[Video]: Lipo pillerin sonu geliyor

bende bu pillerden 4 tane satın aldım. Henüz elime ulaşmadı. Guppgyde denemeyi düşünüyorum. 30 A gibi bir akımdan bahsediliyor. 4 tanesini seri bağlayıp deneme yapıcam. eğer bahsedilği gibi 30A lere çıkarsa 4 tane daha alıp 4s 2 grubu paralel bağlayarak kullanmayı düşündüm. Bu da eğer veriler doğru ise 4s 60A lik pil grubu demek. yani yaklaşık 800W yapıyor. Uçak için mantıklı gibi geldi bana.

Ne dersini?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sonuçta bizim piyasada kolayca bulunan LiIon pil değil mi bu?

Görüntü aynı. Ama 30A iddialı. Denemeden bilemiyorum. 2 haftaya kadar elimde :)

50 A yazıyor. 3000 mAh bir pilde bu yaklaşık 17C demek. Yani 17C bir LiPo olsa bence burun kıvırırız! :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
50 A yazıyor. 3000 mAh bir pilde bu yaklaşık 17C demek. Yani 17C bir LiPo olsa bence burun kıvırırız! :)

bunlarda artık c değerine bakmıcaz :) paralel maralel 55-60 A alınabilirse uçakta fazlası ile iş görür.

Yakıtlı motorlara karşı biri olarak pil teknolojilerindeki gelişmeler sevindirici. fiyatları biraz daha uygun olsa ilk yapacağım şey arabamı elektirikli yapmak.
Tesla Model S nin yapımını izlemiştim. Youtube ta videosu var ilgilenen arkadaşlar bakabilir. Aracın kullandığı bataryaların yapımı 2-3 s lik bir görüntü var videoda. dikkatlice bakınca lion piller, çok büyük olasılıklada 18650 piller kullanılmış.

İyi de bu bir yenilik de değil gelişme de değil. LiPo LiIon'dan daha sonraki teknoloji ve güç dansitesi daha yüksek. Yani ağırlık başına depolanan enerji de verilebilen akım da LiPo'da daha fazla. Peki o zaman nedir burada bizi heyecanlandırması gereken şey ben onu kavrayamadım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
İyi de bu bir yenilik de değil gelişme de değil. LiPo LiIon'dan daha sonraki teknoloji ve güç dansitesi daha yüksek. Yani ağırlık başına depolanan enerji de verilebilen akım da LiPo'da daha fazla. Peki o zaman nedir burada bizi heyecanlandırması gereken şey ben onu kavrayamadım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enerji depolama konusunda bence yanılıyrsunuz. Lion pillerde kg başına enerji depolama daha yüksektir.
Hepimizin kullandığı zippy turnigy pillerde enerji density 150-160Wh/kg iken 18650 bu pilde 240Wh/kg dır
aradaki fark oldukça açık
tek sorun c değeri.

LiIon için 110 - 160 Wh/kg, LiPo için 100 - 130 Wh/kg. Kesişme aralıkları çok büyük. Yani eşit denilebilir. Kaldı ki yeterli akımı veremedikleri için pratikte enerji yoğunlukları daha düşük sayılır. Yani şunu demek istiyorum: Hiç değilse beş dakika süreyle 100A akım verebilecek bir batarya oluşturacak olursak pratikte LiIon aşırı ağır olacaktır.
Konun orijinal başlığına dönersek, verilen linkteki pil bir yenilik değil, LiPo'nun yerini alması (alıcı beslemesi dışında) olası görünmüyor bana.

3000 mah pil 30A devamlı veriyor yani 10C . Ancak VAPPOWER firması pek dürüst gelmedi bana. Zira iç direnci 20 mohm diyor. 20 mohm pilleri ömrünün sonu gelmiş diye emekliye ayırıyoruz. Bendeki şişmiş ve tehlikeli derecede ısınan nanotech piller bile 11 ohm iç direç gösteriyor. Bahsedilen akımları verebileceğinden çok şüpheliyim.

Alana deneyene hayırlı olsun diyelim. Ben lipoya devam :D

İlker Sönmez' Alıntı:
20 mohm pilleri ömrünün sonu gelmiş diye emekliye ayırıyoruz. Bendeki şişmiş ve tehlikeli derecede ısınan nanotech piller bile 11 ohm iç direç gösteriyor.
Abi cahilligi maruz görün bu iç direnç tam manasıyla nedir lipo da neden yükselir araştırabilirdim ama forumda bir bilgi olsun bu konuda diye düşündüm eğer önceden varsa da bulamadım.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Her elektrik iletkeninin akıma karşı bir direnci vardır. Bu direnç ne kadar büyükse ısıya dönüşen ve akım haline gelemeyen elektrik enerjisi o kadar yüksek olur. Yani düşük dirençli maddeler ısınmadan daha çok akım geçirir , yüksek dirençli olanlar ısınır ve akımı daha az geçirir. Pillerinde iç direnci vardır. RC uyuglamalarında yüksek akım gerektiği için düşük direnç istenir. Zamanla ve kullanım şartlarına bağlı olarak iç direnç artar.
Lipo piller için mohm değerlerinin anlamı:
1-5 mohm yeni
5-10 mohm eskimeye başlamış
10-15 mohm ömrünün sonuna yaklaşmış
15-20 mohm artık beni bırak
20 mohm üzeri her an alev alabilir.

elimdeki imaxb8 ile 18650 li-ion pili şarj etmeye çalışıyorum ancak karşılaştığım çok garip bir durum var, b8 de li-ion şarj seçeneği var, makineden herşeyi düzgün ayarladığıma eminim, defalarca manueli inceledim, 1s lityum pili seçip çıkışı pile bağlıyorum, şarj akımını ne yaparsam yapayım gerilim şarja başlar başlamaz 4,2volt a çıkıyor, şarj akımı 0,4a gibi sabit kalıyor, halbuki volmetre ile ölçünce pilin kutupları 3,6volt gösteriyor, voltmetre pil şarja bağlı değilken de 3,6v, şarjda iken de 3,6v gösteriyor ama b8 voltajı hep 4,2 olarak görüyor ve düşük akımla şarj etmeye çalışıyor, bu işten hiçbirşey anlamadım ben :rolleyes:

yeni bir ekleme yapmak istiyorum, bilindiği gibi piyasadaki 18650 ve 14500 gibi pillerin bazılarının gerçek kapasitesi abartılıyor, mesela ben geçenlerde aldığım bir ultrafire marka 18650 4000 mah ve MZ marka 14500 1200 mah üzerlerinde yazan değerlerin doğruluğunu ölçmeye çalıştım, b8 şarj makinesi ile 1a yük altında discharge a bıraktım, sonuçlar realet, 4000 denilen 18650 450mah a kadar dayandı, 1200 denilen 14500 de 150 mah lerde boşaldı, teste başlamadan önce piller 4,2v a şarj edilmişti, 3,5v a düşünce testi bıraktım, netten araştırdığım kadarıyla yaptığım testte bir sorun yok, aman li-ion alacaksanız 4000-5000-6000 demelerine kanmayın, piyasadaki sony sanyo samsung gibi güvenilir üreticilerin bile ürettikleri en yüksek kapasite 18650 ler 2600 civarı gezerken onların 3-4 katı düşük fiyata satılan sözde daha yüksek kapasite piller tabiiki onlardan daha iyi olamaz.

Sonuç: Lipo pillerin henüz sonu gelmemiş :D