Yurtdışından getirttiğim cameralı qadrocopter imi alamıyorum.

Murat Bey, Bu henüz taslak metin niteliğinde.

Onaylanması halinde "yassah hemşerim" faslı kaçınılmaz olacak.

Rica ederim, umarım kısa sürede alabilirsiniz quadınızı.

Herkese merhabalar. Olayın devamını sizler ile paylaşayım. Öncelikle modelime kavuştum ve aldım onu belirteyim ama bir daha kesinlikle qadrokopter getirtmem. Üç günümü aldı.
Sanki büyük insansız hava aracı getirmişim muamelesi gördüm. Terörle mücadele şubede 3 gün boyunca izin için uğraştım. Bu olay sadece Hatay bölgesinde şimdilik anladığım o şekilde. Valilik imzasıyla gümrük ve tüm kargo birimlerine yazı yazılmış ve Drone, qadrokopter ve havadan görüntü alan insansız hava araçlarının yutdışından temini durumunda dikkatli incelenmesi ve terörle mücadele şube müdürlüğünden izin alınarak teslim edilmesi, ayrıca uçuş yapılacağı gün ve saatlerde terörle mücadele şubeden izin alınması :DDD Resmen komedi. Ben askeri personelim, eğer sivil bir vatandaş olsa kesinlikle bu izni vermezler. Benim bile uğraşmadığım şey sorulmayan soru kalmadı. THK uçuş seltifikam var, o ve kurum kimliğim alındı. Uçuş yapacağım tarih ve zaman alındı 3 gün içerisinde izin belgesi düzenlendi. Gelelim gümrük durumuna. Gümrüğe izin kağıyla geldim. Memur şok oldu tabi nasıl izin aldın diye. Daha sonra bende faturası az bir miktar gözüken ürünün satın alındığı k.kartı extresini istedi. 450 tl küsür para. Benden %20 gümrük ve 64 tl pul parası alındı. Yaklaşın 150 tl. Yani aldığım ürünün aslı astarını geçti. Dediğim gibi şimdilik Hatay bölgesinde yasaklanan bir durum gibi ama inşallah yakında diğer bölgelere yayılmaz. Hoby amaçlı aldığım ürün için adamlar büyük İHA getirtmişim muamelesi yaptılar. Bundan sonra ürün getirtecek arkadaşlarım ve abilerimin bu yazdıklarımı dikkate almalarını isterim. Böyle olacağını bilseydim hayatta getirtmezdim.

cetin devrim' Alıntı:
Herkese merhabalar. Olayın devamını sizler ile paylaşayım. Öncelikle modelime kavuştum ve aldım onu belirteyim ama bir daha kesinlikle qadrokopter getirtmem. Üç günümü aldı.
Sanki büyük insansız hava aracı getirmişim muamelesi gördüm. Terörle mücadele şubede 3 gün boyunca izin için uğraştım. Bu olay sadece Hatay bölgesinde şimdilik anladığım o şekilde. Valilik imzasıyla gümrük ve tüm kargo birimlerine yazı yazılmış ve Drone, qadrokopter ve havadan görüntü alan insansız hava araçlarının yutdışından temini durumunda dikkatli incelenmesi ve terörle mücadele şube müdürlüğünden izin alınarak teslim edilmesi, ayrıca uçuş yapılacağı gün ve saatlerde terörle mücadele şubeden izin alınması :DDD Resmen komedi. Ben askeri personelim, eğer sivil bir vatandaş olsa kesinlikle bu izni vermezler. Benim bile uğraşmadığım şey sorulmayan soru kalmadı. THK uçuş seltifikam var, o ve kurum kimliğim alındı. Uçuş yapacağım tarih ve zaman alındı 3 gün içerisinde izin belgesi düzenlendi. Gelelim gümrük durumuna. Gümrüğe izin kağıyla geldim. Memur şok oldu tabi nasıl izin aldın diye. Daha sonra bende faturası az bir miktar gözüken ürünün satın alındığı k.kartı extresini istedi. 450 tl küsür para. Benden %20 gümrük ve 64 tl pul parası alındı. Yaklaşın 150 tl. Yani aldığım ürünün aslı astarını geçti. Dediğim gibi şimdilik Hatay bölgesinde yasaklanan bir durum gibi ama inşallah yakında diğer bölgelere yayılmaz. Hoby amaçlı aldığım ürün için adamlar büyük İHA getirtmişim muamelesi yaptılar. Bundan sonra ürün getirtecek arkadaşlarım ve abilerimin bu yazdıklarımı dikkate almalarını isterim. Böyle olacağını bilseydim hayatta getirtmezdim.

okurken tamam artık burda bitsin daha fazla olumsuz bişey görmeyeyim şaşırmayayım dedim.

cetin devrim' Alıntı:
....Dediğim gibi şimdilik Hatay bölgesinde yasaklanan bir durum gibi ama inşallah yakında diğer bölgelere yayılmaz. Hoby amaçlı aldığım ürün için adamlar büyük İHA getirtmişim muamelesi yaptılar. Bundan sonra ürün getirtecek arkadaşlarım ve abilerimin bu yazdıklarımı dikkate almalarını isterim. Böyle olacağını bilseydim hayatta getirtmezdim.
Gözünüz aydın ve geçmiş olsun diyelim. Geri dönüş ve bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler Çetin :)

Baya bir sorunlu olmuş ama yine de gözünüz aydın olsun :saygilar:
kırımsız uçuşlar

Gözünüz aydın olsun, bol kırımsız uçuşlar.

Bu da tecrübelere ilave oldu.

Geri bildirim için teşekkürler.

Gözünüz aydın. HerHalde kimse sizin kadar uğraşmazdı..
Hadi o zaman ithalatını yapan firmalara da el atsınlar yer mi sizce ??
Bizim yurtdışından getirdiğimiz ürünler peynir ekmek gibi iç piyasada satılıyor zaten. Bu nasıl bir saçmalık yahu? Terörist ajan olacak adam 50 lira ucuza gelsin diye yurtdışından mı sipariş verirmiş?
Her zamanki gibi sistemsizliğin kurbanı masum insanlar olmuştur bu ülkede...

geçmiş olsun öncelikle inşallah banda denk gelmez malum siirt bölgeside askeri güvenlik bölgesi ilan edildi teroristler yüzünden her bişeye yasaklama geldi benimde 980 tl lik paket şimdi istanbul kargoda inşallah bi sıkıntı çıkmaz peki abi kargo bulunduğun yeremi gelince bu belgeleri istediler yoksa bölge gümrük inceleme memurluğundanmı istediler

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gözünüz aydın ve geçmiş olsun diyelim. Geri dönüş ve bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler Çetin :)

Ben teşekkür ederim hocam diğer konudaki yardımınız için, çok faydalı oldu bana.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Baya bir sorunlu olmuş ama yine de gözünüz aydın olsun :saygilar:
kırımsız uçuşlar

Teşekkür ederim.

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Gözünüz aydın olsun, bol kırımsız uçuşlar.

Bu da tecrübelere ilave oldu.

Geri bildirim için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.
Buğra Kabakçı' Alıntı:
Bizim yurtdışından getirdiğimiz ürünler peynir ekmek gibi iç piyasada satılıyor zaten. Bu nasıl bir saçmalık yahu? Terörist ajan olacak adam 50 lira ucuza gelsin diye yurtdışından mı sipariş verirmiş?

Buğra bey bu ülkede herkes haklı, ben anlamadım bu işi :)

tayip demir' Alıntı:
geçmiş olsun öncelikle inşallah banda denk gelmez malum siirt bölgeside askeri güvenlik bölgesi ilan edildi teroristler yüzünden her bişeye yasaklama geldi benimde 980 tl lik paket şimdi istanbul kargoda inşallah bi sıkıntı çıkmaz peki abi kargo bulunduğun yeremi gelince bu belgeleri istediler yoksa bölge gümrük inceleme memurluğundanmı istediler

Kargo adresi verdiğiniz ilçeye kadar geliyor. Orada gümrük kontrolü sırasında gümrük el koyuyor ve sizden izin istiyor. Az öncede eve bir yazı geldi zarf içinde gümrükten. Kargonuzu almak için gümrüğe başvurun diye. Adamlar kapalı zarfta mektup yollamışlar ürün için. Ne kadar paniklediklerini siz düşünün. :laugh:

Buğra Kabakçı' Alıntı:

yurtdışı alımlarına sıkı kontrol getirmek... buna akıl erdirmek mümkün değil, ozaman bu yeni kapsama dayanarak yurtiçinden alımlara da sıkı kontrol getirmeliler... kötü işlerde kullanacak adam illaki yurtdışından getirmek zorunda değil, yurtiçinde de çatır çatır satılan ürünler bunlar... bana işin içinde başka şeyler var ve terörü bahane ediyorlar gibi geliyor.

Forumda birkaç konuda tartışıldı ama, açık bir fikir edinebildiğimi söyleyemem, quadın ağırlığı 500 gram ın altında ise yine de böyle izin vs gibi şeylerle uğraşacakmıyız acaba?

Buyuk IHA degil belki ama malesefki galiba bazi ..eror orgutu veya mensuplari quad isine merak sardi :-\
Bazen zorunluluklar, kamu, vatandas ve guvenlik personeli icin alinan onlemler malesef zincirdeki en ufak halkayida etkileyebiliyor, yani burdaki en ufak halka masum hobici,

Quadınızı alabilmenize sevindim. Yasalar gitgide bu işi zorlaştıracak gibi gözüküyor.
Belli bir düzen getirilmesi zaruriydi fakat bu kadarı çok fazla. Biz bir organizasyon için
gittiğimiz Azerbaycan girişinde bir phantom bırakmış ve hatta dönüştede alamamıştık :eek:
ülkeye girişi tamamen yasakmış. İnşallah ülkemizde doğru düzgün bir düzenleme olur.
Saygılarımla
Murat

Bende 50 dolarlık kameralı dandik bir quad aldım 50 tl vergi ödedim. :mad:

Peki ben de birşey soracağım, çok fazla bilgim yok bu konularda öğrenmeye çalışıyorum. Bu prosedür hazır kitlerde, kameralı kitlerde mi geçerli. Yani ayrı ayrı parçalar aldığımızda da geçerlimidir bu sistem. yani motor, esc vs gibi parçalarda