Yeni kusum align t-rex 600e flb pro

Ynt: Yeni kusum align t-rex 600e flb pro

safak bozdag' Alıntı:
Evet mehmet abi trabzonda aldigimda alan turu yapiyordum motor cok yavas donuyor gibi geliyordu bana ama gucsuz bi donusu vardi motor aldik oda ayni oldu anlamadim normalimi bu deilmi cozemedim invert e gecerken bosa cikti oneway otorotasyonla indirdim az hasarla duzelttim heliyi demekki tiktok denesem dereden bahceden mil rotor toplicaz ailecek :)
Modeldeki ESC, Castle marka değil mi ? Governor ayarları falan yapıldı mı ? Istersen ESC'den log dosyasını indirip, kafa devrini oradan kontrol edebilirsin. Örnek :

Bu arada allahtan küçük bir hasar olmuş, tekrar geçmiş olsun. Heli işi böyle bir şey ne yazık ki :embarras: Bazen hiç beklenmedik şeyler yaşanabiliyor :-\

Mehmet abi emin abi pc de ayarlamis bende kablosu yok egrileri bana soylemisti idle 1 de 0 30 30 30 idle 2 de 85 85 85 olcak trothle curve degerleri girdim baska bu esclerindilinden anlicaz artik o konuyu onceden okumustum simdi tekrar okudum disli degerlerini motor kv sini girdigimizde castle nin programinin ara yuzu daha basit gorunmustu bana emin abi foto atmisti bu arada tek biseyi merakediyorum esc de sensor olmadan motorun devrini nasil tam hesaplayabiliyor belki motorda olandisi bisey oldu belki motor o hizda donmuyor cok sacma biliyorum ama sensor mevzusu kafami karistirdkgi icin soruyorum :)

Hesaplamada cekilen akimi referans aldigini biliyorum. Zaten akim esc uzerinden gectigi icin ilave sensore gerek kalmiyor. Eger FBL governor kullanirsan o zaman ilave sebsor ihtiyaci ortaya cikiyor. Temel prensip olarak nasil hesapliyor dersen, o kadar detayini ben de bilmiyorum ne yazik ki :embarras:

Aslinda % 100 emin olmak icin su aleti almak lazim. Bence her modelci grubunda bundan bir tane olmali.

Castle ESC'lerde rpm ler normal 0-30-30-30-30
idle 1 70-70-70-70-70
idle 2 100-100-100-100-100 olarak ayarlanır. 85 diye bir oran yok , 85 yapsan bile 70 olarak algılar onu. Zaten kurulum aşamasında hepsini söylüyor castle sana birsürü videosuda var biraz ingilizce bilen herkes yapabilir , castle link alıp bilgisayara bağlanam gerek.
İkinci problem kumanda değiştiği zaman tekrardan castle esc'nin range ayarlarını yapmak gerekiyor. Yoksa kalibrasyon farklı olduğu için kumandadan gelen yüzde sinyalini esc değişik olarak algılıyor. Spectrumlarda nasıl range ayarı yapılır bilmiyorum , başladığımdan beri Futaba kullanıyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir.
One way rulmanın yerinden çıkması ilk defa duyduğum bir olay . Vidaları sökmeden çıkacak birşey değildir. O yüzden tavsiyem bütün modeli son vidasına kadar söküp tekrar monte etmendir. Başka birşeyin fırlamayacağından emin olmanın başka yolu yoktur.
Kendin ne kadar mükememmel yaptığını düşünürsen düşün mutlaka gözden kaçan birşeyler olabilir. O yüzden ilk birkaç uçuş yere yakın hover olarak yapılır , birşeyler fırlayacakmı diye bakılır. Uçuş aralarında vidalalr vs kontrol edilir. Bunu alışkanlık haline getirirsek böyle sıkıntılar yaşamayız. Şimdi nerden baksan kuyruk tt iniş takımı , paller vs bayağı masraf.

İlker Sönmez' Alıntı:
Castle ESC'lerde rpm ler normal 0-30-30-30-30
idle 1 70-70-70-70-70
idle 2 100-100-100-100-100 olarak ayarlanır. 85 diye bir oran yok , 85 yapsan bile 70 olarak algılar onu. Zaten kurulum aşamasında hepsini söylüyor castle sana birsürü videosuda var biraz ingilizce bilen herkes yapabilir , castle link alıp bilgisayara bağlanam gerek.
İkinci problem kumanda değiştiği zaman tekrardan castle esc'nin range ayarlarını yapmak gerekiyor. Yoksa kalibrasyon farklı olduğu için kumandadan gelen yüzde sinyalini esc değişik olarak algılıyor. Spectrumlarda nasıl range ayarı yapılır bilmiyorum , başladığımdan beri Futaba kullanıyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir.
One way rulmanın yerinden çıkması ilk defa duyduğum bir olay . Vidaları sökmeden çıkacak birşey değildir. O yüzden tavsiyem bütün modeli son vidasına kadar söküp tekrar monte etmendir. Başka birşeyin fırlamayacağından emin olmanın başka yolu yoktur.
Kendin ne kadar mükememmel yaptığını düşünürsen düşün mutlaka gözden kaçan birşeyler olabilir. O yüzden ilk birkaç uçuş yere yakın hover olarak yapılır , birşeyler fırlayacakmı diye bakılır. Uçuş aralarında vidalalr vs kontrol edilir. Bunu alışkanlık haline getirirsek böyle sıkıntılar yaşamayız. Şimdi nerden baksan kuyruk tt iniş takımı , paller vs bayağı masraf.
Abim oneway mili tutmuyor sokup baktim kumandali arabadada basima geliyordu bi tanesi daildiginda bile tutmuyo melet vidalardan deil kontrol ettim yerde 2 pil uctum trabzonda alan turu alisma orduda da denedim ilk pilin 2 dk si rahat uctu tam invert yapcam bosa cikti spektrumda kumanda esc esleme trothle sitick ini tam yukari yapiyorum diiit ses geliyor sonra tam asagi yapiyorum dlili li li diiiitt ediyor kumanda esc tanimis oluyor abi benim kumanda da idle 2 yok ben ilk ucusta kendi ayarimda normal mod 0 30 30 30 idle mod 100 100 100 100 ucmustum ama oyle olmadigini programin fotografinda castle nin yazan oyleydi bana foto atildi oyleydi ama bilmiyorum dedigim gibi cok karisik bi durum kuyruk borusu tt ayakli gercekten cok para 500 un neredeyse toplam kirimini karsiliyor :(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hesaplamada cekilen akimi referans aldigini biliyorum. Zaten akim esc uzerinden gectigi icin ilave sensore gerek kalmiyor. Eger FBL governor kullanirsan o zaman ilave sebsor ihtiyaci ortaya cikiyor. Temel prensip olarak nasil hesapliyor dersen, o kadar detayini ben de bilmiyorum ne yazik ki :embarras:

Aslinda % 100 emin olmak icin su aleti almak lazim. Bence her modelci grubunda bundan bir tane olmali.

Mehmet abi dedigin gibi o alet sart kesinlikle manuel e uymak icin simdi yapiyoruz devir ezbere gibi oluyor ? Ama onunla az donuyordu cok donuyordu aradan kalkiyor :) cok pahali deildir sanirim .

safak bozdag' Alıntı:
Mehmet abi dedigin gibi o alet sart kesinlikle manuel e uymak icin simdi yapiyoruz devir ezbere gibi oluyor ? Ama onunla az donuyordu cok donuyordu aradan kalkiyor :) cok pahali deildir sanirim .
Sadece $50 ;)

Mehmet abi spektrum rpm telementry alsam ayni isi gorurmu ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Modeldeki ESC, Castle marka değil mi ? Governor ayarları falan yapıldı mı ? Istersen ESC'den log dosyasını indirip, kafa devrini oradan kontrol edebilirsin. Örnek :

Bu arada allahtan küçük bir hasar olmuş, tekrar geçmiş olsun. Heli işi böyle bir şey ne yazık ki :embarras: Bazen hiç beklenmedik şeyler yaşanabiliyor :-\

Mehmet abi , kafa devrini log tan kontrol edemez, log aslında motorun devrini hafızada tutuyor ve senin girdiğin dişli oranları vs ile kafa devrini gösteriyor sana , aslında log tuttuğu motor devri dir.

one way kaçırıyorsa esc logunda motor rahatlıkla döneceği için kafa devri normalmiş gibi görünür log larda :)

gelelim one way sorununa ;)

bu konuyu inceledinmi Şafak ;) bu konuyu Mesut abin boşunamı açtı zamanında ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi , kafa devrini log tan kontrol edemez, log aslında motorun devrini hafızada tutuyor ve senin girdiğin dişli oranları vs ile kafa devrini gösteriyor sana , aslında log tuttuğu motor devri dir.

one way kaçırıyorsa esc logunda motor rahatlıkla döneceği için kafa devri normalmiş gibi görünür log larda :)

Aynen üstad, sen daha doğru açıklamışsın %p Zaten one way kaçırıyor olma ihtimali sonradan aklıma geldiği için "Optic Takometre" ile ölçüm fiziksel ölçüm yapmasını önerdim :)