[Video]: Artvin-Arhaviden bir ilk invert videosu

Murat KURDOĞLU

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Copter x' i kobay olarak kullandım ve ilk invert denememi gerçekleştirdim.Son derece başarılı idi.Artık düz uçmak yok ))
Videoyu izleyen ustalar,kuyruk hafif kaçırıyor,bir türlü düzeltemedim,
kuyruk servosu allign ds520
gyro allign gp780
rate mode'dayken sabit duran kuyruk,head lock mode'a alınca hafiften kayıyor,düz uçarken problem değil ama,invert'e geçince sıkıntı oluyor,gyroyu değiştirmeyi deneyeceğim...
Bi de tail supportlardan biri kırık,kırımdan sonra shrink tube ile onarmıştım elimde olmadığı için,bu kuyruk meselesi ondan da olabilir mi?
İyi seyirler...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu da bugünkü align trex 500 ESP modelimle yaptığım uçuşum,iyi seyirler,her uçuş sonrası kendime güvenim artıyor...Kesinlikle model büyüdükçe stabilite artıyor...Bu arada mehmet beyin tavsiyesine birazcık uyarak artık inverte girişleri side-in yapıyorum,kesinlikle daha kolay,ama henüz tail-inden vazgeçemedim,alışkanlık :)

Murat gayet başarılı bir invert olmuş bende geçen ilk invert için idleup açtım açtığım an kuyruk dişlisi sıyırdı ufaktan hasarlıydı yedeğimde yoktu değişmemiştim döne döne çakıldım :) bakalım nasip bundan sonraki uçuşlara

Evet muammer bey biliyorum ,görmüştüm o konuyu geçmiş olsun,kırmadan olmuyor diyecem de çok klasik olacak,kırımsız uçuşlar...

Murat Bey tebrikler. :bravo:

Bence pilotajınız gayet iyi, model hakimiyetiniz yerinde. :thumbup: Ben invert'ten ziyade sondaki nose-in inişi daha çok sevdim. :laugh:

Paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Hadi gözünüz aydın Murat Bey, ilk invert geldi ise devamı gelir :thumbup: Fakat aman dikkat şu aşamalar kırımların en çok yaşandığı zamanlar ;)

Invert olayını hem en zor şekilde çözmüşsünüz. Mesela %95 ilk invert hoverlarda insanlar genelde, nose-in tercih eder, siz tail-in tercih etmişsiniz. Yine benzer şekilde invert giriş ve çıkışlarınızda en zor olanlar. Genelde Side-in'den yana aileron verilerek invert geçiş yapılır. Ama bu söylediklerim kesinlikle bir kural değil, sadece tercih meselesi. Eğer siz böyle alıştım ve bu pozisyonlarda rahatım diyorsanız, mesele değil. Sadece söylediklerimi özellikle giriş ve çıkışı simulatörde bir test etmenizi öneririm. Zira yan pozisyonda giriş ve çıkışlarda model daha az irtiba değiştireceği için sanki daha kolay olacak gibime geliyor ;)

Diğer taraftan kuyruk kaçırma problemi ile ilgili olarak da : Model Torq Tube doğru mudur ? Sanki Idle-up açmanızı rağmen motor devri bana az gibi geldi :rolleyes: Motorun modeli ne ? Idle-up kullandığınuz Throttle Curver eğrisini paylaşır mısınız :)

Son olarak Nose-in inişte tek kelime ile harika. Mesela ben hala cesaret edemiyorum :laugh: :D Tekrar tebrikler ve başarılar :halay:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gözünüz aydın Murat Bey, ilk invert geldi ise devamı gelir :thumbup: Fakat aman dikkat şu aşamalar kırımların en çok yaşandığı zamanlar ;)

Invert olayını hem en zor şekilde çözmüşsünüz. Mesela %95 ilk invert hoverlarda insanlar genelde, nose-in tercih eder, siz tail-in tercih etmişsiniz. Yine benzer şekilde invert giriş ve çıkışlarınızda en zor olanlar. Genelde Side-in'den yana aileron verilerek invert geçiş yapılır. Ama bu söylediklerim kesinlikle bir kural değil, sadece tercih meselesi. Eğer siz böyle alıştım ve bu pozisyonlarda rahatım diyorsanız, mesele değil. Sadece söylediklerimi özellikle giriş ve çıkışı simulatörde bir test etmenizi öneririm. Zira yan pozisyonda giriş ve çıkışlarda model daha az irtiba değiştireceği için sanki daha kolay olacak gibime geliyor ;)

Diğer taraftan kuyruk kaçırma problemi ile ilgili olarak da : Model Torq Tube doğru mudur ? Sanki Idle-up açmanızı rağmen motor devri bana az gibi geldi :rolleyes: Motorun modeli ne ? Idle-up kullandığınuz Throttle Curver eğrisini paylaşır mısınız :)

Son olarak Nose-in inişte tek kelime ile harika. Mesela ben hala cesaret edemiyorum :laugh: :D Tekrar tebrikler ve başarılar :halay:
Türker bey,mehmet bey yorumlarınız için teşekkür ederim.
Mehmet bey invertte tail-in pozisyonda kendimi daha iyi hissediyorum,nose-in de de problem olacağını sanmıyorum ama ilk denemelerde biraz temkinli olma piskolojisi var.Mikro modelde tail -in alışmışım,mikroyla invert alan turu yapabiliyorum,ama büyük modelde henüz cesaret edemiyorum.
Model copterx sport kit,kayışlı,bi-kaç parça tarot,kds,align karışık ama ana frame ve kafa copterx.En son kırımda tail supportun birini onararak kullanmak zorunda kaldım,bugün aklıma o geldi,tail supportlardan biri aslında kuyruk borusunu sabitlemiyor,esnek sorun ondan da olabilir mi acaba diye düştü aklıma.İlk başta,kuyruk mekanik ayarındandır diye,rate modda sola ceken kuyruğu linkten düzelttim,rate modda da sorunsuz uçuluyor.
Motor hk 4000kv sanırım, idle-up eğrisine baktım 90-85-85-85-90 mış.picth curve lineer,+-11 derece pitch açısı.
Teşekkürler ilginiz için...

murat kurdoğlu' Alıntı:
Türker bey,mehmet bey yorumlarınız için teşekkür ederim.
Mehmet bey invertte tail-in pozisyonda kendimi daha iyi hissediyorum,nose-in de de problem olacağını sanmıyorum ama ilk denemelerde biraz temkinli olma piskolojisi var.Mikro modelde tail -in alışmışım,mikroyla invert alan turu yapabiliyorum,ama büyük modelde henüz cesaret edemiyorum.
Daha önce de dediğim gibi böyle rahatsanız hiç problem değil Murat Bey ;)

murat kurdoğlu' Alıntı:
Model copterx sport kit,kayışlı,bi-kaç parça tarot,kds,align karışık ama ana frame ve kafa copterx.En son kırımda tail supportun birini onararak kullanmak zorunda kaldım,bugün aklıma o geldi,tail supportlardan biri aslında kuyruk borusunu sabitlemiyor,esnek sorun ondan da olabilir mi acaba diye düştü aklıma.İlk başta,kuyruk mekanik ayarındandır diye,rate modda sola ceken kuyruğu linkten düzelttim,rate modda da sorunsuz uçuluyor.
Motor hk 4000kv sanırım, idle-up eğrisine baktım 90-85-85-85-90 mış.picth curve lineer,+-11 derece pitch açısı.
Teşekkürler ilginiz için...
Şimdi Rate modda düzgün iken Head-Lock kuyruk kaçırması pekte normal değil. Videodan tam anlaşılmıyor ama gördüğüm kadarı ile uçarken rüzgar yoktu. Kaçma tam olarak ne zaman oluyor. Mesela düz pozisyonda tam gaz verip modeli yükselttiğinizde kuyrukta kaçma oluyor mu ? Oluyorsa, ki olmalı bu durumda, o zaman gain değerleri ile oynamanız lazım. Büyük ihtimal sizde kaçma invert geçişler sırasında oluyordur. Zira o sıra pallerdeki açılarda değişiyor. Şu konuya henüz bakmadı iseniz, bir göz atın derim.

Onun harici problemli support eğer kuyruk borusunda çok fazla oynamaya neden oluyorsa, kayış gerginliği de değişebileceğinden problem kaynağı olabilir gibime geliyor. Kesin konuşamıyorum zira şu ana kadar hiç kayışlı sistem kullanmadım.

Motor ve Throttle Curve gelirsek. Mesela ben en son Trex 450 PRO'da "450MX Brushless Motor(3400KV) RCM-BL450MX HML45M01 " motorunu kullanıyordum ve Idle-up'daki Throttle Curve değerim %100-%100 şeklinde idi.

Şimdi sizin motor eğer dediğiniz gibi 4000 KV ise, bu durumda Throttle eğrinizin biraz düşük olması normal. Peki Normal uçuş modunda Throttle eğriniz ne ? Ani gaz vermelerde kuyruk yine kaçıyor mu ? Neden soruyorum derseniz, acaba Throttle Curve değerinizi biraz daha mı yüksek tutsak diye düşünüyorum.

Peki Normal uçuş modunda Throttle eğriniz ne ? Ani gaz vermelerde kuyruk yine kaçıyor mu ? Neden soruyorum derseniz, acaba Throttle Curve değerinizi biraz daha mı yüksek tutsak diye düşünüyorum.
normail uçuş thottle eğrisi lineer,ani gaz vermede kaçırmıyor, fakat normal uçuşda da kuyruk çok az hafif hafif model sola dönüyor...
Gaini biraz daha arttırmayı deneyecemitail supportu da değiştirecem,gerekirse,gyroyu değiştirecem.Söylediklerimi bi aksilik olmazsa haftasınu deneyecem ce sonucu paylaşacam .Teşekkür ederim...

Ynt: [Video]: Artvin-Arhaviden bir ilk invert videosu

Bide uçuşun başı veya sonu farkediyormu. Kuyruk kaçırma.

Bu da bugünkü align trex 500 ESP modelimle yaptığım uçuşum,iyi seyirler,her uçuş sonrası kendime güvenim artıyor...Kesinlikle model büyüdükçe stabilite artıyor...Bu arada mehmet beyin tavsiyesine birazcık uyarak artık inverte girişleri side-in yapıyorum,kesinlikle daha kolay,ama henüz tail-inden vazgeçemedim,alışkanlık :)

Öncelikle uçuş gerçekten çok başarılı :bravo: Sanki model büyüyünce biraz daha rahat uçmuşsunuz gibi ;)

Side-In invertlerde gayet güzel olmuş. Ama ben sizin özellikle Nose-In'deki rahatlığınıza hayranım, gerçekten süpersiniz %p

Uçuş kadar videodaki arka sesler de süpermiş Murat Bey :laugh: "Zom var mı Zom", "Vıyy diye havalanacak", "Gitti". En çok koptuğumda "Biraz ısınsın motor" ve "Ters döndü ya, inanılır gibi değil, ne yapıyorsun sen ya" oldu :lol: :lollol:

Öncelikle uçuş gerçekten çok başarılı :bravo: Sanki model büyüyünce biraz daha rahat uçmuşsunuz gibi ;)

Side-In invertlerde gayet güzel olmuş. Ama ben sizin özellikle Nose-In'deki rahatlığınıza hayranım, gerçekten süpersiniz %p

Uçuş kadar videodaki arka sesler de süpermiş Murat Bey :laugh: "Zom var mı Zom", "Vıyy diye havalanacak", "Gitti". En çok koptuğumda "Biraz ısınsın motor" ve "Ters döndü ya, inanılır gibi değil, ne yapıyorsun sen ya" oldu :lol: :lollol:
Evet mehmet bey orjinalliği bozulmasın diye montaj yapmadım,ben uçarken de çok eğlendim izlerken de :),diyaloglar süper,zom soran israfil abimiz,o da çok iyi bi modelci (uçak),onun videolarından da eklerim,Diğer inverte şaşıran ise masum vatandaş,bizim modelleri oyuncak sandıkları için inverte geçince çok şaşırıyorlar ve ilgilerini çekiyor :)
Uçuşa gelince her seferinde üzerine bi şeyler koymaya çalışıyorum,yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

murat kurdoğlu' Alıntı:
..Uçuşa gelince her seferinde üzerine bi şeyler koymaya çalışıyorum,yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Murat Bey, pilotaj için bol bol uçmaktan başka care yok ne yazık ki :embarras: Mesela 5 haftadır uçamıyorum, büyük ihtimal ilk 1-2 pil yine rahat uçamayacağım :-\ Bu hobi nasıl bir şey ise, küçük bir ara verince sanki her şey geri dönmüş gibi hissettiyor insana :lol:

Bu arada İsrafil kardeşimizin de uçuş videolarını izlemek isteriz ;) %p