Yapmış olduğumuz modellerde harici sigorta koymalı mıyız.?

Arkadaşlar bir konu açtım ama vallahi pişman oldum. Alarm sistemleri ile ilgili bir sürü eğitime katılıp sertifika aldım. Alarm yada uyarı sistemleri OLAY OLDUKTAN sonra sizi haberdar eder, ya da gerekli tedbirleri alır. Siren çalmıştır ama geçmiş olsun (olay olmuştur). Sigorta vb benzeri sistem düşünmemin bile yanlış olduğunu savunan arkadaşlar oldu. Gerekçeleri uçuş güvenliği. Evet bizler de amatör yeni başlamış kişiler olarak bunu savunuyoruz. Uçuş sertifikalarımı. alırken sorulan soruların %90 nı güvenlikle ilgili idi. Bunda hem fikiriz. Arkadaşlar doğru cihazlarla (pahalı) gerekli tedbirler alınıyor sen kafana takma bunlar normal demişler.

Ya arkadaş hiç havada yanan uçak görmedim, göreceğimi de sanmıyorum, bırakın sigortayi falan görme ihtilali mi elimden almayın 😂😂

• Haha
Tepkiler: Ömer Erkan
Arkadaşlar bir konu açtım ama vallahi pişman oldum.
Volkan bey, bence pişman olacak bir şey yok ve lütfen üzerinize kişisel bir şey alınmayın. Forumda vakit geçirdikte burada olan insanların hiç bir zaman kişileri hedef almadığını siz de anlayacaksınız. Ama yeni olduğunuz için haklı olarak bazı yorumları yanlış anlamış olabilirsiniz.

Ayrıca bu konuyu indeks konularına dahil ettim. Çünkü son zamanlarda bu tür sorular sıkça sorulmaya başlamıştı.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Alarm yada uyarı sistemleri OLAY OLDUKTAN sonra sizi haberdar eder, ya da gerekli tedbirleri alır
Alarm konusundaki bilgilendirme için teşekkürler...

Kilde ön konsolidasyon gerilmesi var ise; zeminin yükleme durumunda, gerilme ön konsolidasyon gerilmesinin mertebesine ulaşana kadar boşaltma-geri yükleme eğrisini takip ederek deforme olması beklenir... Bunun konumuzla alakası mı ? Yok...

Ben mesela tembelim... Düşünülmüşü düşünmem tembellikten... Literatür denen şeyin varlığını keşfetmiştim Ural Akbulut hoca vesilesiyle 1999 yılındaki ODTÜ Bilim kampı sırasında...İnsanoğlunun bu yöntemle geçmiş keşiflerin üzerine keşifler yapabilmesini çok daha mümkün kılabildiğini anlatmıştı hoca yaptığı konuşmada...
Bir konuyu ele almadan önce (illa ele alıcaksam) literatürü incelemekle başlıyorum işe... Vaktim de haliyle düşünülmemişleri düşünmek için kalıyor. Bak bu güzel işte dediğinizi duyar gibiyim...... Ama tembellik işte, diyorum ki başlarım düşünmesine. Sahaya koşup IMAC yapıyorum :lol:

İlla sigorta kullanayım diyorsunuz... Peki, kullanmanız için elimden geleni yapayım...

Ana besleme üzerine koyun sigortanızı, ok... Alıcı beslemeniz (esc deki tümleşik BEC ten geliyor varsayımı ile) ile alıcınız arasında bir de seçici anahtar yerleştirin...

Bkz. seçici anahtar:

Anahtarın bir ucu sigortalı olan ana beslemeye, diğer ucu da ufak bir lipo bataryaya bağlı olsun (300-500 mah lik 2s). Çıkış ucu da direk alıcıda...

Olası senaryo:
Eğer ana bataryadan besleme sigorta atıp kesilirse, seçici anahtar mini bataryadan sistemi beslemeye devam eder... Hah, süper...

Peki, şu an daha güvenli oldu mu sistem ?

Olasılıkta, Beklenti mi diyorlardı birşey diyorlardı... Tembellikten unuttum...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Alarm konusundaki bilgilendirme için teşekkürler...

Kilde ön konsolidasyon gerilmesi var ise; zeminin yükleme durumunda, gerilme ön konsolidasyon gerilmesinin mertebesine ulaşana kadar boşaltma-geri yükleme eğrisini takip ederek deforme olması beklenir... Bunun konumuzla alakası mı ? Yok...
Kilde ön kons
Benim İlk paragrafıma atıfta bulunarak örnek vermişsiniz. Uyarınız için teşekkürler. Güzel bir tesadüf bahsini ettiğiniz konularda tam otomatik servo kontrollü konsolidasyon test cihazı, otomatik beton test cihazı (kopya) üretim aşamasında yazılım ve elektronik kart tasarımlarında çalışmak zorunda kaldım. Konumuz değil. Elektronik ve yazlımım konusunda problemim olduğunu düşünmüyorum(ölene kadar öğrenecek çok şey var) . Ama hobi olarak ben yerde olduğum koşullarda uçmak istedim. Araştırıp ilk etapta bütçeme uygun cihazlar satın aldım. Bulamadığım ekipmanlar için kendim ne yapabilirim diye düşündüm. Forum da sorduğum bir soru da telemetri cihazınız yoksa lipo voltajınızı nasıl ölçüp uçuş yaptığınız ile ilgili idi. hazır telemetri cihazını iç piyasadan o zaman için temin edemediğimi söylemiştim. Bana farklı örnek verip yardım edende oldu ........ geçende oldu .O dönemde için temin ettiğim cihazların resmini paylaşıyorum

Şu an için otonom uçuş kartı + telemetri cihazı tasarlamaya çalışıyorum (Sabit Kanatlar için) . Ibus - Sbus- Pwm protokolünü desteklliyor 6 eksen gyro sensor (kalibrasyonlarını yaparak), ile uşağı havada sabit tutmaya yada plotaj hatalarını (en azında kendi plotaj hatalarımı) gidermeye çalışıyorum. Devamı için gps modül ve yükseklik basınç sensörü dahil ettim. Belki eve dönüş senaryosu yaparız. Demo kartta arduino kullandım ama ağırlık için seeed xiao tarzı bir kart kullanacağım. Resimdeki örnekte 6 eksen sensör verilerini kumandaya iletip uçağı sabit tutmaya çalışıyorum vs vs...

Son düzenleme: