Yerli helicopter'ımizi yapıyoruz :)

Hiller tasarımı gibi bir tasarım var:

Böyle bir tasarımsa bunu yapmak için iyi bir makina parkı gerekir. Siz nasıl bir yardım istiyorsunuz? Beraber çalışacağınız biri mi gerekiyor? Forum yazışmaları ile olmayacak bir konu bu bildiğiniz gibi.

Hiller platform gibi değil. Helikopter gibi otorotasyona imkan veren, araca göre büyükçe olan tek ana rotor helikopter gibi tepe noktada duruyor. Antitork sağlamak için kuyruk rotoru yerine itki yönledirmeden yararlanılıyor. Ana rotordan başka bir de kanallı fan var. Ancak yerleşimleri helikopterden farklı.

Ben ne istenildiğini hiç anlayamadım. Konuyu takip ediyorum belki anlayabileceğim birşey çıkar da düşünürüm diye ama somut birşey yok sanırım. Yada olaya çok fransızım, bilemiyorum. Şuan tekrardan okudum ve anladığım kadarıyla ödünç olarak 3-5 parça malzeme isteniyor. Gerisini Murat bey halledecek sanırım.

İyi anlamışsın dostum.

Yardımcı olma imkanı olan kimselerle ilave bilgi de paylaşılacak.

Son düzenleme:
O zaman nerdeyse birçok şey hazır sadece bu 3-5 parça ve ufak tefek işler kaldı. Yada önümüzdeki 10 gün içinde bu aşamaya gelinmiş olunacak??
Ama benim anlayamadığım yada anlamakta zorluk çektiğim bi nokta var. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış helikopter modellerinin uçması zaten yeterince problemken; tek rotorlu ve kuyruğu falan olmayan, ve toplama parçalar ile beraber benzersiz bir modeli uçurabilmek... (Gerek pilotaj anlamında, gerek mekanik aksam olarak) Bilmiyorum, böyle birşeyi yapmanızı ve yarışmayı kazanmanızı gönülden isterim. Ama çok yardım almalısınız diye düşünüyorum. Elimden bişey gelmediği için yardımcı olamıyorum. Ama bu yarışmanın adı sanı falan varsa takip etmek isterim bilgi amaçlı. :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Yardımcı olma imkanı olan kimselerle ilave bilgi de paylaşılacak. Hatta ciddi katkısı olanlar
Aynen kesinlikle %p bu forumdan çok daha kıymetli kaynaklar var, ben de olsam aynen sizin gibi yapardım.

Dünyada pek çok ciddi girişim RC dünyasından çıkarak gelir. Dünyanın büyük firmaları; Boing, Bell, Airbus, Skorsky herbiri yeni bir ürün geliştireceği zaman küçük modeller yaparlar.

Bu konuda Türkiye'nin büyük firmaları, devlet kurumları, kişiler ve ilgisi alakası bulunan herkezle temasım oluyor. Ancak ilk adımlar olan küçük model uçurma adımlarını tek başıma ve gizlilik içerisinde yapmam gerekir. Sebebi de bu deneylerin sonunda yepyeni bir hava aracı platformu çıkabilir. Patentlenebilir olma ihtimali çok yüksek olan bu tasarım bireysel havacılığın geleceğinin ta kendisi olabilir. Patent başvurusu yapılmadan benden başka kimse göremez. Hatta ben de inşa etmeye başlayana kadar yenilikçi olan kısımları sadece kafamda canlandırıyor, çizerken sadece özelliği olmayan kısımları çiziyorum. Bu konuda yatırımcılara göstermek için hazırladım İnternet sayfam da yok değil.

Forum sona kalmış derken belki de forumu geç farkettim demek istedi. Öyle mi Murat bey? :)

Öncelikle profesyonellere gitmek lazım. Havacılığın Türkiye'de ki büyük firmalarını gözünüzün önüne getirin. Hepsiyle temasım oldu. Devlet kurumları, hepsiyle temasım oldu. Hatta bu konuda KOSGEB projesi de yazmaktayım. Ancak ilk adımlar olan prototipleme ve patentlemeyi gizlilik içinde yapmam gerekiyor. Ve şimdiki durumda olduğu gibi hızlı sonuç almam gereken yerde arada bürokrasi ve formaliteler olmayan amatörler camiasına gelmek doğal bir sonuç. Katılmak istediğim yarışmanın yönetimi halen 5 hafta sonra dolacak olan kayıt süresini beklemeden biran önce kaydolmam için bastırıyor. İşlemler zaman laır falan diyor. Çünkü Ltd şirket kurmam, komiteye hisse vermem ve havacılık kaza sigortası yaptırmam gerekiyor. ₺20bin tutacak bu masraflara girmeden önce tasarımımı test etmem lazım.

Aynı zamanda forumu da geç farkettim. daha önce kuş uçmaz kervan geçmez forumlarda konu açtım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Murat bey, size elektronik ve makina mühendislerinden oluşan bir ekip gerekiyor. Önce bu ekibi toplamanız uygun olur.

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
O zaman nerdeyse birçok şey hazır sadece bu 3-5 parça ve ufak tefek işler kaldı. Yada önümüzdeki 10 gün içinde bu aşamaya gelinmiş olunacak??
Ama benim anlayamadığım yada anlamakta zorluk çektiğim bi nokta var. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış helikopter modellerinin uçması zaten yeterince problemken; tek rotorlu ve kuyruğu falan olmayan, ve toplama parçalar ile beraber benzersiz bir modeli uçurabilmek... (Gerek pilotaj anlamında, gerek mekanik aksam olarak) Bilmiyorum, böyle birşeyi yapmanızı ve yarışmayı kazanmanızı gönülden isterim. Ama çok yardım almalısınız diye düşünüyorum. Elimden bişey gelmediği için yardımcı olamıyorum. Ama bu yarışmanın adı sanı falan varsa takip etmek isterim bilgi amaçlı. :)

Aracı geliştirmek için zaman var, sadece yarışmaya kayıt olmak için zaman yok. Araçla ilgili bilgileri yarışma komitesine iletme süresine daha üç ay var. Esasen şimdi sadece yarışmaya kaydolmam gerekiyor. Onu yapmadan önce de kendim görmek için prototipi uçurmam ve görmem gerekiyor. Youtube'a girersen orada insanların ne kadar çabuk işler yaptığını görebilirsin. Aşağıdaki linkde bir örnek var, Üç parça halinde.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Youtube'a girersen orada insanların ne kadar çabuk işler yaptığını görebilirsin. Aşağıdaki linkde bir örnek var, Üç parça halinde.
Quad ile azıcık uğraşan herkez verdiğiniz Bicopter bilir ve temel bir örnektir. Hele ki hazır uçuş kartlarını alıp kullanıyorsanız. hatta o kadar basitti biz bile yaptık, düşünün yani.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Murat bey, size elektronik ve makina mühendislerinden oluşan bir ekip gerekiyor. Önce bu ekibi toplamanız uygun olur.

İki gün önce batarya konusunda profesyonel hizmet veren bir firma ile görüştüm. Onlar aynı zamanda elektronikçi. Sen büyük modeli uçar hale getir biz batarya paketi için sponsor oluruz dediler. Ancak küçük prototip bir RC modelden ibaret. Şu anki bilgimle dahi parçalar olsa toplayabilirim. Bilgim %90 seviyesinde. Ancak geri kalan %10'luk eksik bilgiyi edinmek için Youtube'u didiklemek yerine canlı insanlarla konuşmayı umarım.

Projenin ilerki safhalarında, hem gönüllü olarak hem de ücretli olarak geniş bir ekiple çalışmak iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
%10 luk eksik bilginiz neyse forumdan yardımcı olmaya çalışalım.

Kafa karışıklığı olmasın diye şimdilik bilgi vermedim ama çılgın tasarımlar yarışıyor. Benim tasarımım aklı başında olanlardan sayılır.

%10 luk eksik bilginiz neyse forumdan yardımcı olmaya çalışalım.

Aracın uçuş karekteristiği helikopterden farklı olacağından kumanda ile servoların kontrolü, mixi gibi şeyler. Daha sırası gelmiş değil. Aslında bana gerekli olan girişimcilik dünyasında "mentor" denen akıl hocası, yani konuyu bilen bir tek kişi. Model dünyasında daha önce bulunmadığımdan kimseyi tanımıyorum.