[Video]: Spirit 2.0.0 İlk Test ve Değerlendirme

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Governor sekmesinde throttle range değerleri değişmiş.
Castle governor kullanıyorum fakat kalibrasyon işini esc den değil üniteden yapıyoruz.
Spirit esc ye müdahale ediyor yani.
Bir önceki sürümde hem üst nokta hem alt nokta kalibrasyon işlemini yapıyorduk fakat bu sürümde alt noktayı kabul etmiyor.
Sadece üst noktayı kalibre ediyorsunuz.
Alt noktaya stiği çekince motor direk aktif oluyor.

Bir diğer değişiklikte üniteden throttle range yaptıktan sonra, birde kumandanın end point ayarlarında throttle kanalının üst noktasını arttırmanız gerekiyor du taki motor 100 değerinde çalışana kadar.
Bu sürümde ona da gerek kalmamış direk ünitedeki range ayarlarıyla işi bitiriyorsunuz.
Erhan'la çok uğraşmıştık eski sürümde ;D motor bir türlü 100 e gelmiyordu 70 değerinden sonra hiç bir artış olmuyodu. Sonra kumandadan da end point arttırarak bulmuştuk :saygilar:

Abi spiritin escye müdahale etmesi mümkün değil diye düşünüyorum,
Castle ESC'nin programındaki anlatıldığı gibi throttle calibration yapmış mıydınız?
Kumandanın endpoint'lerinden yapılıyor o da :laugh:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi spiritin escye müdahale etmesi mümkün değil diye düşünüyorum,
Castle ESC'nin programındaki anlatıldığı gibi throttle calibration yapmış mıydınız?
Kumandanın endpoint'lerinden yapılıyor o da :laugh:

Castle Esc'nin throotle menüsü End-Point sekmesinde kumandanın üst ve alt noktalarını kalibre ediyoruz burası doğru, fakat sizin yaptığınız bu kalibrasyonu spirit ünite kabul etmiyor.
Spirit'in kendi menüsünde Governor sekmesindeki Throttla range kısmından tekrardan alt ve üst noktayı tanıtmanızı istiyor, (tanıttıktan sonra motoru çalıştırıyorsun, 70 değerinden yukarı çıkmıyordu motorun devri, yani üst noktayı yine görmüyordu, bu seferde kumandanın end point ayarlarından throotle üst noktayı arttırıyorduk, taki motor 100 devire gelene kadar)yoksa motor kesinlikle 100 değerini görmüyordu.
1.3.2 sürümü bu şekildeydi.
spiritten gelen bir yazı :

1. disable governor in the unit
FBL unitede Gov disable ediyoruz.
2. set default range in the transmitter so it will match 0% in the diagnostic tab, but highest position to approx. 110%.
Tranmistter travel menusu default degerlere ayarliyoruz. Boylece diagnostic tab %0 ve max degeri yaklasik %110 olarak goruyoruz.
3. configure -118% as Throttle Range - Min., 108% as Throttle Range - Max., in this way you can reach 1100us - 1900us range.
Throttle ayarini min -%118 ve max %108 ayarliyoruz
4. save the settings in the unit and start the unit, TX with full throttle
Uniteyi kaydedip, gaz kolu max iken Uniteye yeniden enerji veriyoruz.
5. wait for the beep, then go to the lowest position, wait for beep.
Beep sesini bekliyoruz ve Sonra gaz kolunu min pozisyona getiriyoruz ve beep sesisinj bekliyoruz.
6. (optional) set the highest position of your throttle range in transmitter, so you can see 100% as the highest position in the diagnostic tab.
(opsionel) Tranmistter da max degerleri ayarliyoruz ve Boylece diagnostic sayfasinda %100 degerini gorebiliyoruz.
7. enable the governor and save the settings.
Governor Aktif edip, ayarlari kaydediyoruz.

şu konuda detaylar var Kağan ;)

şimdiki sürümde bu durumu ortadan kaldırmışlar, kumanda dan değil direk üniteden throotle range yaparak kalibre işlemini tamamlıyorsunuz. Hatta alt nokta kalibreyi de kaldırmış adamlar,sadece üst noktayı yapıyorsunuz :saygilar:

tüm bu anlattıklarım castle esc'nin governor özelliğini kullanmak için

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
spiritten gelen bir yazı :

Abi bu yazı son versiyon için mi?

Bir de esc 'nin ayarlarında external governor modunda mı kullanıyorsun?
Ben ext. gov. modunda kullanıyorum.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi bu yazı son versiyon için mi?

Bir de esc 'nin ayarlarında external governor modunda mı kullanıyorsun?
Ben ext. gov. modunda kullanıyorum.

Hayır bu yazı bir önceki versiyon için.
Bu son versiyonda bu durumu düzeltmişler işte.
Ama yine de kalibrasyonu üniteden yapıyosun ;)

Bilgisayar şu an yanımda yok ama esc nin governor modunda external diye bir sekme olduğunu hatırlamıyorum :rolleyes:
Fix end point ve governor mode var bildiğim.

ibrahim Extremel gov seçme . Spirit in gov unu kullanıcaksam o modu seçiyosun.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
ibrahim Extremel gov seçme . Spirit in gov unu kullanıcaksam o modu seçiyosun.

Şu noktada bir karışıklık var galiba.
Bahsettiğimiz yazı tamamen spirit gov için..
Spirit gov için de esc'den external gov seçmek gerekiyor.

Kağan Kazancı' Alıntı:

Kağan hiç bir karışıklık yok.
Spirit üniteyi kullanıyorsan ve esc de Castle ise yukarıdaki yazı geçerli.
İster esc nin governorunu kullan istersen ünitenin governorunu.
Detaylı açıklma linkte mevcut.

Ben sadece benimle alakalı olan yeri kesip yapıştırdım diğer mesajda:saygilar:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Eğer spirit in gov unu kullanıcaksan esc External gov seçmen lazım ve kalibreyi spirit ten yapman lazım. Ayrıca tüm gov ayarlarını spirit in gov menüsünden yapıyorsun.

Yok ben esc nin gov unu kullanıcam dersen sadece calibreyi spirit in menüsünden yapıyorsun. Geri kalan herşeyi esc nin menüsünden yapman lazım.

Sen şuan hangi sürümü kullanıyorsun.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Eğer spirit in gov unu kullanıcaksan esc External gov seçmen lazım ve kalibreyi spirit ten yapman lazım. Ayrıca tüm gov ayarlarını spirit in gov menüsünden yapıyorsun.

Yok ben esc nin gov unu kullanıcam dersen sadece calibreyi spirit in menüsünden yapıyorsun. Geri kalan herşeyi esc nin menüsünden yapman lazım.

Sen şuan hangi sürümü kullanıyorsun.

Aynen öyle, şimdi 2.0 yaptım, bakalım eski governorune nasıl değişmiş,
ben hiç esc gov kullanmadım ki :lol:

Bahsettiğimiz Erhan'la aynı şeylerdi fakat anlaşamadık sanırım Kağan :laugh:

Evet arkadaşlar, ben de bugün 2.0 a güncelleyip uçtum, çok güzel olmuş hakikaten, resmen uçuş hissiyatı değişmiş, ben çok beğendim, governor de çok güzel çalışıyor,
Herkese güncellemeyi tavsiye ederim :thumbup:

Haftasonu Manisa'da olduğum için Manhat'ta uçuş yapma fırsatım oldu. Hatta bugün Denizli'ye geri döneceğim için sabah erkenden gittik uçuşa, sabah uçuşunun tadı hiçbirşeyde yok :thumbup:

Spirit 2.0 ile 12 uçuş yaptıktan sonra şunu söyleyebilirim, kesinlikle süper olmuş. Ünite güncellemeden sonra ciddi anlamda farklı uçuyor. Arda'nın aşağıdaki yorumuna kesinlikle katılıyorum;

Arda Erkan' Alıntı:
*** Beni en çok ilgilendiren uçuş hissiyatı olarak ;

Eski versiyona kıyasla aynı ayarları kullandım. Model hareketlerde kesinlikle çok daha akıcı ve hareket içinde çizgisini daha iyi koruduğunu hissettim.Daha da anlaşılır olması açısından ünite içinde bulunduğu hareketi daha iyi biliyordu diyebiliriz. Yeni versiyon benden tam not aldı. :thumbup: Herkese kırımsız uçuşlar.:)

Gerçekten de hareketlerin akıcılığı çok farketmiş.

uçuş karakteristiğini vbar'a benzettim ben biraz, rescue biraz daha dengeli,
governor ise daha kararlı, castle link'i yanıma almayı unuttuğum için esc "external governor" modunda kaldı, ancak bu versiyonla "multirotor" modunda kullanmak daha iyi olacak gibi. Çünkü castle esc "external governor" modundayken soft startı kendi yapıyor. Spirit governoru de soft start yapmaya kalkınca pek hoş olmayan spool-up'lar yaşanabiliyor :laugh:
En güzeli soft-start'ı Spirit governore bırakmak, bunu deneyince bu konudan yazarım..

Video aslında var ama benim uzay boşluğunda uçma alışkanlığım sonucunda biraz uzak çıkmış. Yine de üşenmedim yükledim :lol: :lollol:
Biraz yere yakın uçma antremanı yaptım ama malesef videosu yok :( Anladım ki alanda elektrik olunca, bol bol uçunca çok farklı oluyormuş :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kağan Kazancı' Alıntı:
Haftasonu Manisa'da olduğum için Manhat'ta uçuş yapma fırsatım oldu. Hatta bugün Denizli'ye geri döneceğim için sabah erkenden gittik uçuşa, sabah uçuşunun tadı hiçbirşeyde yok [emoji106]

Spirit 2.0 ile 12 uçuş yaptıktan sonra şunu söyleyebilirim, kesinlikle süper olmuş. Ünite güncellemeden sonra ciddi anlamda farklı uçuyor. Arda'nın aşağıdaki yorumuna kesinlikle katılıyorum;

Gerçekten de hareketlerin akıcılığı çok farketmiş.

uçuş karakteristiğini vbar'a benzettim ben biraz, rescue biraz daha dengeli,
governor ise daha kararlı, castle link'i yanıma almayı unuttuğum için esc "external governor" modunda kaldı, ancak bu versiyonla "multirotor" modunda kullanmak daha iyi olacak gibi. Çünkü castle esc "external governor" modundayken soft startı kendi yapıyor. Spirit governoru de soft start yapmaya kalkınca pek hoş olmayan spool-up'lar yaşanabiliyor :laugh:
En güzeli soft-start'ı Spirit governore bırakmak, bunu deneyince bu konudan yazarım..

Video aslında var ama benim uzay boşluğunda uçma alışkanlığım sonucunda biraz uzak çıkmış. Yine de üşenmedim yükledim [emoji38] [emoji38]lol:
Biraz yere yakın uçma antremanı yaptım ama malesef videosu yok :( Anladım ki alanda elektrik olunca, bol bol uçunca çok farklı oluyormuş :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Eline sağlık Kağan. Güzel bir uçuş olmuş. Keyifle izledim. Hareketler gayet net olmuş. [emoji106]

Mesut Sert' Alıntı:
Eline sağlık Kağan. Güzel bir uçuş olmuş. Keyifle izledim. Hareketler gayet net olmuş. [emoji106]

Teşekkür ederim abi, uzakta oldu biraz, ama videoyu akşam izledim, geç farkettim tabi :laugh:

Bundan sonra biraz alçakta uçuş için çalışma yapacağım %p

Uçuşun özellikle son yere yakın kısmı şahane :bravo: uçus genel anlamda cok guzel. Özellikle half piro giriş ve cikislardaki tam piro cok sık olmus. Funnel da gayet basarili. Keske zoom özelliği olsaydı kameranın o zaman tadından yenmezmiş, Sticklerine saglık :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk