Yurt İçinde Yapılan Alışverişlerde Cayma Hakkı Kullanımı

Artık iş bende çıktı İlçe Hakem Heyeti ilgilenecek. 2-3 ay beklemeye devam. [emoji4]

İlçe Hakem Heyetinden yasal faiz ve tazminat talebinde de bulundum şayet kararda bununla alakalı bir gerekçe yazarsa bizde ona göre asliye hukuka yada ticaret mahkemesine dava açarız. Hele bu iki üç ay bir geçsin. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hazır aklima gelmisken sorayim dedim, Bekleme süresi devam mı ediyor Doğuş ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hazır aklima gelmisken sorayim dedim, Bekleme süresi devam mı ediyor Doğuş ??

Evet abi henüz bir gelişme yok. Tebligat beklemeye devam ediyorum. [emoji4]

Hakem heyeti kararını vermiş. Biraz geç oldu ama 3 ay içerisinde sonuçlandı gibi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk kararın heyecanı ile durumu özetleyemedim, şimdi karar bana 15 Haziranda tebliğ edildi. 15 gün itiraz hakkım var. Yani ayın 30'unda karar kesinleşmiş olacak benim için. Çünkü bu karara itiraz etmeyeceğim. Şayet 30'undan sonra karar kesinleştiği ve itiraz gelmediği için ben "İlamlı İcra Takibi" başlatacağım. Tabiki o zamana kadar bedel iadesi yapılmazsa, bedel iadesi yapılırsa yapacağım tek şey ürünü geri göndermek. Gönderirkende elimde bazı kanıtların olmasıdır. Mesela kargo şirketine teslim sırasında video çekebilirim. Aracımdayken videoyu başlatırım. Ürünün içeriğini tam olarak gösterecek şekilde kayıt alırım. Ardından teslimini gerçekleştiririm. Sonuçta bir itiraz olması halinde elimde bir kanıt olur. 15 gün sonra ürünü kargo ile gönderebilirim. Sonuçta bu karar iki tarafada borçlar yüklüyor. Benim ürünü teslim borcum var. Satıcınında bedeli iade etmek ve iade edilen ürünü kabul etme borcu var. Ama bu borçların kesinleşmesi için kararın tebliğinden itibaren 15 gün süre ile beklenmeli itiraz süresi dolmalı.

Şimdi benim düşünmem gereken aşamalar;

1- İlamlı icra takibi için gerekli belgeler.
2- Kararın tebliğ tarihinden itibaren yasal faiz alabilir miyim? Bu faiz talebimi nasıl sunabilirim.
3- Kısacası karşı tarafı daha ne kadar yasal prosedürle uğraştırabilirim benim ilgim o. Parasında değilim işin. Çoktan tüm bedeli ödedim kart borcumu kapattım bile. Ama para iadesini alınca köşede 500-550 sınıfı için biriktirdiğim heli parasına ek sermaye olacak. :)

Bir diğer örnekte annemin bankaya karşı Hakem Heyetine şikayeti üzerine karar verildi. 4-5 ay geçti. Bankadır öder dediler hala ödeme olmadı. O nedenle böyle hakem heyeti kararları gelir gelmez 15 gün sonra ilamlı icra takibi açtırın. Tabi bedel olarak fazla ise ilçe hakem heyeti - il hakem heyeti yetkisine dikkat edin. Kanuni olarak hangisi yetkilendirildiyse o hakem heyetinde açın, ilerde itiraz yapılabilir yetkisiz olduğu için. Hakem heyeti ortada kalan durumlarda karar veriyor ama mahkeme aşamasında sizi uğraştıracaktır.

Helal olsun :saygilar:

Öncelikle helal olsun.

Şimdi böle durumlarda bence direk 15 gün sonrasında avukata verip onun kanalı ile icra ya gitmek daha iyi. Niye diye sorarsanız. Burda amaç karşı tarafa ne kadar fazla zarar vermek . Vereceksinki birdaha böyle bir şeye kalkışmasın.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte bu :thumbup: :thumbup: :bravo:

Tebrikler. :thumbup:

Tebrik ederim Doğuş, sağlam kayaya çarptılar bu sefer oh :saygilar:

Abilerim teşekkür ederim hepinize. Süreç 1 Temmuzdan sonra devam edecektir.[emoji3]

Bir başkasına da vesile olursa bu konu ne kadar mutlu bana.

Bu ihtarname olayı bana yaradı. Ben de şimdi bir firma ya ihbar mektubu göndericem. ardından süreç dediğin gibi devam edicek. ben noterden göndermeyi düşünüyordum ama gerek yokmuş. ptt ile göndereyim.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Bu ihtarname olayı bana yaradı. Ben de şimdi bir firma ya ihbar mektubu göndericem. ardından süreç dediğin gibi devam edicek. ben noterden göndermeyi düşünüyordum ama gerek yokmuş. ptt ile göndereyim.
Hayırdır Erhan, inşallah tatlıya bağlanır diyeceğim ama pek öyle görünmüyor. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Hayırdır Erhan, inşallah tatlıya bağlanır diyeceğim ama pek öyle görünmüyor. :rolleyes:
yok Türker abi halen satıcılar Tüketici haklarından haber dar değil. arabaya aksesuar almıştım da onunla alakalı.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi