyor :-\

Ne diyeyim bilemem ki ; Vecihi Bey, Nuri Demirağ Bey.... ve daha bilmediğimiz niceleri. İnşallah evlatlarımız bunlara bir daha bizler gibi şahit olmazlar...

Beşiktaş'ta bir teyyare fabrikası - Nuri Demirağ

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

İnternette son dönemde çokça paylaşılır oldu facebookta özellikle... Belki o devirde çok da destek bulamamış olabilir fakat "İstikbal göklerdedir." diyen bir zihniyetin döneminde art niyetli bir çalışma, kasıtlı olarak destek vermeme, önünü kesme gibi bir tavır takınıldığına ihtimal vermiyorum.

Kaldı ki videoda kendi imkanları ile trenle çek cumhuriyetine uçağını götürüp sertifikalandırdığı söyleniyor fakat aslında yurt içinde bunu sertifikalandırmaya yeterli otorite olmayınca Hürkuş bakanlığa başvuruyor ve demiryollarının bir vagonu bu işe tahsis ediliyor ve çek cum.'ne gidiliyor. sivil havacılık okulu açıyor, pilotlar yetiştiriyor, ilk sivil havayolu şirketini kuruyor. vefat ettiğinde mali durumu ile ilgili bilgi sahibi değilim.

Elektriğin altın çocuğu Nikola Tesla'nın hayatını da okumak gerek ayrıca, son yıllarındaki mali durumuna bakmak gerek... Elektrik konusunda "bence" gelmiş geçmiş en parlak mucittir. Vikipedide şöyle yazıyor;

"Sıradışı bir karaktere sahip olan Tesla, para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamadı. Hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli'nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla'nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu."

Olabiliyor yani desteksiz kalan yetenekli bilim adamları, mucitler... Ne diyelim yani "bu ayıp da amerikaya yüz yıl yeter, sırbistana yüz yıl yeter" mi diyelim...

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Tabi her söylenene, okunana hatta yeri geldiğinde gördüğüne bile (bazen duyularımızın bize hissettirdiğide gerçek olmaya bilir) inanmamak gerek. Araştırıp doğruluğuna emin olmak şart. Özellikle herhangi bir konu hakkında kaynak yaratmanın bu kadar kolay olduğu bir devirde :D

Paylaşım için teşekkürler Mehmet Abi %p

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Öncelikle amacım kimseyi suçlamak değil. Ama artık bilinen o kadar bariz olaylar var ki, burada paylaşınların %100 doğru olsa bile şaşırmam.
Belki de sorun zaten "Şaşırmıyor" oluşumuz da. Bu da doğal olarak söylenenleri aynen kabul edip, ilave olarak herhangi bir araştırma yapma ihtiyacını hissettirmiyor hiç birimize :-\

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle amacım kimseyi suçlamak değil. Ama artık bilinen o kadar bariz olaylar var ki, burada paylaşınların %100 doğru olsa bile şaşırmam.
Belki de sorun zaten "Şaşırmıyor" oluşumuz da. Bu da doğal olarak söylenenleri aynen kabul edip, ilave olarak herhangi bir araştırma yapma ihtiyacını hissettirmiyor hiç birimize :-\

Aynen doğru abi. Video yu izlediğimde dedim ki:"Burada iyi olarak ne yapılmaya çalışılsa desteklenmez." Şaşırmadım hiç yani.

Ayırca izledikten sonra araştırmada yapmadım :) Yalan değil. Belkide muhtemelen doğru çıkacağını düşündüğümdendir.

Fakat Rasim'in söylediği: "...istikbal göklerdedir diyen bir zihniyetin..." düşünceside kafama yatmadı değil yani...

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Belki o devirde çok da destek bulamamış olabilir fakat "İstikbal göklerdedir." diyen bir zihniyetin döneminde art niyetli bir çalışma, kasıtlı olarak destek vermeme, önünü kesme gibi bir tavır takınıldığına ihtimal vermiyorum.
Tarihin aktarılması her zaman bir amaca yönelik ve yalın gerçeklerden çoğunlukla uzak veya en azından eksiktir ülkemizde bence. Sizde aynı şeyi hisseder misiniz bilmiyorum ama ben her zaman tarihi okurken bu işte bir terslik var diye düşünenlerden olmuşumdur. Bizim tarihimiz her nasıl oluyorsa aynı sinema sektörümüze benziyor. Kötüler pek muhtemel olamayacak kadar gaddar, iyilerse süpermen statüsünde kahraman ve kusursuzdurlar. Ben hayatımda hiç böyle bir gerçek karaktere rastlamadım, o yüzden de her zaman kuşkulanırım okuduklarımdan.

Belkide dediğiniz gibi buda gerçekten uzak bir olaydır fakat ben " İstikbal Göklerdedir " diyen zihniyetin malesef milletimizin tamamında değilde bir lütüf olarak Allah tarafından bize armağan edilen Atamız'da olduğunu düşünüyorum. Eğer biz onu anlayabilmiş ve takipçisi olabilseydik şimdi çok farklı noktalardaydık bence...

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Atamız istikbal göklerdedir demiş ama bizim beton zihniyet gökdelenlerdedir anlamış maalesef istanbulda harfiyat kamyonlarıyla mücadele edip duruyoruz.

Nuri Demirağ'ın belgeseli izledi iseniz bir yerinde tam adam atak yapacakken arazisi istimlak edilip elinden alınıyor" mutlaka geçerli bir nedeni vardır :rolleyes:"

Vecihi Gürkuş Kimdir ?

Türker Akgün' Alıntı:
Tarihin aktarılması her zaman bir amaca yönelik ve yalın gerçeklerden çoğunlukla uzak veya en azından eksiktir ülkemizde bence. Sizde aynı şeyi hisseder misiniz bilmiyorum ama ben her zaman tarihi okurken bu işte bir terslik var diye düşünenlerden olmuşumdur. Bizim tarihimiz her nasıl oluyorsa aynı sinema sektörümüze benziyor. Kötüler pek muhtemel olamayacak kadar gaddar, iyilerse süpermen statüsünde kahraman ve kusursuzdurlar. Ben hayatımda hiç böyle bir gerçek karaktere rastlamadım, o yüzden de her zaman kuşkulanırım okuduklarımdan.

Belkide dediğiniz gibi buda gerçekten uzak bir olaydır fakat ben " İstikbal Göklerdedir " diyen zihniyetin malesef milletimizin tamamında değilde bir lütüf olarak Allah tarafından bize armağan edilen Atamız'da olduğunu düşünüyorum. Eğer biz onu anlayabilmiş ve takipçisi olabilseydik şimdi çok farklı noktalardaydık bence...

:) %p

Rahmetli vechi, büyük adammış vesselâm :saygilar: