Yelken Kanat Uçuş Sorunu

Hocam lion pilleri ne ile şarj ediyorsunuz.
Motor olarak daha almadıysanız sarı motorlar yerine emax xa2212 öneririm kv olarak 1400 veya 980 var ikiside sizin pervaneniz çevirir, normalde 3s ile kullanılıyor genelde siz 2s kullanacağınız için yeterli itkiyi üretmeme ihtimaline karşı 1400kv daha iyi olur.
Pil olarak tekrar vtc6 temin edebilirsiniz veya ucuz pil kullanmayıda deneyebilirsiniz ki 2s kullandığınız için sistem büyük ihtimal en fazla 15-20A çekecektir
Cevabınız için teşekkür ederim, emax xa2212 modelinin fiyatı yüksek olduğu için sarı motorlardan almak durumundayım maalesef. VTC6 çok fazla popüler olduğundan dolayı sahtesi çok, Molicel 35A modelinin sahtesi daha azdır ya da yoktur diye onu almayı düşünüyorum, VTC6'nın sahte olduğunu dolaylı yoldan kabul etti bir site. Sipariş notuna 30A benim için çok önemli eğer sahte ise iptal edin siparişi diye not düşmüştüm.

Bu pilleri 14 TL'lik aldığım bir devreye USB Type-C telefon şarj kablosunu takıp şarj etmeyi düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim, emax xa2212 modelinin fiyatı yüksek olduğu için sarı motorlardan almak durumundayım maalesef. VTC6 çok fazla popüler olduğundan dolayı sahtesi çok, Molicel 35A modelinin sahtesi daha azdır ya da yoktur diye onu almayı düşünüyorum, VTC6'nın sahte olduğunu dolaylı yoldan kabul etti bir site. Sipariş notuna 30A benim için çok önemli eğer sahte ise iptal edin siparişi diye not düşmüştüm.

Bu pilleri 14 TL'lik aldığım bir devreye USB Type-C telefon şarj kablosunu takıp şarj etmeyi düşünüyorum.

Merhaba, ben bu konunun tecrübeli acemisiyim. Henüz motor, esc ve batarya almadıysanız bir kaç önerim olacak.

Öncelikle batarya kısmında 18650 formunda olan bataryaların 10 amperde bile önemli miktarda voltajı düşüyor, C değerine göre 3.6 ila 3.8 volt arasında bir değer oluyor. 2s şeklinde kullanırsanız yük altında hızlı bir şekilde esc'nin(her escnin çalışma voltajı aynı değil, benim bahsettiklerim sarı renkte olan 30a escler ve Hobbywing Skywalker 30A) çalışma voltajının altına düşüyor ve gücü kaybetmiş oluyorsunuz. Tavsiyem imkanınız varsa uygun değerlerde lipo pil kullanmanız, lipoların C değerleri yüksek olduğu için yük altında voltajları çok az düşüyor. İmkanınız yoksa da veya amacınız 18650 bataryalarla ile uçmak ise 18650 bataryaları 3S kullanıp 2s-3s destekleyen esc ve motor tercih etmeniz. 3S de yük altında voltaj düşse bile bataryanın voltajı esc'nin çalışma aralığında kalıyor ve uçuş yapabiliyorsunuz. Tabiyki voltaj düştükçe motorun üreteceği itkinin de düşeceğini bu noktada belirtmem gerekiyor.
Şarj için bahsettiğiniz tp4056 1 amper ile şarj ediyor, başlangıç için yeterli.

Motor kısmında bende ilk motorumu alırken sarı 2212 1400 kv tercih etmiştim. Kendisiyle bir süre 8045 drone pervanesiyle uçuş yaptım. Sonrasında merakıma yenik düşüp 1045 pervaneye geçtim ve tam gaz uçarken esc ile beraber yandı. Yani motora uygun pervane seçmek çok önemli.(şuanda emax 2212 1400kv kullanıyorum)

Ayrıca forum bir ansiklopedi gibi eğer doğru yazıları bulup okursanız sorularınızın en az yüzde sekseninin cevabını bulabiliyorsunuz. Bu hobiye yeni başlayan birisi olarak katkıda bulunanlara buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Merhaba, ben bu konunun tecrübeli acemisiyim. Henüz motor, esc ve batarya almadıysanız bir kaç önerim olacak.

Öncelikle batarya kısmında 18650 formunda olan bataryaların 10 amperde bile önemli miktarda voltajı düşüyor, C değerine göre 3.6 ila 3.8 volt arasında bir değer oluyor. 2s şeklinde kullanırsanız yük altında hızlı bir şekilde esc'nin(her escnin çalışma voltajı aynı değil, benim bahsettiklerim sarı renkte olan 30a escler ve Hobbywing Skywalker 30A) çalışma voltajının altına düşüyor ve gücü kaybetmiş oluyorsunuz. Tavsiyem imkanınız varsa uygun değerlerde lipo pil kullanmanız, lipoların C değerleri yüksek olduğu için yük altında voltajları çok az düşüyor. İmkanınız yoksa da veya amacınız 18650 bataryalarla ile uçmak ise 18650 bataryaları 3S kullanıp 2s-3s destekleyen esc ve motor tercih etmeniz. 3S de yük altında voltaj düşse bile bataryanın voltajı esc'nin çalışma aralığında kalıyor ve uçuş yapabiliyorsunuz. Tabiyki voltaj düştükçe motorun üreteceği itkinin de düşeceğini bu noktada belirtmem gerekiyor.
Şarj için bahsettiğiniz tp4056 1 amper ile şarj ediyor, başlangıç için yeterli.

Motor kısmında bende ilk motorumu alırken sarı 2212 1400 kv tercih etmiştim. Kendisiyle bir süre 8045 drone pervanesiyle uçuş yaptım. Sonrasında merakıma yenik düşüp 1045 pervaneye geçtim ve tam gaz uçarken esc ile beraber yandı. Yani motora uygun pervane seçmek çok önemli.(şuanda emax 2212 1400kv kullanıyorum)

Ayrıca forum bir ansiklopedi gibi eğer doğru yazıları bulup okursanız sorularınızın en az yüzde sekseninin cevabını bulabiliyorsunuz. Bu hobiye yeni başlayan birisi olarak katkıda bulunanlara buradan teşekkürlerimi iletiyorum.
Cevap için teşekkür ederim, şuanda 35A olan Molicel pillerden 2 adet sipariş ettim, sadece motor ile ESC kaldı. Eğer sorun yaşarsam 1 ader daha 35A Molicel pil alabilirim.

Eğer dediğiniz pilden alsaydım 300 TL şarj cihazına vermem gerekecekti, 18650 3S olsa bile diğerinden daha kârllı bana göre.

ESC'lerde çok pahalı, sizce ucuz sarı ESC'lerden mi alayım yoksa dediğiniz hobbyking ESC'sini mi?

Markalı olarak en düşük 30A ESC dediğiniz hobbyking.

Motor ve ESC'ye çok para harcamak istemiyorum açıkcası

Sarı motorları ve escleri önermek istemem sonuçta ne olduğu belli değil. Daha kaliteli olduğunu düşündüğüm markalı ürünleri tavsiye etme noktasında tecrübem yetersiz kalır çünkü çok az çeşitte ürün kullanma şansı yakaladım. Aradaki farkı anlayabilecek seviyede değilim. Henüz sadece birkaç hazır trainer model yaptım. Ama yakın zamanda farklı modellere geçiş yapıcağım benim de o modellerde 18650 kullanma amacım var.

Sarı motorları ve escleri önermek istemem sonuçta ne olduğu belli değil. Daha kaliteli olduğunu düşündüğüm markalı ürünleri tavsiye etme noktasında tecrübem yetersiz kalır çünkü çok az çeşitte ürün kullanma şansı yakaladım. Aradaki farkı anlayabilecek seviyede değilim. Henüz sadece birkaç hazır trainer model yaptım. Ama yakın zamanda farklı modellere geçiş yapıcağım benim de o modellerde 18650 kullanma amacım var.
Sarı motor ile hobbyking ESC alacaktım ama şu sarı motor ESC'yi yakar mı diye düşünüyorum.

Neyse, tekrar teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben şuanda yarın denemek için hazırlık yapıyorum bir itkiyi ölçebileceğim platform yapacağım. Nerdeyse ben de sizin tercih edebileceğiniz ürünleri kullanacağım. İsterseniz yarın sonuçları sizinle de paylaşayım. Bu arada ben 18650 olarak aspilsan tercih ettim.

Ben şuanda yarın denemek için hazırlık yapıyorum bir itkiyi ölçebileceğim platform yapacağım. Nerdeyse ben de sizin tercih edebileceğiniz ürünleri kullanacağım. İsterseniz yarın sonuçları sizinle de paylaşayım. Bu arada ben 18650 olarak aspilsan tercih ettim.
Sonuçları bekliyorum. :) Bende Aspilsan alacaktım ama hem Molicel'in hemde Aspilsan'ın datasheet'lerine baktığım zaman şarj döngüsünün Molicel'de daha iyi olduğunu gördüm.

Aslında ikiside aynı 500 döngüye sahip, ama Aspilsanda az volt ve akım çektiğinde 500 döngü, Moliceel'de ise Aspilsana göre bariz yüksek akım ve volt çektiğinde 500 olduğunu gördüm datasheet'lerinde.

O yüzden bende Molicell tercih ettim ve 35A. :)

Sonuçları bekliyorum. :) Bende Aspilsan alacaktım ama hem Molicel'in hemde Aspilsan'ın datasheet'lerine baktığım zaman şarj döngüsünün Molicel'de daha iyi olduğunu gördüm.

Aslında ikiside aynı 500 döngüye sahip, ama Aspilsanda az volt ve akım çektiğinde 500 döngü, Moliceel'de ise Aspilsana göre bariz yüksek akım ve volt çektiğinde 500 olduğunu gördüm datasheet'lerinde.

O yüzden bende Molicell tercih ettim ve 35A. :)
Molicell markasının ürettiği bataryaların daha iyi olduğunu biliyorum hatta büyük ihtimalle en iyi üç bataryadan biri ama beni aspilsanın yerli üretim olması cezbetti. Daha önce arkadaşımdan aldığım sony vtc6 ile uçmuştum. Vtc6nında aspilsandan daha iyi olduğunu biliyorum.
Bakalım deneyeceğim başarısız olursa hayatlarına el feneri bataryası olarak devam edecekler. :)
Ayrıca deneyen birisi var. Linki bıraktım.:saygilar:

Molicell markasının ürettiği bataryaların daha iyi olduğunu biliyorum hatta büyük ihtimalle en iyi üç bataryadan biri ama beni aspilsanın yerli üretim olması cezbetti. Daha önce arkadaşımdan aldığım sony vtc6 ile uçmuştum. Vtc6nında aspilsandan daha iyi olduğunu biliyorum.
Bakalım deneyeceğim başarısız olursa hayatlarına el feneri bataryası olarak devam edecekler. :)
Ayrıca deneyen birisi var. Linki bıraktım.:saygilar:
Ben en çok itki güçlerini merak ediyorum, benim yapmaya çalıştığım Yelken Kanat'ta bayağı ağır oldu, 1.8 metre kanat açıklığında 1.5 1.6 KG civarı. O yüzden itki benim için daha fazla önem arz ediyor sanırım.

Arkadaşlar tekrar merhaba, motor pil ve ESC hariç her şeyi tedarik ettim. Pervane olarak 9x6 Gemfan aldım, ESC 30A olacak.

İzninizle bir sorum olacak

Normal 2S bataryalar şarj cihazı ile birlikte oldukça pahalıya geldiği için 2 adet 30A Sony VTC6 almıştım, ama sahte çıkınca iade ettim ve ortada kaldım.
Bildiğim kadarı ile başka 30A değerinde pil de yok, Orijinal sadece 12A değerinde Pilsan pil tedarik edebiliyorum.

30A ESC, 9x6 Gemfan ve A2212 motor için(kv önerirseniz sevinirim) 2 adet 12A değerinde pil yeter mi sizce? İnşa etmeye devam ettiğim Yelken Kanat'ın kanat açıklığının 1.8 metre olduğunu ve ağırlığının da 1.5 KG civarı olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

EDİT:

Molicel 35A pilini buldum, yukarıdaki özelliklere göre 2 adet 35A yeterse siparişini veriyorum, ayrıca motor kv önerirseniz sevinirim.
Powerxtra 25P modeli de isinizi gorur 12C. Anlik 30A.

Az önce E-maileden dün sipariş ettiğim Molicel pillerin stokta olmaması nedeniyle siparişimin iptal edildiğini öğrendim.

Yine pilsiz kaldım. :) Sizin şu Aspilsan test sonuçlarına göre karar vereceğim.

Son düzenleme:
Az önce E-maileden dün sipariş ettiğim Molicel pillerin stokta olmaması nedeniyle siparişimin iptal edildiğini öğrendim.

Yine pilsiz kaldım. :) Sizin şu Aspilsan test sonuçlarına göre karar vereceğim.
Bu gün işlerimden dolayı çok vakit ayıramadım ama itkiyi test edebileceğim bir platform kurdum. 18650 pillerinde bağlantılarını yaptım, şarja bıraktım. İlk fırsatta deneyeceğim.

3S lipo pil ile denediğimde 1100 gr itki elde ettim. Motor emax xa2212 1400kv, pervane 8045.

Bu gün işlerimden dolayı çok vakit ayıramadım ama itkiyi test edebileceğim bir platform kurdum. 18650 pillerinde bağlantılarını yaptım, şarja bıraktım. İlk fırsatta deneyeceğim.

3S lipo pil ile denediğimde 1100 gr itki elde ettim. Motor emax xa2212 1400kv, pervane 8045.

Teşekkürler, hiç acelesi yok. Bu arada ben maliyetten ötürü 18650 pil kullanmayı planlıyorum, ama sizin elinizde LİPO pil ve LİPO şarj cihazı varken neden 18650 kullanmak istediğinizi merak ettim. :)

Edit: Paraya kıyıp Leopard Power 2200 mAh 11.1V 3S 25C aldım gitti, almışken sağlam olsun. 18650 pilleri bir türlü alamamam bana bir işaret gibi geldi, hem de 9060 pervaneye göre 1400kv motor fazla olduğu için 980kv-1000kv için 3S şart diye düşündüm.

Son düzenleme:
Bu arada ben maliyetten ötürü 18650 pil kullanmayı planlıyorum, ama sizin elinizde LİPO pil ve LİPO şarj cihazı varken neden 18650 kullanmak istediğinizi merak ettim. :)
Elimdeki lipo çok fazla uçtu düştü derken hafiften şişmeye başladı. Bende ufak bir ikinci batarya alayım diyordum. Arkadaşımın 18650 bataryalarıyla biraz uçtum. Acaba aspilsan bataryalarda işimi görür mü diye merak ettim. Test sonuçlarına göre uçuş yapacağım ama performans biraz zayıf kalacak. Bayramdan sonra 3 tane daha alıp 2 paralel 3 seri şeklinde kullanacağım. O zaman baya yakın sonuçlar alacağımı düşünüyorum.
Denemeyi yaptım. Sonuçlar beni bir tık şaşırttı liponun voltajı bile tahmin ettiğimden fazla düşüyormuş.
Ürün listesi:
Motor Emax xa2212 1400kv
Esc Hobbywing Skywalker 30A
Pervane 8045 drone pervanesi
Bataryalar Leopard Power 3s 4200mah 40C lipo(325gr) ve aspilsan 18650 3S 2800mah 5C(165gr)

Lipo ile en fazla 1100 gr itki elde ettim. Bu sırada voltaj12.5'ten 11.8 ila 11.9 arasına düştü.
18650 ile 800 gr civarında itki elde ettim. Bu sırada voltaj 12.5'ten 9.8 ile 9.6 arasına düştü.

dipnot: sarı 2212 çalışmadı alırlarsa iade edeceğim.