[Video]: trex 450 pro dfc 3gx ilk takla ve invert denemem ve hazin son :)

Muammer Akbulut

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Hepsi
aslında videolar 04.08.2014 trabzon buluşması konusundada var ama bu videolara ayrı bir konu açma gereğini duydum benim gibi ilk denemelerinde yere çakılmamak için belki birazda olsa yardımcı olurum ve videolar hakkındaki yarumlar kırım sebebi başkalarınında aynı hataları yapmasına engel olur.

İlk takla denemem hiçbir hard 3d cinin yapamayacağı hareketi yaptım aynısını daha öncede yapmıştım yine kurtarmıştım.( sebebi elevator stickini tam dibe hızlı bir şekilde çekmek normalde simde oluyor gerçek helide olmadı takla )
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ikinci takla denemesi mustafa güney hocamın verdiği tüyoyla başarı ile gerçekleşen 3 takla .( tüyo elevator stickini tam aşşağı değilde %75 lere kadar çekmek)

3. deneme invert sonuç 165 tl lik kırım ve yaralı bir frame ayrıca ucu azda olsa ezik sıfır 2700lik gens pil (düşme sebebi modeli yukarıda inverte geçip geçmediğini farkedemedim gazstickini tam aşşağı çekmedim galiba sonra model invertte değildir diye gaz stickini yukarı kaldırınca invert pozisyonunda hızla yere çakıldım)

Muammer bey, simulasyon olarak ne kullanıyorsunuz ? Bir de ilk videoda Aileron Takla, 2. videoda Elevator takla denemesinde bulundunuz değil mi ? İkisinde de Aileron yazılmıi bir yazım hatası oldu galiba, doğru mudur ?

Bir de bizler yorum yapmadan önce, denemeyi yapan kişi olarak sizin bu olaydan çıkardığınız ve yeni deneyecek arkadaşlara önerilerinizi alalım lütfen ;)

Muammer Bey ilk videonuzu anlamakta gerçekten zorlanıyorum. :eek: Buna yakın bir hareketi sanıyorum görsem görsem en son Yozgat'ta Tareq veya Alvin'den görmüş olabilirim. :laugh:

Şaka bir tarafa ciddi bir kuyruk kontrolü vermişsiniz model üzerine ve model piro flip benzeri bir harekete girmiş.

Yapmak istediğiniz takla atmak mıydı ve bunu elevatörle mi yoksa aileronla mı yapmak istiyordunuz ?

Ben acaba modelde bir problem mi oldu diye düşünüyorum şahsen.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Muammer bey, simulasyon olarak ne kullanıyorsunuz ? Bir de ilk videoda Aileron Takla, 2. videoda Elevator takla denemesinde bulundunuz değil mi ? İkisinde de Aileron yazılmıi bir yazım hatası oldu galiba, doğru mudur ?

Bir de bizler yorum yapmadan önce, denemeyi yapan kişi olarak sizin bu olaydan çıkardığınız ve yeni deneyecek arkadaşlara önerilerinizi alalım lütfen ;)

mehmet bey phoenix 4 sim kullanıyorum sim kumandasıyla , aynen yazım yanlışı aileronlar elevatorlerle değiştirildi :embarras: .
bu hareketleri modeli tam görebileceğimiz şekilde fakat yüksek irtifada denemek gerekiyor oryantasyonu kaybetmemek gerekiyor.

türker bey bu ilk videodaki hareket bana özel elevator takla denemesi galiba yeni bir 3d figürü buldum :lollol:

Aslında Muammer Beyin başına gelen ilk taklalar sırasında çoğumuzun yaşadığı sorunlar. Burada en kritik nokta, olay çok basit görünse de insanın elinin gaz stick +/- arasında doğru zamanda hareket edip, doğru zamanda doğru açının verilmesi, diğer ismi ile "Collective Management".

Bu çok basit gibi görünen hareket,n beyin tarafından otomatiğe bağlanması bazen çok zaman alabiliyor. Şahsen ben bu takla ve invert geçmek için epey bir süre bekledim ve bolca sim çalıştım. Ama yine Muammer Bey'in de ifade ettiği gibi sim bazen canlısından farklı olabiliyor. Bizim zamanımızda 6 kanal microlar da yoktu ne yazık ki.

Şimdi canlı sim diyebileceğimiz bu 6 kanal microlar büyük bir nimet. Mikro olmalarından dolayı Collective management 450 göre 1 tık daha zor. Ama kırım korkusu olmadığı için insan biraz daha zor olsa da rahatca bu hareketleri çalışabiliyor.

O yüzden genel de hep söylediğimiz gibi, 450-500 sınıfı hangi model olursa olsun, ekonomik imkanlar müsait ise, özellikle yeni başlayan arkadaşlara 6 kanal mikro kesinlikle şart.

Tüm arkadaşlara kırımsız bol ve keyifli uçuşlar :thumbup:

Bu arada bir tören eşliğinde 01.05.12 tarihinde attığım ILK TAKLA aklıma geldi :lol: Buyrun bu da videosu ;) O günü çok net hatırlıyorum nedense :laugh:

:saygilar: onca kırımdan sonra ilk uçuşumu bende unutamam, inşallah takla atacağımız günlerde gelecek, pil için bir şey söylemeliyim,pahalı ama gens ace derim başka birşey demem,inanın ki motorun sesi değişiyor,performans farklı ,uçuş süresi farklı, :RCKolik: